Robodruh Robodruh komentáře u knih

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Velmi příjemná četba na začátek dovolené. Sice románek, ale zajímavě zkombinovaný s nahlédnutím do událostí druhé světové války. Doporučila bych i jako chytrou Teens četbu.

16.07.2022 3 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Těžká, ale bohužel stále aktuální témata. Autorka se do nich ve své prvotině pustila neohroženě a hlavně bez servítek. A to je dobře. Někdy se může zdát, že rasismus, homosexualita, domácí násilí nebo komunitní církevní chování jsou medializovány víc, než si zaslouží. Ovšem tato knížka dost přímočaře ukazuje, k čemu může vést nedostatek vzájemné tolerance v jednom obyčejném městečku.
Autorčin styl, který vás udržuje v napětí a nutí číst dál a dál, je velmi chytlavý. Stejně tak oceňuji vykreslení jednotlivých postav a jejich vnitřních pohnutek. Přestože žádná z nich není pozitivní, dokážete s nimi (alespon s některými) cítit. Stejně jako v reálu.

07.01.2024 5 z 5

Štěstí po česku Štěstí po česku Milan Tesař

Tak tohle mě bavilo. Přes moji prvotní skepsi jsem trefným postřehům autora velmi rychle podlehla. Doporučuji. Vtipné podání, které vás ovšem přiměje zamyslet se nad svými zvyklostmi a rituály. Přestože třeba nebudete s některými názory s autorem souhlasit, jako já, nijak vás to od dalšího čtení neodradí. Ano, je to pohled jednoho člověka, ale ten nabízí perspektivu, která vás doteď možná ani nenapadla. Poslouží k vytříbení vašeho vlastního názoru. A to za to rozhodně stojí.

08.10.2023 5 z 5

Mademoiselle Coco a vůně lásky Mademoiselle Coco a vůně lásky Michelle Marly

Trochu zvláštní styl vyprávění, který mi od samého začátku dával pocit, že jde trochu o růžovou knihovnu. Místy mi vadilo opakování popisu emočního rozpoložení Coco, jakoby to člověk nepochopil před pár odstavci. Ale děj a reálie mou pozornost udržely. Čím víc jsem se dozvídala, tím víc jsem dohledávala a ověřovala reálie i z jiných zdrojů a nakonec musím uznat, že autorka odvedla dobrou práci!

17.08.2023 4 z 5

Život za život Život za život Maylis de Kerangal

Velmi čtivá kniha na těžké téma. Je skvělé, že ho někdo zpracoval, a to hned pohledem všech zainteresovaných stran.

16.08.2023 5 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

Jsem velký fanouškek DAvida Mitchella, ale tahle kniha byla trochu zklamáním. Nevadí mi velký objem stran, vždyť třeba Tisíc podzimů... jsem zhltla jako nic. Ale vyprávění Utopia Avenue se nekonečně a nezáživně táhlo.
V předchozích komentářích se objevuje hodně kritiky překladu. Ano, kniha se hemží otrockými překlady názvů do češtiny, ale to mi osobně nevadilo. Brala jsem to jako součást stylu překladatele. Ovšem (a teď se mi asi budete smát) musím přiznat, že souvislost "Utopia Avenue" a "Cesta do Tramtárie" mi během čtení vůbec nedošla. Tady dávám zapravdu všem kritikům, že je to fakt víc než divné!

16.08.2023 3 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Radost z ticha je radost číst a radost nad tématem rozjímat. Určitě jsem ovlivněna i svojí láskou k Norsku a extrémním počinům, kterých má autor v zásobě opravdu dost.
Podstatné jsou zde však úvahy o tichu a jeho roli v našich životech. A v tomto ohledu si zde každý najde svoje.

31.03.2023 4 z 5

Plovárna Plovárna Libby Page

Příjemné a inspirativní čtení, ideálně na víkend nebo dovolenou

23.11.2022 5 z 5

Bretaňský příliv Bretaňský příliv Jean-Luc Bannalec (p)

Fajn detektivka, krásný dojem z popisu ostrovní části Bretaně, ale podivný překlad do češtiny. Fakt by někdo řekl, že je to omniózní situace?!

23.11.2022 3 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Myslím, že podtitul "dystopické povídky" tuto knížku přesně vystihují. Mistrná práce v každé z povídek mě strhla, přestože jsem se do každé pouštěla trochu se skepsí, co z toho vlastně vyleze. Přestože jde většinou o poměrně těžká témata a pesimistický náhled na budoucnost, dočkáte se i vtipných, nebo spíš důvnitpných momentů, které byly tolik typické např. v Lovcích hlav. Nosbo nezapře svůj skvělý styl :)

23.10.2022 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Tak asi takhle: Pokud chcete zlepšit cokoliv ve svém životě, tuhle knížku si prostě musíte přečíst. Pochopíte, že to jde, ať už chcete být zdravější, chcete lépe spát, chcete zhubnout, chcete být spokojenější. A návod je překvapivě jednoduchý. Vše je zde vysvětleno velmi jednoduše a čtivě, vše do sebe zapadá. Na konci se už jen plácnete do čela s tím, že je to přece všechno jasný jako facka.

