Šánka Šánka komentáře u knih

Toskánská hraběnka Toskánská hraběnka Dinah Jefferies

Toskánská hraběnka je krásně napsaný, napínavý válečný román pro ženy, který v tom současném nepřeberném množství jiných by měl zaujmout. Mně se moc líbil.
Příběh se odehrává v nádherně vykresleném prostředí Toskánska, okupovaném Němci. Hrdinkami jsou mladá hraběnka Sofie a Američanka italského původu Maxine, které spojí nejen nečekané přátelství, ale i osobní statečnost, útrapy války, ztráty a hlavně pomoc druhým v těch nejtěžších dobách okupace. Ten kontrast poklidné toskanské malebné vesničky a válečných krutostí se povedl autorce vylíčit velmi barvitě.
Trošku jsem se v začátku obávala, jestli to nebude další tuctový válečný příběh pro ženy, ne, nebyl! Přečtěte si...

06.11.2022 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

No tedy! Tohle bylo vážně dokonalé! Sharon píše dobře, ale takový thrillerový fičák jsem již dlouho nečetla. Nechci moc prozrazovat, první část příběhu je dosti podrobně popsána v anotaci, ale návratem Megan po 20 letech z vězení se spouští lavina událostí...
Jaká přání bude Megan požadovat splnit od svých bývalých spolužáků a přátel, do jaké míry budou ochotni splatit jí daný slib za její oběť a jak se s tímto morálním bahnem každý vypořádá? Výborně vykreslené charaktery, myšlení i jejich dilemata, vše ve strhujícím tempu a napětí.
Senzační čtení, doporučuji!!!

02.11.2022 5 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Kelly Rimmer

Dalo by se napsat, že je to jeden z mnoha románů, napsaných ve dvou časových linkách, kde ta historická je z období 2. sv. války a těch v poslední době vychází mnoho. Jenže tento román napsala Kelly Rimmer, a to je pro mne záruka kvality, silného zážitku a velkých emocí stejně, jako všechny její předešlé knihy.
Příběh Alice a Aliny, vnučky a babičky je o ztrátách, krutostech války o lásce v mnoha jejích podobách, síle a statečnosti. O rozhodnutích, která ovlivní životy dalších generací. A také o nevyřčených tajemstvích, o nichž se nemluví..
Ať vezmu kteroukoliv z knih této autorky, mohu říci pouze jediné : Doporučuji!!!

30.10.2022 5 z 5

Drž se blízko Drž se blízko Harlan Coben

Dobré to bylo, pan Coben umí čtenáře chytit od prvních stránek, tady otřepané slovo ,,čtivé" je dokonale vystihující. K tomu výborné, občas i vtipné dialogy, děj odsýpá ve slušném tempu. Ano, dobré, mám jen maličké ,,ale" k závěru...
Na plný počet to tentokrát u mě nebude, něco mi tam v tom závěru chybělo. Možná ta doširoka rozprostřená pavoučí síť, to pořádně zamotané klubko, které se nakonec geniálně cobenovsky do detailu rozmotává, jak jsem u tohoto autora zvyklá. Překvapil mě pachatel, to ano, jak ten to provedl, to mi hlava nebere :-)! Tak pěkné 4*.

27.10.2022 4 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

To je tak nádherná kniha, ale tak strašně smutná, má v sobě tolik nespravedlnosti, i když naděje je v ní také. Já ji teď dočetla a jsem plná dojmů.
Příběh zachycuje temné období amerických dějin v době Velké hospodářské krize v 30. letech minulého století, kterému předcházelo několikaleté sucho, neúroda hlad, bída a následně migrace obyvatel z Velkých planin v Texasu za lepším životem na západ, za americkým snem. Je to příběh o odvaze, houževnatosti, obětech. Kristin Hannah v postavě Elsy promítla tisíce bezejmenných hrdinů, kteří se zoufale snažili uživit rodiny a přežít, milovat a chránit své děti. Ale také v sobě najít sílu nevzdát se navzdory všemu.
Další z velkých románů této autorky, který se Slavíkem a Velkou samotou zůstane mému srdci velmi blízký...

