Rozari Rozari komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

A mně se to líbilo, i když výhrady bych taky měla. Čekám na vydání třetího dílu!

09.01.2021 5 z 5

Do vesmíru! Do vesmíru! Jakub Čermák

Veršovaný příběh kluka Bedřicha a jeho dobrodružství ve vesmíru se mně i mým synům (aktuálně 5 a 6 let) moc líbí, čteme knihu opakovaně na dobrou noc už třetí rok - má to spád a dá se to přečíst za jeden večer (ale je fakt, že dřív je to tak moc nebavilo, až letos do toho “dorostli”).
Autor si různě hraje s rytmem slov, s frázováním, musím říct, že mě nepřestává udivovat, že je někdo schopen ve verších napsat celý příběh tak, aby měl hlavu a patu a k tomu byl pěkně uhlazený a milý.

Fotky, ilustrace, koláže, prostě obrazová část, která příběh doprovází, se liší od toho, co člověk obvykle vidí v dětských knihách, není to úplně můj šálek kávy, ale synové to rádi zkoumají, což je ale zase kontraproduktivní k tomu, že jim to čtu, aby usnuli :)
Doporučuji hlavně pro kluky.

22.11.2020 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Je to mé první setkání s autorem a sérií o aristokratce. Oddechovka na dvě odpoledne, nicméně kniha mě spíše zklamala, čekala jsem asi něco jiného, ze stylu psaní mám pocit, že autorem je student gymnázia. Jediné, co mě celkem pobavilo, byl rozhovor otce Kostky s knížetem Schwarzenbergem.

26.09.2020 2 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Já mám tedy děti ještě relativně malé, nejstaršímu je 10, ale pomalu už taky spěju ke starání se o rodiče, téma mi bylo docela blízké. Plus ten vhled do života a myšlení puberťáků mi přišel fakt dobrý. Ocenila bych pohled manžela na celou tu situaci.
V postavě šikanovaného spolužáka Járy jsem bohužel trochu viděla svého syna, on je taky takový mimoň, tak budu doufat, že tohle se mu vyhne.

Nelíbilo se mi, jak skoro všechny dospělé postavy mluvily/myslely sprostě. Dobrý, tak puberťáky ještě beru. A vím, že celá společnost zhrubla, že takhle mluví hodně lidí. Ale je vážně nutné to číst v knize? Byla by ta kniha horší, kdyby dospělí mluvili slušněji? Za to dávám o hvězdu méně. Jinak doporučuji.

29.05.2024 4 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Bomba! Zařazuji se do skupiny nadšených čtenářů, úplně mě to nadchlo! Ilustrace jsem důkladně studovala, taky pecka :-)
Původně půjčeno v knihovně pro skoro 10letého syna, ale už jsem nám knihu objednala domů a rovnou i s Písečníky pro mladšího syna (o těch zatím jen čtu pochvalné komentáře).

Ze začátku mi to tedy přišlo hodně temné, jakoby příběh nebyl vůbec pro děti, i s ohledem na celkem drsné popisy. Po přečtení to asi synovi s klidným srdcem dám přečíst, myslím, že poselství příběhu je jinak silné v tom pozitivní smyslu, že ty násilné popisy to překryje ;)
Líbilo se mi, že se autor neuchýlil k hovorové či nespisovné řeči a dokázal, že se i takový příběh s mladými hrdiny dá napsat krásnou češtinou :-)

12.11.2023 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Nadčasová kniha (obzvlášť po covidové zkušenosti).
Vyhýbám se jí 20 let a teď jsem z ní nadšena.

16.03.2023 5 z 5

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Tuhle knihu jsem v průběhu dospívání četla snad dvacetkrát. A považuji ji za něco, co mě hodně motivovalo něco dělat, učit se, pokračovat ve studiu na VŠ a celkově něčeho dosáhnout.
Byla to obdivuhodná žena, která již od dětství tvrdě pracovala na tom, aby dosáhla svého snu. Dodnes mě nepřestává fascinovat její houževnatost, cílevědomost, ale i skromnost a láska k vlasti.

07.09.2022 5 z 5

Tohle mě tedy vůbec nezaujalo. Ani jsem nedočetla.

