risha03 risha03 komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skvělé, skvělé, skvělé! Ne, asi jsem magor ale kniha pohltila natolik, že doma ženě opakuju pořád emoce třikrát. Spisovatel je naprosto parádní, Marťana jsem četl před x lety a naprosto si ho užil. K Artemis jsem se dostal teprve nedávno a hned jsem si vzpomenul na důvody, proč mě baví. Proto jsem ihned přešel ke Spasitelovi. Byl jsem nejprve překvapen, jak se zvedla míra “sci-fi, mimozemský život jsem nečekal. Ale autor pokračuje ve stálo stejném - dosazuje fyziku (zde i relativistickou (ok, díky za bezesnou noc kdy jsem přemýšlel i diletaci času a kontrakci délky)), do smyšleného příběhu. Čte se jedním dechem a každý milovní scifi by měl číst. Těším se na další knihu od autora.

06.01.2024 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Půjdu proti proudu. Ale toto bylo děsné. Vždy jsem si myslel, že Kundera je těžká literatura. A pak si přečetl Žert a já byl nadšen, bylo to skvělé a rozhodně nijak náročná literatura.

Nesnesitelná lehkost bytí má problém - je o nesnesitelných charakterech, s kterými se nelze ztotožnit. O labilní ženské a děvkařovi. Románová část je hrozná a dal bych 1/5. Tu další hvězdu to má za příběhy na pozadí knihy, za Oidipa a přirovnání s komunismem, Velký pochod apod. Tyto částí, politické, někdy filosofické, se mi líbily.

24.07.2023 2 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

(SPOILER) Dočteno. Namísto “recenze bych zde rád nadnesl pár postřehů. Byla to excelentní a poutavá kniha. Téma je složité, tak, že má kniha v sobě ohromnou logickou trhlinu.

Nekonečno je nekonečné. Polovina nekonečna je stále nekonečno. Paklíže existují paralelní vesmíry, jsou nekonečné. Každá volba vytváří nový vesmír. OK. Po dobu čtení jsem souhlasil s auterem, avšak po nějaké době jsem si řekl, že sice mluví o nekonečnu, ale neumí si ho vůbec představit. A poté jsme se dostali do “domova “Jasona 1, ve kterém jsou desítky Jasonů. Na chvíli jsem byl spokojen, říkal jsem si, že přece jen má představu o nekonečnosti. Abych si záhy uvědomil, že opak je pravdou.

“Ta pravá Daniel měla být jen jedna. Najít ji, mělo být jako zrnko písku na pláži. A chyba autora počíná právě zde. Není “jedna pravá Daniel. Je nekonečně mnoho pravých Daniel. V momentě, kdy se “Jason 1 dostává do reality “Jasona 2, vytvořilo se dle knihy “velké množství Jasonů, ale jen jedna “pravá Daniel. Blbost. Autor vnímá perspektivu pouze Jasonů. Ale přitom Jason vidí, že restaurace má jiný název v určité realitě. Tedy v určité realitě “pravé Daniel mohl restauratér učinit volbu jiného názvu restaurace, a tím vytvořit nový paralelní vesmír s novou “pravou Daniel. Daniel by byla zcela stejná. Stejná ve světě s restauraci s názvem “A a stejná ve světě s restaurací “B. Pozorovatel, kterýkoli Jason, by nemohl rozeznat “tu jedinou pravou Daniel od druhé “jediné pravé Daniek. A ejhle, máme dvě zrnka písku na pláži.

Na světě je (kolik?) sedm miliard lidí? Jeden z nich si uvědomí, že se mu chce prdnout ve výtahu. A udělá to. Ale vytvoří se realita, kde si neprdne. A ejhle, je tu “třetí ta pravá Daniel.

Nekonečno, je nekonečno. Pokud si Jason v krychli přeje dostat “k té pravé Daniel, existuje nekonečný počet “pravých Daniel.

Když v knize putuje chodbou v krychli, potká sám sebe. Jaká je pravděpodobnost, že v nekonečné chodbě narazí na sebe sama? Nu, řekl bych že tento jediný Jason asi naplní “pravděpodobnost potkání sebe sama v nekonečnu. A zde je ta chyba, když se ve světě “té pravé Daniel a “Jasona 1 potkají desítky Jasonů. Proč se jeden nedostal domů a druhý do reality, kde si někde v Evropě jeden borec upšoukl ve výtahu. Daniel by byla pořád stejná, ale realita jiná, Jasonové se tak nepotkají.

