Sima890 Sima890 komentáře u knih

Křišťálový meč Křišťálový meč Victoria Aveyard

Oproti první knize- Rudá královna- se mi Křišt'álový meč o hodně víc líbil. Do druhé knihy se mi moc pouštět nechtělo, jelikož mě druhá kniha až tak nezaujala. Ze začátku jsem se do toho nemohla začíst, ale postupně jsem stránky začala hltat. Mělo to opravdu hodně nečekaných zvratů a musím i říct, že už mě dlouho žádná kniha takhle nezničila a nezlomila srdce.

Když porovnám první a druhý díl, tak v tom druhém bylo o hodně více romantiky, takže Cal dostal o hodně více prostoru a taky jsem ho lépe poznala, díky čekmuž jsem si ho úplně zamilovala. Charakter Mary se v knize hodně vyvíjel a občas byla chladná a sobecká a spamatováva se z Mavenovy zrady. Kilorn nedostal moc prostoru a bych takový nevýrazný, byla to škoda, autorka ho mohla do děje nějak lépe zapojit. Maven se v průběhu děje mockrát neobjevil, ale dalo by se řict, že byl "duchem" celého příběhu- a hodně důležitým.

V celku to bylo hodně dobré. Největší a zvrat přišel u konce, kdy se všechno strašně zkomplikovalo akční scénou, která vše změnila a mě úplně zlomila. Tu akční scénu jsem četla v neočekávání, co se stane dál. Skončilo to poměrně smutně a dost otevřeně, hodně napínavě pro další díl.

15.03.2018 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Celý příběh je psaný z pohledu vypravěče, což mi bylo ze začátku nesympatické. Ale později si na to člověk zvykne a je to dobré, vypráví to pocity i ostatních postav, než jen hlavní. A jména postav jsou trochu nezvyklá a chvíli trvalo, něž jsem si na mě přivykla. Zápletky v knize se mi zdály až moc jednoduše vyřešeny, ale i tak to bylo epické.

Flirtování je pro Celaenu jako druhý jazyk, který ovládá úplně bez problému. Sblizování Doriana a Celaeny bylo někdy i vtipné. Knize samozřejmě nycheběly tajemství a akce. Celaena objevuje tajemství, která se skrávají v hradu a i nová nebezpečí, které musí porazit. Takové kozlo knihy je Celaenina minulost, která se odhaluje po kouskách a ještě neúplných. Nemůžu se rozhodnoout koho bych s Celaenou viděla radši -Chaola nebo Doriana...

Konec byl vemi zajímavě vyřešen a vemi se mi líbil, úplně mi při něm bušilo srdce a byl velmi napínavý. Celá knížka byla vemi napínavá. Bylo mi líto, že vztah s Dorianem Celaena uhončila tak brzo, prakticky ještě dřív, než to nějak začalo.

06.03.2018 5 z 5

Zášť Zášť Lisa Jane Smith

Třetí díl byl opět lepší, než ty předchozí, možná zatím i nejlepší. Moc se mi líbil, zajímavý děj a mnoho akce přidaly na kvalitě. Tento díl se trochu jeví, jako celé uzavření série. Bylo by to hezké a smutné uzavření série- dokonce jsem i brečela.

Zajímavé vyvinutí knihy. Elena dokázalo něco, co se Katherine nepodařilo - přimět Salvatory spolupracovat. Meredith byla konečně alespoň trochu užitečná a Bonnie o něco víc naivní ... Nová postava, Alaric byl zajímavý a sehrál svou roli skvěle a příběhu byl celkem užitečný. Bylo několik scén, které jsem nečekala a překvapily mě, ale konec mě odrovnal- odhalení té zlé Síly mě překvapilo, akorát možná byla trochu dětinská, ale to tomu dodávalo šmrnc. Trochu mě mrzí, že tam byla na tak krátkou chvíli (v seriálu se jí nemohli zbavit pět séríí a stejně se jim vrátila..XD). Elena dostala roli zachránkyně a tato role si vyžádala i jistou obět'...

06.03.2018 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Tento díl mě úplně zlomil. Události knihy jsem nečekala a srdce mám zlomené a dokonce ani slzy nechyběly. Troufám si říct, že to byl zatím asi nejlepší díl z celé série, tím nechci říct, že ostatní měly horší kvalitu, to ne, ale prostě... Je to prostě SJM.

V Říši bouří dostaly více prostoru i ostatní postavy. Aelin mán stále svou většinu, ale už je menší. Je mi trošku líto, že mi tam Chaol vůbec nechyběl-nebyl totiž vůbec v knize. Ale Elena v knize sehrála klíčovou roli a já u těch scém brečela. Je tam několik flash-backu, které ukazují, jak to doopravdy bylo s Nehemií a jaká budoucnost čeká, nebo spíš nečeká Aelin. Manoniny části mě zase bavily více.

