Robodruh Robodruh komentáře u knih

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Poslouchala jsem audioknihu a byla z ní tak nadšená, že jsem si ji musela v knihovně následně alespoň pořádně prolistovat a ještě umocnit pozitivní zážitek fyzickým kontaktem s papírem (věřím, že takhle ujetá tady nejsem sama).
Nadchla mě bohatost příběhu, vykreslení jednotlivých postav i styl, jak je knížka napsaná. Oceňuji znalost japonské kultury, literatury i historie, které autorka v knížce dokládá. Anna Cima si na nic nehraje a otevřeně přiznává inspiraci Murakamim. Sympatické, upřímné. Už teď se těším na další knížky!

16.08.2023 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dlouho jsem této knížce odolávala a pustila se do ní se skepsí jen kvůli letošní výzvě a kvůli tomu humbuku kolem posledního filmu. Ale! Od první kapitoly mě příběh naprosto strhl. Vůbec jsem nečekala tak bohatý a zajímavý příběh propracovaný do detailů, skvěle vykreslené postavy a přitom se spádem. Čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc jsem si přáala, ať to neskončí :) Už se těším na další díly!

17.08.2023 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Podle mě je to nejlepší učebnice filozofie, jakou kdo kdy napsal. Jasná struktura, snadno stravitelné vysvětlení, kontext - vše je hezky zasazeno do dané historické doby, navíc je vše rovnou ilustrováno názorně v samotném příběhu, no a navíc ještě ten tajemný a poutavý příběhový obal okolo, který vás u této "učebnice" udrží až do konce. Poprvé jsem ji četla na vysoké, ale od té doby se k ní vracím, teď jsem ji přečetla počtvrté. Je to povznášející a osvěžující čtení, u kterého si ale můžete být jistí, že vám něco dá. V každém věku si z této knížky odnesu nějaké nové "aha!"

17.08.2023 5 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Musím ocenit obrovskou odvahu a naprostou upřímnost Terezy Bučkové. Bez jakýchkoliv příkras vás provede jednou životní fázi. Neušetří vás momentů naprostého zoufalství ani pocitů vlastního selhání.
Osobně se mi kniha četla těžce, musela jsem si dávat místy přestávky abych se znovu nadechla a našla sílu pokračovat.

23.12.2021 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Chystám se napsat pár vět, když mě upoutala hned pod prázdným oknem pro můj komentář recenze @mirektrubak. To je přesně to, co jsem chtěla napsat! Taky jsem se ke knížce vrátila po poslechu z rádia a znovu mě udivilo, jak surové a vyzrálé čtení to je. Ano, i za mě je to prostě nejlepší knížka Petry Hůlové. Plná emocí, živočišna, vůní, a chutí.

12.11.2022 5 z 5

Co vám tato kniha přinese? Přesně to, co čekáte od anglické humoristické novelky. Typický britský humor, nonšalantnost, nadsázka a lehkost.

10.04.2022 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Vtipné a odpočinkové. Přesně to, co čekáte od formátu blogu. V knižním vydání se tak může stát, že vás to po nějaké chvíli začne trochu nudit, ale je to přece sbírka blogových příspěvků. Takže ideální na kouskované čtení ve chvílích, kdy si potřebujete odfrknout anebo vás potěší neštěstí a trapasy někoho jiného. Navíc někoho, kdo se k nim dokáže s vtipem a upřímnosti přiznat.

01.10.2023 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Takhle útlá knížka mě nadchla! Kateřina Tučková mě nepřestává udivovat. Nijak zvlášť se nezajímám o skladatele (natož dirigenty) z první republiky. A už vůbec nerada čtu divadelní hry, tenhle knižní formát mi fakt nesedí. Vitku jsem otevřela úplnou náhodou a hádejte co? Zavřela jsem ji až po poslední stránce s úsměvem na obličeji a výrazně pozvednutou náladou. Jak to paní Tučková dělá, nevím. Ale tohle čtení je plné jemné nadsázky, humoru a přitom faktografické. Klobouk dolů a děkuji, Kateřino!