Jsem zvědav, zdali mé myšlenky zde budou pochopeny, snažil jsem je napsat jednoduše, pokud je zde příliš mnoho prdů, omlouvám se.

Jak jsem napsal na začátku, neskutečně čtivé, náročné téma, s kterým se auto popasoval bravůrně. Natolik, že se již poohlížím po jeho dalších knihách. Ale knihy od Andy Weira se mi líbí asi více. V této knize bych jen vytkl realitu se smrtící chorobou - Jason se zde choval zcela hloupě a iracionálně.

30.01.2024 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Kniha pro puberťáky, a přesto jsem ji přečetl již podruhé jedním dechem. Je v ní spoustu naivních a nesmyslných věcí, a stejně nad nimi člověk mává rukou. Velmi dobrá kniha, která se čte sama.

09.02.2024 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Perfektní kniha z prostředí Moskvy. Nápaditý námět a excelentní tempo, které nutí číst dál a dál. Stejně jako u Povídek o vlasti upozorňuji, že pokud jste četli sérii Metro jen jako Sci-fi bez vnímání alegorie na politickou situaci Ruska, kniha vás dost možná nezaujme. Za mě však kniha ukazuje, ze Glukhovski prostě umí psát poutavé příběhy plné myšlenek, které nutí k zamýšlení. Zatím nezklamal a tato kniha patří k jeho vrcholu. Už se těším na Stanoviště.

28.01.2024 5 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

A je to. Dočtena série velice dobrých knih, které se čtou jedním dechem. Někteří zde uvádí, že je to po namakaném druhém díle slabší. Nemohou souhlasit, díly si udržely svoji laťku, své neskutečně rychlé tempo, kde se neustále něco děje. Příběh se ve své podstatě celé tři díly skládal z mnoha menší dějových linek, možná i díky tomu se to tak hezky četlo, neboť v každé této lince se otevíraly nové příběhy, ale zároveň se zrovna rozjetá uzavřela v dané kapitole nebo v té následující. V tomto díle ve mně utkvěl (a mrazil) obzvláště jeden příběh o mladé šlechtičně která neuváženě uposlechla šéfa Ochranky a vtírala se do přízně careviče. Konec tohoto příběhu opravdu čtenáře dostane a řekne si vau.

Perfektní trilogie, akorát je vidět, že příběh není tak docela zakončen, možná částečně, ale ne zcela. Možná za to může k ten styl vyprávění (na sebe navazují hromada krátkých příběhů), že má člověk prostě pocit, že by se toho dalo vykládat ještě mnoho.

Tak snad Materia Secunda bude u nás v češtině vydaná. Musíme všichni tlačit na vydavatele a hlavně sérii doporučovat dál, ať se prodává

28.08.2023 5 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Tohle si musíte přečíst! Slušajus?

První díl byl excelentní a četl jsem ho jedním dechem. Ale díl druhý? Tam jsem rovnou nedýchal. Jedna zápletka střídá druhou, přičemž naví každá. Prvotřídní fantasy zasažený tentokrát do Varšavy nepatřící carské Rusi, nýbrž Německu. Fantasy na pozadí první světové války, kdy Polsko bojuje o svoji nezávislost. A do toho démoni, démonkyně, magie, alchymie a dva hlavní hrdinové z prvního dílu. Gospodin Rudnicky a prevoschoditelstvo Samarin.

Znovu apeluji, zkuste si tuto sérii přečíst. Já jdu ihned na třetí díl.

14.08.2023 5 z 5

Arkwright integral Arkwright integral Bryan Talbot

Dobře. Četl jsem poprvé a hned naráz oba díly v této edici. Nebudu tedy hodnotit kvalitu kolosální knihy, která je (jak je zvykem) v té největší kvalitě, tak jak to známe od CC, u kterých je prostě vidět, že jim záleží na komiksech a na nás čtenářích.

Rád bych okomentoval dva díly komiksu. Komentáře zde moc často nedávám, jen u věcí, které ve mně něco zanechají.

