Snow-White Snow-White komentáře u knih

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Někteří autoři píší o krásných věcech a střízliví a stejně se jim nikdy nepodaří napsat takové dílo jako Nicku Caveovi, který psal zdrogovaný a o naprostých zrůdnostech. Prohlásit o téhle knížce, že je krásná sice hraničí s perverzností, ale nutno uznat, napsaná je velmi dobře. Autorův muzikantský duch na mě dýchal téměř z každé stránky. Občas sice kniha působila chaoticky, ale po dočtení doslovu jsem si uvědomila, že vlastně můžu být ráda, že to nedopadlo mnohem hůř.

20.11.2013 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Ještě lepší než první díl. U pasáží s Glumem jsem se nikdy neubránila úsměvu (miloušek pánešek :)).

06.08.2013 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Různá forma jednotlivých příběhů byla zajímavá a i příběhy samotné nebyly špatné, ale jejich propojení na mě působilo tak nějak prvoplánově a ani po přečtení jsem nenašla nějakou hlubší pointu toho všeho. Navíc mi dělalo problém se do některých příběhů pořádně začíst (např. deníky Adama Ewinga nebo linka o Cavendishovi).

EDIT: Jeden z mála případů, kdy mě film zaujal víc než kniha. I díky tomu, že různé postavy hráli stejní herci a člověk si tak mohl lépe uvědomit propojení charakterů. Příběhy také nebyly řazeny tak striktně za sebou, jako v knize, což vedlo k efektivnějšímu vyznění hlavní myšlenky díla. Akorát ten konec byl na můj vkus zbytečně přeslazený.

31.07.2013 3 z 5

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Kniha v podstatě o podstatě umění. :-)

"Sláva nemůže dát radost tomu, kdo ji ukradl a nezasloužil si ji; trvale rozechvívá jen toho, kdo je jí hoden."

19.07.2013 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Po pár prvních stránkách jsem se ke knize přilepila jako žvýkačka k botě a ne a ne se odlepit. Propracované postavy, akce pomalu na každé stránce, výborně gradující závěr. A pár otázek k zamyšlení.

15.07.2013 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tak jsem se konečně opět dostala k Tolkienově trilogii. Asi jsem prvně musela přečkat ten humbuk, který vypukl po natočení filmů, protože napoprvé jsem se do Společenstva nedokázala začíst. Napodruhé jsem knihu přečetla za chvilku a až na nadměrné užívání slova "smrtonosný" (aspoň podle mého dojmu nadměrného :-)), mě nadchla. Vzhledem k patřičnému časovému odstupu od filmu jsem byla schopná vytvořit si i vlastní představy neovlivněné Jacksonovým pojetím (které je ale výborné). Těším se na druhý díl. :)

05.07.2013 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Jako fanynka HP jsem si chtěla ještě rozšířit obzory o jeho světě. Bohužel kniha mě dost zklamala. Jediná skutečně povedená bajka byla podle mě ta o třech bratřích, kterou však Rowlingová měla rozpracovanou už pro "relikvii smrti". Ostatní (včetně pro mě naprosto zbytečných Brumbálových komentářů) byla pouze omáčka. I počet bajek dokládá, že se jedná spíše o dílko psané na koleni, které slouží pouze k vydělání peněz. Škoda.

03.06.2013 2 z 5

Oficiálně řadím Murakamiho ke svým oblíbeným autorům. Takhle úžasně vykreslit psychologickou hloubku postav dokáže opravdu jen málokdo. Nemusíte se s postavami přímo ztotožnit, můžete s nimi naprosto nesouhlasit, ale Murakami vás naučí naslouchat a snažit se POCHOPIT jejich jednání. Navíc je vše podáno krásným, čtivým jazykem a s vybraným "hudebním podkresem". :-)

25.04.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Zpočátku kniha byla velmi čtivá - napsána jednoduše, žádné složitosti, stránky ubíhaly. Když jsem ale záhy zjistila, že autorčina slovní zásoba je dost omezená, začala jsem záměrně přeskakovat, leckdy i celé kapitoly. A když jsem zjistila, že mě nudí i erotické pasáže (!), řekla jsem si - tady vážně něco nehraje. I milostné scény totiž po několika stranách začnou působit monotónně. Snad kdyby byla knížka kratší a udržela si po celou dobu správné erotické napětí, moje hodnocení by bylo bývalo lepší. Takhle dávám jednu hvězdičku právě za jistou nekomplikovanost, která asi k takovému dílu patří a díky které se do ní čtenářky (asi spíš výjimečně čtenáři) mohou dobře začíst a druhou dávám za nápad, se kterým se však dalo pracovat mnohem lépe a napínavěji.

26.01.2013 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Výborná kniha, která se mi dobře četla i v originále. Krátké, v podstatě "jednoduché" (pro někoho, kdo má alespoň základní znalost historie) čtení s hlubokou myšlenkou.

15.01.2013 5 z 5

Bourneova totožnost Bourneova totožnost Robert Ludlum

Jako čtenářka, která nejprve viděla film a až poté četla knihu, musím souhlasit s předchozími komentáři - skutečně jsem byla překvapená. Nevím sice, jestli budu mít chuť na pokračování, ale rozhodně to pro mě bylo příjemné první setkání s akčním žánrem v literatuře.

27.10.2012 3 z 5

Podle mě nejzajímavější kniha z celé série, kde se poprvé objevily i mé oblíbené postavy - Sirius Black a Belatrix. Na proti tomu filmové zpracování zrovna tohoto dílu mě celkem zklamalo. Soudě dle předchozích filmových verzí jsem čekala něco víc. Přesto filmoví Sirius a Belatrix rozhodně předčili očekávání a byli fantastičtí!

17.09.2012

Gabra a Málinka 5. a 6. díl Gabra a Málinka 5. a 6. díl Amálie Kutinová

Gabra a Málinka - jedny z prvních knížek, které jsem přečetla a moc ráda na ně vzpomínám. První díly měly možná o něco větší kouzlo, ale bavilo mě vyrůstat s těmito dcérkami. :-)

23.08.2012 5 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Moje první setkání s Kingem dopadlo velmi dobře. Přestože sci-fi či fantasy normálně moc nevyhledávám, kniha byla (až na některé pasáže) čtivá a napínavá. Těším se na další autorovo dílo.

11.08.2012 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jeden z pokladů české literatury, ke kterému se vždycky budu ráda vracet.

18.07.2012 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Asi jako jednu z mála mě filmové zpracování příliš neoslovilo. Proto jsem vděčná za fakt, že jsem si prvně přečetla knihu. Ta mě upoutala a bavila až do konce!

17.07.2012 5 z 5

Výlet mrtvých dívek Výlet mrtvých dívek Anna Seghers

Zajímavé počtení, i když už od počátku byl jasný autorčin záměr. Nejedná se o nijak překvapivé dílo, žádné šokující zvraty se nekonaly a květnatých souvětí, ukazujících krásu jazyka, zde také mnoho nebylo. Přesto osudy konkrétních dívek mohou zanechat ve čtenáři stopu.

17.07.2012 3 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Ačkoliv obsah se mi pomalu ale jistě zamlžuje, ten pocit ze čtení této knihy se zapomenout nedá. Nádherné, pestré, inspirativní. Řadím ji k tomu nejlepšímu, co jsem kdy přečetla a rozhodně se k ní chci jednou vrátit.

17.07.2012 5 z 5