Mě v knize přišlo celkem vtipně jak si tam všechny Sarah spárovala. Lorcan a Elide, která v této knize dostala více prostoru a úkol, Aedion a Lysandra, Aelin a Jeřáb, Chaol a Nesryn (i když ani jeden tam nebyli), Dorian a Manon. Cesty všech postav ce opět zkříží a pude to napínavé. A Maeve se opět ukázala, jako mrcha a tentokrát vyhrála a Aelin všechny - včetně mě -odrovnala svými plány.

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Hodně krásné a pohodové počtení to bylo. Kniha mě hodně bavila a já hltala jednu stránku za druhou. Narozdíl od re-tellingu Sarah Maasové (Dvůr Trnů a Růží), byl tohle opravdový příběh Krásky a Zvířeze jen s nějakými změnami, takže to bylo trošku i předvídatelné. Přestože mě kniha bavila má několik chyb.

Příběh je napsaný hrozně čtivě až jsem se nemohla odtrhnout. Autorka si k re-tellingu moc nových věcí nepřimyslela, ale prokládala to různými jinými pohádkami, které vracely Jevu do vzpomínek na otce a dětství. Velmi důležitou roli v příběhu sehrál pták Ohnivák. Kniha je z větší části napsána Jevě a ta druhá patří Zvířeti. Někdy se z pohledu Zvířete objevily jen tři slova, ale i ty stačily aby člověk poznal, co Zvíře cítí. Určitě tam mohlo být více romantiky, což jsem čekala, že tam bude, ale skoro nic. Tuhle pohádku jsem si prostě zamilovala, i když tam nebyly nijak velké zvraty, drama ani akce (trošku mi to tam ale chybělo). Prostě to na mě působí jako krásná a kouzelná pohádka.

Celkem velké mínus byl ten uspěchaný konec, kdy se vše stalo moc rychle a ak skončilo. Jelikož je to pohádka, tak samozřejmě št'astně, ale bylo mi to líto. A epilog? Ten si autorka mohla odpustit, bylo to shrnutí života Krásky a Zvířete v otázkách, takže mi přijde, že tam je úplně zbytečný. Doufám, že autorka udělá další díly pro rozvinutí příběhu, co se dělo dál a tak.

04.03.2018 4 z 5

Tajemné touhy Tajemné touhy Jennifer L. Armentrout

Úplně jsem si tu knížku zamilovala, moc mě bavila. Tohle je autorčina první fantasy kniha a určitě se ji hodně povedla. Tématem mi to celkem připomíná Mortal Instruments, i když jsem nečetla knihy, viděla jsem seriál a film. Je tam hodně akce, zápletek a tajemství, u kterých jsem se nemohla dočkat až se odhalí.

Na knize se mi nejvíc nezamlouval překlad Slova jako fae a halfling se daly přeložit i jinak než jako mýt a pulčík, tedy hlavně ten pulčík se mi nezamlouval. Je mi líto, když se v knize objeví postava, jejíž jméno bylo v čestině přeloženo ( Cink/Tink). Ivyina rozhodnutí se mi občas nelíbila, tak jako něktré reakce, ale těch nebylo až tak moc.

Hrozně jsem si užila záblesky z filmů jako Harry Potter a Rebelka, nešlo se nesmát. Příběhem mě taky procházely velmi sympatické postavy. Jedna z nich je právě Tink, prostě nejde si ho nezamilovat. Celkem velkým otazníkem bylo, co se stalo v Ivyiné minulosti, kdy přišla o své adoptivní rodiče a o přítele. Tahle záležitost se odhalila až někde u konce. Konec z nějaké částo předvídatelný a úplně otevřený pro další díl.

Vodopád Vodopád Lauren Kate

Na scénu přichází nová postava. Solon. Je to opravdu skvělá a vtipná postava, se kterou byl příběh hned lepší. Ale zdá se mi, že toho o Solonovi víme více než o Anderovi, který je součástí příběhu už od první knihy. Příběh byl sám o sobě dobrý, ale Eureka mě občas štvala. Vůbec jsem nesouhlasila s některými jejími rozhodnutími (právě ty byly ty nejdůležitější). Taky mi vdilo její neustále litování Brookse, o kterého se starala asi více, než o lidi, které připravily o život její slzy...

