Sixao Sixao komentáře u knih

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Napínavé to bylo, odhalení pachatele bylo poměrně překvapivé, bohužel vysoko nasazenou laťku z předchozích sérií tato kniha nedosahuje. Postava vyšetřovatele Týra mi nebyla nějak zvlášť sympatická. Strohost, kterou obvykle u Yrsy vítám, tady místy dospěla až k cynismu. Další díl by mohl být u Týra zajímavější, jak bylo naznačeno v závěru.

08.01.2024 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Slavného kouzelníka jsem zatím znala jen z filmové série. Knihu jsem zkoušela číst synovi a moc ho to nebavilo. Uznávám, že spisovatelka vybájila propracovaný svět kouzel se spoustou bizarních postav a rekvizit, překladatel odvedl výbornou práci, ale pro děti se vyjadřuje dost složitě. Spousta dlouhých jmen, ve kterých jsem se ztrácela i já, příběh celkově ponurý. Z nás se fanoušci HP asi nikdy nestanou. Od Rowlingové mne mnohem víc baví detektivky.

18.06.2023 4 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Nejradši ze všeho bych si přečetla 8. pokračování dokonalé série s Lucem a Avou, ale protože ještě nevyšlo, sáhla jsem po tomto thrilleru. V Edinburghu řádí šílený únosce. Na pomoc vyšetřovatelům přijíždí americká forenzní psycholožka a tak se na scéně objeví Connie Woolwineová. Na prvních stránkách se mi jevila jako ne příliš sympatická osoba, co nešetří sarkasmem. S detektivem Baardou nicméně vytvořili zajímavou dvojici. Řádění úchylného a odpudivého Ferguse nabírá na obrátkách, obětí přibývá a čas se krátí. Kniha mě správně vtáhla do děje, o napětí nebyla nouze. Za mne výborné čtení. Až na tu partyzánštinu v závěru, kdy byl opomenut celý zbytek policejního týmu, nemám co vytknout.

08.06.2023 5 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Do čtení jsem se pustila, protože mám ráda detektivky a do letošní výzvy se mi hodila postava alkoholika. Jack Taylor to naprosto splňuje. Víc času trávil střídavě popíjením a střízlivěním. Moc času na vyšetřování už mu nezbývalo. Černý irský humor mě bavil, jinak to byla jedna velká beznaděj. Jackovi jsem moc přála a fandila, aby vydržel "na suchu". Jeho střízlivost a čistá hlava mě vlastně potěšila víc než nějaký postup k vyřešení případu. Bohužel mu to vydrželo jen krátce a touha po láhvi bohužel vždy zvítězila. Štvalo mě, jak ho k tomu ponoukal i jeho kamarád Sutton.

10.04.2023 3 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Hodně zamotaný a propletený případ v závěrečném dílu série. Jedenáct let starý únos dítěte, rozsekané tělo v kufru auta, zmatky se záměnou identit. Forenzních stop hodně, ale množství osob zjištěných z DNA přinášelo jen další otazníky.

Jak Yrsa uvedla v rozhovoru, tento díl bude skutečně poslední: Šest dílu je moje maximální kapacita, co se tyče stejnych hrdinu. Budou mi chybět, ale člověk se od toho musí oprostit. Přijde mi to lepší, nez uprostřed další knihy zjistit, ze mě ty postavy nudí, rozpovídala se o svém uvažování nad ústřední dvojicí Sigurðardóttir.

24.03.2023 4 z 5

Léto vlků Léto vlků Hans Rosenfeldt (p)

Na knihu jsem byla velmi zvědavá od dočtení série Sebastian Bergman a nezklama. Bavilo mě prostředí města na odlehlém severu Švédska u hranic s Finskem i jak se děj komplikoval a osudy postav proplétaly až k nečekanému závěru. Vyslechnuto jako audiokniha.

26.02.2023 5 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Výborné pokračování detektivní série a za mě asi nejlepší díl. Průběh vyšetřování mě hodně bavil. Když pominu zdravotní potíže, projevil Wallander mimořádnou odvahu a úsilí dopadnout vraha.

