sakro sakro komentáře u knih

Stíny nad Krušnými horami Stíny nad Krušnými horami Renata Šindelářová

Knihy, které někdo vybere pro dvojjazyčnou mutaci jsou ve většině případů nezajímavé a připadá mi, že to je jediný způsob, jak je veřejnosti prezentovat. O to víc oceňuji tento počin. Povídky jsou zábavné a překvapivé, takové literární chuťovky. Když se podíváte na výběr autorů, zjistíte, že se opravdu jedná o lidi, kteří mají ke Krušným horám vztah. A je to poznat. Milé a příjemné čtení, které nelze nedoporučit.

26.05.2023 5 z 5

Vraždy mezi koly Vraždy mezi koly Naďa Kverková

Mám rád detektivky, mám rád české detektivky. Proto jsem si celkem oblíbil řadu Původní česká datektivka od nakladatelství MOBA. Vraždy mezi koly mě ale dost zklamaly. Po velmi slušném začátku se začalo nabalovat stále víc a víc dost nepravděpodobných dějů, zahraniční agenti, tajné služby, židovské válečné zlato a nevím co ještě. To mi vždycky sedělo k megalomanské americké detektivce. Já mám raději tu obyčejnou, českou, kde je vražda a její motiv nakonec velmi jednoduchá a v podstatě nešťastná a smutná událost. Dočetl jsem v podstatě jen z povinnosti a vím s jistotou, že po žádné další knize od této autorky nesáhnu.

17.04.2023 2 z 5

Vlaková loupež po česku Vlaková loupež po česku Petr Študent

Nenápadná kniha na kterou jsem narazil v podstatě náhodou. Přestože mi jméno autora neříkalo nic, příběh mě chytil od prvních stránek. Jednoduchý a přitom čtivý vypravěčský jazyk ve spojení s výborným námětem funguje skvěle. Detektivní příběhy v současné době zaplavují náš knižní trh, ale těch opravdu dobrých je málo. A tahle pro mě jěště i z těch dobrých vyčuhuje. Za příjemně strávené chvíle u knihy panu Študentovi děkuji a chci doufat, že to nebyl jeho poslední literární počin.

19.03.2023 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Občas se vyskytne někdo, koho i přesto, že jeho pracovním oděvem je kněžské roucho, rád poslouchám, nebo čtu. Pan Czendlik k nim urřitě patří. Ne vždy se s ním shodnu, na něco mám třeba jiný názor, ale o tom už život je. I přes výhrady jej považuji za velmi rozumného a přemýšlivého člověka s osobitým, ale o to sympatičtějším postojem k otázce náboženství a víry. Vím, že ortodoxní katolíci jej považují za zlo, ale těch je mi pouze líto.

04.03.2023 4 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Zavřel jsem dočtenou knihu a vlastně nevím, co si mám myslet. Rozporuplné. Rozhodně bych ji nevychvaloval do nebe, ale odpad se mi zdá také nespravedlivý vůči autorovi. Sáhl jsem po hororu, dostal jsem ho. Ani literární formu nemohu úplně odsoudit. Každopádně už jsem četl horory, které mi byly bližší. Řekněme, že na mě trochu moc naturalistické. Ale pokud někdo právě tohle vyhledává, budiž mu přáno. Ale asi už po další knize tohoto autora nesáhnu.

14.02.2023 2 z 5

Sedm dní do pohřbu Sedm dní do pohřbu Ján Rozner

Smutná, ale nesmírně silná kniha. Jelikož se nejedná o fikci, ale realitu, musím přiznat, že jsem nic podobného nečetl. Vzpomínky na sedm dnů od smrti milované bytosti do pohřbu a to vše orámované počátkem 70.let. Ta doba je důležitá, neboť nebožka byla v nemilosti stranických špiček a o to bylo vše s přípravou pohřbu složitější. Ta dusivá atmosféra je nepřenositelná, takže nezbývá než otevřít knihu a začíst se ....

12.02.2023 5 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Perunův hněv trochu vybočuje z řady Vašíčkových mystických knih. Do čistokrevného románu zasazuje beskydské pověsti. Napsáno je to velmi čtivě a musím se přiznat, že jsem to zhltal jedním dechem. Možná ale taky proto, že se děj odehrává v mi notoricky známých místech, takže je mi vše tak trochu bližší. Po literární stránce tomu nechci nic vyčítat, koneckonců autor je už dostatečně vypsaný, aby věděl, co na čtenáře platí. Nevím ale, jestli to bude fungovat i na čtenáře, kterým ostravsko a Beskydy nic neříká.

