Snapeova Snapeova komentáře u knih

Vánoční povídky ze Šumavy Vánoční povídky ze Šumavy Karel Klostermann

Asi jsem měla o této knize zkreslené představy. Nevěděla jsem, co čekat a malovala jsem si to trochu na růžovo, vzhledem k názvu. Děj povídek je sice zasazen do vánočního období, ale že bych měla po přečtení pocit příjemného nalazení na vánoce, to se říct nedá.
Příběhy jsou psané tehdejším stylem a místní mluvou, což bylo rozhodně zajímavé. Některé příběhy pro mě ovšem byly popisovány zbytečně zdlouhavě, místy jsem se nudila a přála si, aby to spisovatel trošku urychlil. Příběhy jsou opravdu takové drsné, syrové a rozhodně zajímavé. Mě to v tu chvíli sice moc nesedlo, ale špatná kniha to určitě není.

17.02.2024 3 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Tuhle knihu jsem si moc chtěla přečíst a rozhodně nelituji. Bylo to opravdu přínosné čtení, ale nebylo vůbec lehké. Ať už kvůli odborným pasážím nebo kvůli těžkým příběhům, které tam jsou, protože autor své poznatky doplňuje zkušenostmi z praxe. Myslím, že dost věcí jsem nestihla dostatečně vnímat a bude vhodné se ke knize vrátit a časem si ji přečíst znovu.
Knihu určitě doporučuji, pokud jste v životě prošli nějakým traumatem, může vám to pomoct o sobě zjistit více. Doporučuji i těm, kteří by rádi více porozuměli lidem kolem sebe, kteří se někdy chovají pro vás nepochopitelně.

13.11.2023 5 z 5

Vydři - duši Vydři - duši Marek Greger

Různá zamyšlení a teorie na toto téma už existují, ale tady je to navíc podáno velmi humorně a zároveň to působí uvěřitelně. Kniha je úžasně oddechová, ale zároveň trochu k zamyšlení. Dlouhá tak akorát. Nestihla jsem se nudit. Autor píše opravdu dobře.

12.09.2023 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Tahle knížka mě nezklamala. Byla to perfektní oddychová záležitost a ve svém žánru i relativně originální.
Možná poprvé jsem u tohoto typu knih zaznamenala, že dost velký prostor dostalo řešení rodinné krize hlavní postavy. Pro lidi, kteří právě dospívají, to může být dost aktuální čtení. V tomto ohledu tam nebyl žádný přeslazený happy end, působilo to dost uvěřitelně.

Vztah obou hlavních hrdinů už v tomto trhlinu měl. Překážka, která mezi nimi byla, byl spíš takový pseudo problém a uvěřitelně to nepůsobilo. Opětovné nacházení důvěry a sbližování, bohužel ze mě jako čtenáře nevyždímalo tolik emocí kolik by mělo. Hlavní postavy mi byly sympatické, i jejich zájmy a celkově nenásilné zapojení tématu turistiky a hvězd. Četlo se to pěkně a neměla jsem pocit, že by to bylo moc překombinované, jak to někdy bývá.
Knížka chybky má, ale jako celek působí příjemně a odpočinkově.

20.07.2023 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Na knihu jsem se docela těšila, ale nakonec jsem byla celkem zklamaná.
Linka z minulosti, o děsivém a dechberoucím osudu mnoha dětí, byla skvělá. Brala za srdce a byla vcelku dobře napsaná. Pokud bych měla číst jen tento příběh samotný, asi bych byla s knížkou spokojená. Bohužel tam byla ještě linka ze současnosti. Normálně mám v knize prolínání různých linek a časů ráda, ale tady se to vyloženě nepovedlo. Chápu asi o co se autorka snažila, ale vážně jí to nevyšlo. Celkem jsem se u těchto kapitol nudila, postavy byly nijaké a romantická zápletka naprosto zbytečná a uměle našroubovaná do příběhu.

11.06.2023 3 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Skvělá četba, která pěkně doplnila knihu Proč spíme, kterou jsem četla nedávno.
Spousta přínosných informací, pokud se člověk snaží o zdravější životní styl. Jelikož pracuji i v noci, byla kniha i trochu depresivní, ale přišla jsem aspoň na pár možností, jak dopady takového života na zdraví trochu zminimalizovat. Cirkadiánní kód mohu jen doporučit.

19.04.2023 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Autor se opět vrhnul na zajímavé a určitě dost aktuální téma. Tohle téma ho asi zajímalo a bylo pro něj lákavé, ale zdálo se, že do něj nechtěl až tolik zabředávat a případně se zamotat a dát najevo svůj názor, který by třeba mohl být nepopulární. Celá kniha vlastně vyznívá trochu do ztracena a čtenář nemá moc šanci, prožít nějaké emoce.
Autor si jako vždy o tématu dost zjistil a psal o něm velmi uvěřitelně a čtivě, ale něco tomu prostě chybělo. Oproti předchozím dvěma knihám ta třetí ztrácí dech.

09.02.2022 3 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

Pořád se nedokážu rozhodnout, jestli ten konec zabil celou trilogii nebo to byl skvělý tah.
Opravdu tenhle závěr měla autorka celou dobu vymyšlený? Takhle to bylo v plánu a celý příběh k tomu směřoval? Po dočtení jsem byla rozčarovaná. Něco mi na tom přišlo skvělé a neotřelé. Líbí se mi, že to nekončí jako většina knih a není potřeba, aby se hlavní hrdinka zamilovala se šťastným rozuzlením. Boří to mnoho stereotypů, ale na druhou stranu, neztratil tím koncem celý příběh význam? Přišlo mi, že zůstalo dost věcí, které nebyly řečeny, vysvětleny a některé postavy se zdánlivě trochu odkláněly od chování v předchozích knihách.

