sonihe sonihe komentáře u knih

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Původně jsem v knize hledala inspiraci, jak si víc užívat samoty v době korona-krize. Místo toho jsem našla autentické, otevřené výpovědi velkých osobností. Překvapilo mě, že samotáři nejsou často typičtí introverti, že vlastně ani nejsou samotáři v pravém slova smyslu. Ale každopádně jsou každý po svém sví. Ve výsledku si říkám, využijme cenzury a dopřejme si i my necenzurovanou svobodu být sám sebou.

14.04.2020

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

K románu Pražský Hřbitov mám po přečtení ambivalentní postoj. Hlavní hrdina, jedna z mála fiktivních postav, si nezískal moje sympatie, což asi ani nebyl cíl. Po zhruba stovce stran jsem sáhla po historickém atlasu, wiki a začala jsem si dělat výpisky, protože historicko-kulturní prostředí 19.století je mi vzdáleno více, než jsem si myslela. Když jsem se dostala do fáze spikleneckých teorii, tak mi příběh přišel jako snůška nesmyslů, ale jen do té míry, než jsem zjistila, že většina postav, historických událostí, dokumentů není nesmyslem, ba naopak výtečně vykonstruovanou zápletkou, v níž se prolíná neuvěřitelné množství méně známých historických epizod. Nic naplat, témata politického pletichaření, tajných služeb, jezuitů, antisemitismu, tajných loží mě prostě nepohltilo, možná právě kvůli vnitřní nesympatii s hrdinovým postojem zaprodance, kdy historie je utvářena na zakázku mocných, pravda a čest pozbývá významu a fabulace tvoří dějiny. Asi děsivé, jak moc může být toto stále aktuální téma. Dávám bod za nápaditou konstrukci vyprávění, a nakonec nezbývá, než přání propracovat se k lepšímu porozumění románů Eca, které prostě nebyly a nejsou jednoduchým čtením.

11.03.2016 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Téhle knize nelze nic vytknout, je to klasika české literatury právem opěvovaná. Nelze než doporučit a v období trudomyslnosti se k ní s jistotou vracet, páč není možné aby nevykouzlila úsměv i na té nejsmutnější tváři.

16.10.2015 5 z 5

Viry pro 21. století Viry pro 21. století Jan Konvalinka

Myslím, že v rámci možností krásně laicky popsané vybrané kapitoly jednotlivých virů, které ovlivnili naší novodobou éru. Čtivé, poučné a to vše poměrně stručně. Překvapilo mě, jak může být sledování životů jednotlivých virů neuvěřitelně zajímavá zkušenost. Stát před volbou vysoké školy, jistě by to zahýbalo mým portfoliem.

12.10.2015 3 z 5

I města mají duši I města mají duši Milena Holcová

Kniha formou cestovního deníku mě nijak zvlášť neoslovila. Kdybych ji nedostala jako dárek, nejspíš bych ji odložila v první třetině. Asi proto že spíš než číst o subjektivním vnímání různých měst preferuji vlastní zážitky anebo nějakou přidanou hodnotu, ať už infromační nebo emoční, která by mě například nadchla pro další plánování. Ale toto většina kapitol nesplnila. Přesto Milena Holcová je pro mě váženou cestovatelkou a ráda se zase začtu do nějaké jiné knihy.

12.10.2015 2 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Nemůžu si pomoct, ale pro knihu mě nenapadá lepší slovo, než vyumělkovaná..postavy, charaktery, rozhovory..Vzhledem k reakcím ostatních uživatelů mě napadá, co je ve mě špatně..ale pak mě zaujalo v předmluvě, jak autorka posuzuje kvalitu příběhu a to zodpovězením na tyto otázky: Chtěla bych tyto postavy potkat a vidět jejich osudy ve skutečném životě? Je tento příběh zkušeností, již stojí za to prožít? Je radost ze sledování těchto postav dostatečným účelem sama o sobě? No a mé odpovědi je ne, Ne a na třetí otázku opravdu NE..prostě mě toto téma míjí, míjí mě černobílý svět, hledání ideálního člověka, naopak mě to irituje..Na druhou stranu knize nelze upřít dobrý myšlenkový koncept, který mi nedovolil knihu odložit.

23.02.2015 3 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Bezesporu dobrá kniha, začátek knihy jsem si vychutnala, obzvláště použití nezvyklé du-formy, která mi pomohla ztotožnit se s hlavním hrdinou..Oceňuji fakta o dětství, dospívání, fotografické práci..jen zhruba od půlky mi přišlo, že autor zabředl do vztahových pavučin a pro mě se kniha stala již trochu vleklou..

