rozvera rozvera komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Sugestivně a naprosto věrohodně napsaný příběh, na který se nedá zapomenout.

03.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Doslova strhující pokračování života obyvatel Těšínska v době po skončení první světové války až po dobu okupace Československa. Nebyla to jen doba budování nového státu a hospodářského rozmachu, ale i rozepří v národnostně rozmanité oblasti, kdy si nárok na dominantní roli činili nejprve Poláci, jako majoritní skupina obyvatel, posléze Češi, kterým připadlo po válce území a nakonec po nástupu fašizmu Němci. Spory se mnohdy promítaly i do rodin, což autorka dokázala v tomto vyprávění dokonale vystihnout. Všechny osoby jsou tak pravdivě a plasticky popsány. Celému příběhu , i když celkem nenápadně, dominuje Barka, krásná postava, plná lidskosti a porozumění, stmelující celou rodinu. Velká úcta autorce, která ve své románové kronice přibližuje čtenářům dobu, kterou již nepamatují a život v oblasti ,kterou neznají, pokud v ní jejich předkové nežili.

27.06.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Hledání vlastních kořenů vede někdy k překvapujícím výsledkům, jako v případě tohoto brilantně napsaného příběhu. Autorka sice uvádí v úvodu, že případná podobnost osob je náhodná, ale tak plastické a podrobné vylíčení jejich osobností a života musí mít reálný vzor a nemůže to být jenom fikce. Já jsem se v literatuře již před léty setkala s postavami poválečných rumunských přesídlenců českého a slovenského původu a jejich těžkého začleňování do jim neznámé země s jinými zvyklostmi, mnohdy to byli již potomci původních emigrantů. Podobnost jsem našla i v deníku mého příbuzného, který prožil jako zaměstnanec firmy, podnikající v Rumunsku, léta předválečná i válečná v této zemi a s obyvateli českých vesnic se měl příležitost blíže seznámit a dokonce osobně znal i některé české přesídlence, poznal jejich způsob života a spřátelil se s nimi. Snad proto jsem byla příběhem tak zaujata. Paní autorce vyslovuji vřelé díky.

24.05.2022 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Nejlepší psychologický román, jaký jsem za dlouhou dobu četla, s prvky filozofie i sociologie. Příběh o mládí, jeho představách, přátelství i soucitu, mladickém selhání, zbabělosti a pocitu viny, který nesmaže ani pozdější hrdinství ve válce. Ani bezvýhradná a bezbřehá otcovská láska, podepřená bohatstvím , nedovede vyléčit dceřinu tělesnou nemohoucnost, ani jí pomoci z neopětované lásky a zabránit konečné tragédii. Postavy příběhu jsou tak uvěřitelné a plastické, že přímo vystupují ze stránek knihy. Je to román vpravdě nadčasový a i dnešnímu čtenáři má co říci.

05.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Autorka odvedla záslužnou práci touto románovou kronikou, v níž poutavou formou čtenářům přiblížila oblast Těšínska, kterou kromě poblíž žijících lidí málokdo zná více než zběžně.Už téměř nežijí pamětníci časů poslední čtvrtiny 19. století a prvních dvaceti let století dvacátého, kteří by mohli podat svědectví o životě prostých lidí v této době. Román začíná jako vyprávění o strastiplné cestě ústřední postavy za levnější solí do města solných dolů Věličky, postupně se rozvíjí do rodové ságy, popisuje nesmírně těžký život hornických rodin rodin a jejich soudržnost, graduje dramatickým zápasem o živobytí v době první světové války a končí občanskými válečnými nepokoji obyvatelstva, kdy se vládnoucí mocnosti dohadují o poválečném uspořádání státních hranic, zatím co ozbrojené složky české i polské se zbraněmi pokouší uklidnit rozjitřené vícenárodnostní obyvatelstvo regionu a dochází ke zbytečným ztrátám na životech. Období let 1918 až 1920 není dostatečně známé, proto je velmi dobré, že se mu autorka v románu věnovala.

28.08.2020 5 z 5

Před několika dny jsem dočetla pozoruhodnou knížku, která je vlastně jakousi zpovědí autora a jeho ohlédnutím za léta policejní práce, které obětoval vlastně svůj osobní život. Vzpomíná nejen na kauzy vyhrané , ale i na ty, které se tak dlouho vlekly, až je spláchla voda, přiznává i svoje pochybení, jak z mládí, tak i za dobu působení ve vysokých funkcích policie. Jeho vyprávění se nebude líbit řadě osob z vysokých postů podnikatelských, politických, policie, advokacie i justice, kterým lidově řečeno "šlápl na kuří oko". Velice dobře spolupracoval investigativní novinář pan Klíma, celý příběh působí uceleně a čte se jako detektivka, kdyby to ovšem nebyla zároveň smutná skutečnost. Po dočtení posledních slov knihy jsem si řekla, kniha bude mít jistě ohlas z "potrefených" míst a ejhle, dnes to začíná. Autor zřejmě s nepříznivým ohlasem počítal a doufám, že mu bude se svou býčí razancí důstojně čelit.