S koncem knihy si autorka asi nevěděla rady co s tím. Narozdíl od prvního dílu, který skoro nebyl fantasy, bylo u konce toho fantasy trošku moc. Konec byl jeden velký, částečně smutný zvrat, se kterým se já neumím smířit. Tohle má být trilogie, ale o třetí knize není ani zmínky. Já si osobně nedokážu představit, o čem by další díl byl, tohle bylo dobré zakončení.

Slza Slza Lauren Kate

Tohle bylo celkem zajímave čtení, na můj vkus až moc oddechové a jednoduché. Nebylo to špatné počtení, bavilo mě, ale nic moc zajímavého se nestalo a když se dívám zpět vidím několik nedostatků, které ubírají na kvalitě. Každopádně to určitě nebylo špatné a má to určitý potenciál pro další díl.

Zajímavé téma příběhu, ale nelíbil se mi způsob, jakým je napsaný. V jednu chvíli se to odehrávalo v současnosti a poté, měla utorka potřebu něco pořád vysvětlovat, a tak se to přesunulo do minulosti, v níž jsem někdy i zapomínala, co se odehráva v současnosti. Na psaní ve třetí osobě jsem už zvyklá, ale bylo by to lepší jen z pohledu hlavní hrdinky. Na knize se píše "strhující milostný příběh", takhle se to nazvat nedalo. Eureka a Ander, kterého jsem si zamilovala, dostali hrozně málo prostoru.

Příběhem mě provázely sympatické postavy. S Eurekou jsem soucítila, když toh nikdo jiný v knize nebyl schopný. Bavila mě tam všechna ta tajemství, které hlavní hrdinka postupně odhaluje, i když čtenářovi je poměrně jasné, o co jde už jen z anotace. U konce se to vše rozjelo a nabralo nějakou akci, bylo to z části předvídatelné, ale na něco jsem i hleděla s překvapením.

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Povídky o Celaenině minulosti. Bylo to hodně zajímavé-všechyn události navazují do současných knih. V originále i ve slovenštině má každá povídka zvvlášt' knihu. Jen nám je všechny dali do jedné knihy, a je to si myslím lepší. Poslední povídla mě dostala a dohnala až k slzám, což jsem nečekala (co se stane jsem věděla).

Mnoho lidí doporučuje si knihu přečíst dřív, než Skleněný trůn. Já bych to moc nedoporučovala, protože později v Půlnoční koruně by to hodně pomohlo v odhalení Celaeniny minulosti, kdo dřív bývala a jakou je nadějí pro lepší svět. Já jsem ráda, že jsem to nechaůa, jako poslední knížku.

Děj byl hodně zajímavý- jediné, čeho mi je opravdu líto je, že Celaena nikdy neřekla Samovi, že ho miluje-při to on jí to řekl hodněkrát. Bylo skvělé poznat blíž postavy a jejich minulost propojenou s Celaenou blíž a konečně poznat Sama, kterého já si zamilovala a na konci jsem brečela, přestože jsem věděla, jak to skončí.

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Rudá královna je propletená nenávistí, láskou, vírou, ale i zradou, která vše zničí a zlomí. Moc se mi to líbilo, ale když se dívám zpět vidím několik nedostatků, které ubírají na kvalitě. Zvraty mě opravdu dostaly a byly nečekané, až jsem to nebrala, nechápala jsem jak je možné co se stalo.

Čtení jsem si užila, ale nechápu jak kniha mohla být vyhlášena za nejlepší YA knihu 2015 na Goodreads. Na to, že se řadí mezi romány tam té romance bylo sakra málo, což mě v tomhle odledu zklamalo. Autorka z toho mohla vytáhnout o hodně víc. Hodně velkou roli hrají barvy, a to nejen krve - ale i rodů. Celkem mi tam vadila diskriminace Rudých, ale to je hlavní děj knihy a má tam určitý účel.

Co se děje týče, tak ten se mi moc líbil. Sledování Mare jak se potýká se svou nenávistí vůči Stříbrným a přehodnocuje své názory bylo velmi čtivé, i když se mi její rozhodnutí občas nelibila. Všechny postavy-tedy kromě královny a Evangeline-působí hrozně simpatisky a o to víc pak člověka zabolí zrada.

Anyone can betray anyone.

04.03.2018 4 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Prostředí a atmosféra Zrádného srdce byla jiná než ve Falešném polibku, ale čímsi to bylo úžasné. Druhý díl jsem si hrozně zamilovala, asi stejně jako první. Řekla bych, že se událo více nečekaných a srdcervoucích věcí a nemohla se od knihy odtrhnout. Čteno v originále, takže překlad nemůžu posoudit.

