Sixao Sixao komentáře u knih

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tahle série je opravdu návyková past pro příznivce detektivek. Torkelův tým tentokrát vyšetřuje zavraždění celé rodiny, kde byli malí chlapci. Celé té tragédii přihlížela jejich sestřenice. Otřesená je na útěku a jde jí o život. Jako protipól sledujeme další vývoj v osobních životech Vanji, Sebastiana, Billiho i Torkela... Jejich práce při zajišťování a vyhodnocování technických důkazů mi přišla trochu chaotická nebo to nejspíš bylo nepřítomností Ursuly. Také mi úplně nesedělo, jak z 10leté holčičky na několika místech fyzicky udělali mimino. S výškou 146 cm mohla vážit 35 kilo a maminka by se s ní "v náručí" pěkně prohla. Ale jde o drobnosti. S mírnými obavami, kam se posune Bill, hned sahám po pokračování.
Čtenářská výzva - postava na útěku

20.01.2022 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Thriller ponurý jako je Island proslulý špatným počasím. Freya s Hudlarem začnou vyšetřovat deset let starý dopis od studenta, ve kterém předpovídá zavraždění několika osob. Policista s psycholožkou postupně odkrývají souvislost s případem úmrtí malé Vaky a další hrůzné události v rodině pisatele dopisu. Islandskou přírodu zde autorka pravda moc nezmiňuje, zato i v tomto dílu poukazuje na odosobněný byrokratický systém péče o zneužívané a týrané děti. Těžké téma, které lze vzhledem k Freyně profesi očekávat. Bylo to napínavé a rozhodně jsem se u audioknihy nenudila. Jen už mi místy vadila úsečnost a často až zbytečně naštvaný projev Kláry Cibulkové. Pro zajímavost Hudlar se správně čte [Hódlar].

20.03.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Knihu jsem objevila v rámci ČT, kde autorem je novinář. Zavede nás do zapadlé vesnice s pohnutou historií v šumavském pohraničí. Do Jelení Hory přijíždí Linda, aby tu postupně odkryla osudy své rodiny na pozadí složitého soutiží Čechů, Němců (z většiny odsunutých po válce) a slovenských Rumunů v tomto nehostinném kraji. Námětem i prostředím mi kniha hodně připomínala Žítkovské bohyně. Jako detektivku bych ji neoznačila, ale rozhodně jí nechybí čtivost a napětí.

26.02.2022 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tak to byla jízda. Jsem ráda, že jsem tuhle sérii objevila. V každém dílu zajímavé vyšetřování zločinu ale i s poutavým přesahem do osobního života týmu kriminalistů. Sebastian je psychopat a v knize není rozhodně sám. Závěr šokující a nezbude než se vrhnout na další díl :)
Čtenářská výzva - odehrává se na horách

16.01.2022 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Strhující román a realistická výpověď o dopadech hospodářské krize v USA v 30. letech. Stovky tisíc zoufalých zemědělců, kteří přišli o domov a zdroj obživy, míří do Kalifornie za vidinou světlejších zítřků. Tam jsou bohužel využíváni jen jako podřadný zdroj levné pracovní síly a nuznost výdělku je uvrtává do ještě větší bídy a hladu. Rodina Joadů se také vydává na západ a jejich houževnatost a odhodlání přestát všechny útrapy je obdivuhodná. Nejvíce mi bylo líto malých dětí a vlastně i dospělých. Dřít se od rána do večera a přesto cítit bezmoc sebe a své potomky uživit. Historie to není zase tolik vzdálená, o což je tohle sdělení více zneklidňující.

29.11.2021 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Romantika přesně taková, jakou jsem od Moyes očekávala. Příběh Jennifer a její vášnivé a nenaplněné lásky je podrobně rozepsaný a zasazený do 60. let. O 40 let později narazí na milostný dopis adresovaný Jennifer novinářka Ellie a zdánlivě zapomenutá historie začne zase ožívat. Fandila jsem starým milencům i Ellie v jejím současném osobním životě. Nedivím se, že už se této love story ujali i filmaři.

10.10.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Hódně rozvláčný styl psaní. Případ vydírání člena vlády a jeho podařené rodinky z vyšších kruhů, záhadný svědek vraždy, která se možná ani nestala a další vývoj v osobních vztazích Cormorana a Robin. Poslechnuto jako audiokniha. Typ knihy, u které se můžu věnovat pletení.

26.02.2023 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

"Víš," svěřoval se Arthur, "v takovýchle chvílích, jako třeba když jsem uvězněný ve vogonské přechodové komoře s chlapem z Betelgeuze a čeká mě smrt zadušením v hlubinách kosmu, si vždycky přeju, abych byl poslouchal, co mi maminka říkala, když jsem byl malý."
"Proč? Co ti říkala?"
"Nevím, neposlouchal jsem ji."
"Aha." Ford si dál pobrukoval.

17.05.2022

Firewall Firewall Henning Mankell

Další výborná audiokniha. Wallander tentokrát rozplétá případ propojený s kyberzločinem. K vyřešení zásadně přispěje mladý hacker. Snad každý detektiv (píšící po vzniku internetu) má nějakého toho machra přes počítače. V souvislosti s tím jsem přemýšlela, jestli Mankell tohle téma zapracoval do severského krimi jako první. Slavná Larssonova trilogie vyšla také o něco později. Asi by to byl dobrý námět k diskuzi.
Škoda, že se série chýlí ke konci a už mi moc knih od autora ke čtení nezbývá.

