Rup Rup komentáře u knih

Lovci vlků Lovci vlků James Oliver Curwood

Asi už jsem vyrostl. Navíc čeština mého vydání je dost mizerná. Za mě střed.

18.01.2018 3 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Čtení vskutku pohodové. Doporučuji kupříkladu na dlouhé zimní večery.

14.12.2017 4 z 5

Zapomnětlivý vrah Zapomnětlivý vrah Attila Kristóf

Socialistický krimi thriller s občasnými pokusy o vtipnost.
Máte-li co na práci, neztrácejte čas.

08.12.2017 2 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Pohodové optimistické čtení, laskavý humor. Doporučuji.

02.12.2017 4 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Skvělý nápad, výborně zpracovaný a naprosto zmršený stupidním překladem.

25.11.2017 3 z 5

Madame dnes přijde později Madame dnes přijde později Susanna Kubelka

... jestli nezemřeli, žijí šťastně dodnes. Poslední hlt kávy bývá nejsladší a zde je konec opravdu hodně přeslazený. Jinak se jedná o čtivo vcelku dobré, tedy pokud neočekáváte něco hlubokomyslného. Taková lepší červená knihovna. Dokonce i překlad, odmyslíme-li si všechna pak a potom a většinu ukazovacích a přivlastňovacích zájmen, přinejmenším neuráží.

22.11.2017 3 z 5

Královna Královna Alex Haley

Haley musel autorovi udělat něco hrozného, že se mu tak strašlivě pomstil. Příšerné i díky českému překladu, jenž tomuto paskvilu zdárně sekunduje. Odpad!

03.11.2017 odpad!

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Doslov mě doslova dostal. Jen mi v něm chybí ještě Marx, Lenin a Stalin, případně Gottwald (Béďa Engelsů nechybí), což je na pováženou. Vynecháme-li tedy údernický úvod a zmíněný doslov, pak nelze než smeknout nad autorovou odbornou erudicí a bujnou fantazií. Bohužel spisovatelem nikdy nebyl, není a nebude. Slovní obraty naivní, stylistika mizerná. Za obsah a jako vždy skvělé Burianovy ilustrace dávám čtyři hvězdy. Především mládeži, doporučuji.

31.10.2017 4 z 5

Ve spárech oceánu Ve spárech oceánu Knud Andersen

Autor byl možná dobrým námořníkem, ale určitě špatným spisovatelem. Bez nápadu, postrádá dramatičnost, vtip i nadhled, naivní i na dětskou literaturu, a to včetně češtiny překladu. Vlastním ani nevlastním potomkům bych nedoporučil, mohli by si zkazit vkus.

22.10.2017 1 z 5

Nové pražské pověsti Nové pražské pověsti Václav Cibula

Literární skvost to není, spíše kronika než lidové vyprávěnky, ale oproti prvnímu dílu se mi zdá o poznání lepší, jako by se autor vypsal. Jednu hvězdu přidám.

05.10.2017 4 z 5

Pražské pověsti Pražské pověsti Václav Cibula

Poetický námět nepoeticky podaný. Spíše než lidové vyprávěnky mi vyprávění připomíná diplomovou práci. Shodou náhod jsem si před nedávnem listoval v jednom ze svazků Pohádek a pověstí Boženy Němcové a musím konstatovat, že autor za jejím stylem i jazykem žalostně pokulhává. A když už jsem u těch porovnání, k Pražským pověstem mě přivedlo listování v Andersenových pohádkách rovněž s ilustracemi Cyrila Boudy a bohužel opět jednoznačně, s velkým náskokem bodují ilustrace v Andersenových pohádkách. Nuže střed.

03.10.2017 3 z 5

Ember, posel věků Ember, posel věků Mark Canter

V skrytu duše jsem doufal v inteligentní příběh o konfrontaci člověka prehistorického versus moderního, a on je to stupidní thriller o konfrontaci zlých kapitalistů s hodnými, no řekněme dětmi přírody. Kromě toho pan spisovatel neumí psát a paní (slečna) překladatelka neumí česky, natož hezky, neřkuli krásně (stylistika, syntaxe i prostý pravopis - vše otřesné). Původně jsem chtěl dát za lehce neotřelý nápad alespoň jednu hvězdu, ale postupně se čtení změnilo v utrpení, tudíž házím do odpadu. Je mi líto. À propos, vědeckého (sci-fi), ani pohádkového (fantasy) v románu není zhola nic.

22.09.2017 odpad!

Živá investice Živá investice Dick Francis (p)

Upřímně řečeno jsme byl víc zvědavý, jak se autor vymotá ze zápletky hrdinova milostného života, než z vlastní detektivní linie. Závěr byl už sice dost průhledný, to však románu nijak neubližuje. Ve svém žánru je zkrátka Francis špička. Doporučuji všem milovníkům dobré detektivky a romantickým duším.

18.09.2017 5 z 5

Městečko v Ohiu Městečko v Ohiu Sherwood Anderson

Popis průměrnosti. Průměrné maloměsto, průměrní obyvatelé, průměrné osudy a, bohužel, dle mého, průměrné zpracování. Spíše než beletrii mi kniha vskutku připomíná popis: popis vázy s květinou, popis secesní budovy, popis kbelíku se špinavou vodou, ... S hrdiny bych se snad i dokázal ztotožnit, s autorovým dílkem nikoli.

31.08.2017 2 z 5

Puls nekonečna Puls nekonečna Ivan Adamovič

Upřímně? Nic moc. Co dodat?

28.08.2017 2 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Asi je chyba ve mně, ale nějak mě příběh nechytl, až na střední část světa paralidí. Tak dávám střed.

17.08.2017 3 z 5

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Dnes už nic objevného, ovšem ve své době... K tomu skvělý styl psaní. Všechny ty dnešní "hororové" slátaniny mu nesahají ani po kotníky. Doporučuji.

19.07.2017 4 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

I napodruhé skvělé. Určitě patří do zlatého fondu světové literatury a na čestné místo v knihovně. Doporučuji.

04.07.2017 5 z 5

Slezské báje a pověsti národní Slezské báje a pověsti národní Karel Jaromír Bukovanský

Autorovi zjevně chybí "básnické střevo". Proti Němcové nebo Erbenovi hodně chabé.

29.06.2017 2 z 5

Baron Prášil Baron Prášil Gottfried August Bürger

Vždy zhltnu na posezení a Zemanův film je také skvělý. Doporučuji.

27.06.2017 4 z 5