snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Deadwood Deadwood Pete Dexter

Kniha, která by si podle mně zasloužila víc pozornosti než kolik se jí dostalo.
Ona totiž vypadá jako western, ale není to typický western. Spíše taková zábavná fikce z Divokého západu. Ano, asi bude bližší někomu, kdo nemá western na rovno červené knihovně, protože třeba alespoň v dětství miloval "kolty proklatě nízko". Tomu se v této knize může podařit oprášit tu dětskou romantiku nahlíženou trochu s dospěláckým nadhledem a humorem. Ne, není to parodie jako Limonádový Joe - přeci jen to bere ten Divoký západ víc vážně. Na druhou stranu ale bez smrtelně vážného patosu a černobílosti, jaká je typická pro pokleslé exempláře tohoto žánru.
Mně to bavilo.

10.09.2017 5 z 5

Malý vetřelec Malý vetřelec Sarah Waters

Má oblíbená autorka, oblíbené prostředí a neobvyklý příběh - co si přát víc. Duchařskou linku netřeba vnímat jako pointu příběhu (popravdě její vývoj i zakončení jsou docela předvídatelné) - ale spíš jako předpoklad pro to, aby se postavy dostávaly do hodně neobvyklých a těžko logicky pochopitelných situací. Přičemž Sarah Watersová umí napsat postavy velmi živoucí a uvěřitelné, s kterými se čtenář snadno spřátelí. A jednání takových postav, jejich vývoj a proměna vztahů mezi nimi mi přinášely větší zdroj napětí než existence nadpřirozeného elementu. To byl spíš jen takový zajímavý bonus. Není to podle mě sice nejlepší autorčina kniha, ale i tak mě bavila.

10.09.2017 4 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Pro mně výborná kniha - ve stručnosti: silný a neobvyklý příběh s posláním, věcný a dramaticky účinný styl vyprávění a pěkný jazyk (samozřejmě také zásluhou překladatele) - což je spojení, které na knihách mám nejraději.
Jen výhrada na adresu nakladatelství Argo. Knihu jsem četla jako ebook, nevím, je-li tištěná verze identická. Ale když už má nějaká kniha "pulitzera" a není zadarmo, tak by se mohli vynasnažit, aby v ní nebyl žádný překlep. A zde byl ne jeden. Vím, že je tlustá, ale pár stejně objemných knih bez překlepů už jsem přečetla, takže myslím, že nepožaduji nemožné.

30.06.2017

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Najde se někdo, komu to nedocvakne, jakmile dojde na obsah povídky? Pokud ano, gratuluji, že si to užil víc než já. Já zbytek knihy doufala, že to je falešná stopa a Bryndza přeci jen překvapí. Ale to on neumí. Škoda, že si nedal alespoň trošku práce s vytvořením těch falešných stop a zavádějících motivů, podezřelých postav si na to vytvořil dost. Nebýt to tak průhledné, byla ta zápletka docela obstojná.

1918: Vražda na konci války 1918: Vražda na konci války Andreas Pittler

V podání M.Táborského opět lahůdka, ale jinak pro mě výrazně méně atraktivní než 1913. Detektivní zápletka (spíše záplAtka) už je tu hodně na pozadí, prioritnější jsou politické události a společenské klima té doby. Sice pravda jsem se dozvěděla spoustu věcí, které jsem netušila, ale ten bolševismus byl pro mne na hranici snesitelnosti.

04.11.2023 2 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Neurazilo - nenadchlo. Příběh zčásti předvídatelný a tam kde není, jsou okolnosti už trochu křečovitě naruby. Vyšetřovací tým sice ničím neirituje, ale ani mi nikdo z nich k srdci nepřirostl.
Vyslechnuto jako audio, které tentokrát vyloženě nedoporučuji, přednes je velmi úmorný a těžkopádný, o režii se nedá mluvit. Nejspíš rychle zapomenu.

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Tak co to tu máme? Jeden na první pohled zajímavý, ale při bližším ohledání nesmyslně nepraktický nápad s dražbou výkupného. Jednu asociální vzteklou čůzu, co má problém se svým egem a autoritami. Jednu bezprizorní rádobypolicejní jednotku fungující jak banda skautů při bojovce. No a především kopu nesmyslů, nevkusu, patosu a slizkého citového vydírání. Třešinkami na tom vypečeném dortíku jsou: jasnovidka a koťátka. Ble.