První díl mě ihned uchvátil svojí malbou. Něco takto nádherného se prostě nevidí v komiksech moc často. Okamžitě jsem se do kreseb zamiloval. Příběh už byl horší. Ztrácel jsem se. Nechápal ho. A to do tak velké míry, že jsem byl pln rozpaků. A to jsem zvyklí na poměrně náročné komiksy, miluji Neila Gaimana a jeho Sandmana (A vlastně cokoli od něj), Careyho a jeho Lucifera, Alana Moora. Věděl jsem, že tohle má být náročná kniha taktéž a právě proto jsem se na ni velice těšil, je to něco co mám rád. Nejvíce mě na této literatuře baví ta spletitost, nejednoznačnost, to že člověk musí pozorně vnímat každé slovo aby to pochopil. Přesně to miluji na výše uvedených autorech.
No, ale asi po třetině knihy Arkwright Intgral jsem byl stále rozpačitý, protože tohle byl jiný level.

A pak to přišlo. A já se zamiloval. Postupně se děj odhaloval, začalo vše do sebe zapadat a já začal chápat. Už jsem se nemohl odtrhnout. Přesně jak má být, čtenář netuší netuší a najednou ho strhne poznání a už čte jedním dechem. Nakonec se dostaví katarze. Vše dopadne jak má, čtenář je uspokojen z vysvětlením.

A právě díky tomuto jevu je to neuvěřitelná kniha. Už nevím kde jsem to slyšel, myslím že v F. L. Věk, kde stálo, že čtenář při čtení nemá vše hned pochopit. Že pravá krása je v odhalení, to že se nad knihou může zamyslet. Ten nejlepší pocit, který čtenář může zažít je ten, že nad knihou může přemýšlet, co tím kdo chtěl vyjádřit a nakonec pochopí. Proto první díl 5/5.

Druhý díl nastartoval ve velké parádě. Oproti prvnímu dílu mě hned kresba neuchvátila, respektive byla zjednodušena. Ovšem i zde je nakonec tolik kreseb s neuvěřitelnou úrovní detailů, která spolu s krásnou barevností čtenáře dostane.
Příběh je oproti prvnímu dílu o poznání jednodušší. Člověk se už ve všem vyzná a jen sleduje úžasný příběh. Přečetl jsem ho naráz. Každou stranu jsem nedočkavě obracel.....

Neuvěřitelný počin. Toto dílo bude patřit mezi ty nejlepší komiksy, které jsem kdy četl.. Zařazeno vedle Sandmana, Lucifera, Zámek a klíč a další knihy, co které ve mně vzbudily hluboký dojem.

02.02.2019 5 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Batman, Mike Mignola, H. P. Lovecraft a Etrigan... nepamatuji si, jestli sem kdy četl lepšího Batmana. Možná jo, možná ne. Ale tohle se bude řadit mezi ty nejvíce top. Takže i pokud nejste předplatitelé DCKK, do tohoto jděte.

+zrození démona. Za mě nejlepší díl z DCKK, konečně jsem se v bonusovém příběhu dozvěděl zrození Etrigana, postavy , která mě svoji poetičností zaujala už v Bažináčovi a Sandmanovi. Top komiks.

01.05.2018 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Nu, tak tohle byla vážně pecka. Nechtělo se mi tomu věřit, koupil jsem si celou sérii naráz, čeká mě teď pár dní parádního čtení. Ale opravdu, nečekal jsem od této řady "nadprůměr". Jsem čtenář knih i komiksů, mám rád náročnější knihy, i lehčí odpočinkové. Je mi jedno jestli jde o divadelní hru, film, seriál, knihu, komiks.... je to jen médium, každý dá trochu jiný zážitek, ale vždy jde o příběh.

Musím říci, že se to četlo krásně, perfektně rozvrstvený příběh, člověk se nenudil ani chvilku při čtení, a to ten příběh znám (viděl jsem asi 7 řad seriálu, jen mi tu chyběl Daryl?). Proto mě vlastně potěšilo, že ač v mnohém stejné, tak seriál šel jinou cestou a mě teď čeká spousta novinek, navíc jsem ho nedokoukal, takže se fakt těším na parádní jízdu.

