rosotaj rosotaj komentáře u knih

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Nechápu, že je tato kniha takový bestseller. Při zapojení trochy kritického myšlení nedokážu všechno jen tak přijmout, jak mi to kniha přednesla. Kniha musela stát spoustu práce a je to na ní vidět, to bez debat. Nemohu se však ubránit pocitu, že jsou data dost často prezentována a ohýbána tak, aby se to hodilo.

Hned na začátku knihy autor uvádí, že nesnáší rozdělení na "rozvinutý" a "rozvojový" svět, tak představí 4 úrovně, kde chce ukázat, že většina je "někde uprostřed". Tyto 4 úrovně pak používá napříč celou knihou. Miliarda lidí v 1. úrovni (rozvojový svět, extrémní chudoba), naopak jedna miliarda lidí ve 4. úrovni (rozvinutý svět, kde je v podstatě Severní Amerika a Evropa). Zbytek někde uprostřed. Jenže třeba 2. úroveň (kde žijí 3 miliardy lidí) žijí lidé tak, že vydělávají 4 dolary denně, nemají mnohdy vodu ani elektřinu a pokud se jim stane něco, s čím nepočítali, například nemoc, uvrhne je to zpátky do úrovně 1. Takže jaký je rozdíl mezi první a druhou úrovní? Moc velký nebude, ale vypadá lépe, že na světě žije v chudobě 1 miliarda lidí namísto 4 miliard.
Toto jeho rozdělení vidění světa na 4 úrovně chce vnutit všem. Světová banka mu to prý po neustálém tlačení uznala po 17 letech, zatímco OSN a další světové organizace ještě vůbec. Tak asi tolik k jeho rozdělení.

Dále například pro "dokázání", že se snižuje terorismus v zemích 4. úrovně, tak uvede pro srovnání 2 intervaly: Na terorismus v období let 2007-2016 zemřelo 1 439 osob, zatímco během předchozí dekády to bylo 4 358 osob. Jenže v té předchozí dekádě došlo k naprosto mimořádnému útoku 11. září 2001, při kterém zemřelo 2 996 (!) osob. Ok, autor, tuto událost i zmíní, ale hned dodá, že i po odečtení této události, je to prakticky stejné. No, není, je to pak v dekádě 2007-2016 vyšší číslo. Ale i kdyby nebylo, a bylo to "prakticky stejné", tak terorismus neklesá.

Pak zase dojde na kritiku zemí 4. úrovně, že jsou nejhorší v emitaci emisí CO2. Kdo by to čekal, když například v úrovni 1 nemají auta.

Kniha se hlásá tím, že chce uklidnit a že svět vypadá lépe, než ho vnímáme. Tak pro "uklidnění" uvede, že kdyby světová populace rostla lineárně (instinkt lineárnosti, který lidé mají), tak nás tu v roce 2100 bude 15 miliard. Ale z různých propočtů OSN a dalších organizací se ukázalo, že to bude "jen" 11 miliard lidí. V Americe ani v Evropě se přitom počet lidí nezmění. Postará se o to všechno Afrika a Asie, kde bude v roce 2100 žít přes 80% světové populace.

07.08.2023 2 z 5

Chtěl jsem to vzdát hned po první kapitole. Nakonec jsem tomu ještě dal šanci a vzdal to až po druhé. Možná by tam i byly nějaké zajímavé myšlenky, ale kdybych z těch cca 200 stran odečetl omáčku, která je úplně o ho*ně, tak jsme na 80 stranách a kdybych odečetl sprostá slova, tak jsme na 50? Osobní rozvoj mám rád a něco už jsem toho načetl, ale tohle teda ne. Navíc, dle toho kousku co jsem přečetl, mám pocit, že bych se stejně nic nového ani nedozvěděl a jen bych musel snášet kecy o ničem.
Zmíněná omáčka ve stylu prsou Jennifer Aniston nebo 80-ti leté paní, která podle autora neměla 30 let sex a nemůže si uprdnout bez toho, aby ji nebolela záda a proto se chová jako kráva? To jako vážně? K čemu toto je v knize osobního rozvoje? Autor je rádoby vtipný a myslí si, jak je jeho styl asi drsňácký, chlapácký, ale mám pocit, že má spíš dost problémů sám se sebou. A já ztrácet čas s takovým hulvátem nebudu.

01.09.2022 odpad!

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Tohle je přesně ta kniha, od které jsem neočekával nic, ale o to víc jsem dostal a o to víc mě nadchla. Hrozně dobře se čte. Je plná pozitivity a je z ní cítit jakási naděje v lepší/kvalitnější život. Je pravda, že ke konci kniha trochu ztrácela dech, ale celkově vzato pořád dobrý.

06.11.2023 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Vzhledem k tomu, že se zajímám o stoicismus, přečtení knihy od jednoho z největších představitelů této filozofie, římského císaře Marca Aurelia, byla nutnost. Je nesmírně zajímavé nahlédnout do toho, co si zapsal před téměř 2 tisíci lety a jak už tehdy uvažoval. Místy je to těžké čtení a občas jsem se do toho nutil a málem kvůli tomu chtěl dát jen 3 hvězdy. Musím však přihlédnout k tomu, že si to zapisoval sám pro sebe a asi netušil, že si to budu jednou po takové době číst a taky proto, že mám Marcuse dost v oblibě díky svým výrokům, citátům a tomu jaký to by charakter. Velikán své doby. Inspirativní a pokorný člověk. Nechám to uležet a v budoucnu si to zkusím přečíst znovu.

