Snapeova Snapeova komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knih s tématem druhé světové války už jsem četla několik, ale tahle rozhodně vyčnívá. Válka a koncentrační tábory zde nejsou tím hlavním, ale tvoří celou atmosféru příběhu. Autorka nastiňuje, co tyto události udělaly s lidmi a jak se chovali k sobě navzájem. Vyprávění je zúženo především na jednu rodinu v různých časových rovinách, a to neuvěřitelně poutavě. Velkým tématem je zde také vina a co vše může člověk způsobit pouhou maličkostí a nechtěně. Na to jak je to tragická a smutná kniha, musím říct, že byla nádherná. Nemohla jsem přestat číst. Klidně bych si to někdy přečetla znovu. Opravdu jsem byla nadšená.

01.03.2024 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha, která ukazuje, jak velkou moc mají dospělí lidé nad dětmi, které vychovávají. Tak velkou, že stačí málo a ovlivní a třeba i zničí celý jejich život.
Velmi dobře tady bylo vykresleno, jak se malé dítě chová a jak vnímá svět, když žije v takovém prostředí v jakém žila hlavní hrdinka. V knize nebyla snad jediná pozitivní věc. Při čtení je člověku úzko, ale i proto je kniha tak dobrá. Dají se zde najít chyby. Bylo by možné příběh odsoudit právě za všechnu tu hrůzu bez jediného světlého momentu. Mě ovšem autorka skvěle vtáhla a výborně se jí podařilo vykreslit atmosféru a udržet reálnost toho všeho. Navíc má celé tohle dílo velkou hloubku. Od této autorky to byla má první kniha a rozhodně jsem byla spokojená.

19.11.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Ačkoli mi kniha přišla delší, než by možná musela být, nemohu říct, že bych se nudila. Četla jsem ji dlouho, protože je velká a neskladná, takže jsem se jí věnovala jen ve vzácných chvílích volného času doma. Naštěstí to ničemu nevadilo, v příběhu jsem se dobře orientovala. Celou dobu mě to bavilo. Oproti některým jiným čtenářům mě baví i ty věci okolo, soukromí obou detektivů a i odbočky k jiným případům. Posledních cca 200 stran bylo naprosto super. Ty už jsem zhltla rychle, nabralo to skvělý spád. Mám ráda vyšetřování starých odložených případů, takže i v tomto mi kniha dobře sedla. Rozhodně budu pokračovat i s dalšími díly, protože autorčin styl psaní prostě miluju a každou její knihu si užívám.

01.01.2023 5 z 5

Do knihy jsem šla bez předchozích představ o tom, co tam najdu a byla jsem příjemně překvapená.
Hned na začátek mě potěšila nádherná předmluva od Emmy Watson.
Potom Tom krásně a čtivě vyprávěl o svém dětství a filmových začátcích. Opravdu hodně se otevřel a dal nám možnost poznat, jaký doopravdy je a čím vším si prošel. K závěru knihy mě to až šokovalo. Vůbec jsem neměla tušení, co prožil.
Moc jsem si užila vyprávění týkající se natáčení filmů o Harry Potterovi nebo o různých hercích z něj. Bylo krásné dozvědět se něco víc i o nich. Tomovy se kniha moc povedla. Od čtení jsem se skoro nemohla odtrhnout.

12.01.2023 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Tahle knížka mě velmi mile překvapila. Skvělý a dobře zpracovaný námět. Dobře vykreslené postavy, které mi přirostly k srdci. Hodně čtivě napsáno, knihu jsem zhltla dost rychle a moc mě bavila. Byla jsem ráda i za to, že nešlo o nic přeslazeného. Všeho tam bylo tak akorát. Zasazeno do zajímavé doby s tématem pojízdné knihovny, o které jsem do té doby neslyšela. Našla bych v příběhu pár negativních drobností, ale v celkovém kontextu to nestojí za řeč. Mohu jen doporučit.

30.04.2023 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Asi dokážu pochopit, že ač je tato kniha převážně oblíbená, najdou se tací, které neoslovila. Děje jako takového tu až tolik není. Přímé řeči vlastně také ne. Kniha je hodně popisná, ale musím říct, že mě ani jedna z těchto skutečností nebyla na překážku. Počítám se mezi ty, kterým kniha učarovala. Od první do poslední stránky krásně plynula, jako řeka a já s ní. Bylo to něco neuvěřitelně nádherného a zároveň neuvěřitelně smutného. Ne vždy jsem dokázala pochopit počínání hlavní postavy, ale aspoň nebyl každý její krok předvídatelný. Skvělá kniha.

01.03.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Čtivá a poměrně náročná kniha. Zpracovává velmi vážné téma a staví čtenáře do pozice, kdy se má pokusit pochopit hlavní postavu, ale i ostatní lidi.
Není to až tak těžké, když známe všechny informace a obě strany pohledu, ale jak bychom na to nahlíželi z pozice obyčejného člověka, který do hlavní postavy nevidí?
Kniha měla spíše pochmurnější tón, ale konec poskytl nějakou naději.
Dle mého názoru dost dobře zpracované téma.

