Sixao Sixao komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem četla jako audioknihu a její zpracování dobře podkreslovalo hororovou atmosféru. Tajemný objev v truhle v bývalém blázinci je na začátku kolotoče tajuplných událostí. Parta mladých lidí se posléze vydává do pohoří Tribeč, o kterém se proslýchají podivné historky o mizejících lidech. Cestou narazí i na pár zchátralých opuštěných domů. Už jen to samo o sobě je strašidelné. Jejich výprava se čím dál víc komplikuje. Hodně mi to připomínalo záhadu v Blair witch. Na konci zůstává spousta nevysvětleného. Teď bych se na túru do této oblasti Slovenska rozhodně nevydala.

26.09.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Ale jo. Dobře se mi u knihy háčkovalo, "četla jsem ji ve skuchátkách", za to pár hvězdiček navíc. Lenka.vílka to krásně shrnula, nemám chuť se opakovat. Autobiografie Verity byla pro mne jako matku odporná, ať už byla pravdivá či smyšlená. Nahlédnout do chorého mozku takového ražení se může poštěstit odborným pracovníkům ve Světlé. Věřte, že není o co stát.

23.09.2021 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

(SPOILER) Uf uf, po tomhle si pro změnu musím přečíst něco oddechového a sladce romantického. Bylo tam už jaksi moc deprese, únosů, vraždění a zanedbávání dětí, vyšinutých lidí a náboženských fanatiků. K tomu drogy a co už je poměrně otřepané u severského krimi, závislost na alkoholu dokonce v kombinaci s prášky jednoho z hlavních vyšetřovatelů. Zapomněla jsem na něco? Jo, ještě ta uřízlá prasečí hlava. Dost mě rozčilovalo, jak se lidi z vyšetřovacího týmu pořád vzájemně naháněli a nebrali si telefon. Jaká to byla úleva, když ten poslední zásadní telefonát Holger přijal. Jinak vlastně pro vyšetřování nebyl žádným přínosem. Pro mě nejméně sympatický detektiv.
Celkově průměr.

18.09.2021 3 z 5

To To Stephen King

Hrozně jsem se u čtení bála. Bála jsem se tak moc, až se mi dělalo fyzicky špatně, a současně to bylo tak výborně napsané, že jsem se od čtení nedokázala odtrhnout. Ne nadarmo je King nazýván mistrem strachu.

Klan velkého medvěda 1 Klan velkého medvěda 1 Jean Marie Auel

Už ani nevím, jak jsem se ke knížce dostala. Stejně výborný román jako Lovci mamutů, které jsem četla někdy na základce. Esence dobrodružství.

17.09.2021 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ani se nechce věřit, že kniha vyšla před 70 lety. Naprosto skvělé od začátku do konce.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Oprášeno díky výzvě a po letech od základky tuhle klasiku dokážu mnohem více ocenit.

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Všechny autorovy detektivky jsem zhltala a teď se těším na každou novou knihu. Chápu to rozčarování spousty čtenářů, protože tento soubor povídek se délkou ani stylem nedá s Harrym srovnat. Pořád je tam ta Nesbovská zlověstnost číhající někde za rohem, rozuzlení všech příběhů je překvapivé a souhlasím, že dobře promyšlené. Bohužel děj delších povídek mě příliš neupoutal a často jsem čtení odkládala. Celkově hodnotím knihu jako průměr 3*.

17.09.2021 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

(SPOILER) No vida, kam to v Americe dotáhl chlapec vyrůstající na ulici bez dokončeného základního vzdělání...
Dočetla jsem to z čiré zvědavosti, jaká zázračná shoda událostí přivede detektivy k pachateli. Amatérismus hrubého zrna a úchylná slátanina, jakou by jeden pohledal.
První setkání se spisovatelem ale tenhle díl mě tedy o jeho kvalitách nepřesvědčil. Jinak mám tento žánr ráda. Osoba soukromé vyšetřovatelky byla skoro zbytečná a vedla do slepé uličky. Jejich prakticky nulová spolupráce byl nevyužitý potenciál jak pro vyšetřování tak pro knihu.
Čtenářská výzva - srdce na obálce.

15.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Závěrečný díl trilogie dočten resp. doposlouchán. Milénium je parádně promyšlené dílo a považuji ho za jedno z nejlepších severských krimi, které bylo napsáno. Tentokrát sledovat děj, politické zápletky a neztratit se v množství podobných jmen bylo náročnější než u předchozích dvou dílů. Pomohla mi v tom znalost filmu ze švédsko/dánské koprodukce. Na popis některých scén už jsem se vyloženě těšila. Ocvočkovaná a silně nalíčená Lisbeth přichází k soudu, kde s pomocí své advokátky vytře zrak doktorovi Teleborianovi. Ve finále zúčtuje i se svým povedeným bratříčkem. Nutno vidět, nutno přečíst.

12.09.2021 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Na knihu Vlk samotář jsem si vzpomněla, když se ve čtenářské výzvě objevilo téma, ve kterém hlavní hrdina pracuje se zvířaty. Jodi Picoult píše opravdu zajímavá díla. Předmětu zájmu se věnuje pokaždé hodně do hloubky. Z popisu na databáziknih jsem předpokládala, že to bude hlavně o nějakém muži zapáleném do vlků, který s nimi pracuje a tráví hodně času. Ta část o kómatu a rozhodování bratra a sestry o životě a smrti jejich otce Luka tady z popisu vypadla a pro mě tak byla kniha trochu o něčem jiném, než jsem očekávala. Chování Cary mi bylo velmi nesympatické. Přišla mi sebestředná, protivná až bezohledná k okolí i členům rodiny. Jako správná Američanka svůj spor s Edwardem dohnala k soudu, který zasedl za pár dnů, což mi přišlo ve srovnání s českými poměry jako sci-fi. Když tohle pominu, bylo to poutavé čtení o nelehké životní situaci jedné rodiny a o životě vlků jsem se taky hodně dozvěděla. Na závěr jsem slzela dojetím.