21.02.2022 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Už si moc nepamatuji podrobnosti, knihu jsem četla někdy v 90. letech, kdy jsem Robina Hooda měla spojeného s jeho seriálovým představitelem Michaelem Praedem. Samozřejmě jsem do pohledného herce byla jako správná puberťačka zaláskovaná. Doma jsme měli přesně tohle zelené paperbackové vydání. Z knihy mi zůstalo jen pár vjemů. Bylo to romantické, s Robinem to nedopadlo zrovna šťastně a na konci jsem brečela jak želva.
V rámci ČV jsem si dala opáčko a s odstupem let jsem příběh o nejslavnějším zbojníkovi ze Sherwoodu vnímala jako pohádku. Romantismus z toho přímo prýští. Tlupa neporazitelných Robinových druhů, krásné a věrné ženy po jejich boku, které jako víly pobíhají po tajemných zákoutích hlubokého hvozdu. V první půlce se odehraje až překvapivé množství hromadných svateb. Následuje líčení řady hrdinských skutků Robina a jeho družiny. Některé záporné postavy, známé z filmů, se v knize objeví jen krátce. Robin bohatým bral a chudým dával a byl to veskrze čestný a (v rámci možností) mírumilovný člověk. Jeho odchod byl stejně romantický jako celý příběh.

18.01.2022 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Do dvou třetin super, mělo to spád, napětí i vtip. Pak přišlo to zajetí Carlose a zbytek knihy se zvrhl v neuvěřitelnou grotesku. Nezachránil to ani Jakub Saic svým skvělým předčítáním.

30.11.2021 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Výborné pokračování série. Dokonce komisařka Overbecková projevila lidskou stránku. Těším se na další díl.

15.10.2021 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

(SPOILER) No vida, kam to v Americe dotáhl chlapec vyrůstající na ulici bez dokončeného základního vzdělání...
Dočetla jsem to z čiré zvědavosti, jaká zázračná shoda událostí přivede detektivy k pachateli. Amatérismus hrubého zrna a úchylná slátanina, jakou by jeden pohledal.
První setkání se spisovatelem ale tenhle díl mě tedy o jeho kvalitách nepřesvědčil. Jinak mám tento žánr ráda. Osoba soukromé vyšetřovatelky byla skoro zbytečná a vedla do slepé uličky. Jejich prakticky nulová spolupráce byl nevyužitý potenciál jak pro vyšetřování tak pro knihu.
Čtenářská výzva - srdce na obálce.

15.09.2021 2 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Na knihu Vlk samotář jsem si vzpomněla, když se ve čtenářské výzvě objevilo téma, ve kterém hlavní hrdina pracuje se zvířaty. Jodi Picoult píše opravdu zajímavá díla. Předmětu zájmu se věnuje pokaždé hodně do hloubky. Z popisu na databáziknih jsem předpokládala, že to bude hlavně o nějakém muži zapáleném do vlků, který s nimi pracuje a tráví hodně času. Ta část o kómatu a rozhodování bratra a sestry o životě a smrti jejich otce Luka tady z popisu vypadla a pro mě tak byla kniha trochu o něčem jiném, než jsem očekávala. Chování Cary mi bylo velmi nesympatické. Přišla mi sebestředná, protivná až bezohledná k okolí i členům rodiny. Jako správná Američanka svůj spor s Edwardem dohnala k soudu, který zasedl za pár dnů, což mi přišlo ve srovnání s českými poměry jako sci-fi. Když tohle pominu, bylo to poutavé čtení o nelehké životní situaci jedné rodiny a o životě vlků jsem se taky hodně dozvěděla. Na závěr jsem slzela dojetím.

"Víš, jaký je rozdíl mezi snem a cílem? říkával mi. Plán"

04.09.2021 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha se mi četla velmi dobře, dialogy jsou jak ze života a vlastní myšlenky hrdinek působí velmi reálně a uvěřitelně. Vzhledem k velkému množství postav a vzájemné provázanosti je i lepší nedělat větší pauzy, protože pak nevíte, kdo je vlastně kdo a unikají souvislosti. První kapitola o Rebece nevěrnému manželovi navzdory byla vtipná.
S dalšími postavami a jejich příběhy bohužel přibývalo smutku a neštěstí, nepovedených vztahů jak mezi partnery, tak mezi rodiči a dětmi. Bábovky mě bavily jen po nich zůstane pachuť bezvýchodnosti a zmaru.
Kniha je i zfilmovaná jako romantické drama/komedie. Romantiky tam ale není ani za mák.

