stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Dynastie Dynastie Conn Iggulden

Třetí díl Válka růží - Dynastie autor podle historických skutečností poutavě sepsal pokračování krvavé války o anglický trůn. Po neúspěšné bitvě manželka krále Eduarda VI., Markéta z Anju, utíká s jediným synem do bezpečí francouzského dvora. Samotného krále nechá na pospas osudu a ten je hrabětem Warwickem zajat a uvězněn. Toho využije Eduard z Yorku a prohlásí se králem. Předchozího krále ovládala manželka Markéta, tohoto krále ovládá manželka vdova Alžběta Woodwillová, která kolem krále opřede nitky vypočítavosti a zášti proti nepřátelům jejího rodu, za vším hledej ženu!

07.07.2023 5 z 5

Trojice Trojice Conn Iggulden

Druhý díl Válka růží manželka Jindřicha VI. je po narození jediného následníka v nesnázích, protože Jindřich upadá do stavu bezvědomí, toho využije Richard, vévoda z Yorku, který si svým regentstvím upevnil pozici, kdy přizve lordy Salisburyho a Warwicka a snaží snaží porazit panovníkovy přívržence. Boj pokračuje.

30.06.2023 5 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

První díl série Válka růží, toto téma my chybí k více pochopení historie, než nastoupil rok Tudorovců. Autor Conn Iggulden mě zatáhl do historického děje nástupu Jindřicha VI. na anglický trůn, kde mezi sebou zápolí mocné nespokojené šlechtické rody. Válka růží začíná.

30.06.2023 4 z 5

Hvězda Lancasterů Hvězda Lancasterů Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů - Hvězda Lancasterů, v tomto příběhu zajímavě vypisuje panování Jindřicha IV., anglického, který musel po většinu času své vlády čelit vzpourám, spiknutím a pokusům o atentát. V prvních deseti letech jeho vlády se vzbouřil Owain Glyndur, Velšan, předek Owena Tudora, jehož potomci zanechali výraznou památku v historii Anglie.

15.06.2023 3 z 5

K neblahému konci K neblahému konci Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů - K neblahému konci. Autorka popsala historický příběh z období panování krále Richarda II. anglického, opět probíhají mocenské praktiky blízkých příbuzných, nazvaných se "Lordy odvolavately" v královském rodě Plantagenetů. Chvíli se Richardovi daří vládnout podle přání, jeho synovec Jindřich z Bolingbroku je v doživotním vyhnanství ve Francii. Bohužel Jindřich využije Richardovy nepřítomnosti, vylodí se v Anglii a postupně získá šlechtice na svou stranu. Richard se musí vzdát a je hradě Pontefract, kde byl pravděpodobně zavražděn na příkaz Jindřicha.

15.06.2023 3 z 5

Přísaha na volavku Přísaha na volavku Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů - Přísaha na volavku. Král Eduard II. je díky své manželce zavražděn, ať žije jeho syn král Eduard III. V období jeho panování je v sázce mnoho, vláda nad Anglií a snaha ovládnout Francii. Panovník je silný, pokračuje v silném rodu, potomci mu dělají radost. Bohužel ve stáří je ovládán svou vypočítavou milenkou.

15.06.2023 3 z 5

Královy pošetilosti Královy pošetilosti Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Dynastie Plantagenetů, o době anglického krále Eduarda II., je autorkou lépe napsaná než předchozí díl o jeho otci. Syn přišel k nástupnictví snadno, skutečně měl jinou povahu, jeho zhrzená manželka Isabela Francouzská, se mu s radostí pomstila.

13.06.2023 3 z 5

Kladivo na Skoty Kladivo na Skoty Jean Plaidy (p)

Kniha z Dynastie Plantagenetů, autorka se zabývala "úžeji" obdobím vlády Eduarda I. jeho návrat ze Svaté země a boj o posílení Anglie. Známý je také kus historie, kdy krutě popíral odbojné Skoty v čele s Williamem Wallacem.