22.02.2015 3 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Přečtena jedním dechem..Po Norském dřevu jsem měla obavy, jestli útlá knížečka dokáže splnit má očekávání, naštěstí byly neopodstatněné..

22.02.2015 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Velký "malý" příběh o zarputilosti Hany, která se odmítá smířit se ztrátou domova, přátel, rodiny, svého štěstí..Při čtení prvních stránek a seznamu osob, které se Hana rozhodne navštívit, jsem si myslela, že si v průběhu knihy postupně odškrtnu položky. O to větší byl pro mě zážitek, že se kniha odvíjí svým tempem a nedrží se žádného klišé. Melancholický příběh ač nenápadně obyčejný mě pohltil a nemohla jsem se odtrhnout ze snivého a zároveň drsného světa Hany. Román, který se Vám zaryje pod kůži, opravdu vřele doporučuji..

08.04.2014 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Já prostě díla pana Svěráka můžu ve všech jeho podobách. Útlá knížečka s milými příběhy napsaná linou češtinou s citem pro dětskou duši, které mi evokují dětství, vůni venkova, s nástrahami i dobrudružstvími na každém kroku..

22.01.2014 4 z 5

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Milena Holcová

Na Mileně Holcové se mi líbí, že nepředstavuje takovou klasickou představu cestovatelky snažící se utrhnout takové to nej světa, nejlepší památky, nejvyšší hory, nejodlehlejší oblasti..jednoduše z knihy číší radost z poznávání obyčejného běhu života prostých lidí po celém světě, kulturních rozdílů a vůbec lidského vnímání a názorů na vše od toalet, po nevěru.. A to vše vtipně, s nadhledem, což odzbrojuje moje podvědomé strachy např. z arabského světa nebo latinské ameriky..doporučuji tyhle útržky z cest, věřím, že každý myslí svobodný cestovatel je ocení..

07.01.2014 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Téhle knize se mi nechce už věnovat žádný čas, myslím, že v komentářích níže je řečeno dost..shrnula bych to jako "můj letošní přešlap"

09.08.2013 odpad!

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Bohužel, kniha mě nebavila. Je to můj první čtenářský počin od Kinga a možná jsem prostě očekávala větší hloubku od legendy jménem Stephen King. Už na začátku mi přišel hlavní hrdina dost krátkozraký, když se bez rozvahy vrhl do minulosti s plánem změnit jeden z důležitých milníků historie, aniž by přemýšlel, co tím způsobí..Inu pro američany je to téma určitě podmanivé, předpokládám, že detaily života Oswalda jsou založené na reálných faktech, tak aspoň jsem prohloubila mé vědomosti o atentátu. Co bych ještě ráda na knize ocenila je popis hrdinova vnímání Ameriky 60. let., chutě, pomalejší tok času, rockenroll, lidé, ale i násilí, chudé čtvrti..to bylo milé a uvěřitelné..Nadruhou stranu mi kniha přišla utahaná, ani milostná zápletka mě nedokázala zabavit a nemůžu se vyhnout dojmu, že obsah neodpovídal rozsahu..Chyběli mi možná nějaké vedlejší linie nebo propracovanější psychologie postav či celé složitosti cestování časem nebo mohl jako učitel trošku více zahloubat do toho svého imaginárního psaného románu. Nebo třeba si splnit sen a potkat nějakou významnou osobnost.. A konec mi přišel rychle skoulený, jakože celou dobu se nezamyslel, kam to může zajít a ani snad vážně neřešil, jestli neobětovat J.F.K. své lásce, přátelům a pohodlnému životu v minulosti, a pak osvícení buch konec..nevím..Inu jak říkám bohužel mě to neoslovilo..Kinga odkládám na neurčito..

19.04.2013 2 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Záčatek byl velmi nadějný, krásně vykreslená atmosféra severu, bohatě větvený příběh, různé časové linie a mysteriózní nádech. Ale mám pocit, že z tématu se dalo vytěžit ještě víc. Tajemná zápletka se rozpletla příliš rychle, takže nakonci nebylo překvapení, ale spíš rozřešení kriminálního případu.
Ale kniha se mi líbila, je čtivá a udržuje v mírném napětí, očekávání spíš předčila než splnila, takže bych ji doporučila k přečtení všem milcům severských thrillerů.

