Shardlake Shardlake komentáře u knih

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Bylo to velmi svižné čtení s postupným odkrýváním všech skutečností. Zajímavé, čím se autorka nechala inspirovat.

11.11.2023 5 z 5

Il divino Boemo - Božský Čech Josef Mysliveček Il divino Boemo - Božský Čech Josef Mysliveček Sonja Špálová

Doporučuji všem, kdo mají rádi životopisy slavných osobností. Mně kniha mile překvapila svou čtivostí, i když mi zpočátku dělalo problém nářečí, které se v některých částech knihy vyskytuje.

10.11.2023 4 z 5

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Kniha pojednávající o nejznámějším městě Anglie byla opět skvěle vykreslená. Příště musím autorovy knihy číst v kratším časovém úseku, abych neztratila návaznost děje. Doporučuji.

06.11.2023 5 z 5

Válečné pole Válečné pole Cynthia Harrod-Eagles

V Rusku je car Mikuláš i s rodinou odvezen na Sibiř a Lenin se snaží získat vládu nad Ruskem. Válka stále není u konce a co se týče osudů potomků rodu Morlandů, Jessie konečně odhalí své tajemství o lásce Bertiemu a nyní čeká jeho potomka. Zda ji vlastní rodina přijme či odsoudí za toto její jednání, si musí čtenář počkat na další díl knihy.

22.10.2023 5 z 5

Normanské královny Anglie (1066-1167) Normanské královny Anglie (1066-1167) Alison Weir

Autorka píše skvělé historické knihy v beletrii. Tato kniha byla spíše kategorie naučná literatura a já jsem měla co dělat, abych knihu dočetla.

22.09.2023 2 z 5

Porozumět Božímu volání. Různé aspekty rozlišování životní cesty člověka Porozumět Božímu volání. Různé aspekty rozlišování životní cesty člověka Josef Maureder

Od této knihy jsem čekala obsah v širším kontextu, pokud jde o jeho titul. Působilo to na mne, že autor jako jezuita vyzdvihuje pouze tento řád a vše, co s tímto řádem souvisí. Četla se mi dobře první část knihy a pak poslední, kde autor popisoval své osobní zážitky.

03.09.2023 2 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Opět příjemné čtení. Tentokrát musí Ondřej z Rohatce jet na tři válečná tažení s Janem Lucemburským. Mimo tyto boje hájí zájmy svých poddaných, opravuje zděděný Rohatec a pátrá po lupičích železa, které je mu zcizeno.

24.08.2023 5 z 5

Eliáš v Jeruzalémě Eliáš v Jeruzalémě Michael D. O'Brien

Toto volné pokračování Apokalypsy už nemělo takový náboj. Při četbě jsem si říkala, jestli se na příběh mám dívat jako "na detektivku" nebo v něm hledat náboženské ponaučení.

18.08.2023 3 z 5

Jak si Pán Bůh postavil betlém Jak si Pán Bůh postavil betlém Enrique Monasterio Hernández

Krásná kniha. Někteří ji přirovnávají k Malému princi. Za mne je tato kniha mnohem hezčí a poutavější než kniha Malý princ.

18.08.2023 5 z 5

Moc a pokora  (Život Karla Boromejského) Moc a pokora (Život Karla Boromejského) Dörthe Ulmer-Stichel

Příběh o životě pozdějšího světce Karla Boromejského, který pocházel ze šlechtického rodu a svůj život zasvětil životu v církvi službou chudým a nemocným.

Nebe opravdu je... Nebe opravdu je... Todd Burpo

Kniha obsahuje krátké kapitoly, a proto se četla lehce. Popisuje příběh malého chlapce, syna amerického kazatele, který podstoupí operaci a během ní má možnost vidět lidi a události "z nebe". I když příběh popisuje zjevně skutečnou událost, kniha na mne působila "americkým dojmem".

Kdy přijde můj konec... Kdy přijde můj konec... Cynthia Harrod-Eagles

Válka pokračuje, nikdo neví, kdy skončí a proč vlastně začala. Ženy jsou nuceny nahradit pozice mužů a i Morlandové nejsou ušetřeni ztrát svých příbuzných. Autorka opět dokázala do děje vsunout i část historie, např. jak se na letadla montovaly kulomety, vývoj strojů na bojištích, pro které se vžilo označení tanky, či jak armáda rekvírovala lodě pro vojenské účely...

