Skala317 Skala317 komentáře u knih

Život podle Bhagavána Život podle Bhagavána Šrí Ramana Mahariši

Nádherná kniha. David Godman na základe spomienok Annamalai Svámího vytvoril tento klenot. Zobral, spísal všetky spomienky Annamalai Svámiho a zhmotnil ich v tejto knihe. David Godman bol knihovníkom v Ramanašrame, takže bol a je človekom z prvej ruky, ktorý má k tejto téme čo povedať.

Annamalai Svámí /dlhodobý žiak Šrí Ramany Maharšiho/ tu podrobne hovorí o začiatkoch jeho pobytu v ášrame a podáva presné detaily z ášramového života. Kniha je posiata osobnými spomienkami Annamalai Svámího na Šrí Ramanu Maharšiho.

Tieto spomienky sú plne autentické, nakoľko Annamalai Svámi žil v ášrame 10.rokov a každý deň sa s Maharšim stretával. Dozviete sa tu históriu jednotlivých stavieb v ášrame, čo sa kedy stavalo a za akých okolností. Kniha intímne opisuje mnoho detailov z každodenného života pri Šrí Ramanovi Maharšim.

Je rozdelená do dvoch hlavných častí. V prvej časti Annamalai Svámi opisuje jeho príchod do ášramu, jeho pocity. Opisuje tiež rôznych ľudí, ktorí mali účasť na živote v ášrame. Tiež bežné praktické detaily. Ukazuje ako sa ášram rozrastal a ako sa stavali jednotlivé stavby a budovy. Annamalai Svámi to hovorí z prvej ruky, nakoľko to bol práve on, kto z vôle Ramanu Maharšiho dohliadal na všetky stavby v ášrame. Čitateľ teda môže nazrieť do všetkého čo bežný ášramový život ponúkal. Od varenia v kuchyni, duchovný život, objednávanie stavebného materiálu, príbehy ľudí, spomienky.

Kniha ponúka tiež mnoho detailov zo života samotného Šrí Ramany Maharšiho. Jeho návyky, postoje, slová, činy, to ako reagoval, alebo nereagoval. Mnoho som sa o Maharšim dozvedel. Veľa v mne rezonovalo.

Druhá časť je zameraná na rozhovory medzi Annamalai Svámim a stúpencami. Tu sa dozviete mnoho z učenia advaitickej filozofie. Zaplaví Vás múdrosť, ktorá je zažitá a jasná. Niektoré rozhovory sú tak hlboké, že je ich možno čítať dookola a stále vo Vás niečo rozsvietia. Knihu preložil významný muž, ktorý sa venoval téme Ramany Maharšiho celý život- Rudolf Skarnitzl.

Pre mňa nádherná kniha. Verím, že ju ešte niekde zoženiete. Ak by ste si ju chceli vypočuť, napíšte mi a pošlem Vám odkaz na celú knihu v audio forme.

K tejto knihe sa stále vraciam a vždy mi dáva to, čo je treba.

28.05.2020 5 z 5

Příručka mesiáše - Rady pro vyspělou duši Příručka mesiáše - Rady pro vyspělou duši Richard David Bach

Ďakujem za tento dar, ktorý som v tejto knihe dostal. Dá sa čítať neustále, pretože na každej stránke si nájdete odkaz rezonujúci Pravdou. O to viac poteší hĺbavú dušu, že autor prenikol do najhlbších vrstiev a sfér bytia, ktoré sú nad každým náboženstvom na tejto planéte a nie je obmedzený na určitú jednu "pravdu". Ak ste hĺbavý a nie ste oklieštený dogmami náboženstiev, vycítite za slovami tu napísanými veľký nadhľad, slobodu myslenia a cítenia, ktorá na ničom inom nestojí iba na jedinej večnej Pravde, ktorá zahŕňa všetko a všetkých ktorá sa na nič nehrá. Kniha má okrem toho podnetný úvod autora a jej grafické stvárnenie podčiarkuje jej autenticitu. Ďakujem mojej milovanej žene za tento dar.

03.08.2022 5 z 5

Odovzdávanie ohňa Odovzdávanie ohňa Peter Podlesný

Je veľa kníh na tému mužskej energie a mužnosti. O tom ako sa má muž správať a čo ho skutočne mužom robí. V dnešnej dobe je toto podľa mňa pre každého muža viac, či menej aktuálna téma. Táto kniha je veľmi autentická. Autor je známy svojimi podcastmi, stránkou na mužskú tému a je otcom i manželom. Vie, čo píše a má skúsenosti. Kniha vznikala postupne tak ako sám autor nadobúdal skúsenosti. Obsahovo ide priamo na vec, no nepodáva suché poučky, možno známe z kníh amerických autorov venujúcich sa podobným témam.