Politika hraje v tomhle díle o dost větší roli než v předchozím. Dozvíme se více o tom, jak jsou vzájemně propojeny různé království a postavy. Jak to tak vypadá, i postava, která se ze začátku nezdá být vůbec důležitá, může mít v budoucnu klíčovou roli. Akce a napínavost příběhu rozhodně nechyběly. Lia poznává sama sebe a co je schopná udělat a snášet. Hlavní hrdinka si prošla velkou změnou, stejně jako ostatní postavy. Dokonce i Kaden, který v knize dostal hodně prostoru na rozvoj. Nejvíc akce a napětí bylo šetřeno na konec.

Venda se od Morrighanu podstatně liší, ale to prostředí bylo úžasné a nevyspytatelné a stejně tak i nové postavy. Dokonce mi tak trochu bylo líto, že Lia odejde a tohle nechá za sebou, ale autorka mě s tímhle šokovala. Celkově je tato kniha skvěle provedena a připravuje děj pro epickou třetí knihu.

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Na Falešný polibek jsem se chystala celkem dlouho, odrazovalo mě, jak je kniha tenká, ale pak jsem se rozhodla, že to přecejen zkusím a jsem za to nesmírně ráda. Strašně jsem si to zamilovala a taky mi i slzy ukáply. Autorka příběh napsala způsobem, jakým jsem ještě žádnou knihu neviděla a já byla překvapená jak nenucené to bylo.

Autorka udržovala identitu vraha a prince v tajnosti do poslední možné chvíle. Já už asi ve čtvrtině měla jasno kdo je kdo, ale ukázalo se, že jsem se mílila. Tahle část příběhu nebyla vůbec nucené a odhalení identity vraha a prince přišlo ve správnou chvíli. Sice mě ze začátku mrzelo, že jsem se mílila, l nakonec jsem za to byla ráda. Příběhu celkově nechyběla tajemství akce, láska a ani žal.

Postavy byly napsány skvěle a byly sympatické, jenom v částech byla celkem nevýrazná Pauline, jako Liina nejlepší kamarádka mohla být výraznější, ale přesto ji nechybělo drama. Liin charakter mě překvapil, vůbec se nechovala jako princezna, která je od narození zavřená v paláci. Zvládla a přežila toho hodně, už se těším, co se stane v dalších dílech

Ledová jako sníh Ledová jako sníh Danielle Paige

Tohle je asi první kniha, o které nevím, co si mám myslet. Na knihu jsem se podle anotace hrozně moc těšila a mrzí mě, že to nebylo to co jsem očekávala, a taky mi je líto, že je mi to líto. Příběh má určitě kladné stránky, díky kterým je to lepší, ale těch záporných je přece jen více...

Začínalo to velmi zajímavě a vypadalo to na skvělý příběh o dívce, která je nadaná magií o které neví, ale poté co se Snow dostala do Algidu se vše začalo strašně táhnout a nic zajímavého se vůbec nestalo. Takhle to trvalo téměř do konce a několik stránek před koncem se konečně něco začalo dít. Jenomže to bylo opravdu pár stránek před konce a konec příběhu zůstal příliš otevřený. Těch pár stránek před koncem bylo skvělých a pár událostí mě překvapily, kdyby autorka knížku o nějakých sto stránek prodloužila a vysvětlila několik otevřených linií příběhu bylo by to o hodně lepší... Začátek, kdy byla Snow ještě v ústavu byl z celé knihy nejlepší.

Plusem byly postavy, které mi přišly sympatické, i když některé dostaly málo prostoru a grafika. Kniha má naprosto nádhernou obálku a i uvnitř je hezky vyzdobená ve stylu zimy. Nebylo to nejhorší, je to velmi jednoduchý příběh a i čtivý, dala bych asi tři hvězdičky.

Temné shledání Temné shledání Lisa Jane Smith

Po událostech minulého dílu byl tento díl více soustředěn na jiné postavy, než Elenu. Katherine zemřela, ale nové zlo se ukázalo ve Fell's Churcha zdá se být ještě více nebezpečné... I po témět pětseti letech vzájemné nenávisti Damon dokázal, že mu na jeho bratrovi stále záleží a nenechá ho zemřít... Temné shledání mělo i trošku detektivních scén, které měly zajímavé. Moje výtka je otevřený konec, podle mě ty otevřené konce kazí celou, jinak celkem dobrou knihu.

Souboj Souboj Lisa Jane Smith

Souboj byl určitě lepší, než Probuzení. Bavila mě i víc a kvalita taky lepší. Ale pořád příliš jednoduché, ale konec jsem nečekala a dopadlo to zajímavě. Doufám, že se knihy budou postupně zlepšovat a i víc mě bavit.