27.03.2022 5 z 5

Intuice Intuice Laurent Gounelle

Z mého pohledu nejslabší Gounellova kniha. Přečetla jsem všechny, vždy si z nich odnesu hodně pocitů, poznání sebe sama i inspirace. I toto je příjemné čtení se zajímavým tématem. Ale tentokrát se nemůžu ubránit lehkému zklamání. Přestože je kniha velmi čtivá, příběh není nezajímavý, často jsem měla pocit až amatérských pasáží. A hlavně! To, co od Gounella čekám z hlediska sebepoznání, čím bývají jeho knihy prosáknuté, je tak podivně shrnuto pouze v úplném závěru na 2 stranách.

13.03.2022 3 z 5

Vtipný a velmi osobní spontánní styl vás prostě dostane. Přestože s Luckou prožijete velmi těžké chvíle, je to pohodové čtení. Nicméně knížka jako celek působí nevyváženě.

03.12.2021 3 z 5

Rytmus roku s Hankou Zemanovou Rytmus roku s Hankou Zemanovou Hana Zemanová

Tuhle knihu mám pořád poruce a čtu ji po celý rok (letos znovu a věřím, že ji takhle budu pročítat každý další rok). Pokaždé si z ní odnesu nějaký nový nápad. Skvělá inspirace jak žít více v souladu s přirozeným ročním cyklem, přírodou i sám se sbou a svojí rodinou.
Jedinou malou výtku mám k obsahové korektuře - některé věci se zbytečně opakují, aniž by na sebe nějak odkazovaly.

18.08.2023 4 z 5

Průsvitné srdce Průsvitné srdce Katja Kallio

Tahle knížka určitě stojí za přečtení. Doba, prostředí i příběh sám jsou tíživé. S hlavní hrdinkou se asi málokdo ztotožní. Přesto je její vykreslení tak poutavé, že prostě musíte číst dál. Jen mi úplně nesedl autorčin styl a místy i zdlouhavost vyprávění.

16.08.2023 4 z 5

Jinací Jinací Taras Prochasko

Mám ráda lehce absurdní, iluzorní příběhy. Tento je navíc upletený bohatým jazykem a protkaný lehkostí stylu, který dost kontrastuje s nelehkým obsahem. Jen se mi při čtení ztratila (nebo možná mi úplně chyběla) nějaká jasnější nit, která by mě udržela pevněji od začátku do konce.

16.08.2023 4 z 5

Z Čecha Švédem aneb integrace na jedničku Z Čecha Švédem aneb integrace na jedničku Jiří Puš

Životní příběh Jiřího Puše je bezesporu zajímavý a možná by vydal i na víc než na jednu útlou knihu. Ovšem musel by se ho chopit spisovatel. Tato kniha je bohužel důkazem, že do psaní se nemá pouštět každý, a to i když má co vyprávět.
Nejzajímavější částí byla pro mě první část knihy a autorovo líčení, jak fungovaly emigrační tábory ve Vídni. I u tohoto jsem ovšem těžko trávila styl a sloh vyprávnění. Samotná adaptace ve Švédsku, na kterou jsem se těšila, a kterou slibuje podtitul knihy, však byla velkým zklamáním. Ani avizovaného humoru jsem se nedočkala - ano, vtipné momenty tu byly, ale bohužel opět utrpěly díky literární formě.
Nemůžu se ubránit dojmu, že v celém vyprávění převážila jakási ješitnost. Škoda.
(Je ale možné, že se kniha jen nesetkala s mým osobním očekáváním, a proto si velmi ráda přečtu vaše osobní komentáře!)

28.05.2022 odpad!

Susanin efekt Susanin efekt Peter Høeg

Taky se vám někdy stane, že si knížku záměrně šetříte, aby vám čtení déle vydrželo? Já to mám vždy s Peterem Høegem a ani tato kniha není výjimkou. Prostě mě baví ta směsice vtažení do děje přes detektivní zápletku, severský smysl pro humor, abstrakce na hraně a hloubka témat, které se v příběhu objevují jakoby mimochodem. Není to čtení pro každého, Høegův styl je dost osobitý a možná že vám nesedne. Anebo ano, a pak se mu zaručeně plně odevzdáte a nebudete řešit, že vás vás děj někdy zavede mimo realitu, protože to je právě to, co vás baví :)

07.01.2022 5 z 5

Kde má cvrček uši aneb Chytrej jak rádio Kde má cvrček uši aneb Chytrej jak rádio neznámý - neuveden

Knížka, kterou je fajn mít v knihovně kdykoliv poruce pro chvíle, kdy si chcete přečíst něco krátkého nenáročného a trochu se u toho pobavit. A přitom nechcete něco úplně laciného. Ať si nalistujete namátkou jakoukoliv část, něco zajímavého se dozvíte nebo si dosavadní znalosti zasadíte do kontextu.

03.12.2021 5 z 5

Užila jsem si naprostou spontánnost, se kterou je tenhle cestopisný deník napsaný. Lucka se nevyhýbá ani nejdrsnější sebekritice, u které jsem se několikrát rozesmála nahlas. Její nadhled, ale i vůle jsou velkou inspirací. Jediné mínus této knihy je, že je souhrnem blogů, takže se v některých kapitolách opakuje.

03.12.2021 3 z 5