Roubas Roubas komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Nadčasové, podmanivé, strhující, děsivé, odporné a zlé. Tahle kniha nepopisuje nic víc než čiré Zlo, které člověk je schopen stvořit, uctívat a udržovat pro pocit moci. Potvrzuje fakt, že moc je nejsilnější drogou současnosti, která hýbe světem.
Dějiny je třeba chránit, udržovat na papíře i v mysli, protože lepší poučku do budoucna nenajdeme. Orwell s neuvěřitelnou přesností tušil, kam se společnost ubírá. Naše země svého Velké bratra měla a proto se stále divím, že se ještě všechny třešně nerozšlapali na kaši.
Čirá bezmoc ze zmíněného vymazání všeho. Člověk nemůže nic předat, nic vytvořit, v něco sám věřit, někým být. Lidský duch zašlapán do země. Osud horší než smrt.
"Může se jim poskytnout intelektuální svoboda, protože nemají intelekt." Fuj.

04.10.2020 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Kvalitní detektivka z neokoukaného amišského prostředí, ve které jsou všechny postavy policejního týmu civilní, uvěřitelné a v zásadě velice sympatické. Zápletka je krásně jednoduchá a pátrání se nese v duchu staromódního vyslýchání, procházení starých složek a neustálého cestování. Ke konci kniha stopu po stopě umně zvyšuje napětí až k výbornému rozuzlení, které je zcela logické a není tam žádná překombinovanost.

25.09.2020 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Atraktivní román. Podivil jsem se nad "světovostí", kdy nebýt Tokia a japonských jmen, mohl by se odehrávat snad kdekoliv jinde na světě. Jediné s čím trošku zápasím je ten melancholický a depresivní podtón protkaný mladými roky všech postav. Mládí není trest, ale je pravdou, že zkušenosti, které postavy již v brzkých letech získaly jim nemohly na tváři vyloudit americké úsměvy.
Skvělé vykreslené charaktery, svěží dialogy, chytlavý styl a dostatečná hloubka sdělení. Co oceňuji nejvíc, je ta změna tónu přímo šitá každé z vedlejších postav. Zejména Naoko.

18.09.2020 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Vtipný a dojemný průvodce pokřiveným 20. stoletím z pohledu dvou lidí, kteří toho za život stihli až dost. Zásadní výsadou je, že Třeštík netlačí na pilu. Nechce čtenáře přehnaně dojímat a vynášet své rodiče do nebe jako hrdiny své doby. Naopak, je to celé psáno střízlivým nadhledem a jakýmsi nehodnotícím odstupem. Zároveň je kniha hluboká a intimní i ve své neukecanosti. A to je kumšt.

07.09.2020

Kufr plnej drog a prachů Kufr plnej drog a prachů George P. Pelecanos

Strhující ve své jednoduchosti a civilně mrazivé reálnosti. Což o to, divný svět a lidé to jsou, ale také jsou z masa a kostí, nedělí se na vítěze a poražené, ani hrdiny a šmejdy, jen si ze života ukrajují den po dni, občas hůř, občas líp, občas se střílí a občas jsou u toho drogy. Být takhle knížka více ukecaná a ironická, podezříval bych Tarantina, že na tom má podíl.
A to nemluvím o tom, jakou chuť jsem dostal hodit si někde na koš se železnou síťkou.

06.09.2020 5 z 5

Blues Mrtvého muže Blues Mrtvého muže Ray Celestin

Další portrét města, které válcuje zločin a ulice jsou plné jazzu. Celestin je ve vytváření věrohodných kulis a autenticitě popisu reálií vynikající a když k tomu přidáte zápletku z pohledu tří osob, tři různé zločiny, Al Caponeho, dobu prohibice a všechny tyhle kouzelné ingredience, vyjde vám další parádní kniha. Snad jen nutno podotknout, že utahané New Orleans se všemi těmi močály mi bylo blíže, než sluncem spražené mrakodrapy Chicaga. No nic, už se těším do New Yorku.

