Richie1 Richie1 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Den trifidů je naprostá klasika a nemůže chybět v žádném deníku správného fanouška scifi (i když je to spíše postkatastrofický román). Snad se v příběhu najdou méně logické okamžiky, ale celkově je to román natolik čtivý, že to čtenáři obvykle autorovi odpustí. Boj oslabeného lidstva proti zdegenerovaným rostlinám je na příběhu několika málo hrdinů popsán tak sugestivně, že z toho člověka někdy až mrazí. Není těžké se vcítit do pocitů hrdinů a vklouznout do jejich rolí. Kniha čtenáře udrží v napětí až do konce a poskytne také mimořádný čtenářský zážitek.
8.9.2015 - přečteno pošesté a opět dokonalý prožitek.

13.04.2014

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po mnoha letech jsem se podruhé vrátil k Zaklínači a po povídkách začal číst i román. Opět se mi vrátilo to nadšení z celého příběhu, z mistrného pera Sapkowského. Spletité a napínavé osudy Geralta, Ciri i dalších hrdinů prožívám stejně jako při prvním čtení před 21 lety (1998). Zaklínačův svět je prostě skvělý a já se hned pustím do dalšího dílu. 90%

16.06.2019

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Crichton umí vytvořit thrillery a i v tomto případě se mu to podařilo výborně. Jurský park je skvělý nápad, navíc to spojení vědy, dobrodružství, napětí i romantiky prostě funguje. Mám také rád Crichtonovo popisování vědeckých nebo i filosofických témat - dělá to nenásilně a většinou to i dobře zapadne do příběhu. Jurský park čtu opakovaně, baví mě - jako ostatně většina autorových knih. 90%
9.8.2022 - přečteno potřetí

18.04.2023 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Pochopit duši umělce není jednoduché. Pochopit duši van Gogha se zdá téměř nemožné - ale s pomocí Stoneovy knihy můžeme aspoň částečně porozumět tomu, kdo byl Vincent van Gogh.
Autor van Goghův životopis napsal výborně, rozhodně jsem se při čtení vžíval do osudů slavného umělce. A že ty osudy měl často velmi divoké i smutné. Byl to především neskutečný dříč, který šel za svým životním cílem - stát se dobrým malířem. Van Gogh za svého života ale úspěchu nedosáhl a dokázal prodat jen jediný obraz. Po celé desetiletí jeho umělecké tvorby mu vydatně pomáhal jeho bratr Theo. Hlavně díky němu také máme o van Goghovu životu dostatek zpráv - z jejich korespondence.
Van Gogh se odlišoval od jiných malířů své doby a po většinu své umělecké dráhy zůstal nepochopen a neobjeven. Až po 11 letech od jeho smrti začal svět objevovat jeho velikost.

Z rozhovoru Vincenta se svým otcem o umělcově práci:
"Trvá možná léta úsilí a zápasů, než začne být poslušná a podlehne, ale nakonec se špatná, velmi špatná práce změní v dobrou práci a ospravedlní se."
"A co když nakonec práce zůstane ubohá? Toho klečícího člověka jsi kreslil celé dny a pořád je špatně. Co když ho budeš kreslit celá léta a pořád bude špatně?"
Vincent pokrčil rameny. "Umělec uzavírá tuto sázku, tatínku."
"Stojí odměna za tuto sázku?"
"Odměna? Jaká odměna?"
"Peníze, které se tím získají. A postavení ve společnosti."
Vincent poprvé vzhlédl od papíru a rys za rysem si prohlížel otcovu tvář, jako by se díval na nějaké divné stvoření.
"Myslel jsem, že mluvíme o dobrém a špatném umění," pravil.

18.08.2015 4 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

S každou další knihou od Rebeccy Gablé jsem spokojenější a mám lepší čtenářský zážitek - Gablé zraje jako víno. Hlava světa je můj třetí román od této autorky a jsem příjemně překvapen, jak hodně se mi čtení líbilo. Délka románu vůbec nebyla na závadu, naopak jsem si celý příběh mohl déle vychutnávat.
Historie raných Slovanů a teprve formujícího se německého národa je v literatuře málo vídaná a autorka zde navíc měla možnost vystavět zajímavý příběh, aniž by příliš porušila historické údaje a fakta. Tato historie není natolik známá, aby se autor musel držet v přísných limitech, takže fantazie může plně pracovat. Gablé to výborně využila a děj jejího románu je nejen napínavý, ale i přiměřeně romantický a zároveň realistický s ohledem na "temnou dobu" raného středověku. Velmi oceňuji, že byť je autorka německého původu, vykreslila Slovany poměrně příznivě - ve srovnání s německým etnikem téměř pozitivněji.
Co se týče samotné historie, držela se autorka známých faktů a neměl jsem pocit, že by si nějak příliš vymýšlela nebo fabulovala. Léčitelské umění prince Tugumíra bylo uvěřitelné a navíc bylo i velmi zajímavé sledovat, jak se tehdejší choroby léčily - s ohledem na generacemi prověřené znalosti přírodní medicíny.
Docela se těším na druhý díl této historie a jsem rád, že v osobě autorky vyzrává další kvalitní spisovatelka historických románů. 80%