12.02.2023 4 z 5

Válka s vlky Válka s vlky Aleš Dostál

Po stránce literární a stylistické není knize moc co vytknout. Dobře se čte (teď nemám na mysli obsah), děj se pěkně posouvá a mohlo by se zdát, že má i logická vysvětlení. Je však nutno oprostit se od vzoru charakteristického čtenáře bulvárního deníku Blesk, který věří tomu, že co je napsáno je pravda. Zůstaňme nohama na zemi . Všichni víme, že u ekologie obecně existují, až na pár výjimek, dva tábory. Fanatiční zastánci a absolutně zaslepení odpůrci. Oba tábory uznávají jen svou pravdu a pro oba je konstruktivní dialog neznámým pojmem. Většina problémů je řešitelných, ale je nutno naučit se naslouchat a umět přijmout kompromisy. Pokud se knihu teprve chystáte číst, zkuste si ještě jednou přečíst těchto pár řádků, než ji otevřete.

12.02.2023 3 z 5

K horským velikánům zub za zubem K horským velikánům zub za zubem Petr Vokáč

Jsem celoživotní fanda na vlaky a na lanovky, horské a ozubnicové dráhy obzvlášť. Takže to hodnocení asi nebude moc objektivní, ale obrázek si stejně musí udělat každý sám. Podobných knih není zas tak moc a při cestách v alpách jsem ji použil i jako inspiraci. Nádherné fotografie, kvalitní popisy, i když někdy snad až moc odborné. Ale ty se dají jednoduše přeskočit. Pro fandy a tuláky po horách skvělá kniha a ti, kteří hory nemusí, po knize stejně nesáhnou.

12.02.2023 5 z 5

Playgirls I Playgirls I Vladimír Páral

K Páralovi jsem hledal cestu poměrně dlouho a dlouho i celkem bez úspěchu. Až s přibývajícími léty jsem začal přicházet na chuť jeho stylu a myšlenkovým pochodům. Dnes již se zařadil k mým oblíbenějším autorům. Ovšem s výjimkou této knihy. Té jsem na chuť nepřišel a už určitě nepřijdu. Přečíst se to dá, ale důvod, pro který bych se ke knize měl třeba někdy vrátit, ten nemám. Osobně považuji za asi nejslabší autorovo dílo.

08.02.2023 2 z 5

Nosím v sobě mnohé jizvy Nosím v sobě mnohé jizvy Ján Štrasser

Dlouho jsem se odhodlával k přečtení, protože jsem považoval pana Kňažka za trošku rozporuplnou postavu (nikoliv jako herce, ale jako politika). Byla to však chyba. Od přečtení první stránky už jsem se v podstatě nemohl odtrhnout. Spousta zajímavých životních vzpomínek a také životní moudrosti, pokání a pokory v příjemném vyprávění dvou blízkých mužů. Rozhodně doporučuji k přečtení. Nesmí to však být čtení povrchní.

07.02.2023 5 z 5

Smrtící obhajoba Smrtící obhajoba Boris Steinbauer

Velmi slušná detektivka na kterou jsem opět narazil naprosto náhodně v knihovně. Vždy si do balíčku vypůjčených knih přihodím něco z řady původní české detektivky od nakladatelství MOBA. Pravdou je, že i tady už jsem se několikrát spálil, ale je to spíš výjimka. Mám prostě českou detektivku rád a až na pár případů jí dávám přednost před knihami zahraničních autorů. Knihy Borise Steinbauera jsem doposud neznal, přesto jsem volby nelitoval. Příběh se dobře čte, má poměrně slušný spád a pár překvapivých, zlomových míst. To, že se děj odehrává v covidové době poznamenané rouškami, karanténami a očkováním, je jen taková třešnička na dortu, která zůstane v knize uchována jako vzpomínka na časy, na které vzpomínat spíše nechceme.

