Steew Steew komentáře u knih

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Bál jsem se žánru historické detektivky, ale v podání od Červenáka mě rozhodně nezklamala a naopak nadchla!
Velmi dobře čtivě napsaná, hezky vykreslené postavy, popisy zbraní a krajiny pecka a zakomponování nějakých legend a historek funguje velmi dobře. Kdo váhá, měl by rozhodně zkusit. :)

14.08.2023 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Pět hvězd tomu nedávám jen proto, že je to Orwell a že je to tak známý titul. Pět hvězd tomu dávám proto, jak je to děsivé a zároveň krásné.
Velmi dobře se to čte, nicméně jedna pasáž mi přišla nudná a dodatek jsem přeskočil, jinak se to čte jedním dechem.
V průběhu jsem přirovnával knihu k současným totalitářským režimům a přitom mi běhal mráz po zádech.

30.08.2020

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Mám rád objemné knihy, ježto jejich příběh mi utkví srdci, tak jako Sinuhet utkvěl. Užíval jsem si každou stránku a usmíval se u vyprávění Kaptahova a jeho příhod. Krásné dílo.

06.12.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Musím uznat, smál jsem se jak u prvního dílu, hlavně na závěr.

24.10.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Humor je subjektivní záležitost. Každý se zasměje něčemu jinému. A mě tohle baví. Mnohokrát jsem brečel smíchy, při představě dané situace převedené do skutečnosti. Knížka se mi četla neskutečně rychle a svižně a nemohu si na nic postěžovat!

27.01.2016 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Starej dobrej řezník z Bruntálu. Z počátku se zdá, že Franta chce přesvědčit nejen své čtenáře, ale i sám sebe, že je zpět. Kadence hlášek, nadávek a pr*ání je v podstatě od začátku až do konce.
Je to akční, je to vtipný, je to rychlý a je to pekelné. Dalo by se z toho vytřískat pořádné mysteriózní dílo, kdyby text nepřekypoval vtípky, narážkami, sexem a jinými šílenostmi, ale i tak jsem si knížku velmi užil!
Rozhodně 5/5!

05.12.2023 5 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

My samozřejmě víme, co je skutečně důležité, protože nejsme blbci. Někteří z nás si to i uvědomují, ale ne všichni si to připouští. Jak tuhle knížku hodnotit? Když jsem se do ní začetl, tak v půlce jsem už byl otrávený a zklamaný vzpomínáním hlavní postavy.
Posledních padesát stran mě ale rozbilo jak cikánské hračky. Jakože téměř padesát stran jsem probrečel? WTF...
Asi jsem si některé věci přebral příliš osobně.
Hodnotím 3,4/5 (3*)

31.08.2023 3 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Mé první Červenákovo dobrodružství a jsem z něho naprosto nadšený. Styl a vůbec vše mi sedlo, příběh má spád, žádné nudné omáčky okolo, zároveň to není vůbec hloupé. Mytologie mísící se se skutečnou historií.
Za Peruna!

25.06.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha s filozofickými myšlenkami (přebranými od jistého filozofa) pro širší okruh čtenářů, nenáročná avšak s přidanou hodnotou. Možná mi chybí hlubší rozebírání témat sebevraždy a deprese, ale to by zas kniha byla příliš depresivní. Náročného čtenáře, který očekává nějaké velké filozofické dílo bohužel zklame, nicméně mě mile překvapila ačkoliv takové knihy nečtu (viz mé přečtené).
Příběh mi plynul jako film před očima, čtenost tedy zaručena a u knihy jsem se vůbec nenudil.
Takže mohu doporučit pro všechny čtenáře Mornštajnové, F. Backmana a další, kteří si chtějí přečíst něco nenáročného a přesto chytrého a vlastně i pozitivního. :)

11.03.2022 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Napínavější knihu jsem ještě nečetl. Z počátku trošku chaos, ve kterém se brzy zorientujete. Vřele doporučuji všem už jen proto, aby si každý uvědomil jak hrozivě je naše civilizace křehká.

24.08.2017 5 z 5

Duše národa Duše národa Marek Prchal

Nedočteno, skončil jsem v půlce, nepřekvapivě název knihy je pouhý marketingový tahák. Čekal jsem mnohé, ale že tam bude blábolit a plkat o své milence nebo ženě nebo přítelkyni nebo kdo to vlastně ta Tereza je. Chudák, snad ji alespoň změnil jméno...

Kromě pár zajímavých momentů a postřehů a vzpomínek, kterých stejně mnoho není, tam většinou jen promítá své myšlenky. Věřím, že si to své čtenáře najde, ale za mě kdyby to bylo poloviční, tak to dočtu. Sorry Jako, Máro, ale 10k toho fakt neprodáš.

Dávám 1 hvězdičku, rovná se 20 % a tedy zhruba procentuálně tolik, co mi v knize přišlo zajímavé a bavilo mě.

15.04.2024 1 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Knížku jsem přečetl ze dvou důvodů
1) draci
2) abych věděl co prodávám

Do knihy jsem šel s tím, že je to romantická pí*ovina, kde se mihne drak. A byl jsem sakra mile překvapen, jak skvělá knížka je a Tairn je drak, kterého chci doma. 2/4 knihy pecka, 3/4 knihy mě vysírala svojí romantickou stránkou, ale poslední část jsem zase zhltnul jak nic.

