Shardlake Shardlake komentáře u knih

Poslední noc Poslední noc Riley Sager (p)

Příběh Charlie, dívky, která se odhodlá jet v noci v autě s cizím klukem Joshem, o kterém se domnívá, že je univerzitní vrah, byla fakt svižná a rychlá jízda, která rychle uběhla. Vřele doporučuji.

11.01.2023 5 z 5

Ilustrovaná bible pro mládež Ilustrovaná bible pro mládež Josef E. Krause

Písmo svaté nechci hodnotit hvězdičkami, protože každý si v těchto knihách najde sám, co ho zrovna potěší, povzbudí a dodá mu sil pro jeho životní situaci. Mně se podařilo přečíst si celý Starý zákon, který je na pochopení mnohem těžší než Nový zákon. Od ledna do března 2023 se mi podařilo postupně přečíst i Nový zákon v tomto ilustrovaném vydání.

09.01.2023

Nejraději měl úterky - Všední život Jana Pavla II. Nejraději měl úterky - Všední život Jana Pavla II. Mieczyslaw Mokrzycki

Celý svůj život zůstal věrný heslu "Totus Tuus" až do konce svého života...

"Když šel uprostřed davů, cítil jsem, jako by šel Pan Bůh spolu s ním. Jako by nás míjel stín Pána Boha." str. 134

05.01.2023 5 z 5

Vstaňte, pojďme! Vstaňte, pojďme! Karol Józef Wojtyła

V knize je popisována služba biskupů a co vše to obnáší a jak by tuto službu měl každý biskup co nejlépe vykonávat. Jsou zde i pěkné myšlenky.

30.12.2022 4 z 5

Dům v plamenech Dům v plamenech Cynthia Harrod-Eagles

Opět skvěle zpracovaný díl. Děj se posouvá ke konci 19. století a ženy se snaží pro sebe prosadit volební právo, což se jim ale opět zatím nepodaří. Sídlo Morlandů částečně vyhoří díky lidské neopatrnosti a Henrietta se svou rodinou dostává možnost se na Morland vrátit a opět mu vrátit lesk a jeho zašlou slávu, neboť Teddy, její bratr nechce nechat sídlo upadat a je rád, že se na Morland vrací potomci Morlandů, než kdyby musel hledat cizí nájemníky. To a mnoho dalšího se odehrávalo i v tomto dalším pokračování a jsem zvědavá co dalšího ještě autorka nachystala do zbývajících 11 dílů.

29.12.2022 5 z 5

Dar a tajemství Dar a tajemství Karol Józef Wojtyła

Kniha je oslavou zlatého výročí kněžství Karola Wojtyly, který zde popisuje od dětství, jak našel cestu ke kněžství a kolik blízkých i vzdálených osob mu v životě k tomuto rozhodnutí pomáhali. Opět jsem se přesvědčila, že v osobě Jana Pavla II. měl svět úžasného papeže. Díky za to!

04.12.2022 5 z 5

Čtivou formou jsem se seznámila s životem první manželky Jindřicha VIII. Těším se až si přečtu další díly.
Život v 16. století nebyl snadný ani pro panovnické rody.

03.12.2022 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Mistrně sepsaný příběh o vývoji kriminalistiky 19. století v Americe. Ukazuje vývoj a počátky psychiatrie. Příběh popisuje chování a jednání masového vraha, který jedná na základě špatných podnětů z dětství. Skvělé čtení, i když mne překvapilo, že už tehdy existovala dětská prostituce.

20.11.2022 5 z 5

Pod zámkem Pod zámkem Maude Julien

Tento příběh byl fakt síla! Obdivuji autorku, že dokázala najít odvahu a konečně se oprostit od násilnického despoty - otce a od matky, která jí vůbec nepodržela, když potřebovala pomoc. Jistě chtělo i hodně sil sebrat odvahu a napsat o tom knihu. I když je příběh místy až neuvěřitelný, skutečně se stal a je velmi čtivý.

05.11.2022 5 z 5

Překročit práh naděje Překročit práh naděje Karol Józef Wojtyła

Kniha je psána formou otázek kladených novinářem a odpovědi písemně zformuloval sám papež Jan Pavel II. Čtenář si v této knize při pozorném čtení může najít hlubší podněty a důvody proč být katolíkem a kde najít opět podklady pro opětovné nadechnutí, když má pocit, že je jeho duchovní život vlažný. Knihu doporučuji číst pomalu a po částech.

04.11.2022 4 z 5

Rodinný skandál Rodinný skandál Cynthia Harrod-Eagles

Osudy potomků rodu Morlandů pokračují. S některými postavami jsem soucítila, některé mi pily krev, jako např. Alfreda, manželka George Morlanda, která si chtěla užívat a žít na vysoké noze až tak, že byla schopna zadlužit celé panství bez ohledu na následky.
Venetii se podaří získat titul lékařky, otevře si vlastní ordinaci a věnuje se především pacientkám - ženám a chudině. Někteří z potomků rodu Morlandů dostanou konečně příležitost a aniž by porušili konvence, mohou konečně následovat své vytoužené lásky. A proč autorka tento díl nazvala zrovna "Rodinný skandál"? Možná právě proto, že spousta z postav porušovala tehdejší ustálené zvyky a šla si cílevědomě za svým, jako např. Venetia.
Těším se na další díly...

