Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana není jen knihou o holokaustu, Hana je především knihou o vině, a i když hlavní postava nevědomky (a někdy vlastní hloupostí) způsobila neštěstí svých blízkých, které si celý život vyčítá, je důležité si uvědomit, že to ne ona, ale zrůdná ideologie a nacistický režim jsou vinni, nikoliv ona. V žádném ohledu. Jsem hrdá, že u nás máme spisovatelky kvalit Aleny Mornštajnové.

05.04.2019 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Hrabě Rostov je bývalý člověk. Vzali mu téměř všechno a zavřeli ho v hotelu Metropol, odkud (paradoxně uchráněn před okolnostmi divokého dvacátého století) sleduje zánik světa, ze kterého pocházel a který mu patřil, a přesto na Rusko nikdy nezanevře a svou zemi nepřestane milovat (emigrace pro něj není, jak zazní už na úvodních stránkách). A protože se vypořádá s okolnostmi, nakonec ho čeká celkem zajímavý život, a čtenáře zase čeká cesta ruskou literaturou, historií 20. století, filosofií a vším tím, co dělá lidi lidmi. Kdybych si mohla, stejně jako palubní počítač Holly, vymazat z paměti nějakou knihu, kterou budu mít to potěšení číst ještě jednou poprvé, byl by to Gentleman. A nebo si ji raději přečtu za nějaký čas znovu, a znovu, a znovu.

09.04.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Bylo to krátký, vlastně jen náčrtek života jedné rodiny, a přesto silný, zanechalo to ve mně fakt nehezkej pocit, a kdyby to mělo rozměr románu, vlastně bych to ani číst nechtěla, protože témata týraných dětí nevyhledávám. Dvořáková vykreslila fakt tísnivou atmosféru domu, v němž rodiče jsou natolik zahleděni do sebe a svých problémů, že nedokážou a asi už ani nechtějí vnímat pocity svého partnera ani dětí, přičemž jedna z dcer se na matce provinila pouze tím, že je povahově úplně jiná než matka (a než starší sestra, která se matce naopak podobá). Rozhodně ale nemá nezvladatelnou povahu, jak píše anotace, s tím bych fakt nesouhlasila. Jen není tak pořádná a občas se ztratí ve vlastním světě. Nyní, když sama čekám druhou dceru, přeji si, abych hlavně nebyla taková kráva, jako matka v knize.

14.10.2021 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Krásná novela, která mezi řádky sděluje daleko víc, než kolik byste na tak útlou knížku tipovali. Naprosto přirozený akt lidské dobroty, ke kterému však bylo potřeba velké množství osobní statečnosti a který mohl potenciálně ohrozit i vlastní rodinu, to je klíčové téma mikropříběhu, odehrávajícího se pár dní před Vánoci. Moc ráda si od autorky přečtu víc a opět děkuji knihovnici z naší maličké místní knihovny, že nakupuje tak kvalitní četbu.

13.06.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Mornštajnová píše lehce, čtivě, a to i o závažných tématech, v čemž tkví asi hlavní kouzlo jejího umění. Proto se mi velmi líbil i Listopád. Díky vysokému standardu svých knih to bude mít autorka časem těžké, vzhledem k očekáváním čtenářů. I já se těším, s čím dalším přijde :)

08.01.2022 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Takže podobně jako u Aljašky - americké středoškolské prostředí (nevim, proč to furt čtu, když to vlastně nemám ráda), protivná hlavní hrdinka (ale ne zase tak strašná, jako Aljaška), její mužský protějšek trouba na entou, kterej se sebou nechává zametat (autor opakovaně vzdává hold generaci mužů, vychovávaných ženami). Bohužel musím uznat, že i přesto čtivé a celkem zábavné...

08.05.2015 3 z 5

Svět včerejška Svět včerejška Stefan Zweig

Tahle kniha je fascinující zejména dobou, kdy vznikala, Zweig totiž bez patosu a s obdivuhodnou sebereflexí píše o době, kterou bezprostředně prožívá, a je to také jeho testament, rozloučení se životem a se světem, jaký znal. Čtivou formou nabízí čtenáři v souvislostech přehršel informací o první polovině divokého 20. století v našem středoevropském prostoru, a já musela žasnout, kolik toho intelektuál své doby znal, procestoval, viděl a prožil. Milovníkům historie a literatury doporučuji.

08.07.2021 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Krásné čtení o hrozných časech a událostech. Narine Abgrajan je naprostý úkaz, jednou bych chtěla umět splétat věty jako ona. Lehce, malebně, poeticky, s nadějí ve smutku, s půvabem v bolesti.

17.02.2024 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Mělo to spád i vtip, krásný jazyk a velmi přitažlivé prostředí, postavám jsem fandila a na konci mě čekalo poměrně velké překvapení. Tuhle knihu můžu jedině doporučit.