Jo a ke kresbě - je opravdu hodně povedená, trochu jsem se bál černobílé, přijde mi, že v takové kresbě, pokud je odfláklá se mohou jednotlivé postavy plést, zaměňovat. Kdepak, to není zdejší případ. naopak jsem se mnohokrát pozastovaval a díval se, jak je to krásně namalavané. Není to Bryan Talbot (toho fakt doporučuju, kdo ho nezná), ovšem je to opravdu líbivé. Těším se na druhý díl.

Jo a ten název dílu je krásný oxymoron, pokud tohle byly "Staré dobré časy", tak se mám na co těšit :)

22.03.2024 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je zajímavá kniha. Fantasy, a přesto filosofická, ale nikoli vždy v dobrém slova smyslu. Rozhodně se nejedná o lehkou literaturu. Částečně politikaření připomíná Game of Thrones, akčnější svemérie jsou rovněž zábavné, ale jak dojde na snové části, člověk musí hodně, hodně vnímat.

Měl jsem na dovolené a pro náročnost jsem knihu nečetl. Doma jsem si potom udělal klid a dočetl jsem za pár dní.

Mimochodem, kniha je ukončená, takže se nemusíte bát dlouhé série. Další díly netřeba číst.

01.08.2023 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Říkali jste si vždy, že Kundera je náročná literatura, povinná četba, to číst nechcete? Nevěřte tomu. Minimálně u Žertu ne. Je to literatura lehká, o žertu, ironii života, absurditě. Vhodná pro každého. Čte se sama. Oproti Nesnesitelné lehkosti bytí, má tato kniha postavy, o kterých číst chcete.

Opravdu doporučuji všem, kteří např. s Kunderou chtějí začít.

01.08.2023 4 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Knihu jsem slupnul jedním dechem. Někteří tu píší, že pořídili knihu z důvodu obálky. Nu. Já na doporučení. A nyní tuto službu vrátím a třeba se někdo rozhodne udělat tu nejlepší věc - knihu koupit a skutečně zkusit.

Kniha je psaná neskutečně čtivě, ihned vás vtáhne do děje. Svět a nápad je originální - konjunkce proběhla v našem světě před I. světovou válkou, a dříve knihy s bláboly - alchymistické traktáty, knihy kouzel apod., se staly vzácnými - některé totiž fungují. Děj se odehrává v Polsku, respektive v tehdejším carském Rusku, který je do jisté míry zromantizován - bolševici zde nejsou, naopak potkáváte v knize šlechtice a důstojníky carského konvoje.

Jak jsem psal, originální zasazení děje.

Někteří tu psali, že jim vadí, že je nasnadě pokračování (jedná se o trilogii). No já jsem rád, že mám naopak ještě dvě knihy před sebou. A to doufám, že bude u nás vydaná Materia secunda.

01.08.2023 5 z 5

Poviedky o Rusku Poviedky o Rusku Dmitry Glukhovsky

Tato kniha není pro typické čtenáře Glukhovskyho. kdo četl Metro jen jako 'postapo' scifi, bez nahlédnutí za alegorii, která nejvíce vyniká v třetí díle (který čtenáři právě nejvíce kritizují), ten ať po této knize nesahá. Povídky v této knize jsou různé, některé lepší, některé horší. U všech se ale čtenář bude bavit. Jedna povídka z této knihy, bude ve mně vryta velmi dlouho.

21.05.2017

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Jak tu již vylo zmíněno, sdílím názor, že třetí díl je diametrálně lepší než druhý. Musím však říci, že k dokonalosti mu kus chybí. Politické machinace jsou zde naprosto neuvěřitelně (podtrženo dvakrát) překombinované, že to po x set stránkách přestává být zábavné. Namísto řešení vytáhnout Krispel a umlčet ty plky (ó díky Stilgare), se pořád natahuje a natahuje, než konečně dojde na lámání chleba.
Nicméně jsem rád, že jsem se ke třetímu dílu dokopal, byť jsem po Spasiteli řekl dost. Nu, myslím že dojde i na čtvrtý díl. Uvidíme co bude dál.

21.03.2024 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nejslabší díl série. Zatímco první dva se četli jedním dechem, zde jsem se docela i nutil číst. Ono reálně je zde minimum děje, Katniss je otravná. Pár světlých chvil to má, jak jsem již psal dříve, je to skvěla antiutopie pro teenagery, která mě baví i v dospělosti. Moment kdy nová vláda má úspořádat nové hladové hry je prostě parádní a obdobné světlé chvíle zachraňují celou knihu od špatného hodnocení. Takhle za mě průměr.

