Rup Rup komentáře u knih

Dárce Dárce Ken McClure (p)

Debilní formou i obsahem. Nedočetl. Zdejší hodnocení nechápu.

09.04.2023 odpad!

Křížová palba Křížová palba Dick Francis (p)

Velmi slabý odraz otcova stínu. Jestliže měl starší z Francisů panáky uvěřitelné a jejich chování bylo vždy logické, vycházející nejen z dané situace, ale i z jejich charakteru a z prostředí, které je formovalo, pak u syna, alespoň v tomto případě, platí pravý opak. Charaktery, pokud se dá nějaký vystopovat, jsou ploché, chování postav nelogické až stupidní, a to od hlavního hrdiny až po cifršpióna z berňáku. Nápady vybrakované z otcových děl stylem: Jak pejsek a kočička pekli dort, ovšem akce postrádají jakýkoli dramatický náboj. Felix střílí slepými.
Co se týče překladu, pak jazyk použit moderní, tj. chudý obsahem i duchem, ovšem v technické terminologii zamrzlý v devadesátkách (mobilní telefon - mobil; laptop - notebook; atd.).
Pokud si nechcete kazit vkus a degradovat odkaz díla Dicka Francise, v němž jsou i mrtvoly živější, nečtěte.

13.01.2023 1 z 5

Na řece Zabu Na řece Zabu Karel May

Tři, poměrně slaboduchá, misionářská dobrodružství (spíš misionářská, než dobrodružství) s prakticky totožným syžetem - hrdina nejprve dostane přes hubu, aby následně přelstil celou armádu jen silou křesťanské víry. Kdyby bojoval se lvy, patrně by ukecal i je; ani jednou si nevystřelil (tolikrát připomenuté náboje ve své henryovce už musí mít úplně rezavé). Tož tolik.

30.09.2022 2 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Až jsem se lekl, že jsem konečně narazil na skvěle napsanou severskou krimi. Závěr bohužel sklouzl do průměru jak formou, tak obsahem. Nicméně pro nepříliš náročné fanoušky krimi doporučuji.

02.04.2022 4 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Je až zarážející, kolik lidí v momentě, kdy rozeznají písmenka na klávesnici, nabyde přesvědčení, že jsou vyvoleni stát se spisovateli. Velká škoda, že si autorka, po prostudování historických pramenů, nenašla čas seznámit se rovněž s literaturou a s rodným jazykem. Postavy bez života, děj plytký, příběhy těžko uvěřitelné, jazyk bezduchý; bez invence, nápadu, vtipu, myšlenky. Proč dávám jednu hvězdu, jen bozi vědí. Snad, že mám slabost pro něžné pohlaví.

15.02.2022 1 z 5

Detektivní povídky Detektivní povídky Lawrence Block

Vskutku neortodoxní přístup k danému žánru. Ač mám raději klasické detektivky, horory, etc., docela se mi to zamlouvalo.

31.01.2022 4 z 5

Podzim Stínů Podzim Stínů Simon R. Green

Slátanina všech možných žánrů bez logiky a fantazie. Jedna hvězda za občasné náznaky čtivosti. Navíc jsem přesvědčen, že literatura jakéhokoli typu by měla povznášet ducha a kultivovat jazyk. Dílko však ducha ubíjí a jazyk degraduje (byť nevím, zda originál, či až překlad), což už se vlastně stává pravidlem.

31.01.2022 1 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Pan překladatel (František Vrba) se rozhodl být chytřejší než autor, a tak českým čtenářům předkládá dokonale vypreparované dílo. Koho četba tohoto typu nezajímá, nezavadí o ní i kdyby to byl komiks, koho zajímá, dostává torzo. Bohužel nepoužitelné.

07.12.2021 odpad!

Lilith: Had v trávě Lilith: Had v trávě Jack Laurence Chalker

Socialistické ideje prezentované snůškou nesmyslů a nelogičností. Pakliže se dle zdejšího hodnocení jedná o jedno z vrcholných autorových děl, kde se musí nacházet dno? Jeden příklad za všechny: Jak nechat uniknout nejšpičkovějšího agenta a zabijáka v celém vesmíru ze spárů zločinců, kteří jsou schopni ho usmažit pouhým pohledem na kilometry daleko? No přece naložit mu na záda padesátikilovou babu a poslat ho naprosto bezbranného po hlavní silnici. Takových pitomostí, krom toho, že se hlavní hrdina celou dobu chová jako úplný trotl, přestože je nadupán vědomostmi několika galaxií, celá řada. Nuže, komu nevadí "literatura", v níž namaštěné muskulatury pobíjí celé armády vybavené nejmodernějšími zbraněmi, snad si v tom něco najde.

