Soofi Soofi komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Ačkoli Dívka ve vlaku nedosahuje vybroušeného stylu Zmizelé, rozhodně patří do kategorie knih, kterou začnete číst a nechcete ji pustit, dokud s příběhem neskoncujete. A to i přesto, že hlavní vypravěčku si jen velmi těžko oblíbíte a tím méně i vedlejší postavy Anny a Megan. Po zdejších ohlasech jsem se bála i příliš brzké a očividné zápletky, která je autorce dle mého názoru vyčítána neprávem.

06.02.2016 4 z 5

Jindřich VIII.: Král a dvůr Jindřich VIII.: Král a dvůr Alison Weir

Největším úskalím této rozsáhlé monografie je úporná snaha o všeobsažnost, kvůli které jsem zpočátku doslova "bojovala" s každou stranou. Obzvlášť první polovina knihy se topí v tolika podrobnostech, výčtech a popisech, že je opravdu velmi náročné udržet pozornost.
Zhruba od poloviny knihy se dostáváme k politickým dějinám, kdy kniha znovu nabírá dech. Rovněž mi moc nevyhovoval sloučený systém poznámek a odkazů, který mě neustále nutil přeskakovat mezi oběma částmi knihy. Poznámky by byly vhodnější přímo v textu.
Tři hvězdy dávám především za precizní práci a odbornost, ačkoli by vhodná redukce monografii zcela jistě prospěla.

01.01.2016 3 z 5

Alžběta a Marie Alžběta a Marie Jane Dunn

O něco méně čtivější než Marie Stuartovna Stefana Zweiga (která se ovšem pohybuje spíše na pomezí historického románu) o to rozsáhlejší a historicky věrnější. Je zde vše, co byste chtěli vědět o vztahu těchto dvou královen a jeho historických kulisách - nesporně příběh, který stojí za to vyprávět i zdokumentovat.

04.12.2015 5 z 5

Longbourn Longbourn Jo Baker

Ze začátku jsem byla z příběhu nadšená, líbil se mi ten pohled do zákulisí plného dřiny ale zároveň i pospolitosti, příliš mi nevadily ani naturalistické popisy, na které jsem byla díky zdejším komentářům připravena. Postupem času ale příběh zakrněl, stal se rozvláčným a těžko stravitelným. Možná i proto, že mě Sára jako hrdinka příliš neoslovila.

29.07.2015 3 z 5

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Kniha mě zklamala. Postavy i prostředí šustí papírem. Často jsem se přistihla, že některé řádky čtu vícekrát. Většina "intelektuálních soubojů" se mi zdála samoúčelná. A "muž z křesla," který nazval slečnu Prudencii hloupou (ačkoli ve skutečnosti chtěl říct, že se chová hloupě), kavalír? Jsem ráda, že zůstal pouze na papíře.

09.06.2015 2 z 5

Hon Hon Andrew Fukuda

Čekala jsem brak s populární tématikou, místo toho mě kniha pohltila. Obzvlášt první polovina, která popisuje Genovo "soužití" s upíry, kdy sebemenší chybička znamená smrt a jedinou nadějí na přežití je tvrdá disciplína a potlačování všeho lidského.
Akční části a samotný hon už mi přišly slabší, některé zvraty nedotažené. Nic to ovšem nemění na tom, že Andrew Fukuda vytvořil originální svět s upíry, kteří nemají s dřívějšími zromantizovanými předlohami vůbec nic společného.

04.06.2015 4 z 5

Čistý Čistý Julianna Baggott

Ačkoli mám dystopické romány ve velké oblibě, svět ani postavy Julianny Baggott mě neoslovily. Knihu jsem nedočetla.

23.02.2015 2 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Rowlingová umí skvěle vykreslit postavy i prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Atmosféru malého města s jeho žabomyšími válkami i existenčními dramaty. Dějová linka bohužel pokulhává, do poloviny jsem bojovala s nutkáním knížku odložit. Rovněž značně depresivní ladění nemusí každému vyhovovat.

29.01.2015 4 z 5

Kinsey a já Kinsey a já Sue Grafton

Naprostou souhlasím, první část skvělá, byla to moje první zkušenost s autorkou a musím říct, že velice pozitivní. Druhá část reflektuje spisovatelčiny pocity související se smrtí její matky - alkoholičky a je velice, velice depresivní.

29.01.2015 4 z 5

Borgiové - Rod s nejhorší pověstí Borgiové - Rod s nejhorší pověstí Mary Hollingsworth

Titul Borgiové - Rod s nejhorší pověstí rozhodně nenaplnil moje očekávání - alespoň co se samotného textu týká. Jedná se o nákladnou publikaci, s bohatými ilustracemi, které hodnotím jako hlavní přínos knihy, za nimiž bohužel textová část značně pokulhává. Kniha je rozvržena chronologicky, do jednotlivých let a měsíců. Bez výraznějšího pojítka jsou zde vykresleny události příslušného roku a měsíce, v naprosté většině formou citací z literatury nebo pramenů. Naprosto mi chyběl jakýkoli autorský vstup, hodnocení nebo kritika dobových pramenů.
Zvolený přístup činí celkový vývoj událostí velmi nepřehledný (a v závěru na hranici čtivosti), navíc přehlcený množstvím jmen, která se v příslušných rodových liniích často opakovala. Na celkovém dojmu nepřidají ani občasné tiskové chyby. Jak už jsem zmínila na začátku, hlavním přínosem jsou především krásné ilustrace, které doprovází text na každé straně knihy.

15.07.2014 3 z 5

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Z mého pohledu naprosto výjimečná knížka, v jejímž světle vám problémy, které dnes řešíme připadají jako nicotné maličkosti. Prvních sto stránek je třeba překonat, ale potom se kniha čte jedním dechem, a to i přes svůj značný rozsah. Co se týče až neuvěřitelné poctivosti a pracovitosti autorky, zpočátku jsem k tomu měla také velmi skeptický postoj a považovala to za stylizaci, která ubírala věrohodnosti. V průběhu čtení jsem ale nabyla dojmu, že je zkrátka jedním z těch opravdu mála lidí, co takoví skutečně jsou.

20.06.2014 5 z 5