Storm.b Storm.b komentáře u knih

Setkání v Oloho Setkání v Oloho Charlie P. Stonebridge (p)

Tak i v Rodokapsu se dá najít kvalitní a neotřelý western, no páni. To jest vtip, dobrodružství, příjemně snesitelný hlavní hrdina bez přílišných chuck-norrisovských manýrů - a samozřejmě vypiplané postavy, jak jen to 80 stránek dovolí, z nichž jednoznačně vede paní Snydersová. Závěr, resp. vyřešení 2 hlavních zápletek, je příjemně nečekaný. A dalším překvapením je národnost autora, uvedený Charlie Stonebridge je totiž jen pseudonymem českého autora - tak jak je možný, že ten Divoký západ popsal tak skvěle? :)

23.06.2017 5 z 5

Gang nelítostných Gang nelítostných Mark Shannon

Indiáni proti Indiánům, Indiáni proti bělochům, běloši proti bělochům. Pár stručně popsaných bitev na pár stránkách. A samozřejmě nesmí chybět ultrapadouch. Bohužel jsem se při čtení často nudil, paradoxně by příběhu prospělo, kdyby byl lépe popsán a rozepsán (z 50 stran by mohlo být klidně 100). Takhle působí jen jako stručný výtah ze života jistého Richense Wootona. Příjemně mě překvapil realisticky hořkosladký závěr.

23.06.2017 2 z 5

Moje ruka touží po meči Moje ruka touží po meči Marcus Sedgwick

Zpočátku hutná atmosféra se postupně vytrácí a zůstává velmi jednoduchý příběh. Zařazení do hororů dost pokulhává, působí spíš jako kniha pro mládež - a dost na to doplácí.

11.06.2017 3 z 5

Absolone, Absolone! Absolone, Absolone! William Faulkner

Nečekal bych, že se někdy dostanu ke knize, kterou nebude v mých silách dočíst... ale je to tady. Uvidíme, možná časem tomu ještě dám šanci. Ale nemohl jsem se prokousat začátkem, který je strašně suchý a navíc zamotaný (ve smyslu - neustálé opakování už řečeného).

02.02.2017

Opravdová kuráž Opravdová kuráž Charles Portis

Velmi věrohodně napsaný román, který se s pozoruhodným umem vžívá do postavy čtrnáctileté konzervativní dívky, která je pragmatická až emočně plochá a celý příběh velmi svérázně vypráví. Netypický western a nejspíš právě proto jeden z naprosto nejlepších.
Doporučuji přečíst v angličtině, v níž strohost a jednoduchost hrdinky vyniká ještě víc. Prostě formulované věty jsou srozumitelné i pro v angličtině nepříliš zdatné čtenáře.

Darwinův omyl Darwinův omyl Hans-Joachim Zillmer

Jestli si chcete přečíst něco seriózního, tomuto se zdaleka vyhněte. Snůška ničím nepodložených nesmyslů, které může vyvrátit i laik po pěti minutách googlování.

10.12.2016 odpad!

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Jako mladší mě Hobit moc nezaujal, připadal mi místy moc dětský... Ale zpětně hodnoceno je právě tohle na něm to nejkrásnější, ta pohádkovost :)

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Hodnoceno ze zpětného pohledu na celou sérii se mi na prvním dílu (ostatně i na druhém a lehce ještě i na třetím) líbí skvostně vystavěný svět s náznakem stovky možných zápletek, který mě úplně pohltil. Desítky postav s pozoruhodným osudem, jejichž životní cesty se proplétají těmi nejneočekávanějšími způsoby - a vy jen žasnete. Bohužel od třetího dílu a dál je to všechno mnohdy až nesmyslně zapletené, překomplikované a přeplácané a už to autorovi tolik nežerete ;) Ale právě proto miluju první díly, pro tu nepřeplácanost a zároveň přesto i pro tu propletenost - vše je zkrátka tak akorát vyvážené.

Co se samotného prvního dílu týče, působí místy až detektivně. Spolu s Nedem Starkem a jeho ženou pátráme, kdo je vrah a to nás přivádí na stopu spiknutí... Autor si s námi pěkně zahrává, střídá úhel pohledu mezi množstvím postav a přitom nás stále zahlcuje postavami novými, z nichž některé se mohou v ději jen mihnout a svést nás na špatnou stopu. Brilantní :) Jediné negativum, na které si přes svou čtenářskou euforii ze čtení tohoto skvostu vzpomínám, je jakýsi fatalismus. Kladné postavy se tolik snaží, vynakládají ohromné úsilí, aby změnily události k lepšímu, ale stejně se jim nakonec něco postaví do cesty a všechno vyjde vniveč. A zlo bují dál. Dalo by se to nazvat DIABOLUS EX MACHINA.