Toto je rozprávanie otca, muža, ktorý rastie a padá na svojich úspechoch aj chybách, ale ide vpred. A žije tú kúsok za rohom. Celá autorova práca je veľmi sympatická aj vďaka tomu, že sa Peter Podlesný nehrá na vodcu, učiteľa. Nemáte pocit, že on je ten, čo všetko vie a má to úplne zvládnuté. O to viac dielo pôsobí prístupnejšie a je bližšie k poslucháčovi. Zato však podáva jasný, priamy a jednoznačný návod ako do mužského sveta a čo si na túto cestu so sebou zobrať. Silné, pravdivé, autentické a tak veľmi blízke a dostupné pre každého muža v dnešnej dobe.

03.08.2022 5 z 5

Tajnosti indické Tajnosti indické Paul Brunton

Vynikajúca a aj zvláštna kniha. Prvotina Paula Bruntona. A pre mňa aj prvá kniha od tohto autora. Dielo sa stalo ihneď po vydaní veľmi populárne. Pri čítaní knihy ma zaujalo hneď niekoľko vecí:

Paul Brunton sa tu javí ako veľmi racionálny a logický človek. Čistý pragmatický intelektuál, ktorý vstupuje do mystického a intuitívneho indického sveta s pomerne veľkou skepsou.

Jeho kapitoly o Šrí Ramanovi Maharišim z tejto knihy, sú síce preslávené, no samotný Ramanasramam už tak nadšený z tejto knihy nebol. Nakoľko viem isté súvislosti priamo z iných veľmi osobných kníh, ktoré napísali priami učeníci Šrí Ramanu Maharišiho a spomínali aj Paula Bruntona, tak si záverečné autorove nadšenie zo Šrí Maharišiho nechávam tak trochu pri zemi. Neviem... Akoby som mu to tak úplne neveril. Neveril, že by autor dokázal tak rýchlo precitnúť z hlavy do srdca...

Aj keď pri Ramanovi Maharišim asi bolo možné všetko.

No nech je to akokoľvek, je jasné, že Paul Brunton do Indie ísť mal a mal napísať túto nanajvýš ojedinelú knihu. Je obdivuhodné ako veľa a do detailov dokázal zachytiť. Všetky slová, rozhovory sú autentické. Navštívil mnoho jogínov aj špekulantov, pravých aj nepravých, ľavých aj pravých... aj všelijakých...

No nakoniec bol predsa len privedený opäť k Šrí Ramanovi Maharišimu, aby ucítil to, prečo tam prišiel...

Kniha aj keď je veľmi osobná, autentická, nečítala sa mi ľahko. Možno aj čiastočne kvôli istému skepticizmu zo strany autora, no ťažko povedať. Zase Paul Brunton sa s plniacim perom asi aj narodil, čo je vidieť a cítiť v celej knihe. Krásne opisy postáv a zážitkov.

V knihe je možno nájsť obrovskú múdrosť a vidieť na akom stupni vedomia môžu byť rôzni učitelia a jogíni. Áno, nie je vždy zlato, čo sa blyští... Isté je , že autor touto knihou urobil obrovský kus mravenčej práce. Mierne negatívum, ktoré tu cítim je akoby zaľúbenie autora sa do seba samého.
Neviem si pomôcť, trochu tu cítim autora akoby touto knihou chcel poukázať aj na seba. Napíšem hlúposť ak napíšem, že tu od autora cítim istý nádych špekulanstva? Možno to je moja ilúzia. Pokojne. Vôbec nechcem mať pravdu.

Vidíte..... autor chodil po celej Indii, stretával sa s mnohými ľuďmi, ktorí dokázali neuveriteľné veci a ja tu sedím za počítačom a hodnotím jeho prácu. Ufff... Má to vôbec význam? Prečítajte si a určite Vás kniha posunie.

10.07.2022 4 z 5

Baňkování a moxování pro maséry Baňkování a moxování pro maséry Zdeněk Šos

Pokiaľ pracujete ako masér, alebo fyzioterapeut, táto kniha je pre Vás zaručene potrebná. Je veľa podobných kníh, no túto mám vo svojej knižnici už roky a vždy si po nej siahnem, keď je treba.

Názov je však nepresný, pretože téma bankovania a moxovania, je tu zastúpená asi 20 percentami. Jadro a srdce knihy je detailný popis všetkých orgánových dráh-meridiánov. Každá dráha je doplnená fotografiami, kresbami, opisom najdôležitejších bodov na dráhe, miestom lokalizácie a podobne. Nájdete tu detailne rozpísané všetky dráhy takým spôsobom, že tomu budete rozumieť. Detailne, veľmi odborne, no hlavne dobre uchopiteľné do praxe.