24.11.2020 4 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Výborně napsaná kniha, kde autor v první části popisuje, co se v naší současné společnosti děje (špatného) a v další části jaká rizika hrozí, pokud se trend nezmění a pokud dojde i u nás k postupující islamizaci. Tak trochu je to depresivní literatura - ale ono to depresivní je. To, co se děje v západní části Evropy a co hrozí, že dojde i k nám, je natolik depresivní, že bychom měli burcovat na poplach a napnout síly, aby se to nestalo. Hampl to dělá výborně a jeho knihu řadím mezi přelomová díla, která mají změnit svět (k lepšímu). Doufám, že si knihu přečte dostatečné množství čtenářů, kterým není svět lhostejný a kteří mají oči a svou mysl otevřené. 90%

06.03.2020 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Mám rád nejen skutečnou historii, ale i tu vymyšlenou v různých knihách fantasy. Tolkien vymyslel celý svět, jeho tisíciletou historii včetně legend, příběhů i třeba elfí řeči. Tím je pro mě také mistrem, nejen svým příběhem Pána prstenů.
Kdo se chce jen bavit ve smyslu děje PP, ať Silmarillion nečte. Silmarillion je kniha pro skutečné milovníky Hobita a Pána prstenů, pro ty, kdo chtějí znát celou dlouhou historii předcházející Hobita a kdo mají zájem se dočíst o mnoha hrdinech předchozích věků. Je to skvělá, i když občas na čtení složitá kniha.

25.11.2014 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Třetí díl a příchod jednoho z mých nejoblíbenějších hrdinů celé ságy - Emiela Regise. Lékárník, myslitel, filosof, svým způsobem filantrop ... a přitom jeden z nejnebezpečnějších tvorů zaklínačova světa. Tento díl je skvělý, Geralt cestuje s družinou svých blízkých a prožívá mnohé nebezpečné i humorné situace. Vše se odehrává během války na území, kde operují armády různých mocností i menší skupiny záškodníků či banditů. Výborní jsou trpaslíci, kteří se načas spojí s Geraltovou skupinou. Skvělý Komárkův překlad udělal z jejich hovorů neuvěřitelnou snůšku vtipných hlášek a sarkasmů. Snad nejméně mě bavila politika-nepolitika čarodějek, které chystají vlastní způsob řízení světa.
Celkově je ale tento díl velmi povedený - tak nějak si představuji kvalitní fantasy prózu. 95%

22.06.2019

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Vinnetou je má nejčtenější kniha. V dětství patřil Vinnetou k mým nejoblíběnějším dobrodružným románům, které jsem opakovaně četl - mám třídílné zpracování s krásnými obrázky od Buriana, už velmi ohmatané, místy potrhané a slepované. Ale stále se k této klasice vracím, neboť v příběhu nejde jen o dobrodružství, ale také o krásné poselství o přátelství, spravedlnosti, čestnosti, poctivosti ... A tak podobně jako Foglar ve svých příbězích z naší vlasti, tak i May v jeho dobrodružných příbězích z Divokého západu i z celého světa výborně formoval duše svých dětských čtenářů. Pokrevní bratr Vinnetoua - Old Shatterhand - byl můj skvělý dětský hrdina a v mnohém jím zůstal dodnes. Později jsem přečetl všechny mayovky - ale trojdílný Vinnetou byl první, nepřekonatelný. 100%
26.12.2018 - přečteno poosmé.