Jim Quincannon Jim Quincannon Gert Fritz Unger

Krátký příběh o bývalých přátelích, kteří se musejí bok po boku postavit společnému nepříteli, napravit staré křivdy a prokázat statečnost... Přečteno na jeden zátah. Líbil se mi konec, který nebyl vyložený happy end, jaký jsem očekával na začátku, ale právě proto byl fajn.

07.07.2016 3 z 5

Věrnost za věrnost Věrnost za věrnost George Owen Baxter (p)

Začátek výborný, bohužel postupně děj upadá... Hlavní hrdina Train, nejprve mistr šibalství a lstivosti, dokonalý podvodník, se zamiluje do dívenky a rázem se z něj stává počestný občánek. Přeslazené až hrůza, zvlášť když začátek navnadil na nemilosrdnou scenérii Divokého západu... Hezká dobrodružná knížka s dobře popsanou akcí tím dost utrpěla, ale pořád stojí za přečtení.

02.04.2016 3 z 5

Arizonský Ames Arizonský Ames Zane Grey

Zklamání. Arizonský Ames - hlavní postava - je takový ten typický zástupce dobra, neomylný a počestný, až to bolí (dokonce i na western). Vždycky všechno ví, vždycky všechno spraví, vždycky je lepší než všichni ostatní. Přichází jako bůh a ve jménu dobra zabíjí padouchy, kteří nejsou tak trochu zlí a tak trochu dobří - jako klasičtí homo sapiens - nýbrž za každých okolností příšerně zlí, ba jsou to přímo monstrózní ďáblové z pekla. A o tom tato knížka je. Ames nakonec všechny zloduchy bez mrknutí oka zmasakruje, najde si holku a konec.
Pozitivum: v některých částech docela pěkné dialogy.

02.04.2016 1 z 5

Tygří muž Tygří muž George Owen Baxter (p)

Začátek trochu slabší, knížka celkově byla napsána moc jednoduše, bez prokreslení psychologie postav, konec předvídatelný. Na druhou stranu se četla příjemně a výborná závěrečná honička pozvedla knihu o dost nahoru.

02.04.2016 3 z 5

Vražda v archivu / Убийство в архиве (převyprávění) Vražda v archivu / Убийство в архиве (převyprávění) Aljona Podlesnych

Příběh 3*, plus jedna k tomu za naučnou hodnotu.

07.11.2015 4 z 5

Mirek & spol. Mirek & spol. Vojtěch Steklač

Knížka, jejíž stránky doslova přetékají dobrodružstvím. Už ani nevím, kolikrát jsem ji přečetl. Rád se k ní vracím i v dospěláckém věku.

07.11.2015

Nejslavnější piráti Nejslavnější piráti Václav Moravec

Nečekejte nějakou odbornou knížku. Jedná se spíše o jakési čtivé vyprávění, místy proložené vymyšlenými dialogy pirátů. Ale docela jsem se při čtení bavil a rozhodně nemůžu tvrdit, že jsem se nic nového nedozvěděl.

07.11.2015 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech (komiks) Tajemný hrad v Karpatech (komiks) Petr Kopl

Můj první komiks od Petra Kopla. Zezačátku se zdá, že bude následovat svou předlohu, ale po chvíli zjistíte, že toto je prakticky úplně jiný příběh - a to vůbec není na škodu. V průběhu čtení jsem pochopil, že příběh je více či méně propojen s dalšími autorovými komiksy, takže hurá do dalšího čtení.

07.11.2015 4 z 5

Mýty kmene Čechů Mýty kmene Čechů Dušan Třeštík

Pro mě velmi zajímavá knížka, především začátek knihy jsem přečetl jedním dechem. Dávám pět hvězdiček a určitě si pořídím vlastní výtisk. Snad jen dvě věci bych vytknul: chyby v textu (sem tam vynechané slovo ve větě) a autorův zvyk psát, že je něco samozřejmé i v místech, kde pro to nemá argumenty (viz komentář Edana).

