smoldo56 smoldo56 komentáře u knih

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

"Místo, kde se boh stává nudným."

Začátek ušel. Už úvod s pádem, tajemným dopisem a pak následnou "retrospektivu" s únosem me nenechal chladným. Četlo se to jakoby samo a stránka stŕídala stránku. Pak to ale příšlo.. ta chata...a vše se začalo kazit. Ne doslova. Pořád se to dalo číst, jen..prostě..bylo to zrazu jíné. Hodně jiné. A to sem vědel do čeho jdu.
Hlavním problémem téhle kníhy (v mých očích) je ten, že se v ní až moc filozofuje a navíc, ta filozofie se opakuje pořád dokola, jen v jiných větách, myšlenkách. A opakuje se pul knihy, což je prostě hodně.
A teď největší minús (subjektivný) -- pointa celého příbehu. Aneb "odpusti a já ti ukážu tělo tvé dcerky". To je prostě moc. Pro veřící i nevěřící. A to jak se "taťka" snažil vysvětlit/ ospravedlnit všechno zlo světa a zhodit to na lidi (jo, proč ne, lide mužou za vše, vždyť buh v realu není, že ne? :) ) a ještě se nad tím s láskou rozplývat mi lezlo krkem. Možná je to má vina. Možná sem prostě na tuhle knihu ještě nebyl připravenej. Jedno se však musí nechat. První pulka byla opravdu fajn. Pak to šlo do kopru.

P.s. - Vysvětlí mi někdo, proč "taťka" při konci knhy změnil odrazu pohlaví? Co ho k tomu vedlo. Tohle sem taky nepochopil...

26.04.2017

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Jsem kluk a brečel sem. A to hodně. Nemám víc slov...

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Na začiatku ho budete nenávidieť. A na konci milovať. Je zvláštne, vedieť, že po svete ešte stále kráčajú Muži ako Ove. Len ich tak nevidíme. Lebo ich tak nedokážeme vidieť. Kniha, ktorá otvorí oči. Kniha, ktorá zabaví. Kniha, ktorá dojme. Kniha, po ktorej je pre mňa Fredrik Backman objav roka a niekto, s kým ešte len začínam.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Tak nejak som na pochybách. Moje čítanie Kingových kníh doposiaľ prebiehalo nasledobne - dlhé začítavanie sa, potom zlom, po ktorom musím knihu dočítať na jedno vydýchnutie. Pri Cintoríne tomu bolo práve naopak. Zo začiatku ma to bavilo, dokonca som mal pocit, že to bude taká pecka ako píšu ľudia. Lenže potom prišiel stred knihy a ja som pochopil, že to bude naozaj len o tom jednom...a keď k tomu prišlo, alebo skôr prichádzalo (niekoľko stoviek strán knihy) došlo mi,, že ma to akosi nebaví. Dočítal som to len kvôli koncu, ktorý bol síce zaujímavý, ale dalo sa z neho rozhodne vyťažiť viac. Škoda. Toto bolo snáď po prvý raz, kedy vo mne KINGOVA kniha nezanechala žiadny pocit. Dokonca ani znepokojivý. Možno, keby som mal dieťa, by som pochopil...

07.08.2016 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Dočítal som to asi štyri mesiace dozadu. A musím povedať, že na to, že nečítam podobné knihy (určené hlavne ženám), táto ma naozaj dostala. Páčilo sa mi, že všetky tie emócie sa dali hlavným postavám veriť. A tiež to, že nič nepôsobilo príliš gýčovo a sladko. A koniec? Podľa mňa nebol zlý. Smutný, to áno, ale rozhodne nie zlý.

Popravčí Popravčí Chris Carter

Po prečítaní Dvojitého kríža som si myslel, že to bude jeho prvé a posledné výnimočné dielo. Ako som sa len mýlil! Popravčí je ešte lepší!! Nič tak nechutné a úžasne prepracované som dávno nečítal :)) Rozhodne kupujem Nočného lovca :)

18.05.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Ďalší trailer. Pravdepodobne finálny. S piesňou od Imagine Dragons - Not Today.

01.05.2016 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Tak neviem. Možno to bude tým, že mám doposiaľ od Kinga prečítané len dve knihy (Zelená míla a Dlhý pochod), no po dočítaní OSVÍCENÍ musím, žiaľ, skonštatovať, že som čakal niečo trošku lepšie. Áno, je to napínavé, nervy drásajúce a sem tam (hoci len minimálne) aj hororové, no od kráľa hororov som si svoj prvý horor predstavoval minimálne tak, že sa po nočnom čítaní budem báť zhasnúť svetlo, a to sa nestalo. Vlastne pri pár úsekoch mi to ani ako horor neprišlo, skôr ako nejaká paródia ( interaktívne zvieracie kríky -WTF?). Sám píšem horory (hoci len amatérske na wattpade), ale pod pojmom horor si predstavujem niečo, čo sa zaryje hlboko pod kožu. Niečo, čo znepokojí. U tejto knihy k tomu prišlo až na samotnom konci. Každopádne je to super kniha. Kingovka ako vyšitá. S postavami tak sugestívne vykreslenými, že vám z toho bude pri čítaní buď veľmi zle, alebo veľmi dobre (hororoví maniaci pochopia :). Odporúčam.
Napriek tomu si však budem stáť za tým, že som čítal aj lepšie KINGOVKY a myslím, že ešte sa ich zopár lepších nájde.

