sakro sakro komentáře u knih

Skoč, hochu, skoč Skoč, hochu, skoč Stanley Bonnett

Přimlouval bych se o zařazení této knihy do povinné četby středoškoláků. Možná by mnohým pomohla k reálnějšímu pohledu na svět a na život, na jeho pomíjivost a nicotnost. Skvěle napsané dílo z kterého mrazí.

19.03.2023 5 z 5

Muž v zástěře Muž v zástěře Achille Gregor

Miluji humor Achille Gregora, rád se vracím ke všem jeho knihám. Ale skloubit příjemný a inteligentní humor s gastronomií (byť s gastronomií socialistickou a tedy chudobnou), to je prostě majstštyk. Jednoduše skvělé čtení.

19.03.2023 5 z 5

Patálie v Panonii Patálie v Panonii Achille Gregor

Trojice přátel cestujících po Maďarsku jsou pro mě českou paralelou Třech mužů ve člunu od Jerome Klapky Jeroma. Jen anglický humor nahradil ten český. Už jen pohybovat se křížem krážem po Maďarsku při neznalosti jediného maďarského slova lze nazvat odvahou. Situace, které z toho vznikají mě často nutily k hlasitému smíchu a pokud to bylo třeba v dopravním prostředku, pozorovali mě spolucestující podezřele. Kniha je to hodně stará, četl jsem ji od té doby několikrát a na stejných místech se směju pořád. Jen knihu nedoporučuji jako průvodce do země kolem Balatonu, už i tam se mnohé změnilo.

12.02.2023 5 z 5

Vtedy v Bratislave  - Môj život s Oskarom L. Vtedy v Bratislave - Môj život s Oskarom L. Žo Langerová

Kdo se chystáte tuto knihu číst, neváhejte. Když jsem ji doporučoval svým znáným k přečtení, nikdo o ní prozatím neslyšel. Syrové vyprávění o padesátých letech pohledem matky, která se přes všechna příkoří snaží vychovat svou dceru v duchu morálky. Její vinou bylo, že se provdala za přesvědčeného a odhodlaného, ale naprosto naivního komunistu, který zaslepeně věřil ideím a stal se tak nepohodlným nastupujícímu režimu. Měla by se stát povinnou četbou pro všechny voliče komunistů. Ale ti asi, bohužel, čtou jinou literaturu.

12.02.2023 5 z 5

Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny Martin Jemelka

Naprosto skvělá kniha, i když uznávám, že zdaleka ne pro každého. Musíte mít vztah k regionu, k životu v něm, k historii a ještě navíc aspoň trochu k hornictví. Tímto výčtem se asi počet zájemců o přečtení hodně zúžil. Ale ti, kdo to akceptují a po knize sáhnou, budou určitě spokojeni minimálně tak, jako já. Četl jsem více knih od pana Jemelky. Většina byla odbornější a tedy v konečném důsledku pro ještě užší okruh čtenářů. Kniha Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny je skutečně o lidech, o vzpomínká na často tvrdý život, ale také o nezdolnosti těchto lidí. Někdy prostě není na škodu mrknou se do historie a alespoň trošinku dnešní tryskový životní styl přehodnotit.

12.02.2023 5 z 5

Električka do tatranského nebíčka Električka do tatranského nebíčka Mikuláš Argalács

Ke knize mohou mít mnozí výhrady - moc odborná, místy nezáživná atd. Nikomu tento názor nevyvracím, ale pro fandy železnic a navíc milovníka Vysokých Tater je tahle kniha jednoduše zcela nepostradatelná.

Řeka, po níž připlul jazz Řeka, po níž připlul jazz Ivan Koreček

Jazz a New Orleans patří neodmyslitelně k sobě. Když jsem to město navštívil, procházel se uličkami Francouzské čtvrti a vcházel do jednoho klubu vedle druhého, uvědomil jsem si plný dosah tohoto rčení. A to jsem navštívil jen malou část klubů. Kdybych je chtěl jen projít všechny, musel bych si vyhradit mnohem více času. Dnes už je možno v neworleánských klubech slyšet samozřejmě i jinou hudbu, ale jazz pořád vladne. Knihu Řeka, po níž připlul jazz doporučuji doporučuji každému, kdo se tam chystá. Krásné fotografie a příjemné čtení vás navnadí ....

Herec k nepřežití Herec k nepřežití Albert Čuba

Herec k nepřežití je místy k nepřečtení. Že právě Albert Čuba napsal knihu z hereckého prostření právě tak, jak to udělal, mě zklamalo. Mám doma skutečně velké množství knih a rád se k těm dobrým vracím, třeba jen přečtením některých pasáží. Prostě si je oživím, osahám. Ale tuhle knihu jsem okamžitě po dočtení bez lítosti pustil do oběhu. Pokud se u vás zastaví, zkuste do ní kouknout. Třeba je chyba ve mně a vás osloví.

10.02.2023 2 z 5

Zlatá jáma Zlatá jáma Pavel Hejcman

Já to mám od dvou předešlých hodnotitelů jinak. Když jsem po knize sahal, vůbec jsem netušil, co očekávat. A nakonec jsem byl mile překvapen. Jednoduchý, ale logicky vystavený děj se slušnou gradací, k tomu trošu zajímavých informací z oblasti geologie - za mě velmi slušný počin.

10.02.2023 4 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Tahle kniha je pro mě velikým zklamáním. Očekával jsem povídky, které by drnkaly na strunu znémého rčení "Rusko rozumem nepochopíš". Někdo se možná dočkal, já ne. Měl jsem pocit, že forma povídek byla autorem hodně nadsazena nad obsah. Některé povídky jsem nepochopil, jiné jsem přetrpěl. Ať si každý vyzkouší sám, ale za mě prostě ne...

10.02.2023 1 z 5

Horní města Krušných hor - Karlovarský kraj Horní města Krušných hor - Karlovarský kraj kolektiv autorů

Nádherná kniha, perfektní text, skvělé fotky. Prostě bez vad a mé plné doporučení. Kniha má však jeden velký nedostatek - je naprosto nesehnatelná. Ani přes trh knih, ani v Knihobotu, ani přes antikvariáty. Kontaktoval jsem vydavatele a bylo mi řečeno, že ani přes vyšší poptávku nemají v plánu dotisk. Je to škoda .....

08.02.2023 5 z 5