rikke rikke komentáře u knih

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

už jen kvůli těm nádherným ilustracím stojí za to ji mít

13.11.2014

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pro mě výjimečná kniha, která ve mně rezonuje i několik dní po dočtení. Kniha o našem kraji, o tvrdé robotě, o těžkém životě, o naší hornické historii. Teď ještě víc jsem pyšná, že mezi mými předky byli i haviři.

11.02.2021 5 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Takový svíravý pocit a napětí mezi dvěma lidmi tryskající z každé stránky jsem snad ještě nezažila. Krásné čtení to bylo. Doporučuji k pozdně podzimním / zimním večerům.

03.12.2018 4 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Hltala jsem každé slovo. A přestože preferuji Darjeeling a Assam, neb Pu-erh má na mě až příliš zemitou chuť, mám chuť mu dát po letech další šanci.

25.01.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kdejakou vraždu snáším lépe, než jak jsem snášela tohle. Hlavně k závěru jsem si dávala tak dvoudenní pauzy, protože to byla síla. Naštěstí mám dočteno.

19.11.2021

Říkám si, proč mě nikdy nenapadlo naučit se tango; na druhé straně, bych se ho chtěla učit jedině v tančírně Century. Ale třeba otevřu jiné zavřené, nikoliv zamčené, dveře.

23.10.2011 5 z 5

Jenom matka Jenom matka Roy Jacobsen

Knut Hamsun ve svém mistrovském díle Matka země vzdává hold Norům obdělávajícím svá malá políčka, jež jsou pro ně zdrojem obživy. Roy Jacobsen takový hold vzdává rybářům a obecně Norům, jejichž život je bezprostředně spjat s mořem. S mořem, které dává, ale též s mořem, které bere.

29.10.2021 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

5 * za celou sérii. nevybavuju si žádnou knihu, která by se trilogii rovnala. a to jsem ji začínala číst jen proto, že mě ukecali kamarádi. takže přístup byl "no tak já si to teda asi přečtu" s tím, že nebude-li mě to bavit, tak to jednoduše odložím. no a ejhle. po třech měsících jsem návrat krále dočítala a v očích se mi lesklo. neříkám, že v průběhu nebyly části, které mě moc nebavily nebo které jsem přelítla tak, že ani nevím, o čem se pojednávalo, chvílemi jsem se motala v postavách, ale když jsem to všechno postavila na piedestal jako celek i s těmi částmi, při kterých se mi tajil dech ať už krásou nebo napětím, zjevilo se mi mimořádné dílo.

22.02.2015

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Donedávna by mě nenapadlo, že slova farářky budu někdy potřebovat. Četla jsem přesně v ty dny, kdy ta potřeba vyvstala.

07.02.2022

Ostrov, co chutná jako pomeranče Ostrov, co chutná jako pomeranče Kateřina Marie Tichá

Ach ano, v souvislosti s Káťou nelze nevzpomenout Davida Stypku a jejich hudební / básnické souznění.
Kátiny básně jsou... dokáže vyjádřit to, co je pro mě nepojmenovatelné. Ostatně i její písňové texty obstojí jako samostatně stojící báseň.
Když už jsem zmínila Davida, dovolím si vypůjčit slova Milana Bátora: "Stejně si myslím, že byl jedním z „andělů“ na Zemi, který se jako kometa zjevil, zazářil a zmizel."
Káti, jako básnířce a jako součástí Bandjeez přeji, ať nám září po dlouhá léta.

29.10.2021 5 z 5

Dcera války Dcera války Sara Nović

Jsou knihy, které přečtete jedním dechem, ale čtivost je jejich jediným benefitem. Ne tak Dcera války. Jedná se o knihu, která ve mně rezonuje ještě pár dnů po dočtení. Autorčin poutavý styl se mi dostal pod kůži. "Vinu" na tom má i samotné téma války v Jugoslávii, které mi není lhostejné. Příběh Any a její rodiny je mementem balkánských hrůz.

04.07.2020 5 z 5

Sága o cestě na Island Sága o cestě na Island Jan Burian

Nejvíce oceňuji úryvky z cestopisů a jiných článků z dob nejen nedávno minulých, ale převážně dávno minulých (17.st.).