03.09.2020 5 z 5

Co po ní zbylo Co po ní zbylo Eric Rickstad

Atmosférický a pomalý psychologický thriller vyprávěný naprosto poctivě a se vším všudy, ale bohužel maličko zdlouhavě. Zápletka není ničím novým, jen prostředí, minimum postav a pár lokací z něj dělá nevšední a sevřenou exkurzi do duše muže, který přišel o všechno. Mít to o 100 stránek méně, není zcela co vytknout. Pro milovníky krvavých thrillerů to bude sáhnutí úplně vedle.

17.08.2020 4 z 5

Staré dluhy Staré dluhy Peter Temple

Poctivá detektivka. Musím souhlasit s ohlasy, že více než samotnou zápletku jsem si užil ty různorodé postavičky, které se na stránkách rojily a zasahovaly do ústřední zápletky, která byla výborně promyšlená a nakonec to bravurně zapadlo do sebe. Jack Irish je obyčejný chlápek, co občas udělá v dílně stůl a občas po něm jdou lidi z těch nejvyšších pater a hlavně není hrdina, spíše se zdá že se k tomu všemu nachomýtl omylem. Rozhodně naděje pro další dobrou sérii.

07.07.2020 4 z 5

Zmizelý svět Zmizelý svět Dennis Lehane

Shakespearovsky tragická a epická gangsterka.
Čtu tady o patosu a nereálnosti. On je to román, ne zápisky mafiána. A ještě komentář se spoilerem na konci, achjo.
Lehane je mistr v kulisách a epičnosti a osudovosti dialogu. Není divu, že z jeho knih jsou tak skvělé filmy.

08.05.2020 5 z 5

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Soudní drama a dva psychologické romány v jednom. Jeden představuje zločin jako devastující sociální událost, která vrhne na možného pachatele a jeho okolí usvědčující rozsudek dávno před tím, než začne samotný proces. Lidi jsou fascinováni neštěstím a negativními věcmi, ale zákonitě z nich mají strach a chladně se od všeho takového distancují. Jen fascinovaně roztáhnou žaluzie a s rozšířenými zorničkami to sledují, aniž by kdy byli schopni onu fascinaci přiznat a podat pomocnou ruku. Druhý psychologický směr příběhu ukazuje, jaké děsy, pochybnosti, slepou naději a běsy nese role rodiče, vliv na manželství a na osobnosti rodičů, pokud je tak samozřejmá nevinnost jejich potomka od základů ohrožena.
Vynikající román.

26.04.2020 5 z 5

Mag Mag Jack Kerouac

Příjemná novelka. Od přečtení na jeden zátah ovšem trochu odradí slangový jazyk, který občas ruší a jindy zase vyloudí úsměv na tváři.
Obyčejné věci očima dítěte mají vždycky větší kouzlo, které s věkem už prostě vidět nelze. Tím pádem se i z tuláctví a zmaru z chudoby mladého muže a jeho malého brášky může stát velkolepé dobrodružství, ze kterého dýchá Amerika a Kerouacovo jazzově plynulé nadšení pro cestu, ať už vede kamkoliv a ať je sebenáročnější, ať prší nebo svítí slunce.

14.04.2020 4 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Malá a útlá knížečka o velkých a klíčových věcech. Humor, hořkost, láska, soupeření, všechny ingredience, který je třeba naházet do hrnce, aby se mohlo rozehrát povedené milostné drama hlavních čtyř aktérů. Kulisa chemičky vůbec není na škodu a všechno to slunce, koupání a hory, všechno to tak příjemně voní létem, kdy všem tak nějak víc oči dychtí po životě. Zaslouženě klasika naší literatury.