17.07.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Knihám od Moyes jsem se zatím vyhýbala, protože jsem viděla film Než jsem tě poznala a tak jsem tušila, že to bude sladké a srdcebolné zároveň. Zaujalo mě téma koňské knihovny, doba i prostředí, ve kterém se román odehrává. Do první třetiny jsem se nemohla nějak začíst a trochu jsem se u knihy nudila. Pak ale došlo k řadě dramatických zvratů a prakticky jsem zbylé stránky zhltla na jeden zátah. Dle předpokladu byly některé pasáže dost přitažené za vlasy. Nechybělo bohužel ani ježdění na koni v pokročilém stupni těhotenství, které mě tak irituje. Červená knihovna hadra, ale přiznávám, že jsem se na ten happyend hrozně těšila :)

06.07.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) První dva díly jsem přečetla loni a na třetí díl jsem tak nemusela dlouho čekat. Kdy teď ale do prasečí řiti vyjde další díl? Často používaná nadávka mi pila krev už v první kapitole, jinak tento díl za mě překonal oba předchozí. A přidávám se k těm, co si přali romantickou linku mezi Ilan a kapitánem. Akorát po tom, jak se to na konci zvrhlo, v to už nevěřím. Už bych se ráda dozvěděla pravdu o všech těch záhadách. Teď v tom mám docela zmatek. Co všechno ví Buni a co se stane, až se otevřou brány? Kdou jsou doopravdy Nasterey? A další a další otázky. Nezbývá než doufat, že nebudeme muset čekat další 3 roky.

15.05.2021 4 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Nejdřív byl Ed McBain, pak vzniklo severské krimi. Zatímco detektiv Carella vyšetřuje fingovanou sebevraždu pana továrníka, na stanici 87. revíru vkráčí žena s černou taškou rozhodnutá pomstít svého muže kriminálníka. Přítomní policajti se rázem stanou rukojmím vyšinuté ženské, která jim hrozí bouchačkou a lahví výbušného nitroglycerinu. Jedno říjnové odpoledne se tak pro osádku promění v nečekaný boj o život. Kratší délka knihy mi naprosto vyhovovala, přesto obsahovala vše, co má správná detektivka mít. Dialogy jsou naprosto věrohodné, napětí do poslední stránky, malinka na jeden víkend. Knihu jsem si ne náhodou vybrala do čtenářské výzvy, protože název obsahuje část lidského těla.

28.03.2021 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Zaklínač je zpět, hezká pohádka pro dospělé na závěr.

26.03.2021 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Jako celek to nebylo špatné. Co bych vytkla, že tentokrát se objevuje až příliš moc intrikaření a krutosti, málo Geralta a ještě míň Yennefer. Ve srovnání s povídkami humor žádný. Schopnosti Ciri jako zabijáka přehnané i na fantasy. Děj mi přišel občas zmatený a nevím, jak lépe to vystihnout, ale místy mě spisovatel štval zdlouhavým líčením vedlejších událostí a dalších postav, které mě moc nezajímaly.

08.03.2021 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolitu jsem kdysi viděla zfilmovanou a podrobnosti děje už jsem si moc nepamatovala. Zůstal jen základní dojem a obraz - nedbalá, umorousaná a drzá lolitka, která sebou bez přestání šije, hihňá se, něco cumlá a pak tu je její celkem pohledný otčím, obdivovatel a prznitel v jedné osobě. Knižní předlohu jsem si pustila do sluchátek hlasem Miloslava Mejzlíka a mělo to naprosto stejný účinek. Fascinace nymfičkou, zvrhlá touha, melancholie, roadmovie. První čtvrtina je ohromná snůška oplzlostí s minimem děje a říkala jsem si, že tohle dočíst bude opravdu výzva. Pak už se příběh začal slušně rozvíjet. Čtyři hvězdičky dávám za opravdu bohatý a barvitý sloh.

20.02.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Také se mi pokračování líbilo víc než první soubor. Zaklínač je mi čím dál víc sympatický :)

06.02.2021 5 z 5