30.10.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Třetí díl se opět četl skvěle, musím ale přiznat, že ve všech těch sklenařských tajemstvích jsem se poněkud ztratila, takže pro mě byl konec trochu zmatený. Scéna s Ernem - top. Před vydáním čtyřky si budu muset sérii přečíst znovu, abych si vše osvěžila. A postřehla jsem tam snad náznak zrodu romantického pouta, hm? :)

08.08.2022 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

O knize jsem dlouho slýchala, ale dokopala jsem se k ní až díky letní akci Hostu (kniha za 200, neber to), kdy jsem si koupila rovnou všechny tři dosud vydané díly. Ten první má pomalejší rozjezd, ale není se co divit, autorka musela vysvětlit fungování a rozvrstvení svého světa. Od druhé třetiny už příběh dostává slušný spád. A co je pro mě nejdůležitější, kniha splňuje přesně to, co od fantasy chci: nutí mě číst dál a dál, dokud nerozlousknu všechna tajemství, která na cestě hrdiny čekají...

03.08.2022 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Dlouho jsem nečetla nic tak dobrýho. Na knize vlastně vůbec není znát její stáří, protože téma, kterému se věnuje, by se dalo s přehledem překlopit do současnosti, samozřejmě s drobnými modifikacemi. Zweig umí skvěle popsat, jak drsně dokáže nešťastný a nemocný člověk manipulovat se svým okolím, dokonce mi bylo víc líto právě Antona, který se cítí být viníkem závěrečné tragédie a nese si v sobě výčitky po celý život. Místy mi dělalo problém v četbě pokračovat, zejména v okamžicích, kdy Edita mladého důstojníka dusila svým neštěstím a nezralostí, protože jsem se dokázala snadno vžít do jeho pocitů.

18.08.2021 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tohle bylo teda něco... hodně chmurný pohled na postapokalyptickou budoucnost. Jednoduché dialogy, všudyprítomný strach o další bytí, neskutečná obětavost otce ke svému dítěti. A na konci i trochu naděje.

03.09.2013 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Bylo by to uvěřitelnější, kdyby z jednotlivých příhod neměl člověk pocit, že to jejich manželství a rodinnej život jsou prostě celý na hovno. Všechny kapitoly mají negativní vyznění, jsou plné neporozumění, nesouladu, sobectví a ublíženosti, jenže jestliže spolu ti dva měli vydržet 17 let, nemohlo to prostě celou dobu bejt takhle blbý - autorka ale hezký věci do příběhu nezakomponovala. Proč ne? Možná i proto se mi to tak špatně četlo a postrádalo uvěřitelnost.

07.12.2021 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak mě napadá, vydal vůbec Host někdy nějakou špatnou knihu? Jestli jo, zatím jsem se s ní nesetkala. I Houbařka je dobrá, čtivá, zajímavá, gradující a poodkrývající tajemství kousek po kousku až do konce, a to já mám ráda, když mě autor dokáže udržet zvědavou.

16.06.2020 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Mnohokrát citovaná klasika, nesmrtelný příběh o tom, že společenské vrstvy se mezi sebou nemíchají, protože to nemůže dopadnout jinak než hořkostí. Miluje Gatsby Daisy, nebo jen její obraz ve své mysli? Je Daisy vypočítavá, nebo jen pohodlná a rozmazlená? A nejsympatičtější je samozřejmě Nick, vypravěč, který ale není hlavní postavou děje, spíš jeho pozorovatelem. Autor používá krásné jazykové obraty, knížka patří mezi nejoblíbenější v mé knihovničce.

09.11.2018 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Ta knížka, u které vám hned začátek napoví, že to bude skvělý, a další čtení vás o tom pouze utvrdí. Autorka dala tušit už v Pochoutce, že má jedinečný cit pro jazyk a že ji baví přemýšlet (aby ne, je to přece filosofka), v druhé knize šla ještě dál a odkazy na filosofii a klasickou literaturu začlenila přímo do textu, aniž by to nějak narušilo plynulost vyprávění, naopak: jeho tok často plyne kupředu právě skrz intertextualitu. Během četby zjišťujete ohromnou hloubku své nevzdělanosti a cítíte potřebu doplnit si mezery.
Upřímně doufám, že paní Muriel bude v psaní pokračovat, těším se na další skvost, jehož bude autorkou.

08.11.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Od knížky jsem požadovala humor a toho se mi dostalo, tudíž jsem spokojená. Je pravda, že ke konci už byly vtípky trochu předvídatelné, na druhou stranu čistě humoristických knih moc není, za mě plný počet.

07.05.2016 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Celkem fajn, jen už asi nejsem v rozpoložení pro young adult literaturu, a taky nejsem tak naivní, abych věřila, že parta šestnáctiletých dětí by byla tak brutálně výkonná.

04.01.2023 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Zatím nejlepší díl série, svět už známe, takže zbývá spousta prostoru na děj, zběsilé úprky, šermovačky s duvaly, držkování a nasírání se (moc se mi líbí, že se Ilan chová jako správný čtrnáctiletý spratek a ne nějaká dokonalá vyšší bytost), hádky s kapitánem, prohlubování vztahů s pětadvacítkou, odhalování dalších tajemství. Jen houšť a větší kapky!

08.08.2022 4 z 5