20.11.2021 1 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Autorův návrat do rodiště v němž se nenarodil, k nepokrevním sourozencům vlastní duše. Kdo jiný by měl naplnit ono křesťanské "všichni lidé bratry jsou" než On? Ač jsem ducha veskrze racionálního, Hrabalova poetika mě vždy dostane. Vřele doporučuji.

13.11.2021 5 z 5

Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

Poetika všednosti, poetika duše. Úvod pro badatele všednodennosti v celé své barvitosti. Pozorný čtenář má konečně možnost zjistit, že i vaši sousedé jsou lidé.

13.11.2021 5 z 5

Krajina stínů Krajina stínů Edgar Allan Poe

Povídka téměř žádná, spíše jen eseje poplatné extrémně logickému autorovu myšlení. Pro mě bohužel vskutku nepovedený výběr. Byly-li by povídky / eseje / rozbory roztroušeny např. ve výboru z díla "Zrádné srdce", patrně by se tam ztratily, aniž by kvalitě ubraly, leč takto…

21.10.2021 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Sága formátu románového napsaná stylem fejetonu. Chápu, že dnešní mládež moc číst nechce (vyjma snad povětšinou idiotských "vejšplechtů" na sockách a všelijakých hoaxů) a sáhodlouhá pojednání už vůbec ne, nicméně jsem přesvědčen, že téma, doba i protagonisté by si zasloužili více prostoru, širší záběr. Přes toto postesknutí, jímž odůvodňuju ubrání jedné hvězdy, uznávám kvalitu a doporučuji.

13.10.2021 4 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Velmi, velmi slabé, velmi, velmi, velmi naivní a v podstatě o ničem. Spíše antireklama na tabákové výrobky a Pavel Zeman coby kontra Marlboro Man. Kdyby zde nebylo uvedeno datum vydání v roce 1939, odhadoval bych výtvor tak na rok 1920. Souvislosti si račte spočítat sami.

21.07.2021 2 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Lituji, ale ne. Velmi chabé zpracování velmi silného tématu. Použité výrazové prostředky jsou směska soudobého "smartfonového" a prvorepublikového výraziva. Forma něco mezi biografií a popisem. Jsem už starý muž a jak známo, starým lidem i malý vánek dokáže vehnat slzy do očí, leč tady ani nefouklo. Paní Homolová Tóthová to zjevně nezvládla. Ještě jednou lituji, ale víc jak tři nedám.

18.07.2021 3 z 5

Vraždící psi Vraždící psi Jason Dark (p)

Pokud neočekáváte duchaplný, popřípadě estetický zážitek, dokážete odpustit pár nelogičností a prachmizerný jazyk, je to jako četba na usnutí použitelné.

14.07.2021 2 z 5

Oheň a voda Oheň a voda Diana Palmer

Samozřejmě klišé, ale profesionálně odvedené řemeslo. Přirovnáno např. k instalatéřině, nehledejte krásu ani hloubku ducha, ale aspoň to nikde nekape.

30.06.2021 3 z 5

Psí dědek Psí dědek Michel Guibert

Klasická detektivka, byť se v ní motají dva na sobě nezávislí detektivové, což nebývá zvykem. Občas jsem byl zaskočen chaotickou větou, která mi ani po několika přečteních nedávala smysl, několikrát i zcela nesmyslným tvrzením. Nevím však, zda to nebylo ztraceno v překladu. Za mě slušný průměr, nicméně typ přečíst a zapomenout.

19.05.2021 3 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Musím říct, že mě naprosto iritovala naprostá rezignace na elementární stylistiku. Patrně tím autor sledoval nějaký záměr, leč hloubka jeho myšlenky ke mně nedorazila. Snad, že ústřední postavou je teenager, leč on není vypravěčem. Tedy za mě hvězda dolů, a to jsem rozmýšlel nad dvěma dolů. Nuže, vážení komentátoři, přesvědčili jste mě. Co se týče stesků na absenci vysvětlení na závěr, pak věru není třeba, táhne se příběhem jako Ariadnina nit. Stačí se lehce zamyslet; opustit linku oběť - vyšetřování - pachatel. Jedná se o psychologické drama, nikoli o klasickou krimi. Víc nedodám, mohlo by se už jednat o spoiler a to bych nerad.

01.05.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Musím přiznat, že v záplavě těch severských pitomostí dost vyčnívá, ale že bych šel do kolen, říct nemůžu. Popravdě ve mně četba žádné nesmazatelné dojmy nezanechala. Je zřejmé, že stane-li se mizerná kvalita normou, vše co vybočuje se považuje téměř za zázrak. Pro mě průměr.

17.03.2021 3 z 5