07.11.2015 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Ne tak úplně klasický cestopis, protože se autor mnohem více než na popisování faktů soustředí na své dojmy; mnohé pasáže jsou psány až lyricky, tak nějak zasněně. Pro někoho, kdo tyto popisované severské kraje neviděl, se asi bude hůř představovat, o čem přesně Čapek píše. Nicméně Cestu na sever miluju právě pro styl, jímž je napsána. Nejoblíbenější část (půlnoční Slunce) mám dokonce vyvěšenou nad pracovním stolem, a když se potřebuju trochu odreagovat, začtu se do ní a nechám se unášet svou fantazií.

07.04.2014 5 z 5

Stát osamělé hvězdy a mexicko-americká válka Stát osamělé hvězdy a mexicko-americká válka Josef Opatrný

Zajímavá kniha, která velmi čtivým způsobem popisuje jak mexicko-americkou válku, tak události v Texasu, které jí předcházely. Kniha zachází do podrobností, které se mi jinde (v česky psané literatuře) ani nepodařilo zjistit, nejspíš také proto, že autor hodně čerpá z cizojazyčných zdrojů, které se českému čtenáři jen tak do rukou nedostanou.

Já osobně jsem vlastně chtěl knihu jen zběžně prolistovat a zjistit si pár údajů, ale nakonec jsem ji se zájmem přečetl od začátku až dokonce! :D Takže určitě mohu doporučit.

07.04.2014 4 z 5

Hlídka pouště Hlídka pouště Jackson Gregory

Hlídku pouště jsem četl hned po jiné Gregoryho knize, po Jezdcích na hranicích. A musím spokojeně říct, že všechno, na co jsem si u Jezdců stěžoval, se tady dost markantně zlepšilo. Zároveň se tím nevyhnu jistému srovnávání těchto knih.

Především popis je tady výrazně lepší. Už to nebylo jen o tom, že se nějací chlapi blíže neurčeného vzhledu, kteří se od sebe lišili jen příjmením, pohybovali skrz nepopsanou, do šedi splývající krajinu. Naopak, autor všechny hlavní postavy přijatelným způsobem popsal a popsal také krajinu a prostředí. Místy se dokonce spolu s hlavním hrdinou pozastavoval nad scénerií pouště a rozjímal nad její krásou. Za mě velké plus!! Také psychologie postav zde konečně vyrašila na světlo, především hlavní padouši byli vykresleni docela dobře a rozhodně nešustili papírem (jako postavy v Jezdcích). Protože byli záporáci popsáni o dost barvitěji než hrdinové, byli pro mě o dost zajímavější a byla jen škoda, že jim autor nakonec nevěnoval více prostoru. Postavy Blondina nebo třeba Kida Frenche by jistě zvládly ještě pár zábavných akčních scén.

Co se mi na knize nelíbilo? Přes zmíněný názor, že popis, psychologie, atd, jsou zde mnohem více popsané a dotažené bych řekl, že autor to přeci jen mohl dotáhnout ještě o trochu víc. Zkrátka - houšť a větší kapky! Toto je víc než dobré, ale mě to k úplné spokojenosti pořád nestačí! Taky si myslím, že kdyby to autor nějak dobře uchopil, knížka by určitě mohla být delší, neboť ta zápletka to vlastně vyžadovala. Mrzelo mě, že se konec typicky smrskl jen na rychlou akci a rychlé rozuzlení, aniž by si s tím vším autor více pohrál. Například části "tábor zlatokopů" by mohlo být věnováno mnohem více prostoru, autor mohl více popsat to napětí, ziskuchtivost, vzájemné vztahy mezi zlatokopy, které by určitě po chvíli všech těch emocionálně vypjatých situacích zajímavě vykrystalizovaly a gradovaly. Do toho ještě přidat více zmíněných scén s padouchy a bylo by to super :) Takhle je to pro mě zkrátka pořád trochu nedodělané. Autor to navíc ještě umocňuje tím, že relativně důležitou postavu (mám namysli Zamba), kterého dost detailně popíše, umístí až pár stran před koncem, takže po barvitém popisu Zamba člověk přijde do očekávání - a najednou je vlastně konec!

Ale celkově musím říct, že se kniha četla moc dobře a hodnotím ji jako lehký nadprůměr.

PS: Málem bych zapomněl, že jsem si chtěl také postěžovat na obálku (vydání z roku 1995). Proč jsou na obálce samí opálení, mexicky vyhlížející lidé? Kdo to je?? :D Příběh se točí kolem dvou postav - zrzavého Američana Hawka a modrookého, blonďatého Američana Blondina. Takže tak ;))

31.03.2014 3 z 5