swamp swamp komentáře u knih

Vyřídit si účty Vyřídit si účty Woody Allen (p)

Allena mám rád prakticky v jakékoliv podobě - a tahle jeho povídková prvotina mě dostala.

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Jak píší ostatní - tahle kniha není primárně určená menším dětem, přestože tak na první pohled vypadá. Já jsem se k ní dostal náhodou.. dostal jsem ji od kamarádky s tím, že pro ni to byla jedna z nejlepších knih puberty. Přestože jsem se v ní napoprvé nedokázal začíst, dal jsem jí druhou šanci a jsem tomu rád. Dobrodružné povídání o Lískáčovi, Pětíkovi a jeho králičích druzích bylo poutavé, místy drsné, ale hlavně dokázalo pohladit..

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Kniha si až moc bere z náboženství, které je sic celosvětově proklamováno, ale o jehož smyslu jsem ochoten polemizovat. Vyslovuje již mnohokrát vyřčené pravdy - ve své době možná byla aktuální, dnes mi takto nepřijde.

30.11.-0001 2 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Douglas Adams zakončuje trilogii pátou knihou tak, jak jsme od něj byli zvyklí. Delikátní třešnička.

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Stejně jako předchozí díl osvětluje spoustu neznámých, přesto je její první polovina výrazně slabší než úvodní 2 knihy.

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Sice dovysvětluje mnoho otazníků, ale její kvalita oproti předchozím dílům lehce poklesla.

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Neméně výborné pokračování šílených dobrodružství z vesmíru..

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Naprosto vtipná záležitost, která svou absurdností musí dostat každého.

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Klasická "školní povinná" literární záležitost, která však patří k těm opravdu výborným. Četl jsem několik verzí (sumerská x akkadská) a všechny měly něco do sebe.

30.11.-0001

Bible Bible neznámý - neuveden

Prastará kniha knih - alfa / omega věřících křesťanů. Já osobně se řadím ke scientisticky založeným empirickým agnostikům. Starý zákon má pár světlých míst (e.g. Žalmy či Píseň písní, které mají nezamluvitelně uměleckou hodnotu), ovšem třeba 5 knih Mojžíšových, Knihy dějepisné a prorocké jsou téměř nečitelné, z hlediska historického řekl bych nepoužitelné. Hlavně úvodní pentateuch je prakticky výpis jmen, míst, zákazů a příkazů - hněv Boží je zde (stejně jako v okolních kapitolách) popisován jako ultimátní, což mi přijde (vzhledem k otázce křesťanství) hrozně ujeté, ale to by bylo na delší debatu. Nový zákon je pak mnohem čitelnější, přichází mesiáš a umělecky je celkově ucelenější. Přesto Bibli nemohu doporučit - nekřesťansky založení z ní nebudou mít nic, křesťané jsou příliš zaslepení, aby ji vnímali objektivně a byli schopni přiznat absurditu některých jejích pasáží.

30.11.-0001 1 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Příjemně zábavné počtení i pro ty, kteří vojnu neokusili (jako já:).