20.08.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Sugestivně, místy realisticky, místy snově podaný příběh, vlastně jsou to dva příběhy, z druhé světové války, vzájemně ke konci na chvíli propojené. Jeden příběh je o osleplé pařížské dívence, která prožije válečné období na bretaňském pobřeží a ve druhém příběhu jde o chlapce, sirotka z Německa, který je v řadách Hitlerjugend naverbován do německé armády a poslán na frontu do Francie. Jako červená nit se na pozadí příběhu vine legenda o jedinečném diamantu Moře plamenů. Chvílemi je trochu matoucí časté střídání časových období od roku 1934 až po rok 1974, vyžadující zvýšenou pozornost. Na zajímavosti příběhu to nijak neubírá, jeho bohatost a rozmanitost to naopak zvyšuje.

25.02.2022 4 z 5

Raději zešílet v divočině Raději zešílet v divočině Aleš Palán

Konečně jsem se zase mohla v knihovně probírat jen tak, bez určitého záměru, knihami v regálu. Namátkou jsem sáhla po objemnějším svazku a hned bylo rozhodnuto. Nadpis červenou barvou, to se hodí, jméno autora známé a fotky pana Šibíka obdivuji. Vynikající vyprávění o samotářích, kteří si z různých důvodů zvolili život v zákoutích šumavské přírody daleko od civilizace a byli ochotni se s autorem podělit o své životní postoje, zkušenosti i své myšlenkové pochody. Citlivě, bez jakýchkoliv odsudků, vedl autor rozhovory s mystiky, snílky a různými, jak by řekl stařík z Krkonoš "muderlanty", o životě v osamění a jeho smyslu. Jako nejpragmatičtější mi připadaly obě ženy . Překrásné fotky mají k jednotlivým příběhům svou výpovědní hodnotu a tvoří perfektní doplněk.Moc se mi líbil rozhovor s bratry Klišíkovými, musím ocitovat aspoň jednu myšlenku jednoho z bratrů:"Jsem natolik frajer, že vím, že nepřítel je vždycky v nás. Nikdy neříkej, že nějací oni za všechno můžou, že svět je špatnej. To by byla zásadní chyba. Já sám jsem sobě nepřítelem, stejně jako jsem sám sobě bohem".

07.06.2020 5 z 5

Při včerejším úklidu knihovny jsem vzala do ruky tento malý poklad v krásné dárkové vazbě a sedíc na zemi jsem znovu vstřebávala tu moudrost, předávanou čtenáři krásným jazykem, nadčasové myšlenky v souvislosti s historickým dějem a přesto mají co říci i dnešnímu člověku.

08.03.2017 4 z 5

Guliverovy cesty Guliverovy cesty Jonathan Swift

Byla to moje úplně první vlastní kniha, kterou jsem dostala v 8 letech od milované tety, četla jsem ji jako pohádku stále dokola ,ochotná z ní předčítat každému, kdo chtěl poslouchat, třeba i psovi. Teprve po letech , kdy jsem se ke knížce náhodně při úklidu knihovny vrátila, jsem pochopila, že je to velmi sociálně a satiricky podaný příběh, nemilosrdně tepající nešvary společnosti z počátku 18. století, které se v obměnách táhnou až do dnešních dnů.

25.02.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tato kniha mne fascinovala od první do poslední stránky. Skutečné postavy "bohyni" z kopanic Bílých Karpat, jejich pohnuté osudy i "výpisy" z archivních dokumentů tvoří jedinečný celek bez hluchých míst. Přesto, že je to románové zpracování, je příběh založen na skutečných událostech a o to je zajímavější, jak námětem, tak zpracováním.

17.02.2019 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nevím, kolikrát jsem toto svěží dílko přečetla. ale sahám po něm vždy, když si potřebuji zlepšit náladu, naposled včera a jistě ne naposled. Seriál jsem viděla tolikrát, kolikrát byl uveden v televizi a při každém listování knížkou vidím herce a jejich brilantní výkony v seriálu. Panu Jirotkovi vytýkám jen to, že jeho vtipný příběh nemá dvojnásobný počet stran.

15.04.2018 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Po letech jsem se vrátila k vyprávění o těžkém životě obyvatel Šumavy v sedmdesátých letech 19. století, o lesnících a jejich mnohdy krvavých potyčkách s pytláky a pašeráky krav na bavorskou stranu hor, o chudých dřevařích a jejich namáhavém lopocení při ručním porážení stromů a jejich dopravě . Nejvíce si cením nádherných popisů šumavské přírody ve všech ročních obdobích, někdy až s hororovým nádechem. Autor též zmiňuje kůrovcovou kalamitu, která změnila tvář Šumavy na dlouhé roky. Krásné vyprávění, ráda si připomenu i další díly trilogie.

