rose rose komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Stejně mrazivá a větrná atmosféra jako v prvním dílu (Skála). Postavy, které už známe, a nový detektivní příběh. Kniha mě vtáhla do děje hned na prvních stránkách a dočetla jsem jedním dechem. Netrpělivě čekám, až na mě v knihovně vyjde třetí díl.

15.01.2015 5 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Úžasný román, překrásné postavy, celá dlouhá historie několika životů. Musí se číst opatrně, je trochu náročné se orientovat v časových rovinách, ale stojí to za to. Musela jsem se soustředit taky na to, kdo je Danny a kdo Dominik, občas jsem v tom plavala. Ale i tak mi to vychází na 5 hvězdiček.

09.09.2014 5 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Literatura faktu, zajímavá a čtivá. Některé motivy upomínají na Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, ale tady je to bez přikrášlení, tak, jak to skutečně bylo. Občas se člověk musí trochu namáhat, aby rozluštil text v dialektu, ale to určitě patří k věci. Škoda, veliká škoda, že všechny ty tradice čarování, „bohování“, už zmizely nenávratně za oponou času.

31.05.2014 4 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Pro Středoevropana hodně drsné čtení. Umíme si asi jen těžko představit, že miliony lidí v té obrovské a přelidněné Indii žijí způsobem, který popisuje tahle knížka. Je to takový propletenec problémů, který se asi ještě hodně dlouho nikomu nepodaří rozplést. A teprve po přečtení takovéto knížky si člověk uvědomí, jak v podstatě luxusní, pohodlná a bezproblémová je naše civilizovaná střední Evropa. Knížka se nečte moc lehce, je v ní spousta postav, ve kterých jsem se občas trochu ztrácela a musela jsem se vracet. Ale v tom obrovském přelidnění to tak nějak patřilo k věci.

26.03.2014 4 z 5

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

Navazuje na Oči pouště a je možná ještě zajímavější. V podstatě klasická detektivka, ale v prostředí atraktivním pro Středoevropany. Dovídáme se hodně o soužití mužů a žen v arabském světě a je to pro nás hodně překvapivé a zajímavé. Příběh sám je napínavý a spletitý až do konce. Docela by mě zajímalo, jestli autorka ještě napíše další díl.

21.02.2014 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Už dlouho mě žádná kniha tak nedojala a zároveň tak nepobavila černým humorem. To téma mě hodně oslovuje, možná proto, že pracuju na onkologii, tak je mi to všechno nějak bližší než jiným čtenářům. Krásné čtení o tom, jak krutý a neúprosný bývá boj s nemocí a jak průzračná a krásná je láska i tam, kde jí v patách jde smrt.

07.02.2014 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Problematika mimozemských mikroorganismů, které se ocitnou na Zemi je určitě aktuální stále, stejně jako popisy supertajných supervybavených vojenských a výzkumných center. Knížku jsem četla už kdysi a teď jsem se k ní vrátila. Po těch letech mi najednou připadala méně „akční“ než tehdy. Možná to bude tou záplavou technothrillerů, které tehdy ještě neexistovaly.

30.11.2013 4 z 5

Zátiší s vránami Zátiší s vránami Lincoln Child

Naprosto jedinečně vystižená atmosféra malého města. To dusné horké léto mezi kukuřičnými lány jsem úplně cítila a při čtení scén z jeskyní jsem se klepala zimou. Hrůza přicházející „odnikud“ uprostřed noci byla hodně sugestivní. Pendergast jako vždy dokonalý, další postavy zajímavé. Hezky jsem si početla a krásně jsem se bála. Dávám plný počet.

16.11.2013 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Četla jsem ji ještě v minulém století a teď jsem se k ní vrátila. Od té doby medicína hodně pokročila, ale základ se nemění. Lékařská etika, odpovědnost, poctivost... Jen to možná dnes není tak vidět za všemi těmi novými technologiemi a nablýskanými přístroji. Teď už se Haileyho knížky čtou pomalu jako knihy pro pamětníky, ale pořád jsou napínavé a „o něčem“.

07.10.2013 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Tohle určitě není knížka na jedno rychlé přečtení. Člověk se u ní může smát nahlas, a za chvíli mu běhá mráz po zádech. Je to čtení o absurditě války a rozkladu všeho normálního, který válka přináší. O touze žít a přežít, o přátelství, smrti i nepřeberných variantách lidských povah. Pokud sbíráte citáty a zajímavé myšlenky z knížek, doporučuju číst s tužkou v ruce. Určitě si přijdete na své. Není to lehké čtení, ale stojí za to.

