Roubas Roubas komentáře u knih

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Premisa obchůdku, kde si každý uspokojí své touhy pramenící buďto z nostalgie, zdraví, či jiných potřeb a na oplátku kromě zaplacení pár peněz dostane za úkol vyvést žertík jinému obyvateli kouzelného maloměsta Castle Rock, je kouzelná. Zvlášť když je onen nový majitel obchodu Nezbytné věci šarmantní habán, co vám snad vidí až do duše a laskavě si s ním pohovoříte. Co naplat, že když se vás dotkne, zaplaví vás vlna hnusu - touha vlastnit je silnější.
Budu se opakovat s tvrzením, že Stephen King je zkrátka dokonalý psycholog znající veškeré možné pohnutky a zákoutí lidských myslí a dušiček.
Žertíky se kupí, lidé se k sobě obracejí zády a zlo bobtná.
Schyluje se k bouřce.

31.12.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Mám moc rád thrillery, kde se vytahují bubáci v rámci malé komunity lidí. Navíc britská městečka a vesnice nesou nezaměnitelnou atmosféru. Přidejte k tomu mysteriózní zápletku, sem tam nějakej přízrak, až okultní tématiku (sada na vymítání, páleničky), mučednickou historii, sympatický pohled na víru a postavu faráře a dílko je na světě. Tahle knížka je jako biják, který vám nedovolí odběhnout si na záchod. A až po titulkách s bolavým měchýřem půjdete, zkontrolujete si, jestli máte na noc zamčeno.

12.06.2022 5 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Výborně vystižená atmosféra rodiny, kde všechno není tak jak by být mělo. Čtenář musí hodně koukat za text, aby si všechny informace a pocity našel, nebo sám vyložil, ale pokud na tohle přistoupí, funguje kniha náramně. V příběhu se dlouhou dobu v podstatě nic neděje, ale právě to, jak je autor schopen vystihnout pocity během "banálních" rodinných situací dělá Z popela super zážitek. Lidi tak nějak tuší, že by spolu měli hlavně mluvit, ale kolik lidí to doopravdy dělá. Poté vznikají mezery, díry a roky plynou.

27.02.2022 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Nejsem jeden ze zarytých fanoušků, četl jsem od Kinga pár knížek. Ale tahle má něco do sebe. První, biografickou část jsem si užil asi nejvíc. Je tam krásně řečeno, že úspěch neroste na stromě a pokud jo, tak kurevsky vysoko a musíte za ním lézt pěkně dlouho. Rady ohledně procesu psaní, nebo samotné výstavby textu, jsou jednoduché, věcné a dají se skvěle aplikovat. Hlavně dokážou jakýkoliv text vytáhnout o úroveň výše.
Útlá, ale obsahově velká knížka pro všechny fanoušky Kinga, nebo pro všechny, co někdy sedli k počítači, nebo k bloku a zkoušeli naškrábat něco vlastního.

22.10.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Jazykově jednoduché, úderné a hravé. Příběh bezpochyby zajímavý, ale ne až tak originální, jak by člověk čekal. První polovina, zejména kapitoly z dětství hlavního hrdiny, mě vtáhla bez sebemenšího zaváhání. Postupem času mi přišlo, že příběh malinko ztrácí dech. Jako největší mínus vidím, že jsem se na konci o nikoho nebál a napětí nějak zapomnělo potichu zaťukat na dveře. Poslední kapitola výborná.

20.06.2021 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Carter je ďábel, čtu ho roky a snad jen jednou jsem pocítil lehké zklamání. Ti co ho čtou, přesně ví, čeho se jim dostane, protože tahle série nepolevuje, standardy se nemění a pořád je to pekelná jízda. To, že ani u devátého dílu tenhle chlápek neztrácí dech je skvělé a doufám, že Hunter ještě pár těch zlosynů hrající si na Bohy přechytračí, a pošle do chládku.

08.10.2020 5 z 5

Sekerníkův jazz Sekerníkův jazz Ray Celestin

Když pominu dokonalé postavy, se kterými se v úvodu důkladně seznámíte, aby jim čtenáři pak celou dobu mohli držet palce a sledovat jejich pátrání, které v roce 1919 spočívalo v x nachozených kilometrech pro jedinou informaci, výborně vyprávěný příběh, protože celý případ byl poměrně zamotaný a každý chytl jinou stopu, tak autor ho přednesl skvěle a naprosto srozumitelně, tak největší vypovídající hodnotou o kvalitě je, že jsem tudy chodil. Chodil jsem deštěm bičovaným New Orleans, ve kterém se vzduchem mísí jazzová hudba, rasová nenávist a plíživý strach z přízraku se sekyrou beroucí životy, zatímco mě zrovna ulicí míjí mladý Armstrong, možná o pár ulic dál si mafie vyřizuje účty a z protější strany ulice na mě s nadějí v očích zírá pár prostitutek.