04.03.2021 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Vypravěčským mistrovstvím autora jsem byla okouzlena, zvláště nápadem ukázat přírodu a úzké spojení člověka s ní před dvěma sty roky a přístup k přírodě současné společnosti pomocí nadpřirozené postavy, známé z pohádek. V té knížce je všechno, poetika našich básníků, květnatá popisnost starých spisovatelů, trocha hororu z Kytice a hlavně připomenutí a poselství současné generaci k ochraně přírody a jejího bohatství, aby se technický pokrok nezvrhl s průmyslový teror.
Souzním s autorovým odkazem:" Pravda je jenom jedna, je na straně přírody a jejího zachování. Příroda musí být chráněným pokladem."

25.05.2021 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Skoro mi bylo líto, že už jsem tuto třetí knížku o samotářích dočetla. Byla z trochu jiného soudku, nežli ty šumavské příběhy, ale stejně zajímavá, zdála se mi víc e optimistická. Lidé z těchto příběhů si život o samotě zvolili sami, mnohdy na dohled od obydlených míst a nestraní se tak úplně společenství ostatních. Dojala mě osoba bratra Anděla, už z fotografie mu září krásné oči plné lidství a souzněla jsem s paní Kateřinou z beskydské samoty. Všichni lidé z příběhů žijí ve svém malém světě, poskládaném podle svých představ a možností a čtenáři je s nimi příjemně. Příběhům opět prospělo množství krásných fotosnímků, byla to ta pověstná třešnička na dortu.

01.10.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Příběh mne doslova zasáhl, připomněl mi trojnožku. Jednu nohu tvoří starší žena Brit-Marie,ořech s tvrdou skořápkou, pod níž je sladké jádro plné dobroty. Druhou nohou je mini městečko s nejobyčejnějšími obyvateli, jaké může mít a třetí pomyslnou nohu tvoří "kulatý nesmysl", fotbalový míč, který je pojítkem mezi obyvateli všech věkových skupin a jehož prostřednictvím se navazují dobré vztahy. Na těchto třech bodech vystavěl autor působivý příběh,plný krásných myšlenek, z jehož každé stránky kouká lidskost, jemný humor i nenásilná satira.Musím uvést jeden citát z knihy, hluboce pravdivý: "Tohle je Borg. Tady v Borgu si vzájemně odpouštíme. Ani nemáme na výběr. Kdybysme to nedělali, nezbyli by nám žádný kámoši, na který bysme pak mohli bejt nas..ný."

17.10.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Nádherným jazykem napsaný strhující životní příběh" baťováckého" stavaře, působícího roky v Indii ,jeho židovské manželky , kterou po návratu do vlasti čeká tragický osud a syna Daniela, který od konce války prožije život emigraci a v dospělosti vzpomíná na život svých rodičů. Každá věta naprosto uvěřitelná a jako celek velice emotivní kniha, na kterou se nedá zapomenout.

15.04.2019 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Poutavě napsané povídky o začátcích lékařské praxe čerstvého absolventa, který se v neklidné době počínající bolševické revoluce dostane na zapadlou ruskou vesnici a spolu s felčarem a dvěma pomocnicemi se musí vyrovnat nejen s krutou přírodou, ale s nemocemi , úrazy a porody, o kterých věděl jen z knih. Autor v povídkách zúročil zkušenosti a vzpomínky ze začátků své lékařské praxe a to velmi mistrně s osobitým stylem a schopností dokonale vystihnout a popsat atmosféru prostředí.

16.02.2021 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Po celou dobu čtení této knížky jsem se musela usmívat. Vyprávění malé dívenky muselo mít základ ve skutečných prožitcích z jejího dětství. Já, pamětnice oněch časů ,jsem se v jejím vyprávění často našla, třeba v zážitcích ze školní jídelny (léta jsem nepozřela koprovou omáčku ). Byly mi blízké i její sny a představy, školní povinné návštěvy tendenčních filmů, zmíněnou báseň jsme tolikrát recitovali, že si ji umím i dnes vybavit. Snad mohla autorka trochu více rozvést postavu maminky Kačenky. Krásně se příběh četl, byl to dobře využitý čas.

18.10.2020 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Nevšední čtenářský zážitek. Autor prostřednictvím detektivního příběhu , dosti jednoduchého, odehrávajícího se na kanadském ostrově Entry,chtěl svým příběhem vzdát čest a úctu všem imigrantům, pocházejícím především ze Skotské vysočiny a ostrovů,
kteří po zničujícím hladomoru v polovině 19. století byli nuceni před smrtí hladem, nebo v důsledku represí ze strany majitelů půdy, emigrovat a pokud přežili úděsnou plavbu v podpalubí lodí, našli nový domov , především v oblasti Magdaleniných ostrovů v Kanadě. Tato kniha pro mne byla inspirativní a donutila mne zapátrat více v dějinách .

09.01.2020 5 z 5