04.11.2023 odpad!

V rouše beránčím V rouše beránčím Simo Hiltunen

Velmi podivná a znepokojivá záležitost, ze které si odnáším pocit, že Finsko je polorozvojová země, kde je domácí násilí a týrání dětí národním sportem a policie ještě nedospěla k forenzním vědám. Celé je to ale zároveň dost sugestivní.

To nejnapínavější pro mě nakonec nebylo ani odhalování sériového vraha (popravdě značnou část knihy mě vůbec nezajímal), ale odhalování toho, kdo je Lauri Kivi a jak nakládá a naloží sám se sebou. A nejen on. Celé je to poskládané z podivných antihrdinů, kteří se točí v chronickém koloběhu zla. Není tam snad nikdo, kdo by někomu ze svých blízkých více či méně neublížil, i proto mi zde ty skutečné vraždy nakonec nepřipadaly jako to nejhorší. Vždyť nečekaná bezbolestná smrt zde opravdu není to nejhorší co jeden na druhém páchá. Nenajde se tam snad ani jediný zdravý vztah. Zároveň ale ani nikdo, komu by přeci jen na někom nezáleželo - čili za bezcitné se to označit rozhodně nedá. Je to volání po nějakém východisku, upřímné, byť spíše skeptické.

Nejsem si vůbec jistá, co si o tom myslet.
Snad jen, že byť to není bezchybné a je tam řada pitomostí, má to větší grády (a koule) než módní série ve kterých jde hlavně o to vymyslet co nejzvrhlejší způsoby vraždy.
PS: Jen tu mám trochu pochybnosti o překladu.

Kane a Abel (1. část) Kane a Abel (1. část) Jeffrey Archer

Příjemná pohádka o americkém snu. Kdyby se toho chopili dobří scénáristé, byl by to prima námět na výpravný kostýmní seriál. Sice to nafilmované kdysi bylo, ale divím se, že (asi) jen jednou.
Čili má to nosnou zápletku - sice dost idealistickou a předvídatelnou, ale některé pohádky se zkrátka neomrzí. Archer jako vypravěč je sice dost plochý, ale alespoň jde k věci a nečaruje nějaké atmosférotvorné nebo emocionální kolority, když je neumí. Stejně tak neumí napsat dobrý dialog, ale naštěstí i těmi vcelku šetří. Jak říkám, předloha pro seriál.
Jako audio v podání příjemného hlasu Jana Šťastného a s trochou představivosti to byl příjemně strávený čas.

Stará škola Stará škola Petr K. Procházka

Nic neříkající název a ohavná obálka ukrývá milou vlasteneckou pohádku pro dospělé. Nic z toho nejspíš nezní úplně poutavě, ale čte se to hezky - i když trocha kratší stopáž by tomu prospěla. Přeci jen tomu chybí gradace (pro mě byla nejnapínavější svatojánská noc). Omračující závěr tedy nečekejte. Čekat ale můžete originální poctu klasickým pohádkám i Erbenově Kytici (a upozorňuji, že nemusíte být její milovník ani znalec, aby jste si příběh užili), výrazné ale nepodbízivě podané poselství, postavy které si zamilujete (popravdě jsem si oblíbila i ty záporné) a to vše v malebném retro podání. Přiznám se, že v jistou chvíli jsem si dělala naděje že půjde o něco ve stylu Dumasova klubu - a tohle očekávání mě rychle přešlo - ale nevadí.

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

S.Fitzek je opravdu výtečný konstruktér. Dokáže si najít neobvyklý námět a vymyslet poměrně dost složitou zápletku. Ale to skutečně pozoruhodné je, že se do toho pak sám nezamotá a čtenáře dokáže tím labyrintem provést a ten hlavolam před jeho očima rozluštit. Jak když loupete cibuli. I když je pravda, člověk musí dávat pozor. Tady stačí malá nepozornost ohledně toho, jak se kdo jmenuje a může to celé přestat dávat smysl. Zajímavý doslov. Jeden z mála autorů, kterého bych ráda poznala osobně i jako člověka a nebojím se toho, že bych byla zklamaná.

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Goffa vcelku nepřekvapivý. Detektivní složka plochá, trocha toho explicitního násilí, nasládlé stesky osamělého chlapa nad životem. Jako audio se to dá, k domácím pracem ideál - taky proto Goffu ve formě audia používám dál a dál namísto televizních seriálů. Ale literatura se dá najít lepší. Opět si říkám, jestli kdyby to Goffa nesekal jak housky na krámě, nedostal by ze sebe víc. Ale asi mu jde spíš o živobytí než o literaturu. Chápu, účty jsou účty.