25.02.2024 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Velmi čtivá kniha, stejně jako samotné Hunger games. Člověk se dokáže vcítit do Coriolana, neb byť byl záporák, kniha je z jeho pohledu. A každý je hrdina vlastního života.

Současně je zde propracovanější myšlenka hladových her. Tam kde jsi si pokládal u Hunger games otázky typu “jak a “proč, a odůvodňoval to to “orwellolovka pro puberťáky, která se ale dobře čte, zde mluvíme o pěkných vysvětlení chováni lidí při nebezpečí, a ukázání, že v každém z nás je zvíře, jsme pouze svázání Lockovou či Hobbsovou Společenskou smlouvou. Poklona spisovatelce.

Neil Gaiman prohlásil, že neexistuje špatná kniha pro děti. Nechte je si vybrat své vlastní knihy, byť vám jejich myšlenky mohou připadat jak pouhé klišé. Ty knihy jsou dobré, pokud je od beletrie dovedou mnohem dál. A tato kniha opravdu vede úvahami dál. Kdo ví, třeba si díky ní někdo přečte Leviathana.

05.02.2024 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Říkám díky sai King.
Vše co si od vás přečtu je neskutečně čtivé, poutavé. Nelze se odtrhnout. Dle mého názoru byl Běh o život námětem pro Hunger games. Distopický svět, hry o život. Akorát zde pro dospělé, krapet reálnější distopie, plná drog, sexu a zbraní na každém rohu. Netvrdím, že je to dokonalé dílo bez vad na logičnosti. Navíc tomuto dílu kazí jeden fakt, odehrává se v “budoucnosti léta páně 2025. Tj. z dnešního pohledu působí velmi vtipně (ač je na obalu nového vydáni kamera, vůbec se zde neuvažovalo o tom, že v roce 2025 se nelze ztratit ve velkoměstě, neboť tu máme Big Brothera), ale kniha byla napsána v 80. letech. Naopak něco se až podivně trefuje do dnešní doby. Co ale říkám je, že tohle jsem přečetl za dva dny, nešlo se odtrhnout, bylo to neustále napínavé na všech stranách.

16.01.2024 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Po přečtení prvního dílu, jsem měl plno pocitů.
"Bylo to zajímavé, čtivé, jiné než čtu obvykle, jiné než jsem čekal. Drsné, nemilosrdné, atmosférické... ale zároveň jsem chtěl znát odpovědi na otázky. Těch tu bylo mnoho a odpověď žádná. Byl to... prolog. Dvousetstránkovej dlouhej prolog."

Takže sem chtěl pokračovat a hned sem se vrhl na druhý díl. Ten sem přečetl jedním dechem. Příběh v této knize mě pohltil... Takto začten do nějaké série jsem nebyl roky.... stalo se to v dětství u Harryho Pottera, mnohem později tu byl Zaklínač..... Ještě je brzo... teprve druhý díl za mnou. Ale myslím že tu mám další sérii, kterou budu milovat...

20.01.2018 5 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Dobře, přečteno. Musím říci, že poslední cca 1/3 knihy byla trochu lepší. Nastal zvrat, trochu se tím vyjasnilo, proč první 2/3 některé postavy jednaly naprosto nelogicky, závěr byl taky ušel.

Ale i tak bych nedoporučoval. Je to útrpné číst, ve stylu pořád se postavy o něco snaží, ale je tam co dvě stránky další a další překážka, která jim v jejich úsilí hodí klacek pod nohy. Pořád a pořád dokola, což má být “hrozně napínavé ala cliffhanger, ale ve výsledku je to prostě strašné, obzvláště, když jde o hov**. Doslova. O prsten. K ničemu.

Jo a taky ta kniha strašně zestárla. Je o technologiích, ale byla psaná v roce 1999, tj. před zářím roku 2001, kdy se změnil diametrálně svět. Letištní zápletka tak byla vyloženě “z jiného světa, ale i stran internetu apod…. Nicméně od tohohle se dá odprostit, to ke zcela to nejmenší na této knize.

29.04.2024 2 z 5