27.02.2022 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Na novou knihu od Roberta Bryndzy jsem se těšila, ale za mě je tato nejslabší ze všech. Do dvou třetin se nic zvláštního nedělo, samé výslechy a žádné napětí. Do děje mě to vtáhlo až ke konci a ani rozuzlení nebylo příliš překvapivé. Homosexuálů je tam už prostě tolik, že jeden další v závěru se ztratí v davu. Kate je po Erice taková nemastná neslaná.

01.02.2022 3 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tak. Prozatím poslední díl dočten. Byla jsem hrozně zvědavá, jak to celé dopadne a současně jsem nechtěla, abych už byla na poslední stránce. Ze závěru jsem lehce otřesená. Otázek tentokrát více než odpovědí. Chápu narážky na procházení dveřmi. Z Billyho je mi vážně smutno. A co se nechtěně nakonec povedlo Sebastianovi. Jejda, jejda. Pokračování si samozřejmě ráda přečtu.

25.01.2022 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Čtení jsem si vysloveně užívala. Série pokračuje výborně. Sebastian je dobrý magor, ale jeho motivy chování se dají pochopit. Získává si čím dál větší sympatie. Na vypjatém konci mě uklidňovalo vědomí, že jsou ještě další díly a že to určitě dobře dopadne :)
Čtenářská výzva - název bez písmene "a"

07.01.2022 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Výborná severská detektivka, napínavá do posledních stránek. Torkelův tým s přispěním Sebastiana Bergmana krůček po krůčku odhaloval tajemství, až do sebe jednotlivé dílky skládačky zapadly. Postupně se odhaloval i pohnutý a předčasně ukončený život šestnáctiletého Rogera. Pachatele jsem neuhodla ani náhodou. Sebastian má netypicky plno špatných vlastností, ale je svůj. To se mu musí nechat. Určitě se pustím i do dalších dílů.

26.12.2021 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Většinu knihy jsem pořád netušila, kam to celé vede a co si o tom myslet. Závěrečné rozuzlení bylo opravdu nečekané.

28.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Závěrečný díl trilogie dočten resp. doposlouchán. Milénium je parádně promyšlené dílo a považuji ho za jedno z nejlepších severských krimi, které bylo napsáno. Tentokrát sledovat děj, politické zápletky a neztratit se v množství podobných jmen bylo náročnější než u předchozích dvou dílů. Pomohla mi v tom znalost filmu ze švédsko/dánské koprodukce. Na popis některých scén už jsem se vyloženě těšila. Ocvočkovaná a silně nalíčená Lisbeth přichází k soudu, kde s pomocí své advokátky vytře zrak doktorovi Teleborianovi. Ve finále zúčtuje i se svým povedeným bratříčkem. Nutno vidět, nutno přečíst.

12.09.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Po dvou thrillerech jsem sáhla po (zdánlivě) odpočinkové romantice. Tak se do první čtvrtiny kniha jevila. Pak už mě osud Stelly a Dana naplno pohltil. Je to nádherně smutný až sentimentální příběh. Na závěr velmi dojemný.

22.01.2021 4 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Bryndzu mám velmi ráda a i tentokrát mě děj knihy vztáhl a přečetla jsem ji za pár večerů. Bylo tam několik velmi málo uvěřitelných momentů, ale to autorovi klidně odpustím :)

Citát na začátku knihy:
"Tajemství lze udržet nanejvýš mezi třemi osobami, ovšem za předpokladu, že alespoň dvě z nich jsou už na pravdě boží."
Benjamin Franklin

15.01.2024 4 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Sedmé pokračování série mě dokonale vtáhlo do děje. Se zatajeným dechem jsem sledovala, jak to dopadne s Quinn, honem na bombového atentátníka a v závěru i s Avou a Lucem. Nutně potřebuji pokračování! :) Pátrala jsem po informaci, jestli už je 8. díl na světě, ale Helen stále mlží a svým dychtivým čtenářům odpovídá, že o tom rozhoduje její vydavatel. Letos na jaře Fieldsové vyšla kniha "The Institution", kde je v hlavní roli forenzní psycholožka Connie Woolwine.

22.05.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

První setkání s knihou od slavné spisovatelky. Kouzelnickou sérii znám z filmů a zpětně ji číst mě nelákalo. Proto jsem sáhla alespoň po oblíbeném detektivním žánru. Navíc se mi kniha hodila do ČV - postava, která má fyzickou indispozici. Dle obálky jsem se mylně domnívala, že se bude děj odehrávat někdy v době Sherlocka Holmese. Mátla mě i dramaturgie audioknihy, která zvolenou hudbou taky nějak nekorespondovala s moderní dobou. Ale za to samozřejmě spisovatelka nemůže. Sloh používá opravdu barvitý. Pro mě už té omáčky okolo bylo zbytečně moc a celé to bylo takové užvaněné a pitoreskní jako HP. Cormoran a Robin jsou jinak sympatická dvojice. Celkově hodnotím jako průměr.

18.03.2022 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Na této knize je zajímavé to, že před jejím vydáním to bylo zdánlivě neprodejné sci-fi a myslím, že ani sám spisovatel nečekal, jak se přiblížil realitě nynějších všechních dnů.

24.11.2021 3 z 5