Roubas Roubas komentáře u knih

Poslední léto ve městě Poslední léto ve městě Gianfranco Calligarich

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četl.
Leo je klasickým antihrdinou s prázdnou kapsou a melancholickou myslí ploužící se Římem, pozorovatelem života jiných. Nelze mu přistoupit na "dospělý" život, postavit se zodpovědnosti a zařadit se do společnosti. Namísto toho si čte, chodí přepisovat mizerné články do sportovních novin (i když má navíc), pije, schází se s přáteli jen aby někde trávil čas. Poetika knihy mi připomněla Fanteho a jeho Bandiniho.
Z pochmurné apatie ho vytrhne Arianna, u které čtenář tuší, že by u Lea mohla zažehnout plamen, nebo jej definitivně uhasit.
U některých částí jsem se smál, u jiných smutnil.
Pokud tohle někdo napsal v šestadvaceti letech, klobouk dolů.
Poslední odstavec knihy je něco, na co se těžko dá zapomenout.

11.09.2022 5 z 5

Advokát Advokát Michael Connelly

Vynikající právnický thriller bez hluchého místa a jakékoliv slabiny. Haller je ta správná persona, ke které čtenář chtě nechtě přiroste a tomu pomáhají i vedlejší postavy z jeho okolí, které jsou tvořeny o nic méně zajímavými charaktery. Connelly výborně představuje celý justiční systém jako veliký organismus, se všemi figurkami, neduhy a slabinami. Co se ústřední zápletky týče, je nápaditá a napínavá.
Moc se mi líbilo to vykreslení obhájců a přístupu k nim, které máme i u nás, že si všichni myslí, jací jsou to lháři a jak stojí na straně šmejdů, při tom nikomu nedochází, že se dřív nebo později může sám ocitnout ve srabu a nějakej ten advokát, co má ostrý lokty, se bude víc než hodit.

05.06.2022 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Z Temného léta sálají ingredience, které mám rád jak v knihách, tak filmech. Parta kluků, nekonečné léto, svoboda a nějaká ta záhada. Seznamovačka je dlouhá, důkladná, ale i tak bych ji pokrátil. Postupem času se s postavami ztotožníte a budou se vám opouštět jen těžko. Hororové scény tu, alespoň za mě, nehrají prim, jelikož strach s nimi u většiny čtenářů asi nepřijde. Jde o přátelství, dobrodružství, soudržnost a vzájemnou pomoc. Jediné co mě trochu zarazilo, byla odvaha celé party, kdy se hlavní postavy v situacích, kdy jim jde opravdu o život, chovají, jako kdyby zrovna jen tak z nudy hráli na schovávanou.

17.04.2021 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Obrácená strana zápletky, ale i tak stejné schéma a stejná kvalita. Kouzelné kulisy ostrovů, starý zločin, pátrání fotka po fotce, článek po článku a rozhovory s lidmi, prostě to, co pro mě dělá literární bádání po pravdě atraktivní. Snad to jen na konci střihnout o něco dřív.

17.03.2021 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Důstojné pokračování Zloby se vším, co dělá tuhle sérii kvalitní a konzistentní. Jen tak nějak pořád čekám, kdy se v Hunterovi probudí nějaká bestie, kousek pudu, agrese nebo něco, co ho dostane z té racionální, svědomité, klidné škatulky a on mi to ne a ne dopřát. Nezbývá než číst dál, protože tahle série neztrácí na atraktivitě, ba naopak.

20.01.2021 4 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Všechno už bylo psáno jinde. Weavera kritizovat nebudu, kdybych byl hnidopich, určitě bych něco našel, ale já nechci. Snad jen ke všem těm kladům, nejvíce se mi líbí, jak výborně pracuje s lokacemi a jak dokáže vybudovat tu děsivou snad až mytologii okolo zapomenutých míst a případů. Velké poděkování Mystery Press, že tohohle pána dotáhli na naše pulty.

07.02.2020 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Je sice pravda, že zápletka u dvojky není v podstatě jednosměrnou jízdenkou s několika zvraty, jako u předchozího dílu, ale nemůžu si pomoct, Larse jak láme kosti jsem si užil o trošku víc. Nevím, jestli je to díky krásné dívce, nebo podle mě větší koncentraci hlášek, ale Larsův vnitřní hlas mi tady byl ještě o kousek blíž. Nejvíc kvituju to, jak je to ořezaný na kost a že s Larse ještě stále není zabiják, který by stál hodinu pod sprchou a litoval se, co to právě udělal. Ten jeho striktní pohled na svět je fajn.