21.10.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

,,To přijde jakoby nic a náhle v tom lítáš,
a svět je nádherný, růžový, béžový"...
Nemusíte vypít litry ořechovky, ani se nadopovat prozacem, stačí se pustit do posledního dílu Aristokratky, který je i tentokrát ,,super psycho" :-). A svět je opět nádherný, růžový, béžový ... Já jsem se prosmála celou knihou, až mi tekly slzy smíchu a musela si dělat přestávky.
Tohle vážně nečtěte v čekárně, dopravních prostředcích nebo v parku na lavičce.
Jeden z nejlepších antidepresátorů, ke kterému se budu často vracet jako k předešlým dílům.

17.10.2022 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Po několikaleté přestávce jsem navázala dalším dílem v sérii od tohoto švédského manželského dua. A musím říci, že to byl výborný návrat, ve kterém jsem se velmi rychle zorientovala v postavách i ději.
Bylo to přes 500 stran čistého, neředěného adrenalinu, akce a napětí. Je neuvěřitelné, že autoři ,,vzkřísí" padoucha, který je až ďábelsky mazaný, nachází se všude tam, kde chybí policie a nenachází se tam, kde ho policie hledá :-), přemísťuje se nadčasovou rychlostí, no je to zkrátka padouch geniální. A víte, co je pro mě nejvíc neuvěřitelné, já jsem jim to i přes tu neuvěřitelnost baštila a hlavně se i královsky bavila.
Keplerovic zkrátka umí, to je jasné každému, kdo je čte.

13.10.2022 5 z 5

Tiché vody Tiché vody Brittainy C. Cherry

Tato autorka nejenže nešetří své hrdiny, ale ona dává hlavně emočně zabrat nám, svým čtenářkám. Já jsem to již psala u prvního dílu, stylově mi připomíná skvělou Colleen Hoover.
Z prvních dvou dílů jsem byla úplně unešená, bavila jsem se od prvních stránek, prožívala naplno příběhy hlavních postav. Tentokrát mi chvíli trvalo se do příběhu 8leté Maggie vžít, možná jsem té malé holčičce nějak nevěřila tu dětskou lásku, nevím. Ale autorka umí prodat své hrdiny i s jejich traumaty tak, že jsem jim stejně začala fandit, plakala s nimi, občas se zasmála a za ten doslov a vysvětlení, co bylo inspirací pro tento příběh, přidávám i tu pátou hvězdu.

09.10.2022 5 z 5

Naprosto nezbytná Hana Zagorová Naprosto nezbytná Hana Zagorová Petr Macek

Optimistická, přející, zábavná, charakterní, kamarádská, laskavá, milá, upřímná, štědrá, to je jen malá část přívlastků, kterými v této knize charakterizují Hanku Zagorovou lidé, kteří se s ní během jejího života potkali ať pracovně, či v soukromém životě. A já bych ještě přidala - naprosto nezbytná zpěvačka, kterou jsem měla moc ráda...
Její texty jsou překrásné, mají duši, jsou psané srdcem.
Knížka vyšla k Hančiným loňským půlkulatinám a je moc povedená, já si ji koupila až teď. Autor nás formou rozhovorů s mnoha osobnostmi provede jejím dětstvím, studiem na brněnské JAMU, odchodem do Prahy i její hvězdnou zpěváckou dráhou. Nechybí ani pohled do soukromí, celoživotní boj s nemocí a také zpěvaččini osudoví muži.
Odešla jedna velká legenda českého showbyznysu, ale hlavně skvělá zpěvačka a výjimečný člověk. Bude mi chybět...

05.10.2022 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

To tedy byla síla, ona už ta obálka je děsivá, ale ten obsah! Tak podle mne má vypadat špičkový psychologický thriller.
Anotace je hodně podrobná, zdaleka ale nevystihuje tu tajemnou až hororovou atmosféru ostrova, a to je teprve začátek celého příběhu, nechci více prozrazovat. Já jsem si říkala, že jsem asi zabloudila do žánru, který běžně nečtu a po dlouhé době jsem se u knížky i bála. Autor si pohrál s mojí myslí dokonale. Celý příběh je velmi napínavý, výborně vymyšlený se závěrem, který asi málokdo čekal.
Doporučení? Ano a velké, ale před čtením si nejdříve najděte své útočiště :-).