16.08.2023 5 z 5

Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky Jan Fingerland

Krásný důkaz toho, že i odborné téma může být pojato stravitelně, atraktivně a dokonce i s vtipem.

08.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Z knížky jsem byla nadšená, tak teď už se nemůžu dočkat filmového zpracování a doufám, že nebude zklamáním! https://www.csfd.cz/film/1043196-kde-zpivaji-raci/prehled/

06.06.2022 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Úžasná knížka, od které se nejde odtrhnout. Doerr tady podle mě předvedl ještě vyšší vypravěčský level než v ostatnich knihách. Skvělé pracuje nejen s gradací příběhu samotného, ale i s frekvencí střídání vyprávění jednotlivých hrdinů.
Zajímavé přirovnání k Atlasu mraků od @slezmon - napadalo mě při čtení to samé :)

17.04.2023 5 z 5

Tajemno, neobyčejné děti, časová smyčka, skvělé fotografie, ze kterých lehce mrazí, ale i jemný humor a práce s jazykem (četla jsem anglický originál, tak nedovedu posoudit, jak tomu je v českém překladu). To vše mi dává dobrý koktejl, když máte rádi napětí, ale chcete klidně spát. Nebo už jste přesycení severskými detektivkami nebo současnou fantasy literaturou plnou draků a novodobých čarodějek. Tahle kniha je prostě jiná. Těším se na další dva díly.

18.02.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Drsný. Pokud víte, že dáte své dítě na balet, tak to za žádnou cenu nečtěte.

16.02.2022 5 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Knížky Petera Mayle jsou jeden velký oddych. Jestli máte stres v práci, depresi nebo jste nemocní, určitě po ní sáhněte. Vychlaďte lahev vína, nic nečekejte a uvidíte, že vám po přečtení bude líp.

16.08.2023 4 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Trochu mystična, romantiky a historických reálií - ideální koktejl na čtení na dovolenou. Jen nečekejte nic objevného ani žádné zvraty v ději. Vše se odvíjí, jak má :)

16.08.2023 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

No dobře, sice už v tomto druhém díle není to překvapení z objevování podivného světa a seznamování se s novými tvory apod., ale přesto je to pořád poutavé a napínavé čtení! Myslela jsem, že tímto dílem skončím, že to bude stačit. Ale poslední stránky mě přesvědčily, abych ani třetí díl nenechala v knihovně zajít prachem.

07.03.2023 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Super detektivka, žádné přehnané násilí ani příliš mnoho (a někdy až zbytečných) zvratů. Za mě poctivá klasika. Bretaňská atmosféra mě hodně bavila, při čtení jsem cítila vůni moře, ryb, vítr... prostě jak to má být.
Ubírám jen jednu hvězdičku kvůli chybám v překladu (dokonce ve jménech hlavních aktérů!)

06.06.2022 4 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Čtivé, napínavé - opět poctivá detektivka. Přesto ubírám jednu hvězdičku, protože místy mi tentorkát připadal příběh zbytečně natahovaný, zejména ve druhé polovině.

28.08.2023 4 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Sice ne úplně originální nápad, ale skvělé zpracování! Žádné zbytečné vysvětlování. Náznaky a stručnost přesně tak, aby čtenář nezůstal na pochybách, ale aby se text nerozplyznul. Ona anomálie je přitom vyobrazena z nejrůznějších hledisek - osobního, politického, náboženského.

04.12.2022 5 z 5

Dcera polární noci Dcera polární noci Margaret Balderson

Matně jsem si pamatovala, že se mi v dětství tato knížka líbila. Teď jsem po ní sáhla po 35 letech a vzala si ji na dovolenou do Norska. Chtěla jsem mít něco odpočinkového a tématického. Úplně mě to pohltilo. Myslím, že v dětství mi spousta věcí a souvislostí vůbec nemohla dojít. Tato knížka, byť vedená jako dívčí román, má svou cenu a stojí za to si ji přečíst i teď!

16.07.2022 5 z 5