01.08.2022 1 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Kniha je poplatná místu a době, ve které byla napsána (70. léta, USA), a tak je třeba ji číst.
S některými myšlenkami souhlasím (např. že nošením dětí hlavně v prvních 6 měsících života je nemůžete rozmazlit a že když miminko pláče, tak ho máte přijít utěšit), s jinými méně (jaksi nelze spoléhat, že dítě má pud sebezáchovy a nevypije např. čisticí prostředek na nádobí, což indiáni řešit nemusí).

Co mě zaujalo, bylo, že dle autorky má každý v životě určité množství “blaha”, které potřebuje naplnit a když se to nestane právě v tom raném dětství, tak v pozdějším věku ten nedostatek může vést/vede k různým jiným cestám, jak si ono blaho dodat, a to např. přes drogy (pokud se dobře pamatuju, autorka zpovídala uživatele heroinu) - vyvstávají otázky, proč někteří lidé drogám propadnou, jiní zkusí a nepokračují, další ani nezkusí? A že víceméně neexistují žádní staří drogově závislí lidé a není to jen tím, že se stáří prostě nedožijí, autorka předjímá, že v okamžiku, kdy si člověk svůj žádaný objem blaha doplní, drogy opustí, protože už je nepotřebuje.

Závěr: věřte své intuici, spoustu věcí máme opravdu zakódovaných.

Radícím babičkám: “Děkuji za názor, vy jste svoje děti už vychovaly, tohle jsou zase moje děti, ty si vychovám sama (spolu s jejich otcem).” :-)

06.08.2021 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Moje třetí kniha od Hartla a tak nějak nevím, jak to zhodnotit.
Při čtení se celkem i bavím, situace jsou ze života, člověk se v nich často najde, ale pár dní po přečtení jeho knih už nedokážu říct, o čem vlastně byly. Je to takové konzumní čtení. Přečíst a zapomenout. Žádný přesah.
Hovorová mluva mi v knihách nevadí, ale vulgární výrazy ano (a že jich tam bylo) - myslím, že by se to dalo napsat i bez nich. Dávám 2,5*.

26.05.2021 2 z 5

Český etymologický slovník Český etymologický slovník Jiří Rejzek

Etymologické slovníky miluju! Vždycky mě zajímalo, jak to které slovo vzniklo, a to nejen v češtině.
Jen by člověk potřeboval každé dva roky nové vydání, jak se v jazyce objevují nová slova :-)

08.01.2021 5 z 5

Makový mužíček Makový mužíček František Nepil

Knížku z mého dětství jsme si nedávno přivezli od babičky a čteme ji synům (5 a 6 let) na dobrou noc. Je to krásná čeština a příběhy jsou laskavé a v dnešní době velmi uklidňující.

06.11.2020 4 z 5

Lizucha Lizucha Lenka Juráčková

Na knihu jsem narazila náhodou, zaujal mě název. Vcelku útlá knížka, kterou jsem přečetla za 2 odpoledne a po přečtení jsem přemýšlela, pro koho je vlastně určena - pro dospělé nebo pro dospívající dívky? Ať tak či onak, příběh se mi líbil, snad ten příběh první lásky bych klidně i vypustila (asi už jsem na to stará) nebo naopak rozvedla více :-) a příběh 90leté Lídy bych ráda četla delší, hlubší, podrobnější (asi pod dojmem nedávno čtené knihy Němci) - spousta jejích životních situací tam byla jen naťuknuta a dál nic. Co se stalo s manželem Karlem? Jela se ještě někdy podívat za rodinou na Ukrajinu? Čí byly zlaté hodinky, co se s nimi dál stalo, prodali je? Jak celkově žili v poválečném Československu?
Příběh měl podle mého názoru větší potenciál, jenž autorka úplně nevyužila. I tak hodnotím kladně.

01.11.2020 3 z 5

Volání rodu Volání rodu Eduard Štorch

Syn 10 let, 4. třída, má tuhle knihu mezi povinnou četbou. Přečetl ji za dva večery a dnes s námi nadšeně sdílel své zážitky a pocity ze čtení. Vyprávěl mi, o čem byla, jak těžký život tehdy lidé měli, ani jsem nečekala, že se mu bude tolik líbit. Tak jsem si ji dnes večer přečetla taky :-) a také jsem nadšena. Celou dobu mi byla zima, jako bych se sněhem vlekla s nimi, velmi sugestivní popisy snad všeho. Doporučuji.