09.04.2023 2 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Peter May

Neurazilo nenadchlo. Fakticky tomu není co vytknout, vystavěné je to funkčně, má to všechny "správné" atributy: poutavé kulisy, charismatického hlavního hrdinu, zajímavého vraha, lovestory, děcko nad kterým se lze dojímat, a navíc nepředvídatelný závěr - ale zrovna čtivé a napínavé mi to nepřišlo - nebo nejsem vhodná cílová skupina.

09.04.2023 2 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Rozbředlý rychle zapomenutelný podprůměr. Skutečné detektivky je tam pomálu a je utopená ve stýskání si na to, jak to má těžké český policajt a rozvedený chlap ve středních letech. Podobně jako v Děvčátku jsou dost drsná témata téma uchopena až příliš kulantně a bezzubě. Doposlechnuto (tentokrát trochu s přemáháním) jako audiokniha.

09.04.2023 1 z 5

Vytržení Vytržení Petr Michálek

Docela ujetina, ale zárověň čistokrevný thriller, byť vyprávěný v jakoby psychedelickém víru. Na rozdíl od zahraničních thrillerů psaných jak podle šablonky, kde pachatelé jsou kus od kusu méně a méně překvapiví, zde tedy jsem ve druhé půlce nevycházela z údivu - jinak řečeno byla taky jak "u vytržení". Logiku děje bych zpětně prověřovat fakt nechtěla, ale tady si říkám: proč taky. Svůj účel to plní skvěle. A myslím že pro zlíňáky to má rozměr navíc.

25.10.2022 4 z 5

Temná nevěsta Temná nevěsta Laura Restrepo

Trapná nezajímavá obálka ukrývá pozoruhodnou perlu sdělovanou nádherým jazykem a tlumočenou v lahodném překladu.
Anotace sice otrocky popisuje děj, ale naprosto nevystihuje podstatu. Mix fabulace, dokumentárně působících popisů a vyprávění různých aktérů se skládá jak puzzle do barvitého obrazu jednono koutu světa a doby. Obrazu hořkého a přitom magicky podmanivého.
Je opravdu velká škoda, že toho u nás od této autorky nevyšlo víc.

25.10.2022 5 z 5

Dívky z Montmartru Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchanan

Nenáročné příjemné ženské čtivo, které se dobře čte, ale je-li na něm něco opravdu zajímavého, pak to jsou historická fakta, nikoliv literární um spisovatelky.
Šlo z toho všeho vytřískat mnoooooohem víc.

25.10.2022 3 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Nenáročný příběh podaný jednoduchým stylem, takže by snesl i kategorii Young Adult. Jelikož ho naštěstí nehyzdí žádný balast - ani infantilní ani kýčovitý - neurazí ani dospělou osobu, pokud hledá něco oddechového.

15.06.2022 3 z 5

Game Game Anders de la Motte

Prima námět, ale zpracování naivní, místy vyloženě hloupoučké.
Henrik je antihrdina a vzhledem ke "kvalitám" jeho osobnosti mi jeho osud byl dost lhostejný a cítila jsem se být od něho zcela distancovaná. Kdyby se autorovi podařilo napsat postavu méně plochou, která by se mě nějak dotýkala a alespoň lehce vzbuzovala možnost, že by se mi (nebo lidem v mé sociální bublině) něco podobného mohlo stát, šla bych nejspíš s příběhem víc.
Ale pokud nebudete mít velká očekávání, tak jako nenáročná oddechovka to poslouží.
I když doporučila bych spíše teenagerům.

06.02.2022 2 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Triviální módní komerční blbina polstrovaná product placementem.
Povrchně poskládaná populární kontroverzní témata (homofobie, zneužívání, rasismus a pod.), zbytečné popisy a detaily uměle nastavující děj a délku knihy. Plytké počínání rádokriminalistů je natolik bezradné a bez nápadu, že se tomu ani nedá říkat vyšetřování, všechny postavy tak nějak průměrné.
Čili celkově skoro brak.
Jedna hvězda Martinu Stránskému za interpretaci audioknihy, protože jen díky jeho podmanivému podání jsem to přežila až do konce.

06.02.2022 1 z 5