Mimika

Mimika https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513321/mimikayapJ7Z-Eld-.jpg 4 35 11

Stačí jej drobný zášklb v kútiku úst, nepatrná zmena v zreničke, aby prečítala myšlienky obvineného. Hanna Herbstová je najskúsenejšia odborníčka na mimickú rezonanciu, ktorá sa špecializuje na tajné signály ľudského tela. Ako policajná poradkyňa už pomohla usvedčiť množstvo násilných zločincov. Hanna stojí pred ťažkou úlohou – musí rýchlo analyzovať video, v ktorom sa priznáva, že vyvraždila svoju rodinu. Video natočila pred operáciou, lebo vedela, že anestetiká u nej vyvolajú dočasnú stratu pamäti. Netuší, prečo sa k vražde priznala, ale chce zistiť pravdu. Krok za krokom odhaľuje celý rozsah katastrofy a získané poznatky konfrontuje so svojimi spomienkami, ktoré sa jej postupne vynárajú z vracajúcej sa pamäti. Z priateľa sa vykľuje nepriateľ, ale u Fitzeka nikdy netušíme, ako je to v skutočnosti.... celý text

Detektivky, krimi Horory Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Mimik , 2022

Erinyie
31.03.2024 5 z 5

Od autora již mám pár knih přečteno ale tato byla jiná,

Naše hlavní postava Hanna, uznávaná odbornice na mimiku stojí nad osobní propastí, je podezřelá z vraždy manžela a pokusu o vraždu vlastního syna. Je to vše jen noční můra nebo krutá realita?

Příběh je napěchovaný detaily díky kterým si čtenář může pomaličku skládat jednotlivé dílky dohromady, autor nás ale neponechává dlouho polevovat a kapitola od kapitoly přináší vždy nový zvrat a já si několikrát říkala že what? konečně to začalo dávat smysl ale autor má jiný zaměr.

Sledujeme několik časových linií které se právě v detailech krásně spojují, chápu že pro některé čtenáře toto právě může být dosti zmatené ale mě se to velice líbilo a drželo mě to v napětí a očekávání co bude dál.

Kniha byla skvělá, napětí a otázky od začátku až do konce, a závěr? ten mi doslova vyrazil dech, od knihy jsem dostala přesně to co jsem čekala

GiraffeAndy
24.03.2024 3 z 5

Autorovy knihy mám většinou hodně ráda, ale tady jsem byla celkem dost zklamaná. Zaujal mě námět a bylo to opět velmi čtivé, dějově to však bylo až překombinované a nedokázala jsem se do příběhu vůbec vžít. Už od začátku se autor snažil šokovat jednou napínavou a vyhrocenou scénou za druhou, jenže když je napětí již od samého začátku takto vystupňované, bez nějakého delšího vývoje, působí to pak spíš kontraproduktivně – jako čtenáře už mě pak nic šokovat nedokázalo, a tak jsem v závěru ani nebyla ničím překvapená. Také k postavám jsem si nedokázala vybudovat žádný vztah. Starší romány autora jsou v tomto ohledu rozhodně napsané lépe a napětí se tam buduje postupně, což je za mě mnohem efektnější a nepůsobí to tak přeplácaně.

85098211
21.02.2024 5 z 5

(možný malý spoiler)
Asi docela dobře chápu, proč jsou hodnocení u této knihy tak rozporuplná, protože je mi jasné, že určitě nesedne každému. Ale já mám autorovy knihy ráda, proto jsem možná tak trochu nekritická? Konkrétně zde se mu ale podařilo mne zmást natolik, že jsem místy nevěděla, která bije ;-). Do příběhu totiž zabudoval časové skoky, které by měly sloužit k lepší orientaci, ale já jsem v nich nejdříve byla docela ztracená. Až po určité době se začnou všechny dílky skládačky spojovat, aby čtenář pochopil, o co jde. Hlavní postavou je Hanna Herbstová. Ta pod vlivem léků ztrácí paměť a v nahraném videu, na které si ovšem vůbec nevzpomíná, přiznává, že vyvraždila svoji rodinu. Hned je tedy zřejmé, že nic nebude tak, jak to vypadá na první pohled... A samozřejmě půjde také o mimickou rezonanci, Hanninu specializaci. Další podrobnosti již prozrazovat nebudu, jen na závěr přiznám, že rozuzlení mne nejen dokonale překvapilo, ale zároveň šokovalo. To je ovšem pro autora typické a mne to na jeho knihách svým způsobem fascinuje a neskutečně baví, i když si nejsem ani zdaleka jistá, zda to, co vymyslel, je úplně normální?