"Víš, jaký je rozdíl mezi snem a cílem? říkával mi. Plán"

04.09.2021 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Naprosto výborné. Příběh Lisbeth jsem viděla zfilmovaný a (audio)kniha se mi líbila stejně jako film. Velmi mě potěšilo, jak věrně se tvůrci drželi předlohy.

02.09.2021 5 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Třetí díl se točí kolem zásadního rozhodnutí, kam po maturitě nastoupit na vysokou školu, od kterého se pak odvíjí další životní směřování. Lara Jean s Peterem mají plán studovat společně UVA, jenže osud zamíchá kartami trochu jinak. Lara řeší dilema, jestli se s Peterem rozejít nebo udržovat vztah na dálku. Stejně jako předchozí díly se kniha čte sama. Je to oddechovka, současně mě ale přiměla zamyslet se nad tím, do jaké míry ovlivňuje naše rozhodování potažmo životní cesty včetně kariéry, když máme vážnou známost už na střední.

25.08.2021 4 z 5

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Druhý díl jsem zhltla stejně rychle jako ten první, ale líbil se mi o trochu míň. Peter na mě působil samolibě a Gen ho měla obtočeného kolem prstu. Lara Jean mu to dlouho tolerovala. Hodně sympatický mi byl John a čekala jsem trochu jiný konec.

25.08.2021 3 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Kniha mě velmi mile překvapila. Vrátila jsem se do období prvních lásek, touhy a romantického snění. Líbil se mi Josh i Peter, být ve věku Lary Jean, určitě bych se taky zaláskovala do obou. Soužití tří sester bylo popsáno naprosto věrohodně. Těším se, jak si pustím film.

14.08.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Ze čtyř románů Patrika Hartla jsem zrovna tento neměla přečtený. Pár let zpátky jsem začala Malým pražským erotikonem, protože mi ho prodavačka doporučila do nemocnice jako odpočinkové čtení. Děj mi vůbec neutkvěl v paměti, ale zadání to splnilo. Stejně tak Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend vnímám stejně pomíjivě a řadím do podobné škatulky psaní spolu s Třeštíkovou. Prvotinu Prvoka jsem chtěla přečíst dřív, než na to půjdu do kina. Při čtení už jsem si některé pasáže představovala na plátně a věřím, že to může fungovat jako slušná letní komedie. Svlékací výzva 4 kamarádů i jejich pravdomluvný den byl vtipný. Na druhou stranu muži v románu řeší vážné téma bilancování nad svým životem v době, kdy vstupují do středního věku. Jsem zvědavá, jak to bude pojato ve filmu.

27.07.2021 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Knihu jsem přečetla před 3 lety. Těžko hodnotit zpětně, protože ve mně vůbec nic nezanechala.

17.07.2021 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha se mi četla velmi dobře, dialogy jsou jak ze života a vlastní myšlenky hrdinek působí velmi reálně a uvěřitelně. Vzhledem k velkému množství postav a vzájemné provázanosti je i lepší nedělat větší pauzy, protože pak nevíte, kdo je vlastně kdo a unikají souvislosti. První kapitola o Rebece nevěrnému manželovi navzdory byla vtipná.
S dalšími postavami a jejich příběhy bohužel přibývalo smutku a neštěstí, nepovedených vztahů jak mezi partnery, tak mezi rodiči a dětmi. Bábovky mě bavily jen po nich zůstane pachuť bezvýchodnosti a zmaru.
Kniha je i zfilmovaná jako romantické drama/komedie. Romantiky tam ale není ani za mák.

17.07.2021 4 z 5

Momentky Momentky Barbara Nesvadbová

"Milovala Tomáše víc než vlastní život. Ale nemilovala ho víc než vlastní dceru." Jistě, dle propočtů desetiletá dcera bude mít za 5 let zcela jiné starosti. Ale každý jsme svého štěstí strůjce...
A ta jistota, že se dotyčný bude chtít vrátit, až to bude více vhod, nemám slov. Ze všech 30 knih, které jsem zatím letos přečetla, tato obsahuje nejvíc krystalických blábolů. Nevěra, spaní s ženatými muži, trable dětí po rozvodu rodičů a ve střídavé péči, trocha boje za rovnoprávnost žen a zase nevěra. Přetočený slovosled, opakující se fráze. Pokud je to z převážné části autobiografie, můj obdiv, že paní Bára zvládá ještě psát sdostatek knih. Ano, je to ze života ale žádné sympatie čtení těchto povídek ve mě nevyvovalo. Hvězdička za obálku a ilustrace. Bez lítosti můžu knížku věnovat dál a splnit tím poslední téma letošní výzvy.

07.07.2021 2 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Knihám od Moyes jsem se zatím vyhýbala, protože jsem viděla film Než jsem tě poznala a tak jsem tušila, že to bude sladké a srdcebolné zároveň. Zaujalo mě téma koňské knihovny, doba i prostředí, ve kterém se román odehrává. Do první třetiny jsem se nemohla nějak začíst a trochu jsem se u knihy nudila. Pak ale došlo k řadě dramatických zvratů a prakticky jsem zbylé stránky zhltla na jeden zátah. Dle předpokladu byly některé pasáže dost přitažené za vlasy. Nechybělo bohužel ani ježdění na koni v pokročilém stupni těhotenství, které mě tak irituje. Červená knihovna hadra, ale přiznávám, že jsem se na ten happyend hrozně těšila :)

06.07.2021 4 z 5