sarka45 sarka45 komentáře u knih

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Zajímavá kniha. Je to takové zhodnocení vlastního života hlavního hrdiny. Začátek knihy, ve kterém se vypráví o dětství hlavního hrdiny, mi hodně připomínal pohodu, která čiší z knih Zdeňka Svěráka. Další části už tak idylické nebyly. Ovšem závěrečné úvahy o jiných úhlech pohledu na jednotlivé události už dodaly knize onu Čapkovu jedinečnost. Nechal na čtenářích, aby si vybral tu správnou verzi toho "obyčejného" života. Typická ukázka, že vlastně nic není obyčejné. Že nic není černobílé. Na vše se dá nahlížet z různých úhlů pohledu. A je na každém jedinci, aby se rozhodl, jakými pohnutkami se dá vést.

26.05.2019 4 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Můj milovaný Karel Čapek. Jeho neuvěřitelně rozmanitý jazyk. Krásně vykreslené charaktery postav skrze příběh, kterým vysvětlují osud neznámého člověka. Zajímavé. Trochu víc se mi ale líbil Hordubal.

26.04.2019 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Posloucháno jako audiokniha. Upřímně jsem od této knihy vůbec nic neočekávala a byla jsem velice mile překvapena. Zjistila jsem, že jsme totiž naladěné na podobnou notu. Překvapilo mě,o jakých věcech Aňa přemýšlí a k jakým závěrům dochází. Ve spoustě záležitostí s ní naprosto souhlasím. Některé na mě působily doslova terapeuticky. Ano, některé myšlenky se opakovaly, ale to vyplývá z toho, že tyto fejetony psala do časopisu každý měsíc pět let. Navíc, některým myšlenkám se člověk prostě neubrání a samy se prostě vrací. Asi bych tyto příspěvky ani nenazvala fejetony, ale jen úvahami nad rodinou, dětmi, vztahy, životem i smrtí. Proto v nich někdo postrádal tu vtipnou pointu. Mně se to velice líbilo.
Jen mě mrzí, že jsem neviděla ilustrace, které všichni chválí. Asi budou úžasné, když soudím podle té úvodní.

12.04.2019 4 z 5

Třikrát lord Petr Třikrát lord Petr Dorothy L. Sayers

Detektivní příběh pozvolna plynoucí, nikdo nikam nespěchá, vše zvolna plyne, děj i dialogy. Dýchne na Vás stará doba, je ukázán pravý šlechtický život plný dobrého jídla, vybraných způsobů a pozorných sluhů. Je použit zajímavý jazyk, poněkud archaický. Je to sice trochu upovídané, ale mně se to líbilo.

22.03.2019 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Zařazeno kvůli výzvě. Ale mám ráda i tento film, takže jsem věděla, do čeho jdu. Opět mě pan Harris nezklamal. Žádná zbytečná omáčka, rovnou do děje, člověk se nenudí a to i přesto, že ví, jak to dopadne. Za mě určitě pět hvězdiček.

28.02.2019 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Na této knize mě hlavně fascinuje ta vize budoucnosti, ta představa těch "druhých" a jejich vliv na náš život. Jinak sci-fi není úplně můj oblíbený žánr, ale tahle kniha se mi líbila svou přímočarostí, jednoduchou linií děje. Možná trochu moc technického popisu, ale to parně k tomuto žánru patří.

22.01.2019 4 z 5

Rašomonova brána Rašomonova brána Ingrid J. Parker

Zajímavá kniha. Přesně podle mého gusta. Exotické prostředí, nové informace o způsobu života, zvycích a tradicích ve starém Japonsku, zajímavé charaktery, to vše povýšeno detektivním příběhem.

18.10.2018 4 z 5

Svitky z londýnského mostu Svitky z londýnského mostu Jana Šouflová

Zajímavý příběh. První svitek mi připomínal Werichovu Lakomou Barku :-). Hezky popsané reálie a život na Londýnském mostě, díky detektivním zápletkám to mělo spád, bylo to fajn. Bohužel jsem to však poslouchala jako audioknihu a interpretace pana Jiřího Pobudy byla pro mě utrpením. Této knize rozhodně uškodila.

