stanislava9718 stanislava9718 komentáře u knih

Vilém dobyvatel Vilém dobyvatel Jean Plaidy (p)

Také moje první kniha od Jean Plaidy, historický příběh Viléma Dobyvatele, jeho manželky Matyldy a jeho boj - dobývání a vytvoření Anglie a hlavně udržení Normandie. Vilémův příběh ovládnutí Normany Anglii je také na tapiserii v Bayeux. Pro mě zajímavá kniha do mé knihovny.

12.05.2023 3 z 5

Královna této říše Královna této říše Jean Plaidy (p)

Poslední kniha ze série Tudorovci. Autorka věrně popisuje nástup dcery Anny Boleynové - Alžběty I. na trůn. Jak zvládala intriky, své oblíbence a úspěšně se vyhýbala návrhům na "výhodné" sňatky. Vláda Alžběty I., byla nazývána zlatým věkem. Tato kniha je jedna z mnoha dobře popisujících její život a vládu.

12.05.2023 5 z 5

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Pokračování života autorky v Bretani s "námořníkem". Možná, že by byly další, autorka už není mezi námi.

09.05.2023 2 z 5

Dcery Španělska Dcery Španělska Jean Plaidy (p)

Ve třetím díle z historie Španělska popisuje pokračování sjednocování Španělska, sílící moc inkvizice a starosti Isabely o tragický osud svých dětí. I v tomto nelehkém období Isabela se rozhodla podpořit plány neznámého Kryštofa Kolumba o novém světě. Objevením Nového světa se Španělsko stává bohatou Evropskou velmocí. Zde se začíná psát příběh Kateřiny Aragonské, budoucí královny Anglie.

09.05.2023 2 z 5

Španělsko panovníkům Španělsko panovníkům Jean Plaidy (p)

Druhé pokračování autorky o historii Španělska. Isabele se přes nesnáze podaří vdát se za Ferdinanda a začít budovat jednotné Španělsko. Snaží se znovudobít části Iberského poloostrova a vytlačit usazené Maury. Nábožensky založení panovníci podepsali listinu, papežskou bula Sixta IV., díky níž byla ve Španělsku zavedena krutá inkvizice v čele s inkvizitorem Tomásem Torquemadou. Jak uspějí je pokračování třetího dílu Dcety Španělska.

09.05.2023 2 z 5

Kastilie pro Isabelu Kastilie pro Isabelu Jean Plaidy (p)

Autorka tentokrát psala o neméně důležité historii Španělska o panovnících Isabele Kastilské a Ferdinandu Aragonském. Tento díl je o dětství a mládí Isabely, která po smrti otce byla s matkou ve vyhnanství a vládl její nevlastní bratr. Ke španělskému dvoru se vrátila s vyhlídkou, že se vdá za Ferdinanda. Opět autorka vypsala intriky.

09.05.2023 3 z 5

Pomíjí tvářnost světa Pomíjí tvářnost světa Hanna Malewska

Zajímavý historický příběh z doby římské, kdy upadající říši napadnou Gótové. Autorka prý čerpala z knihy Válka s Góty. Historické postavy jsou skutečné, hlavně generál Belisarius. Toto téma mě zajímá, příběh se mi líbil.

09.05.2023 4 z 5

Královnin milenec Královnin milenec Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Tudorovci. Kniha je napsána z pohledu lorda Roberta Dudleye, pozdějšího mocného hraběte z Leicesteru, milence královny Alřběty I. Jeho rod byl ctižádostivý - otec John Dudley, se neúspěšně pokusil dosadit Lady Jane Grayovou po smrti krále Edwarda IV.. jeho děd Edmund Dudley byl hlavním finančním správcem Jindřicha VII. a za vlády Jindřicha VIII.. Oba předci Roberta Dudleya byli odsouzeni za velezradu. I Robert Dudley, vzhlížel vysoko na královský trůn vedle Alžběty I. Autorka popsala příběh stručněji. Podrobněji se vypisuje ve volném pokračování o Alžbětě - Královna této říše.

09.05.2023 3 z 5

Zrození Británie Zrození Británie Winston S. Churchill

Dějiny zrození Británíe z raného období jsem četla souběžně se čtením historických románů v Evropě od Jean Plaidy, kdy jsem si ověřila, případně doplnila své načtené informace z historie, která mě zajímá. Politik W. Churchill, jak napsal v úvodu, nechtěl konkurovat renomovaným historikům nebo, aby čtenáři považovali jeho knihy jako dogma.

28.04.2023 3 z 5

Panenská vdova Panenská vdova Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Tudorovci. Autorka se rozepsala o politických rozhodnutích rodičů Kateřiny Aragonské - krále Ferdinanda Aragonského a jeho ženy královny Isabely Kastilské. Komu svou dceru Kateřinu dáme za manželku - Francii, Neapoli, Flandrám? Autorka opět napsala historický román na zajímavé téma.

28.04.2023 3 z 5

Bezdětná královna Bezdětná královna Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Tudorovci. Mladičká Kateřina Aragonská přijíždí ke dvoru anglického krále Jindřicha VII., a má se provdat za syna Artura. Zpočátku je plná obav a hůře nese odloučení od své matky Isabely Kastilské. Bohužel Artur umírá 6 měsíců po svatbě. Co s Kateřinou bude, Jindřich VII. ovdoví a rád by se s Kateřinou oženil a zplodil další syny. V pozadí autorka popisuje, co cítí a budoucí král Jindřich VIII. Knize není co vytknout. Jean Plaidy umí čerpat z historie a napsat historický román.

28.04.2023 3 z 5

Královské tajemství Královské tajemství Jean Plaidy (p)

Kniha ze série Tudorovci. O manželství, ze začátku spokojeného manželství Jindřicha VIII. Kateřinou Aragonskou. Po neúspěších s narozením syna, se Jindřich všemi prostředky, včetně intrik pomocí kardinála Thomase Wolsyho rozhodne Kateřiny zbavit, a to i zavržením katolické církve, rušením klášterů a samozřejmě zabavením jejich bohatého majetku, ba i prohlášením se, že nad Jindřicha VIII. krále není v zemi vyššího. A opět autorka popisuje intriky a prospěch z řad příbuzných rodu Boleynů a jejich příznivců.