13.06.2023 3 z 5

Epitaf pro tři ženy Epitaf pro tři ženy Jean Plaidy (p)

Kniha z Dynastie Plantagenetů, až v této knize jsem se od autorky dočetla, že Jindřich VI., byl protivníkem Francouzů v době, kdy žila Johanka z Arku a tento král, tedy dopustil odsouzení a upálení Johanky. Asi to neměl lehké, byl slabší povahy a ve své blízkosti měl tři silné ženy a jedna z nich Kateřina z Valois dala světu rok Tudorovců.

13.06.2023 3 z 5

Slunce v plné slávě Slunce v plné slávě Jean Plaidy (p)

Kniha z Dynastie Plantagenetů, o životě Eduarda IV., proslulého záletníka, kterého "uloví" z existenčních důvodů Alžběta Woodwilová, je trochu slabší. Je dobré shlédnou k tomuto období seriál Bílá královna.

13.06.2023 3 z 5

Rudá růže z Anjou Rudá růže z Anjou Jean Plaidy (p)

Třináctý díl ze série Dynastie Plantagnetů, autorka opět poutavě popisuje nelehkou dobu Jindřicha VI., díky jeho dědičné chorobě, pikle a ambice mají blízcí jeho okolí hrabata z Warwicku a z Yorku. Manželka Jindřicha Markéta z Anjou, musí mír velkou morální sílu, aby získala dědictví koruny pro svého syna. Nemá to snadné, jelikož se rozhořel boj o panství ve Francii, která ovládali Angličané.

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Autorka, nevím jestli ze své zkušenosti napsala knihu, americké ženy, která žije se dvěma dcerami a totálně zaneprázdněným a sobeckým manželem - právníkem. Své rodinné záležitosti si nedovede obhájit a řeší je nevěrou. Příběh je psán lehce ironicky.

Kronika Pickwickova klubu Kronika Pickwickova klubu Charles Dickens

Příběhy napsané Dickensem mají něco do sebe i v současné době. Tady byl styl psaní lépe srozumitelný než v Oliveru Twistovi. Stručný obsah pan Pickwick, jeho tři kamarádi a sluha jsou veselá parta, kteří prožívají humorné příběhy, které přináší život.

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Film Oliver Twist pod režií Romana Polanského je lepší, než světoznámá kniha od spisovatele Dickense. Nevím, jestli je to těžkopádným vyprávěním autora nebo nekvalitním překladem, děj knihy mě vůbec nebaví a knihu vracím do knihovny. Překonal jí ten film.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Tento díl o "siciliánech", kteří se ocitli z bídy na Sicílii v bídě za velkou louží, kdy se snaží žít jinak, jsem četla že všech první. Autor krásně čtenáře vtáhl do děje v ulicích starého New Yorku mezi chudé emigranty, jejich rodiny, život, lásku, tragédie.

Omerta Omerta Mario Puzo

Autor Mario Puzo v závěru románové série v osobě Dona Raymonde Aprila odhalil, další kruté praktiky mafie, která touží po penězích, majetku, moci za každou cenu. Držela jsem synovci Dona Aprila palce.

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Autor Mario Puzo, mistrovsky pokračuje v rozvíjení příběhu rodiny Corleone a jejich věrných v USA, v ději nechybí nic z praktik - vraždy, sex, vášeň, věrnost, láska a další a další, co k tomu patří.

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Tuhle knihu jsem četla v audioverzi, no čtení bylo těžké. Tak jsem si jí půjčila v knihovně. Autor toto téma napsal před vydáním knihy na téma mafie. Ale i toto téma, pomsta rozvědčíka na svých katech, kteří mu za 2. světové války umučili manželku. Jde to.

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Knižní klasika spisovatele Maria Puza o historii, životě a praktikách chudých "siciliánů", kteří po svém způsobu bojují o své přežití v drsné Itálii a hlavně drsnější Sicílii, kterou vepsal do postavy rodiny Corleonů. V tomto díle exil Michaela Corleoneho na Sicílii.

Pan Wolodyjowski Pan Wolodyjowski Henryk Sienkiewicz

Závěrečný díl hrdinského boje Poláků proti nepřátelům, tentokrát proti tureckým uchvatitelům, pan Wolodyjowski, je i můj hrdina.