03.10.2022 5 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Osiřelé sestry jsou autorčiným prvním románem, (jak je uvedeno v závěru), který napsala až v důchodovém věku. A mně se moc líbil.
Když matka odveze bez vysvětlení čtyřletou Esther a osmiletou Dorothy do sirotčince, děvčátka vůbec netuší, že svoji maminku již neuvidí. Zažívají nelehké časy a zejména mladší Etty se těžko smiřuje se ztrátou. Sirotčinec opouští ve svých 15 letech a v době, kdy do jejich životů zasáhne válka, ale také přichází lásky, radosti i bolestné okamžiky ztrát. Sestry k sobě poutá mimořádné sesterské pouto, sdílí spolu své štěstí, jsou si oporou v těch nejtěžších životních chvílích...
Já jsem se malinko s obavou pustila do této knihy, jsem trošku překrmená romány z války, (hlavně těmi pro ženy), kterých teď vychází mnoho a až na pár mi vzpomínka na jejich děj velmi lehce odplave a splyne, na jejich hrdiny si po pár týdnech nevzpomenu. Tato kniha ale bude patřit mezi ty zapamatovatelné, příběh Etty a Dorothy se mého srdce dotkl.
Doporučuji!

01.10.2022 5 z 5

Sestry z vinice Sestry z vinice JoAnn Ross

Musím se přiznat, čekala jsem víc. Vlastně krásně to přede mnou napsala Zuzka (Zuzana2599), přesně stejný dojem z této knihy sdílím i já, jen budu tentokrát v hodnocení přísnější.
Je to hodně odpočinkový román pro ženy, čte se hezky, je příjemně předvídatelný, možná až moc, to by mi ale nevadilo. Vyprávění babičky všech tří nevlastních sester by mělo být zpestřením, je to její příběh z války, ale mně to nějak nechytlo, žádné emoce nevyvolalo. Konec je očekávaný a podle mne trošku i ošizený.
Na jedno přečtení stačilo, své spokojené čtenářky si jistě i tento příběh najde a vlastně již i našel.

26.09.2022 3 z 5

Dcera popela Dcera popela Ilaria Tuti

Toto je detektivka, která má velký lidský přesah, a to se u tohoto žánru nepovede každému. Paní Ilaria Tuti vytvořila jedinečnou a myslím si, že i nezapomenutelnou postavu komisařky Teresy.
Tento díl je jiný, je tam samozřejmě vyšetřování, také nadprůměrně inteligentní vrah, který hraje navíc velmi důležitou roli v životě Teresy. O napětí tento díl ale není, to jde úplně mimo. Pokračování, vyprávěné ve dvou časových rovinách, otevírá Teresinu 13. komatu, která nám poodhalí, co ji formovalo v ženu, jaká se z ní stala, čím si musela projít, co vydržet, aby se ze dna, z popela zrodila silná a přesto citlivá osobnost...Dcera popela.
A dvojice Teresa a Massimo je velmi nezvyklá dvojka, já si z této série po čase nebudu pamatovat ty vraždy, pachatele, ale tuto senzační dvojici, která mi přirostla k srdci.
Velké doporučení celé série!

23.09.2022 5 z 5

Jiné životy Jiné životy Sofia Lundberg

Pěkný, dojemný a poklidně plynoucí příběh o ztrátách, nových začátcích, nečekaném přátelství a vyrovnání se s minulostí.
Na lavičce pod starým dubem se potkávají mladá Esther, která neprožívá zrovna šťastné časy a starší tajemná Ruth. I přes velký věkový rozdíl mezi ženami vzniká silné přátelské pouto. Jejich společné chvíle pomáhají Esther najít znovu sama sebe.
Kdo má náladu na lehce nostalgický příběh a ještě autorku nezná, vyzkoušejte...

20.09.2022 4 z 5

Jedno malé prasátko Jedno malé prasátko Rob Ashman

Asi jsem si měla dát větší pauzu mezi díly série. Stejná stavba příběhu, vyšetřování se střídá s vyprávěním vraha a je tam i více podobností. Popisy opravdu brutálních vražd jsou hodně zvrácené. Nějakého překvapení se v závěru dočkáme a snad i to pochopení pachatelova motivu je možné najít, ne obhajobu! Četlo se to i tentokrát dobře, i když úplné nadšení u mne chybí.
Co mně už ale docela vadí, že celé vyšetřování stojí na jedné osobě, ostatní jsou úplní blbci, jako fakt že jo, kteří jen dělají potíže a ničím k vyřešení nepřispějí. Snad to ve skutečnosti probíhá jinak.
Jednoduchá detektivka na pár hodin, pokud bude další díl, nevynechám... možná.