12.05.2024 4 z 5

Blb na výletě Blb na výletě René Melichar

Velmi pěkné a příjemné postřehy ze života rodinného i rodičovského. Měl jsem pouze problém s jazykem, neboť vtipné historky byly pro mě podávány moc sofistikovanou a šroubovanou češtinou. Občas jsem se musel kus textu vracet, protože jsem se v něm ztratil. Od názvu jsem očekával humor až třeskutý. Ten mám však spojený s jazykem jednoduchým a díky němu se mi ten humor dostával občas až na vedlejší kolej. Tak se pokusím ještě o jinou knihu autora a uvidím.

18.03.2024 3 z 5

Vražedkyně Vražedkyně Pavel Kohout

Velmi slušně napsaná kniha. Jen na můj vkus příliš mnoho retrospektiv, chvilkama jsem se ztrácel, ve které době vlastně jsem. Ale vždy jen na moment a objesnění přišlo vzápětí. Před časem jsem od stejného autora četl Les Bor a možná se mi líbil o chlup víc. Jen mi není úplně jasno, jaký vztah má autor ke kriminalistům. Kdyby se se stejnou četností vyskytovali u Policie kriminalisté, na jakých má své knihy postaveny, asi by to byla dost smutná realita. Ale i přesto jsem se při váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami přiklonil k tomu lepšímu.

15.12.2023 4 z 5

Nejchytřejší národ na světě Nejchytřejší národ na světě Ivan Kraus

Moc jsem nepochopil, proč je tato kniha vydána v rusko české dvojjazyčné verzi. Myslím si, že rusové mají jiný styl humoru a tento je pro ně cizí. Buhužel, já jsem obyvatelem české (nebo spíš moravské) kotliny a patriot a přesto ani já jsem tento styl humoru moc nepochopil. Snad jen povídka Návod k použití je výjimkou. Četl jsem od pana Ivana Krause už více knih a moc se mi líbily. Ale tato se opravdu nepovedla.

16.11.2023 2 z 5

1945 1945 Jiří Padevět

Projekt této knihy je naprosto skvělý. Poválečná zvěrstva příslušníků lidské rasy bez ohledu na národnost je něco, co by se mělo nejen připomínat, ale snad i "vtloukat" do hlavy novým generacím. Co mě však zklamalo, je literární forma tohoto díla. Neuvěřitelné a mnohdy až sadistické příběhy líčené lyrickou a v některých povídkách snad až poetickou formou, to je něco, co můj rozum nebere. V někom možná zůstala zášť, někdo měl prostý lidský strach, jiný chtěl udělat tlustou čáru za historií a začít s koncem války vše nanovo. Ale nevěřím tomu, že ti lidé rozmýšleli poeticky. Že rozmýšleli o hvězdách, o jiskřící rose na trávě. Prostě nevěřím. Chtěli se najíst, obout, obléct, odejít domů, najít své nejbližší a hlavně zapomenout. Pro mě je to prostě škoda promrhané příležitosti. I přesto je to kniha, která stojí za přečtení a hlavně za zamyšlení.

07.08.2023 3 z 5

Horní města Krušných hor - Ústecký kraj Horní města Krušných hor - Ústecký kraj kolektiv autorů

Nádherná kniha, velké množství skvělých fotografií, graficky i faktograficky excelentně zpracováno. Nemá chybu.

19.07.2023 5 z 5

Opavský uličník: Historie a současnost ulic a náměstí Opavský uličník: Historie a současnost ulic a náměstí Jaromíra Knapíková

Naprosto skvělá a jedinečná kniha, samozřejmě však pouze pro toho, kdo má k Opavě nějaký vztah.

13.07.2023 5 z 5

Stíny nad Krušnými horami 2 Stíny nad Krušnými horami 2 Renata Šindelářová

Před pár dny jsem hodnotil první díl této povídkové knihy a v podstatě bych byl nucen opsat to hodnocení beze změny. Nenáročné a příjemné čtení, které si nemůžete nechat ujít, pokud jsou Krušné hory alespoň trochu blízké vašemu srdci.

01.06.2023 5 z 5

Mexikán Mexikán Francisco Pérez López

Skvělé, skvělé, skvělé. Nevím, jakými jinými slovy bych tuhle knihu lépe vystihl. Jen podtrhuji to, co přede mnou napsal v komentáři "Sirkajirka" - strhující, napínavé děsivé. Román s velkým R. Pokud knihu seženete, neváhejte a začtěte se. Kdyby bylo k dispopzici více hvězdiček, tady neváhám.

19.03.2023 5 z 5