30.10.2022 5 z 5

Ledová kráska Ledová kráska Cynthia Harrod-Eagles

Ani další pokračování morlandských potomků nemá chybu! Děj je zajímavý a čtivý a tentokrát se točí kolem emancipace žen. Venetia, dcera Charlotte chce jít ve stopách svých předků a rozhodne se studovat medicínu, aby jednou mohla nemocným pomáhat jako lékařka a ne jen jako ošetřovatelka. Vlastním otcem je proto zavržena a musí sama, bez podpory rodinného jména, sobě i druhým dokázat, že to myslí vážně. Těším se na pokračování...

18.10.2022 5 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Kniha se velmi dobře četla. Autorka ukazuje, že ženy v 19. a 20. století neměly snadné se prosadit ve vědeckých kruzích, včetně toho, že jim jen s velkým sebezapřením můžu bylo umožněno studovat vysoké školy. Na knize mne zklamalo, že zde nebylo více popsáno, jak Maria Montessori založila nový systém vzdělávání u dětí prostřednictvím tzv. Montessori škol.

05.10.2022 4 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Autor mne opět nezklamal. Použil dvě časové osy a čtenáře napíná až do posledních stránek knihy. Když už jsem si říkala, že je vrah odhalen, najednou bylo vše jinak. Za mne skvělá kniha a těším se na pokračování.

01.10.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Má první kniha této autorky a musím přiznat, že mně se příběh, kterým autorka přibližuje, jak v 50. letech byla církev a řeholní společnosti pronásledovány, velmi líbil. Autorka vycházela ze skutečných reálií, které si doplnila fiktivními postavami a dějem. Na příběhu ukázala, jak i tehdy někteří, co pracovali v církvi či pro církev, dokázali více naslouchat režimu té doby, než svému vlastnímu svědomí. Za mne moc pěkný počin autorky. Vřele doporučuji!

17.09.2022 5 z 5

Sv. Jan Pavel II. - Poutník naděje - Podrobná biografie - Odkaz, na který nesmíme zapomenout Sv. Jan Pavel II. - Poutník naděje - Podrobná biografie - Odkaz, na který nesmíme zapomenout Karol Józef Wojtyła

Úchvatná publikace popisující detaily ze života papeže Jana Pavla II. Za mne klidně deset hvězdiček.

14.08.2022 5 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Tuto knihu řadím k autorovým slabším.

14.08.2022 3 z 5

Levoboček Levoboček Cynthia Harrod-Eagles

Tento díl se převážně odehrává v Americe v době války Severu proti Jihu. Mary, která žije v Jižní Americe si s obtížemi zvyká nejen na všudypřítomné černochy, ale také na to, že se v Americe dívají na ženu jako osobu, která nemá projevovat nahlas svou vůli a ukazovat vědomosti, ale naopak má být ve všem podřízena rozhodnutí manžela, což Mary těžce nese, neboť z Anglie byla zvyklá na jiný způsob života.
V Anglii je schválen tzv. Rozvodový zákon, který umožní, že Fany opět získá ztracený majetek. Opět zajímavým způsobem přiblíženy dějiny Anglie a Ameriky.

01.08.2022 4 z 5

Odkaz Odkaz Nina Wähä

Román odehrávající se v severských zemích, a to Finsku a Švédsku, popisuje především život rodiny statkáře od války do 80. let 20. století, která má mnoho potomků, kdy někteří zemřeli jako děti. V knize jsou vykresleny povahy jednotlivých dětí a jejich rodičů, kdy hlavní postavou ze sourozenců je Annie, která se snaží o zachování soudržnosti rodiny.
Titul knihy odkazuje na pokrevní geny a pouta, která se má člověk snažit předávat dál svým potomkům.

21.07.2022 3 z 5

Nebezpečná hra Nebezpečná hra Camilla Läckberg

Parta čtyř kamarádů slaví Silvestr u jednoho z nich. Všichni rodiče těchto kamarádů jsou na oslavě ve vedlejším domě. Aby si zkrátili čekání na půlnoc, hrají Monopoly se svými pravidly. Alkohol teče proudem, a protože každý z nich skrývá nějaké trauma, rozhodnou se při alkoholovém opojení, že se navždy zbaví svých rodičů. Zda a jak se jim to podaří ať už si čtenář zjistí po přečtení této knihy.
Kniha je útlá a tak je velmi rychle přečtená. Musím ale konstatovat, že autorka už napsala poutavější knihy.

06.07.2022 2 z 5