13.10.2018 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Nádherná kniha. Prostý příběh plný něhy a životních moudrostí. I štěstí se člověk musí naučit...Poslouchala jsem audioknihu s paní Vlasákovou a byl to moc krásný zážitek. Škoda, že to není pohádka se šťastným koncem...

17.08.2018 5 z 5

Cestování – nejlepší životní investice Cestování – nejlepší životní investice Lukáš Kerhart

Nejsem zrovna čtenář z kategorie, pro kterou je kniha učena. Nicméně ji četla moje dcera a velice jí oslovila, tak jsem chtěla vědět, o co jde. Myslím, že to má autor v hlavě srovnané. Osobně si tím prošel a má spoustu zkušeností. Je správné, že uvádí i ty negativní, že se netváří, že je to vždycky snadné a fajn. Upřímně si myslím, že ani když budu chtít sebevíc a snažit se ještě víc, tak třeba svého snu nedosáhnu, protože to prostě není možné (hodně záleží i na talentu, schopnostech). Ale je správné se snažit, nevzdávat se a cestou se mohou objevit jiné šance, pro mě vhodnější. Někdy i cesta může být tím cílem. Takže si myslím, že je dobře, že takováhle kniha vznikla a že mladým lidem ukazuje tuto cestu.

29.05.2018 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Není, co vytknout. Autor stále drží kvalitu, napínavý děj, zajímavé postavy - sympatické i nesympatické, nikdo není černobílý. Příběh se čte velice dobře.

16.02.2018 5 z 5

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a děti jsou z nebe Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše a děti jsou z nebe John Gray

Neuvěřitelně zajímavá kniha. Doporučuji všem rodičům, kteří chtějí lépe chápat chování svých dětí a tím se stát lepšími rodiči. Funguje to. Mám to vyzkoušené :-)

09.12.2017 5 z 5

Neočekávaný host Neočekávaný host Agatha Christie

Tak tohle mám ráda. Žádná "vata", od začátku do konce se něco děje, svižné tempo, skvělá Agatha Christie, byť převyprávěná. Po všech těch severských psychicky nevyrovnaných detektivech příjemné a odpočinkové.

16.11.2017 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Knihu jsem četla jen kvůli výzvě. Spíš než sci-fi mi to přišlo jako psychologický román. Ukázka vlivu prostředí a podmínek na vývoj osobnosti člověka. Velice nadčasová. Zajímavá.

08.11.2017 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Zajímavá kniha, dobře se čte, svižný děj, zajímavé rozuzlení.

30.10.2017 4 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Krásná romantická pohádka psaná básnickým jazykem pana Julia Zeyera a povýšena na skvost úchvatnou hudbou pana Josefa Suka (hodnotím rozhlasovou dramatizaci). Rozhodně doporučuji toto dílo si poslechnout, nikoliv "pouze" číst.

26.10.2017 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Záhadná, mystická, tajuplná kniha. Zajímavé čtení.

21.08.2017

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nesnadné, ale velice zajímavé čtení. Nevšední příběh nevšedních lidí opředených spoustou filozofických otázek, které nutí čtenáře přemýšlet o vlastním životě, o vlastních vztazích a postojích. Navíc jasná ukázka života v normalizaci.

02.08.2017 4 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

Opět velice zajímavá kniha o tom, jak nás ovlivňuje naše dětství, prostředí, ve kterém vyrůstáme, zážitky, jimž jsme vystaveni. Kniha k zamyšlení, nikoliv k pobavení. Nečekané rozuzlení, žádný happyend. Ale alespoň pro některé zúčastněné jiskřička naděje na relativně "normální" život. I když po tom, co prožili, kdo ví...

14.05.2017 5 z 5

Deštivý den Deštivý den Jiří Kostka

Není to žánrově úplně můj šálek kávy, ale myslím, že se pohled do křehké ženské duše autorovi docela povedl. Trochu mi místy nesedl autorův jazyk, zdrobněliny jmen nemám ráda a souhlasím s danazeskolky, že by trochu škrtů neškodilo, ale celkově si myslím, že je to vydařená prvotina, a i když asi nikdy nedosáhne na nálepku bestseller, jistě si své čtenáře najde.

27.04.2017 4 z 5