snimcibdim snimcibdim komentáře u knih

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Pro mě je to přeci jen trochu lepší červená knihovna - na druhou stranu je to ale i trochu klasika mezi romány pro ženy.
Co mě na ní bavilo a baví dodnes je to, že celá ta zápletka vlastně zrovna moc romantická není.
Rhett Butler sice byl a je prototypem "Pana Božského" - ale Scarlett je vlastně záporná postava. Ocenit na ní jde sílu, houževnatost, cílevědomost a emancipovanost - ale jinak je vlastně bezcharakterní a trochu vypočítavá zlatokopka. Přesto je napsaná tak, že se s ní celé generace čtenářek dokázaly a dokáží nějak identifikovat a fandit jí.

10.09.2017 4 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Novodobý Holmes s Watsonovou. Spíš ten filmově seriálový než Doylovský - čili atraktivní smažka. Vděčné vyšetřovatelské duo muže a ženy, takže to může jiskřit. Nicméně nijak extra mi k srdci nepřirostli.
Zápletka je docela zajímavá, to balancování na hraně, kdo je čeho viník a kdo je čeho oběť. Přesto celek na mě působil divně, příliš mnoho lidí se dle mého soudu chovalo nelogicky - nejen ten pošahaný Rekke, ale i jeho parťačka a celá policie. Přišlo mi, že nikdo se tam nechová "normálně". I když mohlo to být i zpracováním audioknihy - tentokrát to nedovedu poznat, z čeho to "divno" pramenilo. Pouze z muslimů to ale nebylo...

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Klasická Yrsa. Propracovaná zápletka, osvědčený tým i prostředí. Série si drží svou laťku.

04.11.2023

Opona Opona Ondřej Hübl

Smíšené pocity.
Na jednu stranu je to místy do nebe volající blbost a jen tak tak jsem to neodložila. "Blbostí" myslím část zápletky, která funguje podle hesla: proč TO (unášení lidí a jejich vydírání) dělat jednoduše, když to jde realizovat absurdně komplikovaně - aneb papír snese všechno. A také nelogické chování postav - neb i ve zcela fantastických reáliích je žádoucí, aby si lidé počínali nějak uvěřitelně.
Na druhou stranu ten ústřední námět je zajímavý a autor je dobrý vypravěč. I všechny ty blbosti dokáže podat tak, že byť jsem nad tím kroutila hlavou a klepala si na čelo, zůstávala jsem nadmíru zvědavá.
Pokud člověk překlopotá všechny ty nesmysly, kdy si autor ujíždí na snování za vlasy přitaženého komančského larpu, a začne se dít nějaká skutečná zápletka, začne to být docela zajímavé.
Konec mi vyhovoval, nepotřebuji mít vše po americku dopovězeno.
Souhlas s tím, že by to byl skvělý námět pro minisérii (s Vetchým v roli Josefa).

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Starosvětské a anglicky vtipné. Lord Petr Wimsey je okouzlující týpek. Je ale samozřejmě nutno to brát s nadsázkou.
Vyslechnuto jako audio v podání O. Brouska. Príma odechovka.

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Třetí díl mi přišel o něco slabší než předchozí dva. Možná jsem se pouze už moc namlsala. Přeci jen se mi zde ledacos zdálo už moc přitažené za vlasy. Má to sice zajímavý námět točící se kolem kyberšikany, ale zároveň tu opět najdeme zbytečně úchylné vyžívání se v mučivých způsobech vraždění. Hrdinové a celé islandské prostředí (a tato série) mě baví a tak dám autorce ještě šanci, ale pokud se dál bude snažit nahnat si čtenáře zbytečným vymýšlením obzlášť úchylných postupů zabíjení, o jednoho přijde.

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Málem jsem odložila hned na začátku, protože sledovat jen jak pomatená masová vražedkyně bloudí životem mi nepřišlo ničím zajímavé. Těsně před tím, než jsem tak učinila, se to stihlo změnit - nebudu spojlerovat jak. Celkově to má zajímavý nápad především v tom, čím to končí, přesněji řečeno kdo a čím zneškodnil hlavního zlouna. Zpracování je průměrné, tím nemyslím špatné, ale tak nějak nevyčnívající nad standardy žánru. Nevadilo by mi, kdyby to bylo krapet kratší, občas dochází k vytváření atmosféry na úkor napětí a gradace.