Zvyšok knihy je takisto podnetný. Čaká Vás tu opis ďalších akupunktúrych bodov s presnou lokalizáciou a čínskymi názvami. Ďalej sa autor zameriava na statiku chodidla a príčinu spadnutej klenby. Dozviete sa, prečo je veľký problém tetovanie a jazvy. Odhalí sa tu celá technika prevedenia meridiánovej masáže a ešte sa začítate aj do kuchárky. No áno. Tak nazval pán Šos svoj Receptář. V receptáři sa dozviete aké body používať pri ošetrení klienta so zameraním napríklad na dlhovekosť, uvoľnenie krčnej chrbtice a podobne. To sú veľmi cenné úplne praktické informácie, ktoré sa stačí naučiť a zavádzať ich do svojej praxe.

Knihu odporúčam začínajúcim aj pokročilým masérom. Začínajúci z nej zrejme podchytia len malú časť, no narastajúcou praxou bude kniha stále hodnotnejším spoločníkom. No a pokročilí maséri - dobrý masér vie, že stále sa je čo učiť, takže voľba je jednoznačná.

Pre mňa jedna z najhodnotenejších kníh z oblasti mojej praxe.

10.09.2021

Kombucha - Nápoj z čajovej huby Kombucha - Nápoj z čajovej huby Günther W. Frank

Knižka je napísaná asi až príliš vedecky. Autor sa nám snaží tematiku Kombuchy predostrieť zo všetkých uhlov pohľadu a dozvieme sa tu praktické a základné informácie ako:

založenie zákvasu,
na čo si dať pozor pri pestovaní
prečo je dôležitý cukor
aký cukor a aké množstvo ho použiť
chemický obsah kombuchového nápoja
jeho účinky - ako pomáha
rozmnožovanie Kombuchy
škodcovia
umiestnenie kvasnej nádoby
aký druh čaju použiť a mnoho iného...

Na konci knihy nájdeme listy ľudí, ktorí si pomocou Kombuchy vyliečili závažné ochorenia, spolu so správou ako Kombucha vyliečila aj prezidenta Regana.

Správa o dvoch regiónoch Ruska, kde si ľudia pestovali Kombuchu v každom byte a kde neboli žiadne nádorové ochorenia je očividná a dôveryhodná.

Kniha je napísaná veľmi uniformne, vedecky s mnohými odbočkami a citáciami na iných autorov a ich diela. Sú tu odkazy na výskumy, grafy a obsahy chemických látok v nápoji.

Áno, autor je vedec, no ja mám pocit, že kniha mohla byť napísaná viac "bližšie k publiku".

Ono, tie praktické informácie tu samozrejme sú, no hneď sú "rozryté" odbočkami, citáciami, odkazmi na iné vedecké práce. Nedá sa do knihy poriadne začítať, neustále ste vyrušovanými rôznymi postrannými informáciami.

Všetko potrebné na pestovanie Kombuchy tu však nájdete, len je to roztrúsené a musíte to hľadať.  Najdôležitejšia je aj tak prax. Keď viete koľko máte dať cukru, vody a čaju a ako sa huba správa- to Vám stačí. Plus pár vecí na ktoré si dať pozor a hotovo.

Všetko ostatné príde v praxi.

Kniha sa podobá slovníku z ktorého si vyberiete niečo potrebné, no nečítate ju celú, pretože by ste sa asi zbláznili...

Vo vydavateľstve Fontána vyšla ešte jedna kniha o Kombuche, možno tá bude viac " bližšie k ľuďom napísaná".

01.08.2021 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř Karel Sellner

Vypočuté ako audiokniha. Áno viem, že toto je stránka ohľadom tlačených kníh, no neviem či sa dá táto kniha, zohnať aj v tlačenej podobe. Okrem toho je k dispozícii ZADARMO na jednej stránke venujúcej sa audioknihám.

Na začiatok treba napísať, že dielko je nahovorené nie profesionálne /podľa mňa však ani nie amatérsky/ a kto je zvyknutý na lahodný, presný prednes a frázovanie ako od známych hercov, ten si tu na svoje nepríde.

Asi sa odohralo nasledovné:

Niekto /neviem kto/ našiel túto poviedku ako zabudnuté dielo pána Sellnera a tak sa rozhodol s dovolením vnuka pána Sellnera vydať túto knižku ako audioknihu. Myslím si, že knižka vyšla aj v tlačenej podobe, no možno iba ako samizdat. Jednoducho tak mi to príde, že partia pár chlapíkov, nadšencov a ctiteľov diela pána Sellnera vytvorila túto audioknihu "na kolene". No a je to poznať. Myslím z tej dobrej stránky.