06.08.2023 5 z 5

Charleston Charleston Alexandra Ripley

Děj knihy se odehrává v malém ospalém městečku Charleston v USA, kdy do jeho poklidu vstoupí válka Severu proti Jihu, boj černochů za osvobození z útlaku a otroctví. Ženy v té době byly "sešněrovány" konvencemi, kdy nesměly samy bez gardedámy na ulici a v manželství se musely podřídit manželovi zcela ve všem. Byla to těžká doba pro život. Požitek z pěkné četby kazilo velké množství překlepů.

30.07.2023 3 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Skvělé a úžasně čtivé i přestože se jedná o smutné osudy lidí na Ostravsku, z 50. a 60. let 20. století, kdy se tehdejší režim nestyděl posílat lidi za smyšlené zločiny na neúměrně dlouho dobu do vězení. V knize je též popisováno, jak kvůli těžbě na Ostravsku museli lidé opustit své domovy a odstěhovat se na nová sídliště. Autorka v knize popsala i jedno z důlních neštěstí, které se skutečně stalo, ale vložila je do jiného roku oproti skutečnosti. Doporučuji všem, kdo se chce více dozvědět o tehdejší době.

11.07.2023 5 z 5

Bouřlivé časy Bouřlivé časy Cynthia Harrod-Eagles

Tento díl se opět odehrává v čase I. světové války, kdy Anglie bojuje s Francouzi proti Němcům. Němci se nestydí použít plyn, který zabíjí nečekaně a tiše, zvláště v počátcích jeho používání, kdy to druhá strana bojů nečeká a bere to jako porušování pravidel.
Jack se jako letec po zranění nohy ocitá zpět v Anglii a ožení se s dívkou Helen, která se též naučí létat, aby mohla pomáhat ve válce. Jessie nabídne své zkušenosti zdravotnice v místní nemocnici, kde jí jsou zpočátku ukládány podřadné práce. Každý se snaží přispět svou troškou...
Autorka i do dílu o bojích dokázala vsunout i obyčejné starosti těch, kteří museli zůstat doma. Opět pěkné čtení a těším se na pokračování.

08.07.2023 5 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Doporučuji všem čtenářům, kteří se chtějí dozvědět více o historii Anglie a Toweru.
Legenda vypráví, že dokud budou nad Towerem létat krkavci, anglická monarchie nezanikne.

06.07.2023 4 z 5

Bílá růže Bílá růže Cynthia Harrod-Eagles

Tento díl popisoval především I. světovou válku, která začala v roce 1914 a kdy Angličané na základě smlouvy s Francií odjeli pomáhat Francouzům proti Němcům a jak Němci nakonec zaútočili i přímo na Anglii. Přestože byl tento díl převážně o probíhajících bojích, byl čtivý.

26.06.2023 5 z 5

Poutník Poutník Maria Calasanz Ziesche

Znovu jsem si ráda přečetla tento beletristický životopis o benediktinském mnichovi, opatu Pirminovi, který žil v 8. století a který o sobě prohlašoval, že je poutníkem, protože celý život putoval po různých částech země a zakládal kláštery, které se řídí řeholí sv. Benedikta.

19.06.2023 5 z 5

Nepokojná duše Nepokojná duše Cynthia Harrod-Eagles

Skvělý a napínavý díl. Příběh se odehrává od roku 1912, kdy je především popisována plavba Titanicu a končí 1. srpnem 1914, kdy Německo vyhlásilo mobilizaci a nejen Anglie tak vstoupila do I. světové války. V mezidobí se sufražetky stále snaží bojovat za svou věc, a to volební právo pro ženy, které se jim stále nedaří prosadit. Vřele doporučuji.

14.06.2023 5 z 5

Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Thérèse de Lisieux

Čtu ráda životopisy svatých. Tato kniha popisuje život svaté Terezie z Lisieux formou jejich autentických dopisů psaných na příkaz nadřízených. Možná proto, že mi více vyhovuje u životopisů beletristická forma, mám raději o svaté Terezii knihu od Marie Holkové.

03.06.2023 3 z 5