strangextown strangextown komentáře u knih

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Neskutečná kniha, která se svým dějem přibližuje nebezpečně blízko k dnešní realitě. Roboti (robot!♥) vyrábění z biologického materiálu dodávají knize v mém případě dost silný hororový podtón, číst knihu s živou představivostí je vskutku zážitek. Antiutopická díla mám moc ráda, vždy mi předají něco nového, co si nadále nosím založené u srdce.
Též musím dodat, že jsem si díky knize neskutečně moc zamilovala jméno Helena.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Roky zpátky mi byla kniha na hodině angličtiny vyspoilerovaná a stejně to je jedna z mála, ze kterých se mi ke konci zapotily oči. Četla jsem ji v originále a moc to všem doporučuji, přízvuk je v konverzacích úžasně zachycen a dost to přidává celkové atmosféře. Stále nedokážu uvěřit, že tak malá knížka má v sobě nabaleno tolik různých bolavých emocí, a to nemluvím jen o dvou hlavních postavách. Každý, koho George a Lenny potkají, má něco do sebe, nesou různé bolesti, zármutky, nesplněné sny a touhy. A přitom o sobě sdělí tak málo...

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dodnes má tato kniha i po hromadě let speciální místo v mém srdci a stále nedokážu racionálně vysvětlit proč. Má určitou povahu, která se pro mne stala návykovou. Možná to bude tím, že témata, co toto dílo surově a bez ostychu rozebírá taková, jaká jsou na povrchu ale i v těch nejtemnějších stínech, mě jednoduše děsí. Syrový hřích, neodbytná vina, trest, narcisismus, nepředstavitelné neřesti, odvrácená strana a pomíjivost krásy, zatracená duše. Neskutečně silná a rozsáhlá témata, která mi nahánějí husinu.

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Slovy nedokážu vyjádřit, jak silně mě kniha dostala. Už uběhla nějaká doba od chvíle, co jsem ji dočetla, a stále se k ní myšlenkami vracím. Posledních pár kapitol jsem v kuse probrečela, což se mi u knížek stává málokdy. Bohužel mě kniha dojala hlavně proto, že s Charliem sdílím úplně stejnou životní zkušenost a tohle bylo snad poprvé, co jsem potkala někoho, kdo si prošel tím samým a měl podobné následky. A je úplně jedno, že to byl fiktivní charakter. Strašně mi pomohl, nějakým způsobem mě utěšil a řekl mi, že na tohle nejsem sama. Že se s tím naučím žít. Moc mu za to děkuji. Z tohoto důvodu budu na knihu vzpomínat ještě dlouho.
Mimochodem, doporučuji číst v angličtině. Požitek je ještě o něco lepší!

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

První knížka, kterou jsem ze série Sherlocka Holmese četla a zatím i má nejoblíbenější. Nemohu jí vytknout nic, příběh byl už od začátku svižný, ke konci napínavý, atmosféra ponurá, kniha se četla neskutečně příjemně, moc mě bavil styl i slovní obraty. Britského humoru byl také dostatek. Mám v plánu si ji přečíst v originále, což by mělo být o něco náročnější, tak uvidíme.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Jedna z prvních knih, co jsem od Čapka četla. Je opravdu těžké popsat slovy, jak silně mě toto dílo plné pravdy zasáhlo. Tolik emocí a pocitů ve mně vyvolalo opravdu málo knížek a fakt, že to zvládlo tak kraťoučké drama? Hrozivě nádherné dílo, které nikdy nepřestanu ostatním doporučovat! (A ke kterému se nikdy nepřestanu vracet.)