07.07.2019 5 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Za jeden den jsem Ztraceného slupl a musím uznat, že budu co nejrychleji potřebovat další. Ztracený jede ve vyšlapaných kolejích, kdy Raker zachytí několik stop, které se zvětšují a zvětšují, aby se mohli krásně proplést a detail po detailu naplnit potenciál hrůzostrašného případu, protože autor je studnice dokonalých a temných případů a v dnešní době jeho zápletky působí o to více originálněji. Healy je sebedestruktivní buldok, který je pro mě ale mnohem zajímavější figurou než samotný Raker. Nemůžu se pořád ubránit pocitu, že toho o něm nevíme tolik, kolik by jsme si po "třech" dílech sérii zasluhovali. I tak to stačí, aby thrillerový fanda v mém nitru tleskal ve stoje a křičel "další díl".

10.03.2019 5 z 5

Na okraji Na okraji Lina Bengtsdotter

Městečko dýchá a postavy žijí. Tohle není kriminální případ s bestiálním pachatelem. Tohle je exkurze do pohnutých lidských osudů, jejich životní tíhy a jejich nemožnosti se vymanit. Společenský román o tom, co všechno den po dni snášíme, a co všechno jsou někteří lidé nuceni dělat, aby byl svět pro ně alespoň o něco málo hezčí. Konec je naprosto skvělá ukázka toho, jak vykročit z davu a všem těm rádoby šokujícím, plastickým koncům ukázat prostředníček. Všechno do sebe nemusí zcela zapadnout, nebo se šokovaně proplést, aby konec byl perfektní.
Všichni lidé nemají na výběr.

13.01.2019 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Co si budeme povídat, je asi přáním každého spisovatele, aby jeho povídka vyšla v tak stylovém outfitu a prodávala se za takový prachy. Zápletka je fajn, postavy originální a vyzařuje to takovou tu černohumornou temnotu, o které čtenář ví, že brzy může sklouznout z lehkého znepokojení k něčemu daleko děsivějšímu. Na druhou stranu mě závěr povídky v žádném případě nenadchl a jednání postav, zejména jedné, postrádá několik ozubených koleček v lebce. Zábavná, lehce znepokojivá jednohubka, která ale sakra rychle vyšumí.

29.08.2018 3 z 5

Živel Živel Jess Kidd

Představte si rozervaného hrdinu ve stylu Jamesa Deana, disponujícího šestým smyslem, jak si sebejistě nakráčí do světa načrtnutého Timem Burtonem a to celé je zabalené do detektivky z malého města, kam se hlavní hrdina vrací a nad kterým plují dávno zapomenutá tajemství. Nerad bych knihu popsal takhle krátce, jen zmiňuji filmové asociace, které se mi během čtení vybavily. Je to kouzelná knížka plná skvělých postav, ať už studených či dosud žijících a hlavně napsána tak pestrým a úžasným jazykem, že budete po dočtení mít chuť začít číst od začátku a autorce její styl vehementně závidět. Děsí mě počet hodnocení, jelikož tahle lahůdka by se měla zmocnit mnohem většího publika.

08.04.2018 5 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Natáhnout si spodky je opravdu dřina a hlupáky na ulici taky nevydržím počítat moc dlouho. Za šest dolarů na hodinu vám tenhle detektiv zjistí cokoliv, ale nejdřív si musí urovnat myšlenky, zabít nějakou tu mouchu a dát si hlt vodky. Je to především vtipné, ale místy dost hořké, protože ta sexy paní čeká na nás na všechny. Takže nám nezbývá, než na ní počkat, a to čekání na ní, si zkrátit zase čekáním, na něco jiného.

22.02.2018 4 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Drama o nejtěžších lidských ztrátách a hledání vůle k životu s prvky výborného, černého humoru a samozřejmě kouskem thrilleru, jelikož zločin, zde sehraje svou poměrně zásadní roli. Výborné postavy outsiderů v příběhu, jako od bratří Coenů, ve kterém si každý najde to svoje.

28.12.2017 5 z 5

Nebudete se bát ničeho zlého Nebudete se bát ničeho zlého John Searles

Jedna z mála knih, kterou jsem vyhlížel snad několik měsíců předem, mi dala přesně to, co jsem si přál. Pomalu ubíhající ponurý příběh, který si rozhodně neužijí milovníci akce a nových šokujících zvratů v každé kapitole. Plyne pomalu a klade obrovský důraz na postavy, na každičký hovor a každou nastalou situaci v rodině. Nejvíce oceňuji pocit, který jsem při čtení měl, že něco je hodně špatně, že pod povrchem bublá něco znepokojivého a trpělivě to čeká na svou šanci dostat se na povrch. Věřím, že někteří se budou nudit, ale já si užil každé slovo. Kdybych měl být spisovatelem, chtěl bych psát právě takovéhle romány.