28.09.2013 5 z 5

Zakletá země Zakletá země Nora Roberts

Už první díl trilogie napovídal, že se čtenář, nebo spíš čtenářka, bude nacházet jednou nohou v literárním suterénu. A druhý díl mi to potvrdil a mám pocit, že v tom suterénu už stojím oběma nohama. Hodně růžová pohádka se spoustou magie, čarování, boje dobrých sil se zlými, nehynoucí láska a procházky po pobřeží za bouře, oslnivý sex... Jako čtení na dovolenou jakžtakž beru, když si člověk předem ujasní do čeho jde. Na třetí díl zatím nemám odvahu.

16.08.2013 3 z 5

Devět rostlin touhy Devět rostlin touhy Margot Berwin

Romantika, napětí, trochu botaniky, exotika. Co víc si člověk může přát pro osvěžení ducha po dlouhém dnu. Skoro bych se chtěla taky vypravit do džungle a hledat tam nějakou kouzelnou rostlinku, která přináší lék na všechny bolesti.

28.04.2013 4 z 5

Bez milosti Bez milosti Lisa Jackson

Hodně napínavé, se skvělou atmosférou všudypřítomného plíživého strachu. Ta situace, kdy všichni podezírají všechny s hrůzou, odkud přijde další úder zákeřného vraha, je vylíčena hodně sugestivně. A o to víc se mnou málem seklo to šokující zakončení. Super.

22.02.2013 5 z 5

Chuť lásky Chuť lásky Sandra Brown

Řekla bych takový lepší průměr. Postavy dost neskutečné, od dokonalého anděla-lékařky až po nejpadouchovatějšího padoucha Lozada.Občas úplně zbytečné dialogy přes půlku stránky naprosto o ničem. No ale jako oddychovku jakžtakž beru. Dlouho očekávané finále mi přišlo trochu odfláknuté, nakonec se to celé vyřešilo na dvou stránkách. Ale napětí tam bylo, stejně jako láska nebeská. Budiž.

08.01.2013 3 z 5

Kde končí řeka Kde končí řeka Nora Roberts

Nedávno jsem přečetla Nebezpečné útočiště od stejné autorky a zjistila jsem, že tyhle dvě knížky mají hodně společných motivů. Rozdílná je jen detektivní zápletka. Ale i když mi u jiných knížek vadí, že se motivy opakují, u těchto mi to nevadilo, protože se to krásně čte. Je tam láska, krásná příroda, napětí, zajímavé postavy. Líbila se mi postava Celie, té věčné eko-bojovnice, ta mi byla sympatická. Rozuzlení jsem malinko začala tušit už pár stránek před koncem, ale i tak jsou ty závěrečné scény hodně napínavé. Krásné relaxační čtení.

24.12.2012 5 z 5

Nebezpečné útočiště Nebezpečné útočiště Nora Roberts

Pro mě první setkání s autorkou. Super relaxační čtení. Krásný napínavý příběh, zajímavé postavy, atraktivní prostředí. A těch stránek! Za jeden večer se knížka opravdu přečíst nedá, i když nás příběh dokonale „vcucne“.

13.11.2012 5 z 5

Podvojná hra Podvojná hra Richard Mason

Krásná knížka o všech podobách lásky, o osamění, o tom, co všechno se vlastně skrývá v nejtajnějších koutech lidské duše a lidského svědomí. Je to dojemné, vzrušující i děsivé čtení. Těžko uvěřit, že autorovi bylo 23 let, když knížku dopsal. Z těch krásně formulovaných myšlenek a úvah to vypadá, jako by to všechno prožil a procítil na vlastní kůži. A pro nás, české čtenáře, je tam i působivý obraz porevoluční Prahy s atmosférou, kterou pocítí jen cizinec. Jenom překladatele jsem měla chuť občas klepnout přes prsty, kdyby to šlo. Ale za to autor opravdu nemůže.

02.11.2012 5 z 5

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Knížku jsem četla kdysi dávno a teď jsem se k ní vrátila. Musela jsem číst po kouskách, protože jsem to tak prožívala, že se mi místy dělalo špatně zrovna jako hlavní hrdince. Prožila si peklo. A navíc o něm umí hodně přesvědčivě vyprávět.

25.02.2012 4 z 5

Tereza Tereza Magda Váňová

Příběh ženy, která se ve středním věku rozhodla postavit se na vlastní nohy. To asi každá žena nedokáže... Krásně se to čte a vybízí k zamyšlení nad vlastním životem.

15.01.2012 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Děj knížky by se dal v podstatě shrnout do dvou vět... a přitom jsem se od ní nemohla odtrhnout. Napínavé od první stránky, smutný konec, a hodně drsné. To není pro slabší povahy, ale čte se to skvěle.

11.01.2012 5 z 5