06.04.2020 5 z 5

IQ IQ Joe Ide

Po všech čertech skvělá kniha, kde je nádherná rovnováha mezi tím, že se v jednu chvíli smějete hláškám a zároveň vnímáte tu špínu ulic a zároveň fakt, že se ze tmy může takřka kdykoliv přiřítit kulka. IQ je určitě v top pětce soukromých oček s kterýma jsem se potkal. Snad se dočkáme dalších dílů, protože chytračení tohohle mladýho sympaťáka mi hrozně sedlo.

27.03.2020 5 z 5

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Výživná a drsná westernová jednohubka s tvrdými muži, bezbrannými ženami a tvrdou spravedlností. Moc se nemluví, ale o to víc střílí, naštěstí většinu času do těch správných hovad. Zručný autor, kterého sem doposud neznal a který do sto stránek nacpe v podstatě románový námět. Zkusím od něj rozhodně ještě něco.

13.03.2020 4 z 5

Příliš mladej pro život Příliš mladej pro život Marek Otta

Jo, takhle by to šlo. Je z toho cítit ta beatnická atmosféra hledání sebe sama, jen bych možná čekal víc vtipu. Dialogy možná trochu svižnější, ale jinak povedená prvotina. Nejlepší moment je ten vztyčenej prostředníček na konci, což jsem upřímně nečekal a padlo to tam krásně. Čtěte to. Podporujme mladý český autory.

12.03.2020 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Srdce filmového fanouška zaplesalo. Vše již bylo řečeno. Tohle je nejlepší Raker.

11.03.2020 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Rozhodně tuhle knihu vnímám jako literární událost a originální počin na všech frontách. Na druhou stranu se v mnohém rozcházíme. Žmoulání intelektuálního ega mi asi nikdy nebylo po chuti a tady je ho až až. Hodně hlubokých a skvělých myšlenek (ať už cizích či autorových), ale co se takhle vrátit malinko na zem a dívat se na věci střízlivě a nehledat za vším jakési smysly, motivy a literární přirovnání? Na tak hluboké pouto/vztah, o kterém kniha vypráví, bych se teda rád dozvěděl (když už například víme k čemu se dá přirovnat Ninino lůno) o nějakých banálních a každodenních momentech štěstí, které za mě tyhle klíčové vztahy vytváří. Celé mi to ve směs přišlo jako veliké hloubání nad takovým podivným a reálným prázdnem. Za mě to celé shrnula Nina v závěrečné kapitole. To jak jsem to od začátku vnímal.
Na to jak moc se filozofovalo a osudově mluvilo šlo snad celou dobu vlastně jen o prsa, dlouhé nohy a vytváření iluzí. Ale to je jen pocit.
Ale jinak jsem to přečetl za pár dní a četl rád a s údivem, spousta myšlenek je opravdu vynikajících a jsou na podtržení.
Ale lidi, nový Kundera? Prosím Vás.

25.02.2020 3 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Potvrzení, že nás čeká skvělá série. Druhý díl se mi líbil ještě více než první a nemám vůbec co vytknout. Těžko hledat magičtější prostředí, kam zasadit sérii detektivek.
Před pár lety jsem se díval na thriller Wind River a byl jsem okouzlen indiánskou rezervací, sněžnými skútry, lovci a nekonečnými horami pokrytými sněhem. Trochu jsem zaplakal nad tím, že neznám knižní sérii z podobného prostředí a jak bych si jí přál.
Tak už znám.

18.02.2020 5 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Mezi vším tím chlastem, dostihama, ženskýma a bídnejma prácema jsem našel i kousek krásný, lidský empatie:

"I ta nejodpornější lidská bytost si zaslouží, aby si mohla utřít prdel."

12.02.2020 4 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Všechno už bylo psáno jinde. Weavera kritizovat nebudu, kdybych byl hnidopich, určitě bych něco našel, ale já nechci. Snad jen ke všem těm kladům, nejvíce se mi líbí, jak výborně pracuje s lokacemi a jak dokáže vybudovat tu děsivou snad až mytologii okolo zapomenutých míst a případů. Velké poděkování Mystery Press, že tohohle pána dotáhli na naše pulty.

07.02.2020 5 z 5