No a čo, že je kniha nahovorená nie profesionálne. No a čo, že prednes nie je čistý a že si občas interpret zopakuje vety aj na dva krát. Zase tak veľa takýchto prešľapov tam nie je. Ja som tam cítil radosť z tvorby, nadšenie z toho, že "mám túto knihu rád, vážim si ju a som rád, že ju môžem nahovoriť a poskytnúť zadarmo všetkým". Skvelé.

Úplná Karmajóga.

Príbeh je plný, doslova zaliaty postavami, zvratmi, menami, prezývkami, dejom... uff je tam toho dosť. Takže občas sa môže stať, že vám tzv. "ujde niť" - no... že jednoducho odrazu neviete kto je kto a odkiaľ je... No ono sa to za chvíľku zase "naladí" na jednoduchšiu dejovú koľaj.

V ostatných komentároch sa niekto zmienil o tom, že kniha je určená hlavne pre deti. Podľa mňa ani nie. Je to ľahká, oddychová, epická literatúrKa, ktorá pokojne unesie aj viac ako dospelého človeka.

Hudba v audioknihe bola skvelá. Na začiatku sa mi zdala veľmi hlučná / čo je aj pravda/. Zase však vhodne dopĺňala dej. A aj keď sa určité hudobné predely často opakujú, tak majú "grády". Možno sú trochu viac dramatickejšie, no k deju to "sadlo" celkom dobre.

Celkovo knihu doporučujem skôr na oddych a relax. Dozviete sa niečo z českej histórie, nasajete atmosféru lesov, starých hvozdov, rinkotu mečov, erdžania koní, hmlistých lesov a starých hradísk.

No áno. Práve tá ATMOSFÉRA tam doslova vytŕča. Jasné. Atmosféra je výborná. Hneď na začiatku vás to vtiahne a už nepustí.

Zoznámte sa s Medveďom, Vlkom a Jastrabom. Traste sa Braniborci.... Uuuuuuuááááááá...

11.07.2021 3 z 5

Olejkár Olejkár Jozef Miloslav Hurban

Kniha sa skladá z dvoch poviedok- Olejkár a Od Silvestra do Troch kráľov. Pozrieme sa na Olejkára. Hurbanova poviedka zasadená do obdobia Matúša Čáka trenčianskeho a historického Trenčína- /kde inak žijem a preto mi poviedka bola obsahovo blízka/ je napísaná so snahou idealizovať si hlavne Matúša Čáka a jeho počínanie. Keďže náš ľud nemal nikoho o koho by sa mohol v časoch maďarizácie oprieť, štúrovci postavili na piedestál práve Matúša Čáka. Pokiaľ si odmyslíme idealizmus, vyvstáva nám historický príbeh, ktorý však pokuľháva, je miestami presladený, no má svoje veľké plusy. Tie sú v celkovej historickej a publikačnej hodnote diela, ktoré bez prihliadnutie k reálnym súvislostiam, odráža a prináša poriadnu dávku štúrovskej sily, nadšenia a lásky k vlasti. Ďalej je to používanie slov, alebo slovných obratov ktoré sa už dnes nenosia. Hurban v Olejkárovi pomerne verne opisuje Trenčín, jeho okolie a čitateľ sa dozvie ako vyzeral Trenčín v čase Matúša Čáka, kde tiekol Váh, kde stál richtárov dom a podobne. Z knižky ide veľká snaha o priblíženie a prebudenie Slovákov, za čo má u mňa Olejkár body naviac.

Od Silvestra do Troch Kráľov- to je iný typ prózy. Ide o humorne-satiricko ladené dielo, ktoré je však v jeho hĺbke vyzývavé a verne opisujúce vtedajšie /a možno aj dnešné / pomery. Podľa mňa ide o jednoznačne lepšie dielo než je Olejkár. Hurban tu poukazuje na stabilno-hrabivú túžbu po peniazoch, zisku, majetkoch, kde ten, ktorý mal majetok bol viac než ten, ktorý ho nemal. No keďže je to humorne ladený príbeh, dozviete sa, kam až dokáže zájsť ľudská chamtivosť. Dobre napísané, na svoju dobu svieže dielko.

Knihu som mal možnosť si prečítať v školskom vydaní študujúcej mládeže, a bolo to skvelé, pretože táto séria zahŕňa aj fotografie zo života J.M. Hurbana, jeho životopis a kvalitný doslov.