Poznat lépe Damona bylo skvělé. Já mám slabost pro ty tajemné, nebezpečné a sexy kluky. Stefana miluju také, Elena by pro něj udělala cokoliv a s nikým jiným si být nepřeje. Bylo to opět zajímavé. Mnohem víc akčnější a lepší, což bylo skvělé. Meredith je trochu nevýrazná postava a na můj vkus nepotřebná, snad se to změní. Naopak Bonnie a její vize jsou velmi užitečné a nečekané. Konec jsem nečekala a nemůžu se dočkat, jak se to vyvine v příštím díle...

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Elena mi ze začátku knihy mi nebyla moc sympatická, ale láska ke Stefanovi ji změnila. Neřekla bych, že se v knize stalo něco, co se nedalo očekávat- většinou i díky tomu, že jsem sledovala seriál. Ani nějaké skvělé zvraty. Přes nějaké ty chybičky to bylo hezké a pohodové čtení a tuto sérii určitě dočtu do konce (17 dílů).

Kniha je opravdu tenká-tedy pro mě je tenká- obvykle čtu ty tlusté bichle okolo pět seti stránek. Z příběhu se dalo vytáhnout určitě víc. Kvalitě by určitě pomohlo, kdyby se první dva díly spojily dohromady. Připadalo mi to, jako by kniha skončila nedokončená... Ale zase skončila tím víc napínavá.

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Sarah J. Maas opět ukázala svů talent na nečekané zvraty. Kniha mě úplně pohltila a bylo to napínávé od začátku do konce. Královna Stínu, stejně jako ostatní knihy SJM nejsou zrovna nejtenčí, ale zato jsou velmi obsáhlé a popsané do detailů a napínavé.

Pro mě byl celkem nezvyk, když už Celaena nebyla popisována jako Celaena, ale jako Aelin. Nechtěla jsem si to připustit, ale Celaena mi trošku chyběla, i když se na ni nezměnilo nic, kromě jména. Zato Chaol se změnil... Tak, jako jeho vztah s Aelin/Celaenou. Části o Manon mě konečně začaly bavit, i ona se celkem změnila a její cesta se zkřížila s ostatními postavami knihy. Aedion byl už v minulé knize, ale ted', jeho scény se svou dlouhp ztracenou sestřenicí jsou úžasné. Vztah Aelin a Jeřába (Rowan) se změnil, a hodně.

Zvraty v knize byly naprosto perfektní. Aelin všem vytřela zrak, a ne jen jednou. Já se ani smíchu nemohla ubránit, protože to opravdu nešlo. A zakončení jsem málem probrečela, ale naštěstí vše dobře dopadlo. Jediné, co mi bylo líto, že se Aelin nedostala do hrobky, ale v příští knize bude mít Elena klíčovou roli.

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Půlnoční koruna byla ještě lepší než Skleněný Trůn. Hodně nečekaných zvratů, další tajemství, nebezpečí....A další odhalení Celaeniny minulosti. I slzy tekly... a jak... Srdce se mi roztříštilo na milion kousků, takhle se cítí asi každý, kdo čte SJM knihu. Strašně jsem si tuto sérii oblíbila a zamilova si ji. Oproti Skleněnému trůnu jde vidět, že děj je více promyšlený a styl psaní profesionálnější.

První polovina kihy je soustředěná hlavně na milostný trojúhelník, který se rozpadne, kdyyž si Celaena udělá pořádek v citech a ví, khoho miluje. Vývoj vztahu Celaeny a Chaol byl možná trochu rychlý, ale zato velmi krásný a mě osobně nadchl. Zvrat v polovině knihy změní úplně všechno, včetně jejich vztahu.... A právě v téhle části jsem hrozně brečela a událost má své následky ve zbytku knihy a dalších dílech. A všechno se začíná pořádně rozjíždět.

V knize mu vadilo Celaenino zatajování informací před jejími přáteli, nebo spíše říkání příběhu a úmyslné vynechávání celkem důležitých informací. Tohle je asi jediné, co mi vadilo...

Já vždy měla pocit, že se toho v Celaenině minulosti stalo mnohem víc, než říká. Já tušila půl knihy, že se stane, co jsem si myslela, co se stane (nechci spoilerovat), a když se to stalo, div jsem netančila vítězný taneček. Ale jednu část její minulosti jsem opravdu nečekala a změní způsob, jakým se na ni Chaol dívá...
prostě SJM..

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Úplně mega čtení. Moje největší výtka je, že přeložili jméno. Rowan je v originále a tak to mělo i zůstat a ne to přeložit..
Jinak krásná kniha.