17.09.2022 3 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Pokud máte obavu z 650 stran, což není rozhodně málo, je úplně zbytečná. Vypravěčský styl autorky je naprosto strhující a velmi čtivý. O tom jsem se přesvědčila již v Alicině síti i v Lovkyni.
Osla, Mab a Beth tři velmi odlišné dívky, které neměly mnoho společného, přesto se z nich staly přítelkyně, když za války v Bletchley Parku pomáhaly dešifrovat tajné informace. Jejich přátelství však narušila zrada...Ten příběh má v sobě takový náboj, je napínavý, dojemný, dějově bohatý s krásně vykreslenými charaktery všech postav. Já nemusím špionážní romány, šifrování, kryptografii, Enigmu, to vše nemusím, pokud o tom ale nenapíše Kate Quinn :-).
Výborný román, pro mne z letošních historických jeden z nej, doporučuji nevynechat autorčin doslov, ve kterém mnohé postavy z příběhu ožívají.
Holky z Bletchley Parku, strávila jsem s vámi pár skvělých dnů, budete mi scházet....

14.09.2022 5 z 5

Bez tváře Bez tváře Rob Ashman

Velmi napínavé rychločtení, tato kniha vám dlouho na nočním stolku ležet nebude. Viděla bych to na začátek takové drsnější série, některé popisy byly dost nechutné, nic pro slabší nátury, ale milovníkům dobrých thrillerů budu doporučovat.
Na postavu Roz si asi budu trošku zvykat. Že má za sebou pohnutou minulost a jako lék na svá traumata používá větší množství alkoholu, tak to asi není v tomto žánru nic nového, že šéfové jsou na draka, tak to také nepřekvapí :-). Zajímavé jsou kapitoly z pohledu velmi zvráceného psychopata, ty jsou opravdu děsivé.
Jo, dobré to bylo, čtěte!

09.09.2022 5 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Kdyby knihy uměly mluvit, tato by na nás vykřičela velkou nespravedlnost s jakou se musely potýkat ženy v 60. letech v jižní Itálii, se zákony, které stranily mužům, s pohledem na tehdejší úděl ženy.
A když se necháte pomaloučku vtáhnout do tohoto příběhu, ve kterém je plno takové nespravedlnosti, ale i rodícího se vzdoru, touhy a odhodlání změnit to, co bylo po mnohá desetiletí neměnné, dostanete krásný příběh odvahy, síly a také takové tiché, ale silné lásky otce ke své dceři.
Krásný příběh, moc jsem si ho užila...

09.09.2022 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Senzační série! Pokud nebudete dumat nad některými neuvěřitelnostmi a přijmete nesmrtelnost Sayer :-), tak vás toto thrillerově adrenalinové čtení musí nadchnout.
Na začátku je rituální vražda mladé dívky a policisty, tím ale počet obětí nekončí. Děj je svižný od prvních stránek a míra stupňujícího se napětí dělá i tento díl neodložitelným.
I tentokrát se mi něco povedlo ,,vypátrat" dříve než vyšetřovatelům, ale na to jak je děj nakombinovaný to byla jen malá kapka v moři. A závěr? Tak tam zůstanete s otevřenou pusou, nevěřícně a naštvaně budete nadávat, nebo se tomu zasmějete a přijmete, že takové se dnes píší. Dovedu si představit, že pokračování nebude a trochu toho tajemství autorka nechá zahaleno. Ale i vrátka na pokračování jsou pootevřena....
Kdo nečetl, doporučuji, tady rozhodně od 1. dílu.

02.09.2022 5 z 5

Poslední slib Poslední slib Kathryn Hughes

Tak nějak nevím, je to první autorčina knížka, ze které nejsem úplně nadšená.
Kathryn Hughes si i tentokrát ponechala osvědčenou skladbu příběhu, který se odehrává v minulosti a současnost o 40 let později. V té minulosti jsem se do třetiny docela ztrácela v postavách a chvíli mi trvalo najít nějaké propojení. A také v závěru mně vše nepřišlo dotažené tak, jak jsem u autorky zvyklá. A končím s kritikou...
Příběh je to hezký, čte se dobře a podle hodnocení i líbivý. V rámci žánru stále nadprůměrný, jen má očekávání pětihvězdové knihy jsou vyšší od tak skvělé autorky.

30.08.2022 4 z 5