mapet85
10.01.2024 4 z 5

"Neboj sa nikoho, okrem seba samého..."

Hanna Herbstová, odborníčka na rezonančnú mimiku, spolupracujúca s políciou na odhaľovaní zločinov má pred sebou náročnú úlohu. Na videu sa totiž priznala k vyvraždeniu svojej rodiny. Vzhľadom k dočasnej strate pamäti, ktorú spôsobili anestetiká, sa podujme na analýzu a zisteniu, či je to skutočne pravda. Spáchala tento hrozný zločin ona? Alebo je za tým niekto iný?

Podľa anotácie som čakal, že kniha bude mať trošku iný priebeh. Po prológu sa vrhneme do deja, ktorý sa však najmä v prvej polovici dosť vliekol a stále som čakal rozbeh. Výhodou sú krátke kapitoly plné nejasností, otáznikov, či pochybností, na konci ktorých väčšinou príde nejaké prekvapenie. Dej, ktorý sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín sledujeme najmä z pohľadu Hanny, ale sú tu aj kapitoly z pohľadu iných postáv, ktoré dej zamotávajú a knihe dodajú ešte väčšie napätie. Spád kniha nabrala v druhej polovici, kedy jednotlivé kapitoly a príbehy začali do seba postupne zapadať. Vráti sa Hanne pamäť, kým nebude neskoro a dokáže svoju nevinu? Ak je teda nevinná?

Pre mňa v poradí ôsmu knihu od Fitzeka neradím k TOP knihám, ktoré som od autora čítal a je škoda, že z problematiky rezonančnej mimiky nevyťažil viac. Číta sa ale dobre, je plná otázok a prekvapivých momentov. A ako je u Fitzeka zvykom, nikdy nie je všetko tak ako sa na prvý pohľad zdá a zvrat je schopný urobiť aj pri poslednej vete knihy. Mňa ako tradične dostal a na záver som zostal neveriaco pozerať. Na autorových knihách chcem vyzdvihnúť jeho poďakovania, sú veľmi osobné a vidieť, že svoju prácu má veľmi rád a váži si svojich čitateľov. Čitateľom, ktorí ale s týmto nemeckým autorom ešte nemajú žiadnu skúsenosť by som odporučil začať inou knihou.

„Nemôžeme si vybrať, kedy začneme život, ale kedy ho ukončíme, už áno.“

TerkinKnižnySve
06.01.2024 5 z 5

Sebastian Fitzek - Mimika

Počet strán: 293
Vydavateľstvo: @vydavatelstvo_tatran
Žáner: #psychothriller

Myslim, že toto bola zatiaľ najlepšia kniha, ktorú som od Fitzeka čítala, hoci u Fitzeka su všetky knihy TOP.

Mimikologička Hannah, šialena vrahyna? Či obeť? Či ďalšie dokonale dielo pri, ktorom máte pocit, že jediny vyšinuty ste vy ako čitateľ.

Tu nemôžem veľmi rozprávať o deji pretože všetko ide tak rýchlo, že jediny nepatrny detail odhalí ako to v skutočnosti je.

Fitzekov štýl písania je výborný, pri všetkých knihách máte pocit, že viete o čo ide ale v konečnom dôsledku ste vedle jak ta jedle.

Záver tejto knihy bol výborný a ja som zízala s otvorenými ústami, že čo?