21.10.2023 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Bohužel. Ani Druhý díl mě moc nepřesvědčil o tom, že je toto "fantasy" pro mě. Pod fantasy si představuji boj, meče, kouzla atd.. místo toho tady mám pohádky a vztahy kdo, s kým, kde, proč, jak. Kde Marigold zase někoho vohnul atd. Nic proti tomuto, jen mi to tady trošku převládá nad tím, co od fantasy očekávám. Rozečetl jsem však ságu, tak uvidím, jestli nezměním názor a neponořím se do toho tak jako všichni ostatní.

15.09.2020 3 z 5

Překážka jako cesta Překážka jako cesta Ryan Holiday

Skvělá kniha. Původně jsem ani tolik nečekal, o to víc mě překvapila. Některé věci jsem již sice znal nebo slyšel z "moderního" osobního rozvoje, ale netušil jsem, že to vychází už ze staré stoické filozofie. Kniha navíc byla proložena příběhy velkých osobností, kteří něco dokázali a dává tím tak navíc velkou dávku motivace. Rozhodně to není poslední kniha o stoicismu, kterou jsem četl.

12.05.2023 5 z 5

Emoce - Zbavte se zlosti, žárlivosti a strachu Emoce - Zbavte se zlosti, žárlivosti a strachu Osho

Těšil jsem se na knihy tohoto autora. Začal jsem touto a nejsem zase až tak nadšený. Nebyla špatná, ale asi jsem čekal víc. Bylo to jako kdyby autor náhodně vysypal několik svých myšlenek namísto souvislého textu, který na sebe nějak navazuje. Takové neutříděné, přeskakující do jiných myšlenek atd.

10.04.2023 3 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

První půlka knihy je nějak zvláštní a těžko se mi četla. Je napsaná stylem, který mi asi nesedl, nebo mě nedokázal chytnout. Často jsem se přistihl, že jsem si říkal proč o tomto zrovna píše a jak to souvisí s tématem. Druhá půlka už byla o dost lepší, ale ani tak nemůžu říct, že bych se dozvěděl hodně nového, co bych už nevěděl. Nechápu ten hype kolem této knihy. Neříkám, že je vyloženě špatná, spíš takový průměr.

17.03.2023 3 z 5

Černá cesta Černá cesta Mel Odom

Trochu slabší díl, hlavně teda v první části knihy. Ale i tak se to dobře četlo a bavilo. Lehká a nenáročná fantasy.

02.07.2020 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Čtení knihy jsem dlouho prokrastinoval. Nakonec se mi to podařilo dočíst a hodnotím kladně. Spoustu popisovaných věcí sice dělá člověk tak nějak automaticky a vychází ze samotné logiky, ale i tak je to dobře napsané a shrnuté na jednom místě. A nejde jen o prokrastinaci, ale obecně o vytváření návyků, zorganizování si času atd.

25.05.2020 4 z 5

Budoucnost (ne)práce Budoucnost (ne)práce Filip Dřímalka

Je to o změně přístupu k práci, já jsem čekal spíš nějaké konkrétní praktické tipy. Asi trochu můj problém, uznávám. Nicméně i tak se kniha dost opakovala a když už jsem po 150 četl slovo automatizace, tak mě to přestávalo bavit. A to sám automatizuji kde co, ale tady toho bylo nějak moc. I tak je kniha dobrá a kdo nemá žádnou zkušenost s automatizací a AI, bude jistě nadšený.

03.05.2024 3 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Ticho je nový luxus, hýčkejte se jím. Tato myšlenka je nám vtloukána do hlavy napříč celou knihou. Chápu. Ale co už nechápu a co jsem se nedozvěděl je, jak ticho najít například uprostřed toho velkoměsta. Kniha obsahuje některé zajímavé myšlenky, ale na spoustu otázek se mi nedostalo odpovědí. Autor nezašel moc do hloubky.

05.05.2021 3 z 5

Pavoučí měsíc Pavoučí měsíc Richard A. Knaak

Oblíbená postava nekromancer Zayl se vrátil, takže to byla záruka dobrého čtení. Každopádně nic pro arachnofobiky :)

Království stínu Království stínu Richard A. Knaak

Zajímavá myšlenka mrtvého města Ureh. Užíval jsem si scény s nekromancerem Zaylem. Klasická fantasy meče a kouzel.

Dědictví krve Dědictví krve Richard A. Knaak

Mě Norrecova cesta hodně bavila. A jako fanoušek Diablo hry je pro mě tohle čtení super zpestření Diablo světa.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Dlouho jsem se k Zaklínači dostával. Jako fanoušek fantasy jsem z toho trochu rozčarován. Tohle je dost jiné. Něco mi tam chybí (nebo přebývá?) a není to ono. Jsou to spíše jednoduché pohádky, avšak říznuté špinavým středověkem. Mám rád spíše temné fantasy se složitějším, propracovanějším dějem. Zařadím se tedy mezi tu hrstku lidí, kterým tohle nesedělo. Mám však rozečtený druhý díl, tak tomu chci dát ještě šanci. A třeba samotná sága bude lepší než povídky.

25.05.2020 3 z 5