05.05.2021 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Vypočuté ako audiokniha v podaní Pavla Soukupa. Nie som znalec severskej mytológie a v podstate som ku knihe pristupoval ako k čítaniu príbehov. Knihu som neskúmal z "mytologického" hľadiska, ale skôr zo zvedavosti a s potešením rozšírenia si obzorov. Podľa mňa to bolo výborné a aj mierne poučné. Občas som sa nevyhol prirovnaniu napríklad s bohatierskymi príbehmi z Ruska, alebo s našimi rozprávkami /hoci príbehy v tejto knihe za rozprávky nepovažujem/ a poznáte to... V každej tradícii národa sú takéto silné príbehy a práve v nich sa odráža aj mnoho z histórie. Alebo história sa odráža v týchto príbehoch? Dá sa povedať, že tak ako je každý človek iná povaha, tak aj severská mytológia je iná od príbehov Merlina, Kráľa Artuša, druidov, alebo sa odlišuje od gréckej mytológie. Iné sú určite príbehy z Indie, napríklad Ramajána, alebo slovanské príbehy, či rozprávky. Len s rozdielom, že severská mytológia je oveľa viac známejšia a asi sa nevyhla určitému skomerčneniu. Ctím si históriu a tradície, či staré posvätné príbehy, báje i texty každého národa. Určite môže byť táto kniha vhodným začiatkom pre každého, koho to ťahá k vikingom a severským národom.

10.02.2021

Rusko-slovenský a slovensko-ruský slovník Rusko-slovenský a slovensko-ruský slovník Táňa Balcová

Výborný slovník, ktorý sa už asi nenosí. Poctivá tvrdá väzba a mnoho strán. Pre každého fanúšika nádherného ruského jazyka, úplná nutnosť. Slovník je poriadne hrubý a na takmer 900 stranách nájdete toho viac ako dosť. Prvých cca. 30 strán je venovaných gramatike. Všetko je výborne-prehľadne vysvetlené a podané. Rusko-Slovenská časť je o niečo menej prepracovaná, no 16 000 hesiel myslím bohato postačí. Slovensko-Ruská časť je obšírnejšia a nájdete tu asi 17 00 hesiel.

Prakticky je slovník plne postačujúci.
-Prízvuk v slovách je označený dĺžňom.
-Pri podstatnom mene je uvedená koncovka 2.pádu jednotného čísla
-Pri slovese je uvedená 1. a 2. osoba jednotného čísla
-Pri ruskom aj slovenskom podstatnom mene sa uvádza rod a tak ďalej.

Každý, kto sa učí ruštinu, alebo s ňou pracuje- berte všetkými desiatimi. Pozerajte po antikvariátoch, pretože bežne sa už asi nedá zohnať. Veľa šťastia.

04.02.2021 5 z 5

Skrytý prameň Skrytý prameň Ľudo Zúbek

Už dlho som nečítal nič od našich klasikov a tak som s radosťou siahol po tejto knihe. Áno. Je výborná. Napísaná akoby od konca, kde sa hneď na začiatku dozviete koniec knihy a na konci zase začiatok. Mne sa tento nápad pána Zúbka páčil, no oveľa viac ma prekvapila vlastnosť, že som sa nedokázal od textu odtrhnúť. Kniha odvíja viac spletitú povahu tovariša Krištofa, než osudy Majstra Pavla z Levoče, takže sa jedná skôr o akúsi sondu do osudov a duše viac-menej jedného človeka. Historická linka románu spojená s Majstrom Pavlom z Levoče je tu viac v pozadí, no hrá pomerne zdatný a celistvý podmaz. Cítite a viete, že sa dejovo hýbete v historickej Levoči, no to je akoby viac za oponou. Javisko je jednoznačne prekryté osudom, vnímaním a poznávaním tovariša Krištofa, ktorý si tu prejde búrlivou zmenou, no stále zostáva v jadre rovnaký... Musím napísať, že to, čo Krištof robil a ako mu všetko prechádzalo /doslova naťahoval trpezlivosť pána Boha/, tak na to ešte skončil celkom dobre... Román sa číta výborne, nájdeme tam príjemné slovné obraty a pomaly už zastarané slová, no tá naša slovenčina, sa tu fakt krásne vyníma. Výborné dielo, odporúčam.

03.02.2021 5 z 5

Aštávakragíta Aštávakragíta neznámý - neuveden

Áno. Ak môžem zacitovať z recenzie od Beebee- "A držte si kloubouky, protože tohle je konečná jízda."

Presne tak... Táto kniha je KONEČNÁ jízda. Ďalej už ísť sa nedá. Už nie je čo dosahovať. Poznanie, ktoré cez toto dielo prehovára je ... Akékoľvek slovo, ktoré by som napísal by aj tak nevystihlo správnu podstatu. Môžem ju čítať sto krát a stále nemám dosť...