28.06.2017 5 z 5

Znesvětitel Znesvětitel Paul Finch

Čistokrevná detektivka, která ve všech aspektech funguje. Vtáhne vás na několika prvních řádcích, pak vás důkladně seznámí s postavami v policejním týmu, které jsou nutno dodat výborně vykreslené a od svých literárních kolegů se liší jednou podstatnou vlastností, a tou je smrtelnost. Ani jeden z nich není čistokrevný génius, který koukne na tělo a je schopen vyšvihnout profil vraha za jedno odpoledne, ale k výsledku se musí dopracovat poctivou policejní prací, která je zde zejména díky bývalému povolání autora skvěle popsána. Příběhové finále na cca 100 stranách snad nemohlo být lepší. Možná se v rámci vražd příliš tlačí na šokující pilu, ale ono když se člověk dnes podívá, čeho všeho jsou lidé schopní, zase takové sci-fi to nebude. Shrnuto podtrženo, dlouho jsem neměl takový problém knihu odložit a doporučuji všem fanouškům Roberta Huntera.

14.06.2017 5 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Při čtení určitého žánru knih si čtenář v hlavě utvoří představu o tom, co by skvělá kniha v daném žánru měla obsahovat. Jestli se nějaká detektivka přiblížila mým představám, jsou to právě Tiché dívky. Najdete tu naprosto všechno, sympatického soukromého detektiva, kterému vulgárnější mluva nedělá problém, městečka obklopená lesy, kde se zastavil čas, spousta odpudivých postav a několik ztělesnění zla. Největším plusem je ovšem pocit znepokojení, budete si říkat kdo, nebo co za tímhle může stát. Na zadní straně obálky je napsáno: Román Tiché dívky je vermontský Temný případ. Já můžu než souhlasit a mám obrovskou radost, že mi nějaké dílo připomíná mou milovanou televizní sérii. Jo a i obálka je perfektní, doufám, že další díl je na cestě.

05.11.2016 5 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Skvělé pomrkávání po všech těch filmech o bitkách, které každý chlap zná. Zápletka je zajímavá a prostředí nelegálních zápasů má své neodolatelné kouzlo. Lars v tomhle světě musí pátrat po zmizelým synovi kamaráda a ještě k tomu vykrýt a rozdat pár ran. Pořád je to skvělá cynická jízda plná chlapských keců a výborných fórů, i když jsem v tomhle případě vývoj odhadl hodně brzy.

Je lepší mířit ke hvězdám a nedoletět, než do prdele a trefit se tam.

11.03.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Skryté obrázky jsou jako biják na páteční večer, ke kterému sednete s popcornem a partou kamarádů - dobrá zábava. Pokud budete čekat hororový spektákl, asi knížku zavřete zklamaní. Začíná vesměs klidně, kdy servíruje náznaky a kousíčky návnad a umně pracuje s motivem "divného dítěte".
V další části se rozjede, ale za mě je škoda, že Rekulak trochu hororově nepřitvrdl. Ze spousty momentů se lepším slohem dalo vytěžit mnohem více napětí a husí kůže. Obrázky skvěle doplňují text, ale trošku si říkám, kde by byla kniha bez nich.
Závěrečné rozuzlení je výborné - jednoduché a nápadité zároveň. Jen mám krapet problém s tím, co tam na konci předvedla jedna z postav, ale to bude možná mnou.

06.03.2023 4 z 5

Lincolnova dálnice Lincolnova dálnice Amor Towles

Krásná kniha, která tak příjemně pohoupe, uklidní svým tempem a zabrnká na lidské stránky každého čtenáře, ale na druhé straně umí i potemnit a ukázat to nejhorší, čeho jsou lidé schopni.
Skrze zajímavé postavy vypráví příběh o hledání svého místa na světě, o odvetách a nevyřešených záležitostech, o tom, že někam směřovat je mnohem lepší než stát na místě. A nad to všechno vám nabídne ještě poctivou exkurzi do USA padesátých let.
Towles píše nádherným jazykem a jeho hlas mi kolikrát připomněl Steinbecka a Salingera.

04.03.2023 5 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Svižný thriller, který sice nepřichází s ničím novým, ale čtenáře si namotá s neochvějnou jistotou. Uvězněný sériový vrah, napodobitel, urputná federální žalobkyně s pohnutým osudem, všechno to známe, ale funguje to.
Problém mám asi s posledníma čtyřiceti stránkama. Tam se za mě kniha krapet rozpadla. Záporák i přes takovou dobu trpělivosti, promyšlených kroků a schopnosti adaptace najednou několikrát nesmyslně vyteče.
A poprosil bych thriller, kde se autor nebude snažit na poslední tři stránky hodit něco, co čtenářovi vyklopí dolní čelist - je to únavný.

03.02.2023 3 z 5