Ďakujem za tuto štafetu @knihy_s_marcelom

Kniha č. 5/2024
Štafeta č. 116

#kniznastafeta #kniznarecenzia #stafetovyzavislak #recenzieTerka #sebastianfitzek #mimika #milujemeknihy2

Obsah:

#rečtela #stratapamäti #nevyriešenávražda #odhalenieidentityvraha #spomienky #napätie

Hanna stojí pred ťažkou úlohou - musí rýchlo analyzovať video, v ktorom sa priznáva, že vyvraždila svoju rodinu. Video natočila pred operáciou, lebo vedela, že anestetiká u nej vyvolajú dočasnú stratu pamäti. Netuší, prečo sa k vražde priznala, ale chce zistiť pravdu. Krok za krokom odhaľuje celý rozsah katastrofy a získané poznatky konfrontuje so svojimi spomienkami, ktoré sa jej postupne vynárajú z vracajúcej sa pamäti. Z priateľa sa vykľuje nepriateľ, ale u Fitzeka nikdy netušíme, ako je to v skutočnosti.

Tento triler je osviežujúcim spôsobom iný. Rýchly dej sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín a má viacero paralelných línií. Zaujímavé exkurzie do problematiky mimickej rezonancie sú šikovne votkané do deja a vôbec nenarúšajú napätie príbehu. Čitateľ sa ľahko vcíti do Hanninej situácie a zdieľa jej priepastné zúfalstvo a bezmocnosť.

Marek82
26.10.2023 2 z 5

Moje prvé stretnutie s Fitzekom, ale asi aj posledné. Neprehľadný dej, postavy, na ktorých mi nezáležalo, pretože každá bola nejakým spôsobom vyšinutá a konali úplne nelogicky a nepravdepodobne. Väčšina tam bola len na to, aby ich mohol čitateľ aspoň chvíľu podozrievať a aby sa dej hýbal dopredu. Často som sa musel vracať v počúvaní naspäť, aby som sa chytil, kde som skončil. Dialógy šušťali papierom, slovenský preklad občas trhal uši. Keď interpret hovoril za ženskú postavu, ktorá navyše prežívala nejakú emóciu, tak sa to nedalo veľmi počúvať. Počúval som knihu po Šepote z lesa, čo bolo interpretačne, spisovateľsky aj dejovo úplne niekde inde. Mimika bola taká fantazmagorická motanica, z ktorej si nebudem už o týždeň nič pamätať. Chápem, že dnešní autori sa snažia presadiť v najpopulárnejšom žánri detektívok aj za cenu, že sa snažia šokovať a prekvapiť za každú cenu, aby boli rozpoznateľní. Verím, že to na mnohých čitateľov funguje, ale ja asi od knihy očakávam niečo iné.

Misoso
20.09.2023 5 z 5

Kniha bola prekvapivá, ako ostatne všetky Fitzekové knihy, avšak dejom ma nezaujala. Najviac emócii vo mne vyvolal príhovor autora, kniha sa mi, v rámci Fitzekovho rangu nepáčila. V rámci rangu všeobecne je radím medzi lepší priemer. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

EllisIsland
18.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Za mě výborné, super thriller a pořádné psycho, přesně jak si ho představuji. Akorát nevíme, co se stalo s únoscem, možná se objeví v některé z dalších knih.

allart
23.08.2023 1 z 5

Teda toto som od Fitzeka nečakal. Nelogické uvažovanie, nelogické závery, nelogické konanie. Námet by som považoval za dobrý, bohužiaľ to spracovanie úbohé a plytké. Vôbec sa mi to nepáčilo a miestami sa musel nútiť do čítania.

Petronela16
03.07.2023 2 z 5

Tak toto bola jazda veľmi podivná, raz hore raz dole, niekedy som nechápala kde je sever.200 strán sa mi neskutočne vlieklo, iba z úcty k autorovi som sa prinútila čítat.Mala som pocit, že som senilna, keď som nechapala suvislosti.No a tie zvyšné strany, to už bolo zbesile finále, kde sa všetko vysvetlilo.Pre mňa tentokrát sklamanie, autor vie aj lepšie.

LenkaWal
25.06.2023 5 z 5

Opět skvělé. Pomalejší rozjezd, ale jinak opět plné zvratů.