23.06.2012

Melancholie I. Melancholie I. Jon Fosse

Někde jsem četla, že Fosseho styl si čtenář buď zamiluje nebo knihu po přečtení pár stránek odhodí do kouta. Já mám z Fosseho mrazení v zádech. Je jako norská řeka. Dravá, prudká, nucena překonávat nečekané překážky, neslyšná, pomalu bloumající.

18.09.2011 5 z 5

Berge Berge Jan Kjærstad

Velkou měrou se o čtyři hvězdičky zasloužila druhá část knihy. Některé myšlenky / názory Petera Malma mě zaujaly natolik, že tuto pasáž čtu znovu a vypisuji si poznámky. A taky si na mapě vyhledávám Osloské ulice, kterými kráčí. Kostelní ulice je v literárním směru velmi frekventovaná a velmi oblíbená je např. u Larse Saabye Christensena. Ale to je vedlejší.

10.09.2019 4 z 5

Herman Herman Lars Saabye Christensen

Moje první kniha ve slovenštině. A právě slovenština se zasloužila o čtyři hvězdičky. Krásně se mi četlo.

27.05.2016 4 z 5

10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr Hallgrímur Helgason

Tak si říkám, koho napadlo dát "10 radám" škatulku islandský thriller; nebo že by to byl další aurorův fórek? Každopádně smích přecházel v údiv a upřímně jsem se bavila tím, jak autor střílí do vlastních řad. A co teprve Toxikovy komoleniny, za všechny jeden příklad: o NP Þingvellir hovoří jako o "Cink velín". Živě si dokážu představit islandskou slotu, kterou přehlušuje Helgasonův smích, když toto píše. __ komentář pod čarou: osobně bych byla radši za překlad přímo z originálu než za překlad překladu; na druhou stranu si myslím, že český překlad je velice energický a barvitý.

22.06.2013 5 z 5

Velký Nor Velký Nor Czesław Centkiewicz

Kniha je nepostradatelnou součastí mé seversky zaměřené knihovny. Českému čtenáři autorská dvojice předkládá životní příběh muže, který svůj život zasvětil polárním oblastem a vědeckému výzkumu tam, a to ať již se jednalo o přechod Grónskem nebo snahou dosáhnout severního pólu. Nansen se za svého života těšil obrovské úctě, působil rovněž v diplomacii, v roce 1922 mu byla udělena Nobelova cena míru. Kniha je doplněna o dobové fotografie z polárních výprav, jednotlivých členů posádky, Nansenovy lodě Fram.

18.09.2011 5 z 5

Život s Islandem Život s Islandem Helena Kadečková

Jedinečná publikace, kterou bezpodmínečně musím obohatit svou knihovnu. Chci se k ní vracet, znovu a znovu si číst o Islandu, který už není. O Islandu bez asfaltových cest a místy bez elektřiny. O Islandu, který je živ rybolovem a kterým nekorzují tisíce turistů. Chci si prohlížet dobové fotografie, studovat mapu a snít.

19.06.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Měla jsem mnohem, mnohem vyšší očekávání. V době vydání jsem na ni četla samé oslavné ódy, několikrát jsem se ji chystala koupit, protože v knihovně byla ustavičně vypůjčená, ale nakonec jsem ráda, že jsem si počkala právě na knihovní výtisk. Kdybych nebyla zvědavá, kdo je vrah - že to je "zahradník" mě vůbec nenapadlo - tak ji asi kolem půlky odložím. V okamžiku, kdy se prodloužily kapitoly, mě příběh najednou začal i bavit, proto jsem nedočítala jen z povinnosti. Někdo zde zmiňoval zvláštní slovosled - s tím souhlasím. Bylo to docela rušivé.
A srovnání s Larssonem? Ale jděte, Larsson je úplně jiná liga.

01.05.2021 2 z 5

Amundsenova cesta Amundsenova cesta Oldřich Bubák

Ach jo, to je taková škoda. Na čtení jsem se moc těšila. Rozhovor s Amundsenem, to bude něco, říkala jsem si. A pak to začalo. Chyby. Plejáda chyb ve stylu "ženy tábořili", "muži se smály". Tázací věty končící tečkou, oznamovací věty končící otazníkem. V knize psané formou rozhovoru docela průšvih. O méně frekventovaných chybách nemluvě. Namísto krásného zážitku - rozpačité kroutění hlavou.

02.04.2021