Dôležité je, že takéto knihy menia vedomie a celý svet.

Nadherná kniha.

OM TAT SAT.

P.S ešte pár dodatkov. Mám doma Aštavakragítu vydanú vo vydavateľstve Avatar v roku 2002. Toto vydanie obsahuje takmer 25 stranový silný predhovor od prekladateľa Jána Navrátila a takmer 20 stranový dodatok od Eduarda Tomáša s názvom- "Jak číst Aštavakragítu a jiné hluboké duchovní texty."

04.06.2020 5 z 5

Srdce muže - Příběhy mužů (ne)jen pro muže Srdce muže - Příběhy mužů (ne)jen pro muže Pavel Michalík

Podnetná a inšpiratívna kniha. Pavel Michalík dostal nápad zozbierať príbehy mužov z ich života a vytvoriť z nich túto knihu. Nájdete tu približne 80 autentických príbehov od rôznych mužov. Predstavujú osobné skúsenosti a zážitky zo života a v každom jednom príspevku nájdete niečo nové.

Príbehy sú zoradené do týchto tematických okruhov:

Zrození a dětství
Tělo
Spiritualita
Smysl života a vize
Smrt

Niektoré príbehy sú naozaj veľmi autentické. Iné zase dojemné, alebo až drsne šokujúce. No každý príspevok má niečo spoločné. Autentickosť a pravdivosť. Intimitu a osobitosť. Zdieľanie.

Práve preto je táto kniha tak silná. Z príbehov môžete vidieť ako na tom daný človek bol, čím si prešiel a nájsť spojitosť aj s Vaším vlastným príbehom, ktorý práve prežívate.

Moja malá výhrada ku knihe je iba vo väzbe, ktorá je veľmi mäkká a kniha sa nedobre drží v ruke. Môžete ju takmer zrolovať do trubičky ako list papiera. Takisto papier je veľmi tenký, takže je trochu problém pri obracaní strán... no to sú detaily.

Jadro a zámer knihy je živý a odkaz jasný. Knihu odporúčam určite každému mužovi a aj ženám.

03.06.2020 5 z 5

Drgdršjavivéka - Zkoumání podstaty Drgdršjavivéka - Zkoumání podstaty Bhárati Tírtha

Áno, Je to vynikajúca kniha. Stručná a silná. Prastará. Živá a hlboko-hlboko múdra. Na to, aby bolo pochopená, treba určitú prípravu. Taktiež odporúčam Eduarda Tomáša a v tomto smere tiež jeho knihu Jóga Pozornosti, presne tak ako tu píše Beebee. Dobré by bolo začať tiež s knihou od Eduarda Tomáša- Cestami sebepoznání, ktorá je úplnou prípravou aj na knihu Drgdršjavivéka. Taktiež je prínosné preštudovať si diela Šrí Ramany Maharšiho, napríklad jeho ranný spis Kdo Jsem Já?

Drgdršjavivéka- je let stíhačkou. Priamo a jasne Vás katapultuje smerom NAHOR. Som šťastný, že táto kniha bola vôbec vydaná a moja veľká vďaka patrí českému vydavateľstvu Avatar, ktoré robí viac ako záslužnú prácu.

HARI OM TAT SAT.

01.06.2020 5 z 5

Tejto knihe som dával šancu. Počul som ju v audio prevedení, kde ju nahovoril Pavel Nový. Prvý krát som asi nepochopil... Možno mi robí problém vnímať v nejakom diele rôzne časové premostenia. Celkovo na mňa kniha urobila skôr melancholický dojem. Chcem však podčiarknuť krásne slovné obraty a miestami básnické výrazy, ktoré knihu okrášľujú. Akoby sa ju pri jej neveselosti / zámerne píšem neveselosti, pretože kniha nie je smutná- je len neveselá.../ snažili vyzdobiť jemným pozlátkom. Áno, hovorí o prejavoch života. O jedných z prejavov. Kniha mi pripadá akoby bol v nej schovaný niekto malý, neviditeľný a hral v nej na klavíry melancholické balady...

27.05.2020 2 z 5

Duchovní harmonie Duchovní harmonie Šríla Bhakti Rakšak Šrídhar Dév-Gósvámí Mahárádž

Nádherná útla brožúrka, ktorú sa mi podarilo akoby "zázrakom" zohnať z jedného výborného kníhkupectva. Na sotva 50-tich stranách sa odkrýva nový svet. Zistíme, že to čo vnímame zmyslami /uši, nos, oči, dotyk/ nie je skutočné. Existuje to, no nie je to skutočné. Pretože zmyslové vnemy ako sluch, hmat, chuť, zrak, a tiež aj myseľ, myšlienky, mená a tvary - majú niečo spoločné. Prichádzajú a odchádzajú. Menia sa. Dom v ktorom žijete, telo v ktorom žijete, krajina v ktorej žijete, auto a majetky, ktoré máte tu jedného dňa nebudú.