15.01.2020 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Krátký, za to působivý vykřičník ukazující děsivou přeměnu svobodně smýšlejícího umělce, ve fanatika jdoucího slepě v náruči rakoviny dvacátého století. Nikdy zcela neporozumím tomu, jak se někomu mohlo podařit vymýtit mozky tak velké skupině lidí a přetvořit je ve vlastní prodlouženou ruku se zbraní. Tahle davová hysterie a schopnost člověka, být zlou, krutou a zároveň jásající ovečkou ve prospěch čehosi, k čemu nekritický vzhlíží, je něco, co mě děsí.

07.11.2019 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Bohužel. Těšil jsem se. Jsem fanoušek, ale prostě to tam není, a i kdybych hodně hledal, tak není co. Nedozvěděli jsme se nic nového, a celá kniha je ať dějově nebo co se postav týče hrozně povrchní. Zvraty jsou průhlednější než mořská hladina v těch nejdražších destinacích, dialogy kostrbaté a postavy nesympatické a jejich reakce na určité situace mnohdy hodně naivní a nelogické. Takže pokud jsou v plánu další prequely, tak doufám, že se jich chopí mnohem schopnější autor, protože tohle není ani letní čtení. To je natahovaná slohovka ze střední bez jediného zajímavého obratu.

27.07.2019 2 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Každý má pravděpodobně autora, kterého nekriticky obdivuje a jeho knížky vynáší do nebes. Můj bude Weaver. Čtvrtý díl drží tempo se svými parťáky, i když zápletka možná není tak atraktivní jako u předchozích třech dílů, pořád se jedná o akční thriller, s výbornými, zejména vedlejšími postavami a konečně i s nějakými informacemi o Rakerovi a jeho životě. Jediné co mi nejde do hlavy, že i ti nejděsivější chlapi s hutnou aurou zla kolem sebe dokáží od Rakera dostat bez problému na budku.

16.06.2019 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Weaver mi neuvěřitelně sedí. A to jsem četl teprve druhou knihu. Na druhou stranu mě už podruhé trochu naštval.
Raker je dobrá postava. Smrtelník, šetří slovy, má ten správný zápal a hlavně není mlátička, běžec ani génius.
Weaver má výborné tempo zápletky, kdy Raker rozplétá postupně a pro čtenáře účinně a napínavě. Nejde o žádný extra jazyk ale kniha odsýpá, zbytečně se nepopisuje a kráčí se přímo na branku v dobře zvládnuté ponuré atmosféře. Nejvíce se mi líbí to staromódní pátrání s krabici fotek, kdy detektiv musí naslepo jezdit na místa a doufat, že zde nalezne odpovědi, vyslýchat osoby a občas si zavolat pro nějakou tu službičku. Žádné technologie. Jen zápal a pátrání v terénu.
Na druhou stranu i v další knize si neodpustil šokující vložku na závěr, která působí krapet uměle. Mám pocit že ve většině čtenářů vyvolá spíše pocit překombinovanosti, než dobrý pocit z výborně zvládnutého závěru. I tak ale jeho knihy fungují, jako málokterá nová série na našem knižním trhu.

13.10.2018 5 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Ohlasy nelhaly. I když příběh znám z filmového zpracování, dokázala mě kniha i tak bavit, znechutit, znepokojit a hlavně díky svému, v této sérii zatím největšímu, myšlenkovému přesahu dokonale zaměstnat pokládáním si otázek. Právě ten sociální podtext je Lehaneho nejsilnější zbraň. Ukazuje všechno bez příkras, všechnu tu špínu a marnost každodenního života. Dialog v parku u flašky alkoholu o tom, jak tenhle svět absolutně nefunguje, si budu určitě pamatovat hodně dlouho. Těžko říct, co si teď přečtu, aby se to téhle skvělé sérii alespoň vzdáleně přiblížilo.

19.02.2018 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

Šedivá realita narážející do snů, nerozvážnosti a ideálů mládí zabalená do Mayova dokonalého vyprávění. Kniha o síle přátelství, ale hlavně o tom, že je třeba žít. Aby se nestalo, že až se vlak bude blížit do poslední stanice, nás ohlédnutí za ujetou trasou nesežralo zaživa.

06.10.2017 5 z 5

Sráči Sráči Richard Price

Všechno dobře. Výborně napsaný román představující denní rutinu policistů z noční hlídky a celkově vše, co tahle práce lidem bere a dává. Skvěle napsané postavy, dialogy, prostředí, prostě vše. Sice čtenáře přinutí párkrát zalistovat zpět, aby se ujistil, kdo je čí sráč, ale pokud nečteme pozorně, nemusíme číst vůbec. Otázka "spravedlnosti" na výbornou.

