SoňkaSoník SoňkaSoník komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Na první pohled jednoduchý příběh, který dá člověku víc, než čeká, a to v jakékoli životní fázi. Bohužel ne každý si v dnešní uspěchané a do jisté míry sebestředné době uvědomuje, že je opravdu zodpovědný za to, co si k sobě připoutá.
Jsem ráda, že je kniha součástí mé knihovny.

22.01.2024 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Pořád mě mrazí. Sice byl začátek dost protáhlý a trvalo mi, než jsem se začetla, ale stálo to za to. Promyšlený příběh, byla jsem opravdu napnutá a Stephen King to s vykreslením scén umí. Churche jsem si oblíbila, i když už byl "divný", o to víc mě bolelo, když pak musel na konci knihy zemřít.
Nemám obecně ráda otevřené konce, ale tady mi vůbec nevadilo ukončení, naopak se mi líbilo a otevřelo dvěře specifičtějšímu pokračovaní mé vlastní fantazie.

02.01.2024 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Přenádherný Dykův jazyk. Konečně jsem se ke knize dostala a fascinována s úsměvem na tváři ji pokládám zpátky do police v knihovně. Říkávala jsem si, jak to s Krysařem nakonec dopadlo. Doufala jsem, že jinak, ale nejsem zklamaná.

07.01.2024 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Tahle kniha byla mou první výpravou do světa finského podivna. A určitě ne poslední. Po dočtení, nevím proč, jsem nějak zapomněla dýchat a stále mám na jazyku svíravý pocit, že bych si dala chilli papričku. Protože otevření tohoto světa, který dokázala Sinisalo dokolane popsat a vtáhnout mě do něj, bylo rozhodně...dechberoucí. Chvílema jsem nevěděla, jestli se jedná o skutečnost, kde je vlastně realita, na konci knihy v doslovu mi došlo, že si autorka tak moc nevymýšlela. Opravdu to je svět podivné reality.
Za mě naprosto úžasná knížka, rozhodně zanechala hluboký dojem. Popisy pocitů, vášně a chutí jsou promyšlené, a to se mi moc líbilo.
Knížku jsem hltala každou stránkou víc a víc, rozhodně doporučuji :-).

20.11.2019 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha se četla sama. Kdo by si nikdy neříkal, co by kdyby? Tak přesně tato kniha to promyšleně ukazuje. Poslední část mi pomohla život nastartovat optimističtějším směrem.

10.10.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Byť to bylo neustálé cestování, kniha se mě nějakým záhadným způsobem děsně dotkla. Nejen šíleným námětem postapa, ale na konci jsem fakt brečela. Přitom to dopadlo dobře, dojala mě celá ta cesta při zpětném promítnutí si, čím vším hlavní hrdinové prošli a jak to dopadlo. Docela drsný. Ale oheň se nesl dál, taková jakási naděje, možná v lepší zítřky?

22.05.2019 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Tuhle knihu jsem si tenkrát vybrala do maturitního seznamu a určitě jsem udělala dobře! Kniha se čte vážně skvěle, s Janou Eyerovou jsem chvilkama sama dýchala, nemohla jsem knihu jen tak odložit, romantická v uvozovkách slaďárna, kterou jsem si fakt užila, kniha má své kouzlo, hloubku a taky něco k zamyšlení :-)

22.05.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kniha čtena v rámci povinné literatury na maturitu, kraťoučká, ale velmi poučná a zajímavá. Krásná kniha, když uvidím někdy něco o mečounovi, vždycky si na tuhle knihu vzpomenu (marlín je mečoun, jako vážně :-) )

01.10.2017 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Velmi rychle jsem se začetla, rodina Popperových mi byla sympatická, všichni byli neskutečně silní a cílevědomí. Myslím si, že Pavel skvěle postřehl průběh doby, konec byl náhlý, ale jasný. Možná je škoda, že ten háj, podle něhož se dílo jmenuje, nezazněl někde i na konci. Moc se mi kniha líbila.

16.04.2024 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Znovu jsem se dávno po své maturitě ke knížce dostala. Příjemně mě překvapilo, že jsem na dílo nahlížela zase trochu jinak. K literárnímu kánonu Hrabal rozhodně dle mého názoru patří, jedná se o další střípek válečné doby, kterou si je potřeba připomínat.

16.04.2024 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Příjemné čtení, Steinbeck dokázal bravurně popsat tu bezmoc a společně s hlavními postavami jsem se opravdu těšila na to, až ty králíky budou jednou chovat. Konec dává smysl, ale slzu jsem rozhodně uronila a bylo mi to líto.