14.01.2024 5 z 5

Příšerky a příšeři Příšerky a příšeři Pavel Šrut

Dnešní večerní čtení. Našim klukům 8 a 9 let se básně líbily. Mně taky! Zasmála jsem se například u Straky a Travičky, krásné lingvistické hříčky jsou v básni Pavo-uk nedo-uk.
Z humra může být jedině humrlec :D
U nás to mělo úspěch. Doporučuji.

15.08.2023 5 z 5

Warren XIII. a Vševidoucí oko Warren XIII. a Vševidoucí oko Tania del Rio

Po grafické stránce lahůdka a příběh vlastně taky :-) Ty hádanky a šifry mě bavily i jako dospělou, rozuzlení mi přišlo trochu uspěchané, ale celkově hodnotím pozitivně a doporučuji.
Jdu na druhý díl. Snad mi ho syn půjčí :D

23.04.2023 5 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Knihu jsem si půjčila na doporučení z knihovny a podotýkám, že bych ji tedy rozhodně nezařadila mezi knihy pro děti od 9 do 12 let, kde jsem ji našla.
Jestli, tak jako rodič bych to viděla až kolem 14 let.
Mně se to líbilo. Stará dobrá Anglie, stal se zločin, byl vyřešen a pachatelé potrestáni, a Flavia je prostě dokonalá (i když pořád malá holka :))
Ty chemické kdesi cosi v příběhu nemohu úplně ocenit, to je pro mě celoživotně španělská vesnice :D
Doporučuji.

21.04.2023 5 z 5

Kukačka Kukačka Karolina Limrová

No to byla oddechová romanťárna! Navzdory tomu, že to není nijak kvalitní dílo a navíc jsem si celou dobu myslela, že jde o ne úplně dobrý překlad z angličtiny (některé větné konstrukce odpovídaly anglické stavbě věty či anglickým výrazům) jsem si čtení docela užila :-)

28.03.2021 2 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Tohle si budu muset přečíst znovu. Postavy se objevují a zase mizí, příběhy se prolínají, přibližují a vzdalují, do toho dost často slyšíte hadí syčení (během čtení se mi pak v noci zdálo o hadech, což se u mě rovná noční můře). K tomu navíc nevšední prostředí jihoamerického (velko)města, hor, pouště (s malou odbočkou do Polska). Občas mi vadila vulgární slova, v psané formě v knihách je většinou moc nemusím.
Doporučuji.

24.02.2021 4 z 5

Osud jednoho Čecha Osud jednoho Čecha Ilona Borská

Tak další kniha v řadě, měla jsem na ni zálusk už od přečtení Doktorky z domu Trubačů. S osudem jednoho (ne)obyčejného člověka dostanete jako na dlani i historii naší země první poloviny 20. století.

Úplně mě pohltil až reportážní popis, hlavně v druhé polovině, jak se to pak ještě zkrátilo rychlými sledy událostí před válkou a během ní. Nedalo se to odložit.

Po přečtení Cejchu od Zdeňka Šmída jsem si nebyla jistá, jak nahlížet na odsun Němců, zde mě pro změnu zaujalo, že (pravděpodobně? údajně? asi?) mnoho Němců již krátce po obsazení Sudet a příchodu “ochranitelů z říše litovalo své volby:
“…kdyby dneska byly volby, dopadnou docela jinak. Lidi se bojej mluvit, ale vidíte to na nich, jak by utíkali zpátky do Československa.

Popis toho, proč sešlo z připravovaného vyhlazení Bernartic, by byl skoro vtipný, kdyby nebyl tak hrozný: “Deluege je pro volnější a méně nápadný způsob. Žádné hr hr. Jsme přece protektoři: ochránci, příznivci. Budeme je pěkně hladit, hladit, až je vyhladíme.

Z popisů života za války mě úplně mrazilo. Velmi sugestivní.
Super byly ty faktické vsuvky, co se s kterými postavami skutečně stalo.

Jak kniha spěla ke svému závěru, četla se mi hůř a hůř s vědomím toho konce, který znám z Doktorky z domu Trubačů. Posledních šest stran jsem oplakala.

Nedoceněná kniha. Velmi doporučuji.

23.05.2024 5 z 5