Do vody Do vody Paula Hawkins

Opět velmi komplikovaný příběh s různými časovými skoky a množstvím postav. Což nepovažuji za zápor, ale nuto říct, že sledovat několik provázaných situací z různých úhlů pohledu různých postav už vyžaduje opravdu soustředění. Kniha má silnou atmosféru, celé to prostředí a vodní živel, všechno to v člověku doznívá, ale je to stísňující. Některé věci napravit nejdou. Rozuzlení bylo nečekané.
Poslouchala jsem jako audio a tentokrát si nejsem jistá, zda by četba nebyla lepší. Audio mělo až příliš výraznou (ambiciózní) režii a podání některých postav mi nesedělo.

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Vzhledem ke zdejšímu nízkému hodnocení jsem od knihy nečekala nic a tak jsem byla příjemně překvapená. Jde o poměrně komplikovaný příběh v němž se nevesele protne několik dějových rovin, časových pásem a několik osudů. Nikdo zde není hrdina, spíš je tu několik antihrdinů, ale i pro němůžeme najít pochopení, nebo je politovat. Nízké hodnocení nejspíš kniha slízla, protože je přeci jen docela zašmodrchaná, někomu může vadit, že se nebude mít s kým identifikovat a chybí zde obvyklá schémata typu: "kdopak je tu psychopat" anebo sendvič tvořený ohromně přitažlivým vyšetřovatelem (nevšední vyšetřovatelkou), geniálním sériovým vrahem a mezi nimi kydanec nějakého úchylného mučeníčka a vražděníčka. Nic takového tu nenajdete. Zato tu najdete kopu lidí, z kterých je člověku docela smutno.
Posloucháno jako audiokniha, která má opravdu hutnou atmosféru a dobrou režii.
Jedna hvězda dolů za román v románu "Ta, co vyvázla". Sice chápu, že tam musí být a přitom musí být proporčně omezen, ale je to děsný blábol.

04.11.2023 4 z 5

Později Později Stephen King

Průměrný King. Nepatří k nejlepším ani k nejhorším. Patří k těm sevřenějším co se košatosti zápletky a množství postav týče. Odhalené tajemství s otcovstvím na závěr mi přišlo jako zbytečná a nic nepřinášející "senzace".

Zvuk Zvuk James Patterson

Čtivé a místy docela děsivé, pokud si to člověk představí. Jen bohužel je to děsivé hlavně na začátku, dokud vše nemá vysvětlení. Čím víc se to vysvětluje, tím větší nesmysl se z toho postupně stává. I tak je to ovšem vcelku originální a tipla bych si, že na rozdíl od plejády úchylných masových vrahů si tohle budu pamatovat.

09.04.2023 3 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Po obstojném Přiznat vinu a neotřelém Muži z chatrče sešup dolů. Naprosto neoriginální moralitka, plná klišé všeho druhu, která doluje emoce z osvědčených zdrojů. I jakýkoliv libovolný díl běžného českého krimi seriálu má zápletku košatější a překvapivější. Zklamání.
PS: ...tuhle verzi Fantoma opery jsem neznala a rozhodně stojí za dohledání. Alespoň k něčemu mi tedy tahle knížka byla dobrá...

25.10.2022 1 z 5

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

V kabátku "zombie apokalypsy" se skrývá poněkud depresivní (zvláště pokud už člověk má zkušenost se ztrátou blízké osoby - což v určitém věku má myslím skoro každý) zamyšlení nad lidskou duší a jejím odchodem z tohoto světa. Síla vyprávění není v tom, že by autor nabídl nějakou nečekanou odpověď na otázky, které si v té souvislosti člověk klade, ale v tom, že vytvořil velmi reálný obraz událostí. Takže si lze snadno představit, že by se toto opravdu dělo. Nám. A to ani člověk nemusí být Švéd.