30.12.2023 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Odbočka v lesích na mě bohužel nezapůsobila tak, jak bych čekala. Působila jako, ne dost dobrá, napodobenina knih s podobným tématem, co jsem už četla. Většina postav mi nesedla. Především jsem nechápala, jak spolu vydrží pár hodin, natož celou dovolenou, když se ve skutečnosti nemají moc rádi. Holky byly od sebe dobře rozeznatelné, ale kluci se mi pletli. Přišel mi jeden jako druhý. Taky byla trochu škoda, že příběh se mohl odehrávat v jakémkoli lese beze jména, protože o Beskydech tam vlastně nic nebylo. Žádná zajímavost, žádný detailnější popis některých míst.
Nejdřív jsem zvažovala, že budu hodnotit větším počtem hvězd, protože autorce se knihu povedlo napsat tak, že byla napínavá, zpočátku i děsivá a hodně čtivá. Stránky ubíhaly jedna radost. Nutilo mě to číst dál, ale u rozuzlení se to vše trochu pokazilo. Najednou kniha ztratila dech a zdálo se mi to nedotažené. Otevřenější konec mě zaskočil, ale nevadil mi. Vadilo mi spíš nevysvětlení mnoha věcí. Přišlo mi, že autorka často klouže po povrchu, aby nemusela příliš zabředávat do hloubky. Škoda, potenciál byl dobrý.

27.06.2023 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Tento díl byl docela fajn. Nevadí mi znát vraha dřív. Naopak jsem ráda, že to autor střídá. Jednou se celou dobu snažíme přijít na to, kdo vraždí. Jindy, jako v tomto případě, sledujeme vraha a jeho počínání. Zajímavé bylo, jak využíval sociální sítě a kniha tím ukazuje, jak mohou být někdy nebezpečné. Vrah byl hodně brutální, ale tyto kapitoly byly dobře popsané. Erice jsem tady fandila v osobním životě, ale trochu mě zklamal konec.

12.06.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Netušila jsem, co mě čeká. Neměla jsem nejmenší ponětí, jaké bylo období komunismu v Rumunsku. První velké plus má autorka už jen za to, že napsala knihu o zemi, o které těch knih zas tolik není. Další plusy jsou za to, jak dokázala vykreslit atmosféru toho období. Bylo to ponuré a dokázala jsem se pomocí vyprávění přenést na ta místa, do otřesných životů lidí, kteří nemohli věřit ani členům vlastní rodiny, protože systém docílil toho, že v podstatě každý donášel na každého. Těžké téma, ale čtivě napsaná kniha, která mě velice bavila.

12.06.2023 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nemohu knize nic vytknout. Dostala jsem zhruba takové čtení, jaké jsem očekávala. Napsané to bylo skvěle. Asi od půlky jsem tušila jak to skončí. Pro knihu to byl dobrý konec, protože celý příběh díky tomu vyzníval hodně uvěřitelně. Postavy mě bavily a celkově jsem si čtení knihy příjemně užila. Autorka dobře zvládla zpracovat tohle nelehké téma.

16.02.2023 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Kolik se toho musí stát, aby nádherná láska dvou lidí skončila v troskách? A Jak málo by stačilo, aby to dopadlo úplně jinak?
Nádherná a přesto velmi smutná kniha.
Skvěle vykreslená atmosféra smutku i beznaděje. Postavy mě občas štvaly svým chováním, ale bylo to hlavně dáno kulturou v níž žily. Někdy bych uvítala větší vhled do jejich pocitů, ale to by pak možná autorka vyzradila některé věci dřív než chtěla. Opravdu velmi silná kniha, kde pro nás mohou být některé věci hůře pochopitelné, ale i na tom je vidět jak autorka dobře popsala svou zemi, kulturu i politickou situaci té doby. Vůbec nelituji, že jsem po této knížce sáhla v rámci čtenářské výzvy. Zanechala ve mně silný dojem.

07.12.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Toto dílo jsem dlouho chtěla přečíst, ale vůbec jsem nevěděla co od toho čekat. Napsané je velmi dobře, ale je to celkem depresivní čtení, když nad tím vším začne člověk přemýšlet a uvědomovat si kolik z toho je nebo může být, realita dneška i budoucnosti. Určitě není dobré knihu číst v nějakém špatném období, ale jinak je skvěle napsaná. Jen některé pasáže byly příliš zdlouhavé a bylo nutné se jimi prokousat.

24.10.2022 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Kniha, kde víc budete asi milovat psího hrdinu, než toho hlavního lidského, i když na něm není nic špatného. Já to tak měla. Psí hrdinka Radar mě prostě bavila.
Líbila se mi kupodivu nejvíc asi první část příběhu v našem světě. Začátek v pohádkovém světě byl zajímavý, ale pak přišla část s uvězněním a souboji, která mě nebavila skoro vůbec. I v jiných knihách u podobných scén ztrácím pozornost a prostě mě to nebere. Znovu mě to chytlo zase až ke konci. King každopádně nezklamal a napsal slušnou dospěláckou pohádku, která má asi vše, co by mít měla. Akorát některé části mi přišly zbytečně natažené a rozvleklé. Ubrat pár stránek a zrychlit spád by nebylo na škodu.