04.01.2013 3 z 5

Pochoutka Pochoutka Muriel Barbery

Musím dát 4 hvězdy, protože naprosto pro mě nepochopitelně je Pochoutka považována za 89. nejhorší knihou v databázi. S 36 hodnoceními, což není až tak málo. Chápu, že v pořadí S elegancí ježka a Pochoutka, tento sled je asi u většiny čtenářů, může být mírným zklamáním, ale takovým totálním propadákem? Mě naopak velmi mile překvapila bohatostí jazyka, složitější zápletkou, která neservíruje vše na zlatém talíři. Čtenář musí trošku přemýšlet, aby se vyznal ve změti postav a ze střípků si sám poskládal příběh. Inu i hlavní hrdina není nijak přitažlivý, spíš odpudivý, namyšlený, škarohlídský, ale jen do míry, kdy v něm rozeznáme opravdové lidství, mě zaujmulo, jak se proměňuje myšlení člověka, který ví, že nadchází jeho čas a upřímně hodnotí svůj život a hledá ten kulinářský top jeho života. Zápletka se sice nijak nerozvíjí, ale i přesto se mi zdála kniha napínavá.
Každopádně určitě to není dobrá kniha, jen pro toho kdo má rád jídlo. Myslím, že ji ocení všichni, kdo si rád hraje se slovy, protože její literární styl je opravdu vytříbený.

04.12.2012 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Téma zajímavé, historicky asi přesné, také autorovi nelze odepřít, že témamatem opravdu dýchá a snaží se přenést týž dojem na čtenáře, ale mě teda velmi rušily vsuvky na téma: "Do tváří se mu nahrne krev ..." a pak to začne, polemika, zda je to pravda, pak hanba a vzpomínky, jak nikdy nechtěl psát ty beletristické výmysly, větu vyškrtne, pětkrát větu nahradí, nic mu tam nesedí, tak nakonec prázdno zaplní stejnou větou jako na začátku. Toto mu zabera stránku a půl a mě to akorát vytáčí. Nebo jakou má barvu Heidrichův mercedes, černý nebo zelený, asi jsem obyčejný laik, ale mi je to úplně jedno, zajímají mě dějiny a samozřejmě jsem ráda, pokud se autor drží historických událostí a oceňuji i mnoho podrobností, které vypátral, ale toliko věnovat barvě auta mi přijde zbytečné a mě to nebaví. Když nevím, můžu pomlčet..Ale v tomto je tento román specifický, že většinu informací máme s komentářem autora a lidem se to líbí..Určitě je to subjektivní a mě se to nelíbilo, hlavně kvůli tématu dávám 3*, jinak bych se musela opravdu zamyslet, kam bych nechala Bineta až spadnout..

04.11.2012 3 z 5

Rychle a bezbolestně Rychle a bezbolestně Markéta Dočekalová

Tuto knihu jsem si nevybrala, zbyla na mě ve chvíli, kdy jsem na dovolená přečetla víc, než jsem měla naloženo v kufru.
V počátcích jsem byla spíše zděšená, dialogy mi přišla takové křečovité, nereálné, do toho ten slang. Zápletka mi taky přišla taková pohádková o vysvobození zakleté princezny. Ale nakonec čtivé to bylo, příběhy mě začali zajímat a osudové zápletky mi aspoň na chvíli vrtaly hlavou. Knihu jsem dočetla, nadšená nejsem, autorčinu tvorbu vyhledávat nebudu.

12.09.2012 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pro mě je to jistojistě nejlepší kniha tohoto roku.
Kateřina Tučková mě neuvěřitelně překvapila. Takže to vypadá, že napravím resty a brzy se pustím i do Vyhnání Gerty Schnirch.

12.09.2012 5 z 5

Deoduši Deoduši Jan Werich

Tenhle mistr vypravěč mě nepřestane stále a stále udivovat, samozřejmě v dobrém slova smyslu..

18.06.2012 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Dobré fantasy, ale nadšení okolo této knihy mi přijde trochu přehnané. Asi proto, že nejsem čtenář tohoto žánru a nemám načtené tucty balastních fantasy. Věřím, že v této knize si každý najde nějakou postavu, kterou musí mít rád. Široký kontext je fajn, jen mě trochu zklamalo, že kniha nekončí nějak uceleně, naopak teprve se děj rozjíždí..

14.05.2012 3 z 5