shmaic shmaic komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Moc depresivní a zároveň poučné. Historie se samozřejmě, až nám dojde ropa, bude opakovat, tato kniha pak pravděpodobně zachrání život těm, kteří ji četli. Od filmu naproti očekávání o dost odlišné.
"Pravda a moc není totéž."
"Soud nehledá pravdu, ale přiznání."

25.03.2016

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Rozuzlení na konci zřejmě mnoha čtenářům, stejně jako mně, vyrazí dech.
Způsob, jakým paní Tučková příběh vypravuje, dokáže skutečně vyvolat pocity a nálady, které zažívají osoby v knize. Jednoznačně doporučuji a sám se vrhám na další knihu autorky.

30.06.2015 5 z 5

Takto jsem se již dlouho nepobavil. OK, Zeměplocha mě také pravidelně dostává do kolen, ale toto je ze zcela jiného soudku.
Analfabetku jsem slyšel poté, co jsem viděl film Stařík. Mnoho čtenářů Staříka mi tvrdilo, že kniha je mnohem lepší, než film, a já, i když jsem ještě knihu Staříka nečetl, vím jedno jistě. Pokud je alespoň zčásti podobná Analfabetce, nedá se film a kniha srovnávat.
Bravurně propracované a správně dlouhé odbočky od hlavního příběhu udržují čtenáře v pozornosti i několik hodin a poskytují nadhled nad historickou stránku věci. To čtenáři pomůže nazírat na současné i světové dění jako na hromadu lží a výmyslů, a přestože je to v podstatě tragické a smutné, mě to pobavilo. Až na konec, který je neskutečně dlouhý, jsem se v podstatě celou dobu bavil a každou druhou minutu rozesmál. Je úžasné, jak autor dokáže navázat jednotlivé, zdánlivě nesouvisející kousky příběhu do jednoho kolosu. Docela bych si přál vidět jeho nástěnku, na níž měl dozajista pospojované nitkami jednotlivá fakta a osoby, ten výsledný pavouk musí být podobný mapě holandských cest:-)

13.04.2015 5 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Neuveritelny pribeh, cetl jsem to asi tyden a cely tyden jsem se potacel mezi zdejsi realitou a tunguzskou mytologii neschopen akceptovat tu pomijivost vseho kolem nas...

29.10.2014 5 z 5

Stojetý stařík už vyčerpal větší část vtipných keců kolem historie, takže stojednajetý stařík vařil ze současností poskytnutých sraček. I tak to bylo skvělé čtení a pan Jonasson je skvělý autor, který neumí zklamat.

08.06.2019 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Pribeh odsipal jedna radost, az je toho skoda. Nebudu spoilovat, a tak je oznacim, jako Terry. Tak takhle snad nikdo Damy a Pany nikdy nevykreslil a jejich vztah k zelezu me ne bavil, ale primo rozbijel. Jelikoz jsem cetl knizku jako audioknihu, scena, kde babi mluvi jinak (opet nechci spoilovat) me dostala do ohrozeni zivota nebot jsem ji slysel zrovna pri rizeni. Nutno podotknout, ze sjizdim knizky Zemeplochy postupne, a proto mam v celem deji nenahrditelnou navaznost. Ta mi umoznuje zasmat se vice, nez nahodni ctenari..

24.05.2019 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Kdyz uz to, co resi na konci knizky, zopakoval asi po desáté, prestalo me to nudit a pochopil jsem, co po me autor chce.
Dobra trilogie. Sice ne moc vyvažena a ma znacne mnozstvi der, ale jako celek je to chvalihodne dilo plne filosofie, postapokalypsy, mystériozna...

07.05.2019 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

klasika, ke ktere jsem se po dvaceti letech rad vratil a ktera me znovu absolutne vtahla do deje

01.01.2019 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

skvela kniha, jdu setrit na teslu

12.07.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

zajímavá kniha, ale že začátku to tak moc nevypadalo. debaty Rogera a Lenyho mi místy dost připomínaly dialogy s ožralými kamarády

13.06.2017 3 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Nemohu jinak, než napsat, že toto byla PRDEL!:-)
Zároveň ale nevidím důvod, proč právě toto je jedna ze zfilmovaných knih. Ano, je jedna z nejlepších, ale to jsou všechny ze série Zeměplochy, že?

29.04.2017 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

jak tu již někdo napsal - hardcore scifi, jak má být. je třeba připomenout si kořeny.

10.01.2017 4 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Na plechárně je zábavnější, tady bylo takové dopředu jasné, co se stane. Ale i tak to krásně vystihovalo mentalitu totálně vypitých debilů:-)

17.12.2016 3 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Je to typická Brawnovina, něco jako wikipithriller. Má to dlouhý nájezd, je to dlouhé a někde v první třetině jsem to chtěl vzdát, ale pak se to rozjelo natolik, že jsem začal předpovídat, co se bude dít, a to já nikdy nedělám. Pak jsem balancoval na hraně 3 a 4 hvězdiček, ale ono je to fakt tak propracované, že si to 3 hvězdičky nezaslouží. Takže 4:-)

11.11.2016 4 z 5

Vyprodáno Vyprodáno Karel Poláček

dva komentare pode mnou by tak trochu zaslouzili a) mozek a nebo za b) ukamenovani. o tom ta kniha fakt nebyla.
k zakonceni doporucuji posledni dil precist.

23.10.2016 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Velmi smutná knížka, v níž je ta smutná část protkána tolika vtipnými okamžiky, že dokud ji člověk nedočte a nezapřemýšlí nad ní, tak mu vlastně vůbec smutná nepřijde.

10.08.2016 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Jak zde již někdo psal, kouzlem této knihy je to, že přežije dobu. Žádné technické detaily, které zastarají, toto je o filosofii a prostředí, v němž vzniká.

18.04.2016 5 z 5

Skály Skály Alois Jirásek

Můj první román od Jiráska. Přečetl jsem jej poté, co jsme na Skalách strávili úžasný pobyt. Světě div se, ale ono to tam pořád vypadá stejně, aspoň podle ilustrací v knize:) tím, že jsem tam nějakou dobu pobyl, mi některá Jiráskem popisovaná místa přišla povědomá a u některých jsem si byl téměř jistý, že je znám.
Doba to musela být neskutečně krutá. Vůbec jsem rád, že jsem si tuto knihu mohl přečíst a neznám tak tuto dobu pouze z dějepisu. Vlastně až při čtení této knihy jsem si uvědomil, jaká musela být poprava pánů v Praze, stíhání a exil. V tomto je kniha skutečně velmi popisná.
Moc mě teď mrzí, že jsem za mlada nedával větší pozor v dějepise:) knihu bych bez obav zařadil mezi mých top 10. Těším se na další Jiráskovy knihy

03.04.2016 5 z 5

Prilis hodne lihu.

01.10.2019 3 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

pokus cirkvi vymyteho mozku pretahnout na stranu cervenocepickaru jeste vic hloupych lidi. pokud je to v povinne cetbe, doufam, ze proto, aby ctenar okusil tehdejsi styl. pokud ma tato povinna cetba nekomu dat neco jineho, pak je treba ty, co toto do povinne cetby umistili, gumovymi nuklearnimi projektily i s poutnikem rozehnati. ps druha cast popira do zakladu tu prvni.

16.05.2019 1 z 5