09.06.2016 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Tam, kde pre mňa Hviezdy hrali až príliš na city (nie, že by mi to nejako vadilo) a tam, kde Papierové mestá trošku poľavili, dokázala Aljaška nemožné. Momentálne moja top Greenovka. Je tam všetko - humor, emócie, melanchólia. Green prvý a najlepší.

Sklenené telá Sklenené telá Erik Axl Sund

Po všetkých tých nadšených komentároch som to čakal o niečo lepšie :) Ale nesklamalo. Každopádne knihu treba brať skôr ako taký výlet do duše samovrahov, než detektívku, v opačnom prípade sa začnete baviť až v trištvrte príbehu. Čo som však nepochopil, je, že niekto tu písal, že sa to neuzavrelo, či čosi také. Mne príde príbeh uzavretý až dosť a neviem si predstaviť o čom budú ďalšie časti (aj keď viem - o samovraždách). Sklenené telá sú totiž prvou časťou novej trilógie.

19.06.2016 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Úprimne nechápem ľudí, ktorí píšu, že sa jedná o Greenovu najslabšiu knihu. Ja som Papierové mestá čítal ako druhé (hneď po Hviezdach) a musím skonštatovať, že sa mi to páčilo rovnako, ak nie aj viac (hlavne koniec). Je pravda, že stred sa mierne vlečie, ale začiatok a koniec stoja za to. A čo je hlavné, kniha ako taká má úžasnú pointu, ktorá zasluhuje samostatnú hviezdičku.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Už vyšiel trailer k filmu - https://www.youtube.com/watch?v=Eh993__rOxA.

Inak kniha super. Zo začiatku mi to síce trošku poskakovalo ale ako tu už niekto písal predo mnou, zhruba v polovici to nabralo "grády" a dočítal som to až do konca na jeden záťah. Mne sa koniec páčil, je reálny, smutný... pre niekoho aj vyslobodzujúci.

06.02.2016 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Stále čakám, kedy budem môcť s pokojným svedomím dať nejakej Kingovke plný počet hviezd, a pokaždé, keď dočítam ďalšiu a ďalšiu knihu, si hovorím, že ten čas ešte len príde... Ale späť k dielu - je to zvrátené, je to brutálne, je to perfektné! Na to, že sa celý príbeh odohráva v jednom dome a hlavný hrdina je pripútaný na vozík (či skôr na posteľ) a jeho hostiteľka je psychopatická krava, ktorej by ste najradšej strčili hlavu do vriacej vody a čakali, než sa z jej očí spraví alternatívna škvarenica, je príbeh naozaj dobrý! V rámci podžánrov (únos, teror), možno to najlepšie, čo som čítal.
Inak každý nadáva, že KING má slabé alebo zlé konce. Zatiaľ som od neho prečítal 4 knihy a ani raz som s koncom nebol sklamaný. Tak neviem..

27.06.2016 4 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Kniha sa mi páčila, hoci prvá polovica bola oveľa lepšia. Nie, že by sa v v druhej nič nedialo, len to už akosi nemalo tú správnu "atmosféru" ako zo začiatku. Koniec ma nenahneval, možno aj preto, že som prečítal veľa komentárov a tak som čakal niečo horšie. Okrem toho, každý normálny človek
musí pochopiť, aké tri slová.. :)

10.05.2016 4 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Čakal som asi niečo iné. Zrejme to, že sa to bude točiť okolo "páru" Will Grayson, Will Grayson. Nakoniec to však bolo o niekom úplne inom... Škoda. Aspoň, že som sa chvíľami pobavil...

23.04.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Najviac ma fascinuje, ako väčšina ľudí túto knihu zhadzuje len preto, lebo hlavná hrdinka bola alkoholička. Pritom v Stratenej bola hlavná postava psychopatická kxrva, ktorá sa neštítila absolútne ničoho. Áno, Stratená bola naozaj o triedu vyššie, ale chvíľami neuveriteľne nudila (moc naťahované), hoci bol ten príbeh a postavy úžasne napísané. Čítanie Dievčaťa vo vlaku príjemne odsýpa, neustále vznikajú nové zvraty, vďaka čomu má čitateľ nutkanie pokračovať ďalej a ďalej. Až sa napokon dostane na úplný koniec v priebehu jedného alebo dvoch dňoch. Bestseller možno nie. Rozhodne je to však výborná kniha! A stojí za prečítanie!

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Hviezdy boli prvou knihou, ktorú som od Greena čítal. A hoci ma vo výsledku "nezničili" tak ako film, stále boli výbornou knihou, po ktorej som objavil môjho najobľúbenejšieho spisovateľa. Len ten koniec mohol byť kratší.

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Green je pre mňa svätý. Každú jeho knihu musím mať. Ale toto som, žiaľ, vzdal v štvrtine. Hrozná nuda. Úplne o ničom. A vôbec nie vtipné.

23.04.2016 1 z 5