01.03.2024 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Po dočtení jsem trochu rozpolcená. Myslela jsem si, že to bylo kompletní zakončení, ale zjistila jsem, že vyšla i čtvrtá kniha. Ta asi nebude úplně klasické pokračování, ale i tak se tam může nacházet něco, co mi zde přišlo nevysvětlené a nedořešené.

Celkově pro mě zůstává nepřekonatelný první díl. Jeho náboj a spád už další dvě knihy v takovém měřítku nemají.

Třetí díl byl asi nejslabší, ale přesto pořád skvěle napsaný a s nečekanými zvraty.
Třetí kniha byla nejdelší a bylo to znát. Občas se to trochu táhlo, ale zase ne natolik abych se stihla nudit.

Citra s Rowanem, z mého pohledu, dostali společně příliš málo prostoru, na to jak silné city k sobě chovali. Přišlo mi to celkem škoda.

Zakončení bylo zajímavé, svým způsobem velkolepé, přesto se neubráním určitému zklamání. Například Goddard, čekala jsem mnohem víc. Nechci tu spoilerovat, ale celkově jsem od třetího dílu měla větší očekávání.

07.03.2023 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Knihu mi doporučila kamarádka a neměla jsem od ní vůbec žádná očekávání.
Po dočtení musím říct: wow, to byla fakt pecka.
Autor skvěle čtivě píše. Představuje zajímavý svět a příběh. Nezabředl do běžných předvídatelných věcí v ději. Naopak, kdykoliv jsem si myslela, že tuším co bude následovat, přišel zvrat a já jen zírala a s každým zvratem jsem byla nadšená. Četlo se to rychle a nenudila jsem se ani jedinou stránku. Hned se vrhnu na druhý díl.

11.01.2023 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

V druhém díle nám autor odhalil totožnost vraha zhruba v polovině knihy. Hodnotím to kladně, jako příjemnou změnu. Mohla jsem tak sledovat jak vrah uvažuje a pochopit, kdo je. Umožnilo to také pochopit jeho motivy k jednotlivým vraždám. Příběhu to nijak neubralo, bylo zajímavé sledovat cestu za dopadením tohoto pachatele. Druhý díl byl fajn, i když přetrvávají drobná negativa, která jsem viděla už v první knize.

30.04.2023 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Pěkně napsaná kniha o události, kterou byste rozhodně nechtěli zažít. Rozjezd a uvedení do děje bylo pozvolné. Dobré popisy okolí i neútěšné situace dvou hrdinů. Mužský hrdina mi přišel až příliš dokonalý. Zřítit se tam s Ashley někdo jiný, asi jen v malém procentu případů by to dopadlo tak jako v knize. Ale asi to tak autor musel udělat, pokud chtěl vývoj událostí takový jaký byl. Ashley mi taky přišla možná až moc hrdinka. Vážím si toho, že nebyla ukňučená hysterka, ale aspoň jedno malé psychické zhroucení bych vcelku očekávala. Líbilo se mi jak se vyvíjí vztah mezi nimi a že to snad neskončí jako ve většině podobných knih. Nakonec přeci jen přišlo mírné zklamání. Zároveň mě koncem autor dost překvapil. Já jsem to, co bylo odhaleno, nečekala. Příběh o snaze přežít je prokládán kapitolami, kde Ben vzpomíná na své mládí a začátky se svou ženou. Tyto kapitoly se mi moc líbily.

22.03.2023 4 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Čistě pocitově hodnotím plným počtem hvězd, protože mě kniha naprosto pohltila. Předtím jsem četla knihy s těžší tématikou, takže takováhle letní oddechovka mi vyloženě sedla. Poprvé jsem taky četla gay romanci, takže to pro mě bylo něco trošku nového. Začetla jsem se a nedokázala knihu odložit.
Musím samozřejmě uznat, že příběh není nijak extra složitý a je i vcelku předvídatelný, ale kniha byla tak čtivá a měla tak skvělou atmosféru, že jsem si ji opravdu užila a musím ji prostě hodnotit na plný počet hvězd.

05.09.2023 5 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Velmi netradiční příběh, který mě dostal. Postavy jsou výborně vykreslené. Některé drastické scény jsou až moc popisné, ale umocňuje to celkový dojem a vzbuzuje emoce.
Postupně mi v příběhu některé věci neseděly a přemýšlela jsem, jestli je to chyba autora nebo je to nějaký záměr, který bude odhalen později. Ukázalo se, že druhá možnost byla správně. Autor to měl promyšlené dobře a výslednou pointu jsem úplně neočekávala. Wow efekt se dostavil a výsledný dojem z knihy je skvělý. Jsem nadšená.

16.02.2023 5 z 5