Kam tuhle knihu zařadit? Young Adult? New Adult? Co to je? Nebo čistě fantasy bez genderového zabarvení? Knížka se rozhodně bude líbit více ženám, ale chlapům bych ji doporučil také. :)

A proč to má takový hype? Protože se čte dobře, příběh má spád, svět a prostředí je velmi uvěřitelné a za mě funguje. Jsou tam zvraty, které někdo očekává a někdo ne. Ale jsou dobré.

Nenechá mě to a musím si vzít anglicky druhý díl!

03.04.2024 5 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Temnější a krvavější pokračování, které nezklame, ba naopak překvapí, potěší a navnadí na další díl. To, jak Červenák dokázal zpracovat slovanskou mytologii, pohádky do skvělé, chytře napsané fantasy, je prostě úžasné.
Kyjéééév!
Jo a úplně mám chuť si pustit Mrazíka a podobné pohádky.

26.07.2023 5 z 5

Vražda v Orient expresu Vražda v Orient expresu Agatha Christie

Trochu jsem se bál, zda mě to bude bavit. A bavilo a sakra hodně.

10.12.2021 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Knížka je poměrně čtivá, místy i zábavná. Ačkoliv mi sarkazmus a ironie není vůbec cizí, "Zibi" ho na můj vkus používá až příliš často a skoro všude. Nejzajímavější na téhle knize, jsou vlastně popsány setkání s různými lidmi stejného náboženství - Islám :( . Ať Islám mohu nenávidět sebe víc, musím uznat, že bych měl méně číst internet a víc poznávat lidi! Tedy ne, ty s kalachem v ruce. Každopádně mezi 25. a 30. dnem jsem se začal dost nudit, změna prostředí na Izrael, mě zas bavila. Takže mohu doporučit jako takové fajné cestovatelské čtení.

15.11.2015 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

(SPOILER) Příběh pánů a dam z Malevilu mě velmi bavil. Čte se dobře, nenudí a děj odsejpá. Jelikož mým dětským snem, který stále přetrvává, pořídit si hrad, zrekonstruovat ho a bydlet na něm, Malevil jsem si tak tím ihned zamiloval a okamžitě bych se do něj přestěhoval. S optickým internetem a elektřinou samozřejmě. :D
Níže vypíšu své výhrady, ale i přes ně dávám 5/5.

Spoilery:
Co mne trochu fascinovalo (šokovalo), byl šovinistický pohled na ženy. Pakliže je jedna žena ve skupině mužů, bylo by od ní nespravedlivé, kdyby si zvolila jen jednoho... V knize to je podáváno naopak, ale v podstatě tohle se z toho dá vyčíst. A další sexistické narážky na ženy a vůbec celkový pohled na ně. Jakože vážně je automatické u 14 leté holky, obklopené čtyřicetiletými chlapy, že automaticky musí prahnout po jednom z nich? Srsly?
Ale je to jen kniha.

30.03.2023 5 z 5

Válka na Ukrajině: kontext Válka na Ukrajině: kontext Petr Holý

Tohle je takový delší článek, blog převedený do miniknížečky. Shrnutí všech okolností, historie příčin a důsledků. Tohle bych rozdával jako brožuru do domovů důchodců, do všech fabrik, prostě všude.
Tahle brožurka je spíš připomínka všeho, co už dávno všichni víme, ale jen jsme to zapomněli nebo účelně vytěsnili z paměti.

Jak tu jeden rusofil v komentářích píše (Spid) o hospodském plivání na Rusko a jeho vlády... Když ono to Rusko JE prostě špatné. Prostě je. Bohužel jediný, nad čím dokáží stále masturbovat je vítězství ve válce nad nacistickým Německem, KTEROU POMOHLI ROZPOUTAT. Ale to pan Spid určitě též zapomněl.

Upřímně, o válce na Ukrajině se toho moc nedalo psát, v době, kdy to autor začal psát. A možná ani teď se toho moc nedá psát. Přece jen, válka stále probíha, jsou tu informační embarga a propaganda jak z jedné tak z druhé strany.
Nicméně doporučuji všem. Hlavně těm, kteří už zapomněli.

09.08.2022 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Klíčí ve mně podezření, že Kristýna Sněgoňová bude mít o něco lepší pisatelský um než Franta Kotleta. Páč na konci jsem snad poprvé u těhle knih (včetně ostatních knih Kotlety) uronil slzu...

14.06.2022 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Tak tohle jsem nečekal. Vyprávění Kvotha mne zcela pohltilo. Naprosto chápu některé výtky, že se tam nic neděje a podobně. Mě to ale sakra bavilo a mučí mě představa, že den třetí stále není napsaný a jestli vůbec někdy bude.

Co k tomu dodat. Čte se to velice svižně, dle mého je vyprávění poutavé, postavy zajímavé, okolí fascinující. Není moc informací? Vždyť informací máte dost, stačí použít představivost.

Mimochodem, Denna a Fela... Mhmmmm

07.09.2019 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Nečekal jsem, že kniha o upírech může být tak dobrá! Mě se jeho styl psaní líbí. Děj odsejpá, žádná nudná pasáž, fajnové přestřelky plné hlášek, kulek a krve! Prostě cool oddechovka.

A ještě bych reagoval na komentář tisha8409... Já chápu, že se to nemusí líbit všem. Ale když si rozkliknete její profil tak v přečtených knihách převažuje odpad. A že si tam nakliká nebo přečte čtyři knihy o vagíně. To něco o ní svědčí.

27.09.2015 5 z 5