25.10.2022 3 z 5

Holandská vila Holandská vila Ann Patchett

Příběh jedné rodiny jejichž životy a hlavně vztahy poznamenala nevšední vila. Styl vyprávění mi připomínal Irvinga - i když ten dokáže být přeci jen výraznější.
Nemohu se ubránit srovnání s Mawerovým Skleněným pokojem, který si vedle Holandského domu stojí asi jako káva připravená ze starého logru nalitá do ukradeného hrnku. Holandskou vilu bych tedy doporučila přečíst si těm, kterým se Skleněný dům líbil - já mezi ně nepatřím. Patchettová dokazuje, že můžete vytvořit silné dílo v němž dům hraje zásadní roli, aniž byste parazitovali na skutečném architektonickém díle a znásilňovali životy jeho skutečných majitelů.

15.06.2022 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí Carter v řadě a nejspíš poslední. Bohužel je to čím dál větší brak a úchylárna. Zápletka už vcelku laciná, a míra zvrhlosti už opravdu za hranicí jakéhokoliv vkusu.
Mé znechucení nepramení z toho, že bych byla taková citlivka, ale vzrušuje mě zajímavý příběh a ne jen stereotypní přetloukání jedné prasečiny ještě větší prasečinou.
Pokud znáte Carterův styl, už vás tu ani vrah nepřekvapí, těch možností je jen pár.
I do třetice vstřebáno v audiopodobě, J.Saic čte velmi dobře, ale děkuji, 3x stačilo až až.

15.06.2022 odpad!

Popravčí Popravčí Chris Carter

Carter je prostě Carter. Úchyl ohledně provedení vražd. Kýčař ohledně posedlosti krásným fyzickým zjevem postav. Ale umí vysmolit napínavou zápletku. Vzácný čas vyhrazený čtení na Cartera plácat nebudu, ale jako audio to zabaví.

15.06.2022 1 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čistokrevný bulvár. Chytlavá zápletka špikovaná explicitním sadismem, trapnou rádobyerotikou a výjevy jak z lifestylových magazínů.
Ale jako audio se to poslouchá vyloženě dobře - to uznávám.
Říkám si, že tak jako zamilované romance dostaly přízvisko "červená knihovna", zasloužil by si nějaký takový žánrový přídomek i typ literatury jako je tento. Výraz "thriller" nepostačuje, protože ten může být napsaný i seriózněji.

15.06.2022 2 z 5

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

(SPOILER) Napínavé, ale jsem na rozpacích z toho, jak to celé dopadlo.
Mě Rudy Baylor (resp. J.Grisham) zklamal trapnou love story a tím, jaký obrat nabral jeho život po vyhraném případu.
Autor se možná chtěl vyvarovat happy-endu ve formě skvělé kariéry a partnerky na úrovni, což je nejspíš dobře, ale toto je pro mne jaksi pochybné a poněkud neuspokojivé.

06.02.2022 3 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Tak trochu kronika různých situací a příkoří, se kterými mohl být konfrontován irský homosexuál v druhé pol. 20. stol.
Naštěstí knihou prolínají i další témata (např. rodičovství), je to podáno dostatečně vypravěčsky poutavě a bez ulpívání v přílišném citovém vydírání, takže si na své přijde i ten, pro koho LGBT tematika není prioritně v hledáčku zájmu.
Výsledkem je velký příběh popletený množstvím zajímavých postav - sice nevšední, ale místy přeci jen drobet účelově působící - proto o hvězdu méně.

21.08.2021 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Série je sice čím dál fantastičtější pohádka pro dospělé, ale proč si občas nedopřát únik z místy otravné reality do světa, ve kterém neuvěřitelní hrdinové prožívají nereálné věci.
Na rozdíl od předchozího dílu vnímám dva pokroky k lepšímu: Theova povaha už je konečně nejen konzistentní, ale dokonce začíná mít kauzální souvislost s příběhem.
Stejně tak připomínky událostí z minulých knih tentokrát nevypadají jen jako reklama, ale hrají určitou roli i v aktuálním ději.
A "cliffhanger" na konci je skvělý - jen doufám, že se ho autor nenaučí dělat pokaždé. Protože mít takto ukončenou knihu a muset čekat rok na další, by mě spíš štvalo než těšilo.
Z úcty k literárně hodnotnější "krásné literatuře" hodnotím stále jen průměrně, ale rozhodně se netajím s tím, že mě Naturalista stále baví.

05.01.2021 3 z 5