16.04.2024 4 z 5

Bože, jak já tu knihu miluju. Rozdělení na dva světy není chaotické, každou kapitolu jsem hltala. Mám ráda fantasy světy, obzvlášť, pokud jsou promyšlené, což za mě Murakami splnil na výbornou.
Knihu jsem četla na etapy, podle toho, jak jsem na ni měla čas a jak byla dostupná v knihovně. I tak mi její čtení zabralo tři roky. Pokaždé, když jsem se k ní vrátila, jsem přesně věděla, kde jsem skončila. Můj další nákup knih bude tento titul jistě obsahovat, chci ji mít ve své knihovně.

22.01.2024 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Skvěle podané lakomství a chamtivost pro mě i dnes humornou formou. Znovu si knihu nepřečtu ani neposlechnu, konec byl na můj vkus až příliš kostrbatý.

02.01.2024 4 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Ke knize jsem se dostala díky naší didaktičce na fakultě v rámci jejího předmětu Literatura Young Adult, kam jsem zavítala vyloženě náhodou. Půjčila mi ji a já jsem za to moc ráda, asi to tak mělo být :-) Příběh je nádherný, četla jsem ho jedním dechem, chytil mě za pačesy a už nepustil. A asi jsem se zamilovala do Oscara.
U spousty dějových linek mě překvapilo, kudy se vůbec linuly a celkově příběh úžasně a nečekaně zapadl do sebe.

27.06.2023 5 z 5

Barva z kosmu Barva z kosmu Howard Phillips Lovecraft

Knihu jsem poslouchala jako audio při jízdě na dovolenou, o to krásnější zážitek jsem získala. Nádherné obraty, u kterých se mé češtinářské srdce tetelilo radostí. Příběh je rozhodně poutavý a vtáhne, byla jsem napnutá do poslední chvíle, jak to celé dopadne, oceňuji, že se autor nebál často až naturalistických částí, prostě dokonale propracovaný horor, který nenudí.

13.03.2023 5 z 5

Newtonův mozek Newtonův mozek Jakub Arbes

Velmi zajímavé pojetí příběhu, prvky sci-fi/fantasy vložené do reality. Arbes se s tím dobře popral, akorát mi vadily příliš dlouhé rozpravy přes tři stránky. Ve výsledku v knize nebylo tolik děje, spíše fantastických prvků. U předvádění mozku, který je Newtonův jsem se popravdě musela smát, přišlo mi to zasazení do reality až moc kýčovité. Kniha zajímavá, ale nevrátila bych se k ní.

07.08.2020 3 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Kniha mě opravdu uchvátila, když jsem ji dočetla, měla jsem pro ni snad jediné slov: "wau". Je na jednu stranu hrozná škoda, jak to celé dopadlo, ale jasně, jinak to nešlo, jen jsem to opravdu nečekala. Kniha byla zajímavá, napínavá a nápaditě pojatá. Na to, že je to má 5. postapo kniha, jsem si tenhle žánr opravdu oblíbila, za mě rozhodně super :-)

21.05.2019 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Knihu jsem četla opravdu s nadšením. Každá další stránka mě svým rozvinutím příběhu stále více "vcucávala" a překvapovala. Na konci jsem u osudu Inky uronila pár slz, konec mi přišel až krutý, ale myslím, že to k celé knize docela dobře zapadlo. Opravdu jsem nečekala, že mě tahle poměrně obsáhlá kniha bude tak moc bavit. Četla se jedním dechem, za 4 dny přečtena a měla jsem z ní nejdříve rozporuplné pocity, vždyť Malka je stejně stará, jako já!, nakonec jsem opravdu ráda, že jsem ji měla možnost mít v ruce. Doporučuji :-).

04.04.2019 5 z 5

Za tajemstvím pohádek Za tajemstvím pohádek Bruno Bettelheim

První polovina knihy mě uchvátila natolik, že jsem si řekla "jo, tohle by si měl přečíst každý rodič" - knihu jsem si dokonce koupila (jednak mi opravdu přišla zajímavá a také je o ni přes semestr zájem, protože je v seznamu povinné četby našeho oboru). Jak přišlo velké nadšení v první polovině, tak přišlo zároveň i částečné zklamání z poloviny druhé. Někde ve dvou třetinách už mě přestalo bavit čtení o tom, jak moc dítě má v podvědomí sex a všude kolem pojmy penis, vagina, menstruace. No jako v kontextu to bylo zajímavé, ale spíš mi to některé pohádky trochu až znechutilo (obzvlášť jsem kroutila hlavou u Červené Karkulky) a Bettelheima (promiň, asi se budeš obracet v hrobě) jsem nazvala úchylákem. Kniha se mi četla zdlouhavě a nakonec jsem byla ráda, že jsem ji vůbec dočetla.

12.01.2019 3 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Moc hezký příběh, sice starším jazykem, nebo respektive se starší slovní zásobou, přechodníky a archaismy, ale ideální čtení do vlaku.

12.01.2024 4 z 5