K celé trilogii musím říct, že mě bavila, dobře se četla. Hlavní hrdinka byla inteligentní a dost mě bavily ty výlety do minulosti. Jen ten konec to asi chtělo lépe zpracovat a vysvětlit. Nápad jako takový, na to zakončení trilogie, mi proti srsti není.

09.02.2022 3 z 5

Mimika Mimika Sebastian Fitzek

Velmi mě zaujal námět. Lidská mimika a to, co vše může prozradit, aniž bychom chtěli, je opravdu zajímavé. Čekala jsem, že mimika bude v knize větší téma, než byla, ale byla použita přesně natolik, kolik bylo potřeba pro příběh. Autor si čtenáře celou dobu vodí. Když už si myslíte, že chápete o co jde a zapadá to, jste vyvedeni z omylu nějakým zvratem. Bylo to opravdu psycho a ten závěr byl brutálně dobrý.

02.05.2024 4 z 5

Harry Potter: Kouzelnický almanach Harry Potter: Kouzelnický almanach J. K. Rowling (p)

Pokud někdo viděl jen filmy s Harrym Potterem a nečetl knihy, tak tohle je přesně ideální doplňková kniha pro něj. Je tam časová osa, citace z knih, popsaná různá zvířata nebo zajímavé kouzelnické předměty, místa a samozřejmě i postavy.
Doplňkových knih k HP sérii za poslední roky vyšlo hodně, ale jestli nějaká doopravdy stojí za to, tak je to tato. Žádná jiná mě tolik nezaujala a žádnou jinou jsem nepřečetla celou. Ilustrace jsou naprosto nádherné a i díky nim je kniha na tak vysoké úrovni.

25.03.2024 5 z 5

Kluk jménem Vánoce Kluk jménem Vánoce Matt Haig

V prosinci mám tendenci číst vánoční knížky a tak jsem letos sáhla po této. Je to především pohádka spíše pro děti, takže to nebylo nic z čeho bych byla vyloženě paf. Je napsaná tak, že baví dítě i dospělého. Nenudila jsem se, nápad byl velmi pěkný. Zpracování bylo na pohádku dost reálné. Nebyla tam přemíra naivity. Kniha zpracovává i vážná témata nebo smutné události. Napsaná je opravdu dobře.

31.12.2023 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Pokud chcete žít zdravě a pochopit princip, co jíst a jak se k sobě chovat, tahle kniha by mohla být základ do vaší knihovničky. Je tam vše základní a potřebné, co by každý měl vědět a je to rozhodně velmi poučné. Já už se v tomto směru nějakou dobu vzdělávám, takže tam toho pro mě nebylo až tolik nového. Kniha je hezky zpracovaná, informace podané srozumitelně. Zajímavé jsou i názory a zkušenosti Margit.

19.11.2023 5 z 5

Do světa Do světa Hana Machalová

Od knihy jsem neměla žádná očekávání, jelikož jsem si ji sama nevybrala. Dostala jsem ji jako dárek k nákupu, ale byla celkem příjemným překvapením. Není to nic světoborného, ale je psaná velmi optimisticky. Začínající cestovatele může skvěle nakopnout, aby se konečně někam podívali a přestali váhat. Četlo se to dobře. Autorka by to mohla ještě vylepšit, kdyby přihodila více konkrétních zážitků ze svých cest.

13.11.2023 4 z 5

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Vanessa Jones

Na knihu jsem se těšila a nemůžu říct, že by mě zklamala, ale nebyla jsem z ní nijak paf. Napsaná je čtivě, trochu jednoduše. Příběh se snaží tvářit spletitě, ale není takový. Dost věcí se dá odhadnout, některé naopak mírně postrádají logiku nebo větší propracovanost. Některé události a zápletky nejsou dostatečně uvěřitelné. Postavy byly většinově fakt dobré, ať už ty kladné nebo záporné. Celkově to bylo takové miloučké čtení.

12.09.2023 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Čte se to dobře, ale musím to zatím označit za nejslabší díl. Vyústění bylo skvělé a nečekané, ale přišlo mi, že Erika na vyřešení až tak velký podíl neměla. První část knihy byla trochu o ničem a rozuzlení na konci pak bylo až moc rychlé. Pár věcí mi tam nesedí a úplně nezapadá do sebe. Erika mě trochu štve svým chováním a tím, že se prostě nepoučí. Taky mi už přijde ohrané, že v každém díle je buď napadená nebo se někdo vloupá do jejího bytu. Potěšil mě ale určitý vývoj v jejím osobním životě.

30.04.2023 3 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Název knihy je trochu zavádějící. Člověk očekává, že se autor podělí aspoň o nějaké své zkušenosti jak sám sebe posílit stresem. Jak s tím pracovat, abychom to lépe zvládali, když už musíme stres zažívat.

O praktických radách a návodech tato kniha není. Spíše vysvětluje jak funguje stres v těle člověka a jak je vše se vším provázané. Pak už si z toho každý musí vzít, co potřebuje. Já se o tato témata celkem zajímám a i přesto, že to bylo místy celkem odborné, bylo to psáno poutavě a povětšinou srozumitelně. Kniha se četla pomaleji než jsem čekala, ale bavila mne a zajímala.

21.11.2022 4 z 5

Ajznboňské pastorále Ajznboňské pastorále Oldřich Antonín Hostaša

Nejsem zrovna čtenář básní, ale po tomhle díle jsem sáhla, protože je z mého oblíbeného světa železnice od člověka, který na dráze pracuje, tak jako já.
Něco se trochu opakovalo. Některé básně mně zaujaly více, jiné méně. Celkově to bylo velmi milé čtení.

13.11.2022 4 z 5