26.09.2017 5 z 5

Nebeská hostina Nebeská hostina Donald Ray Pollock

Naturalistická lahůdka plná atmosféry amerického Jihu plného hladu, dřiny a beznaděje. Stejně jako v Ďáblovi je nám představena celá škála zajímavých a amorálních postav, jejichž osudy se začnou pomalu proplétat a ovlivňovat. Kniha plná špíny, smrti, zbraní, whisky a prostitutek, která ale v závěru přepne na lidskou stránku a bratrskou soudržnost.

18.09.2017 5 z 5

Snaž se nedýchat Snaž se nedýchat Holly Seddon

Kniha, která s absolutním přehledem předčila veškerá moje očekávání. Hlavní předností není složitý příběh protkaný zvraty, ale relativně jednoduchá zápletka, která je neuvěřitelně dobře odvyprávěná. Přesně jak se píše na zadní straně, jsou hlavní postavy neuvěřitelně komplexní. V každé kapitole se dozvíme při jejich úvahách a různých situacích informace z jejich minulosti, které sice z příběhem nesouvisejí, ale dokážou, že mi připadalo, že jsem s Alex nebo Jacobem byl včera na pivu. Třešničkou je vynikající autorčin jazyk a tím pádem i vynikající překlad. Skvělá kniha, kterou vřele doporučuji.

06.09.2017 4 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Joe je sympaťák, který je s vámi hotov dřív, než mu z košíku na pult položíte knihu Dana Browna, nebo než vystojíte frontu na nejnovějšího Kinga. Jednoho dne mu cestu zkříží Beck a máme zaděláno na opravdovou a nefalšovanou posedlost. Joe by objektivně dostal názvy jako stalker, úchyl a podobně, které si rozhodně zaslouží, ale to mu v žádném případě nebrání v tom, aby se vám dostal do hlavy a přiměl vás s ním v mnoha ohledech souhlasit, rozumět mu a přát mu, aby svůj ideál držel co nejdelší dobu při životě. Beck je atraktivní, mladá žena, která si chce užívat života a stát se spisovatelkou. Hltá všechno nové, a jelikož je Joe ten špatný, měla by být považována za oběť. To by ovšem nesměla Caroline Kepnes přimět čtenáře, aby se během čtení zlobil na Beck, protože zrovna nejedná tak, jak by Joe chtěl, tak aby jeho ideál dostal živou podobu a dochází k tomu, že Joeův ideál je i váš ideál a ten kdo vám ho kazí je Beck. Ale Beck je oběť nebo ne? A další klíčovým aspektem knihy je právě ta neznalost lidí, kdy s jistotou nemůžeme o nikom říct, že ho perfektně známe, že mu vidíme do hlavy a víme, co dělá, když ho zrovna nikdo nevidí. Jedinou malou výtkou je předvídatelný závěr, ale i tak je to skvělá kniha a du-forma má opravdu něco do sebe.

03.06.2017 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Vítr, déšť, oceán, pláže, obloha, to vše umí May neuvěřitelně barvitě popsat. Na jeho knihách se mi líbí, že příběh nikam nespěchá, poctivě buduje atmosféru a seznamuje čtenáře s postavami a prostředím. Nesnaží se šokovat, ale i tak je schopen vytvořit velkou míru napětí. V tomto románu přidal ještě velké množství zajímavých informací o včelách a jejich veledůležité roli na této zemi. Skvělá kniha.

11.05.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

May je tak výborným vypravěčem, že i kdyby napsal knihu o obyčejném dni lenochoda, věřím, že bych stránky otáčel s nadšením. Tím pochopitelně nechci snižovat kvalitu tohohle skvělého příběhu. Stejně jako u trilogie z Ostrova Lewis je zde velice atraktivní prostředí nehostinného ostrova. V jeho knihách se objevují všechna důležitá životní témata jako je přátelství, láska, rodina, smrt a ze všech jeho knih čiší autorův velký životní nadhled. Jako vždy skvěle propojil minulost se současností. Na pozadí toho všeho je ještě detektivní zápletka. Další skvělá kniha.

31.10.2016 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Stejně jako celá řada dalších čtenářů, mám i já krapet problém s logikou. Prvních padesát stránek je krásné a dokonalé psycho, ale poté vám začnou vyskakovat otázky, které začnou celou zápletku krapet nahlodávat (strašně dlouhotrvající Rakerova bezmoc vůči tomu co se kolem něj děje).
Ale kvality série nadále přetrvávají, ať už je to tempo (i při rozsahu 500 stránek hltáte jednu za druhou), postupné odkrývání stop a navíc se i u devátého dílu dokázal Weaver vytasit s něčím novým.
Asi nejslabší díl série, ale co by za něj jiní autoři dali.

14.01.2023 4 z 5