Vaše telo tu nebude, vaša rodina /mama, otec, syn, dcéra a podobne/ nič o čo sa v hmotnom svete opierate a čo vytvára iba ZDANLIVÚ istotu. Takisto osoba ako Fero, Ivan, Klaudia, architekt, lekár, masér, učiteľ, vychovávateľ... Toto všetko jedného dňa odíde. Sú to iba role.

Čo je teda trvalé? O čo sa dá oprieť a čo je tým drahokamom o ktorom hovoria veľkí učitelia ľudstva? Existuje čosi, čo je skutočné a to sa nemení. Neodchádza a neprichádza. Iba JE. Môžeme tomu hovoriť Kristovo vedomie, Krišnovo vedomie, Buddhova podstata, Absolútno, Boh, Šiva, Višnu, Ráma - akokoľvek to môžeme nazvať ono to aj tak nemá žiadne meno. Nemôžeme to vidieť, no môžeme to cítiť a vnímať. Je to tu a my sme tým.

Len to často necítime a v každom živote sme ako sochári, ktorí z neforemnej a hrubej skaly vytesávajú svoju podobu. Niekto nevytesáva a oddáva sa pôžitkom a zábavám. Iný o tom číta a chce to robiť. Ďalší si už kúpil dláto a pomaly skúša. Iní sa učia od majstrov ako na to a ďalší usilovne osekávajú skalu, aby sa dostali k soche.

Čo je tou skalou a čo je sochou? Diela od Ramana Maharšiho, alebo Eduarda Tomáša o tom hovoria jasne.

Tí ktorí sa k tejto knižke dostanú, prečítajú si ju, alebo len okolo nej prebehnú, či budú čítať tento komentár - máte návod ako na VŠETKO vo Vašom živote. V tejto knižke sa Pravda neprejavuje ako jediná a pravá a ostatné pravdy sú len menej hodnotné... Táto knižka nie je náboženstvo vytvorené človekom a rozumom... Neprezentuje sa tu niečo najvyššie v porovnaní s tým menej nižším. Nie je dogmatická a nehovorí len o jednej správnej ceste k Bohu. O "správnej" ceste vykúpenia a mučeníctva. To určite nie. Naopak. Všetky cesty vedú k Bohu a všetky sú rovnako hodnotné a dôležité. Jedny však idú priamo, zatiaľ čo ďalšie môžu ísť obchádzkami. No v podstate to nie je dôležité. Viete, čo je dôležité? Byť otvorený a bdelý. Prebudiť sa do Srdca.

Ďakujem.

HARE KRISHNA HARE KRISHNA
KRISHNA KRISHNA HARE HARE
HARE RAMA HARE RAMA
RAMA RAMA HARE HARE

Ukážka z knižky:

Moudrý člověk si je vědom i jiné sféry života. Ví, že není součástí smrtelného světa, který je jako ohromné divadlo.
Jasně cítí: "Jsem nesmrtelný, jsem součástí nesmrtelného světa, ale z nějakého důvodu jsem se zapletl do tohoto smrtelného aspektu existence. Jakmile ze sebe setřesu tuhle vazbu, dostanu se do normálního stavu." Zjistí, že on sám - duše, která cítí a vnímá - je příslušníkem jiného světa, ale zapletl se do tohoto smrtelného a bolestivého světa. S pomocí své realizace se krok po kroku přibližuje k nesmrtelné sféře. Jakmile se k nám dostanou pozitivní důkazy, začneme si ujasňovat "Nyní to všechno vidím a slyším a tato existence je mnohem skutečnější než svět, který je kolem mě. Svět kolem je spíš mlhavý a vágní, ale to, co teď vidím, je mnohem reálnější."

13.07.2021 5 z 5

Tao te ťing Tao te ťing Lao-c´

Preklady u takýchto kníh sú vždy veľmi dôležité. Už som na túto knihu napísal komentár, no pre istotu.

Vydavateľstvo DharmaGaia vydalo túto knihu v r. 2003 v preklade Berty Krebsové. Aspoň teda, čo viem, tak preklad Berty Krebsové je najhodnovernejší.

19.03.2021 5 z 5

Cesta lásky - Bhaktijóga Cesta lásky - Bhaktijóga Eduard Tomáš

Viem, že existujú knihy, ktoré menia život. Viem, že knihy si ľudí priťahujú. Viem, že keď je to treba a žiak je pripravený, Učiteľ prichádza. Pokiaľ neviete kam, pokiaľ potrebujete a cítite zmenu, pokiaľ chcete, túžite po Pravde, Láske a Radosti a je v pohode ak to všetko pomenujete Boh, Absolutno, pokiaľ ... ále načo ďalej písať. Tak ako sa podľa mňa táto kniha písala sama, tak sa aj číta.

Majster Tomáš. Vždy a všade.

12.02.2021

Ekvádor: Koľko podôb má láska Ekvádor: Koľko podôb má láska Pavel Hirax Baričák (p)

Výborný cestopis. Hirax mi celkovo sedí pre jeho otvoreno-srdečnú povahu a tiež aj preto, že je srdcom dobrodruh. Neviem koľko iných cestopisov vydal, /myslím, že teraz mu vyšiel nejaký nový cestopis z Ruska/ no ak máte radi netradičné miesta, určite si ho zaobstarajte. Kniha je v pevnej väzbe na kvalitnom papieri a s pútavými fotkami priamo od autora. Celkovo je cestopis poňatý ako príbeh. Od začiatku cesty až do konca, keď Hirax vystúpi na vlakovej stanici vo Vrútkach. Páči sa mi na ňom to, že mnoho krát ani nevie presne kam ide. /odkiaľ štartuje najbližší spoj, alebo ako sa dostane tam a tam/. Necháva veľa vecí otvorených bez kontroly a jednoducho dôveruje. Má daný hlavný smer, no rôzne malé smery má otvorené a tie sa jednoducho dejú a ukazujú až počas cesty... Kniha nie je poňatá vedecky, či encyklopedicky. Skôr sa číta ako príbeh známeho, ktorý Vám otvorene hovorí /s detailami a štýlom rozprávania jemu vlastným/ o tom ako bolo na výlete. Alebo skôr na výprave. Áno- výprava je lepšie slovo. Dobrá kniha.

18.06.2020 5 z 5

Nic a Slova Nic a Slova M. M. Lahevala

Vznešená a hlboká kniha. Obsahuje poviedky a príbehy založené na advaitickej filozofii, ktorá hlása, že existuje len Jedno Jediné Absolútne Bytie. Z neho všetko pochádza. V ňom všetko prebýva a do neho sa po čase zase navracia. V skutočnosti ono samé je Tým. Všetko okolo nás a v nás je Božské.

Hovorí, že Boh je nielen Stvoriteľom, ale aj Stvorením zároveň. To znamená, že ak sme my jeho dielom, sme zároveň aj Božskými v našej najposvätnejšej a najhlbšej podstate. Všetko je božské a Všetko je Jedno a Jedným. Všetko okolo nás, príroda, zvieratá, predmety, ukrývajú v sebe božskú charakteristiku, ktorá sa objaví, keď si odmyslíme všetky mená a tvary...

Predstaviteľmi tejto filozofie bol napríklad Majster Eduard Tomáš, alebo veľký mudrc Šrí Ramana Maharši z posvätnej hory Arunáčaly v južnej Indii.

Poviedky vždy opisujú nejaký príbeh, ktorý je potom vysvetlený a doplnený významom z pohľadu advaitickej filozofie. Sú zoradené chronologicky. Možno teda napísať, že prvá poviedka vykresľuje to ako sa človek pozerá na Boha. /možno to priradiť k náboženstvám. Jedno náboženstvo vidí seba ako to pravé a hlavné, zatiaľ, čo ostatné také nie sú.../
V poviedke jeden človek vidí Boha len ako modrú farbu, druhý ako červenú a tretí iba zelenú. Každý z týchto ľudí vidí Boha inak, po svojom. V skutočnosti však obmedzene. Potom prídu k mudrcovi sediacemu pod stromom a pýtajú sa ho ako vidí Boha on. Mudrc odpovie, že Boh má všetky farby. Je v každej farbe a v skutočností on je tými farbami. Poviedky vždy obsahujú hlboké a večné pravdy, ktoré sú tu. Stále v každom okamihu.

Kniha je ladená viac z hľadiska východnej flozofie, hlavne indickej védanty, upanišád, advaitickej filozofie a obsahuje rôzne citáty veľkých učiteľov ľudstva. Samozrejme sú tu aj citáty z kresťanstva, hlavne od Ježiša.

Prvou poviedkou je naznačená základná pravda o Bohu a posledné poviedky už končia osvietením- dosiahnutím Absolútnej skutočnosti.

V tejto knihe sa podarilo zozbierať množstvo cenných právd o Bytí, Bohu, živote a slúži hľadačom a nachádzačom hlbokých poznaní ako cenné vodítko na ich Ceste.

Čítam a objavujem ju v sebe stále znova a znova.

08.06.2020 5 z 5