27.12.2018 5 z 5

Pouští Pouští Karel May

Série Ve stínu pádišáha mi v dětství učarovala. Četl jsem ji opakovaně a považuji ji z mayovek za asi nejzdařilejší dílo. S hlavním hrdinou - Kara ben Nemsí - jsem prožíval mnohá dobrodružství v různých částech osmanské říše a obdivoval nejen odvahu, ale i chytrost, s jakou můj hrdina vždy vyřešil všechny překážky a porazil své nepřátele. V prvním díle projede Kara ben Nemsí se svým věrným průvodcem Halefem dalekou cestu od Alžírska přes Tunisko, saharské pouště, Egypt, Arabský poloostrov až k divokým Kurdům v povodí Tigridu - a všude se dostává do různých dobrodružných situací, v kterých mu jde mnohdy o život. Přestože se jedná o čtení pro mládež, rád se k této sérii vracím i v dospělosti a znovu prožívám ony dávné příhody svého oblíbeného hrdiny. 80%
16.12.2016 - čteno popáté

16.12.2016 4 z 5

Masová imigrace: Záchrana, nebo zkáza Evropy? Masová imigrace: Záchrana, nebo zkáza Evropy? Alexander Tomský

Celkem 22 autorů (převážně ekonomů, politologů a sociologů) přispělo do tohoto sborníku a ve svých příspěvcích rozebírají možné dopady současné masové imigrace do Evropy. Ty dopady jsou shledávány a dokazovány vesměs jako negativní ať už jde o ekonomickou, demografickou nebo sociologickou stránku problému. Pojmům jako imigrace, multikulturalismus, integrace, asimilace, imigrační kvóty či Schengen je věnována dostatečná pozornost, aby bylo možné si udělat názor na současné dění v Evropě.
Sborník především varuje. Varuje před fatální masovou migrací do Evropy, varuje před ekonomickou sebevraždou Evropy, před nesprávnými rozhodnutími současných vrcholných politiků Evropy i před vlastní lhostejností k ohrožení národních suverenit i občanské bezpečnosti.
Studium všech příspěvků mi poskytlo odpovídající přehled o této současné krizi. Jsem rád, že podobné publikace jsou k dispozici a že mohou pomoci orientovat se v dění, které se nás může v nejbližší budoucnosti výrazně dotýkat.

10.03.2016 5 z 5

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Nádherný romantický příběh z Anglie v období vrcholného středověku. Kniha mě uchvátila už před mnoha lety a stejně tak i při druhém čtení. Harry Talvace je hrdina, s nímž je možné se lehce ztotožnit - a tak s ním prožívat veškeré životní osudy, které jsou kvůli jeho vysokému citu pro spravedlnost, čestnost a poctivost většinou velmi spletité. 80%

21.12.2017

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Komentovat toto dílo pro mě není jednoduché. Uvědomuji si jeho nesporné literární kvality, nicméně celý román (děj, prostředí, postavy) pro mě vyzněl příliš depresivně. S žádnou z postav jsem se nedokázal dostatečně ztotožnit (a nejméně s hlavním hrdinou Raskolnikovem, jehož rozhárané myšlenkové pochody i vlastní činy pro mě byly těžko pochopitelné a většinou nepříjemné). Popisy bídy a utrpení chudých, devastujícího alkoholismu, prapodivné morálky a beznadějnosti života pro mě byly natolik skličujícími, že mě román nemohl příliš oslovit a líbit se mi.
Na druhou stranu asi právě tak měl román působit - to tísnivé vyjádření obtížného života chudých Rusů se Dostojevskému podařilo. Vnitřní vývoj Raskolnikova byl také zajímavý a byl jsem zvědav, jak to s ním nakonec dopadne.
Dostojevského styl vyprávění mě však nechytnul - není to styl, který bych vyhledával, který bych měl rád. Silně pochybuji, že bych se k tomuto dílu ještě někdy vrátil. Román ze svého subjektivního hlediska hodnotím pouze lehce nadprůměrně. 65%

10.03.2016 3 z 5

Hawkwoodova cesta Hawkwoodova cesta Paul Kearney

První díl vynikající fantasy ságy Paula Kearneyho. Čtenáři znající většinou pouze Pána prstenů nebo Hru o trůny ke své škodě opomíjejí toto skvělé dílo britského spisovatele. Příběh na pomezí historického, ale více fantasy románu splňuje veškeré pravidla kvalitní četby - je napínavý, čtivý, místy romantický a místy až hororový. V celé sáze najdeme námořní objevitelské plavby, malé i monumentální bitvy armád, příběhy obyčejných lidí i vládců velkých říší. Kearney vytvořil celý fantasy svět s tisíciletou historií. Nyní nastal čas velkých změn - dvě nejsilnější mocnosti se střetnou v osudové válce. A kapitán Hawkwood vyplouvá vstříc neuvěřitelným dobrodružstvím ...

26.11.2014 4 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Výborný příběh z doby, kdy římská republika byla ještě v plenkách a bojovala o své přežití v prostředí mnoha italických kmenů a především tajemné a starobylé etruské enklávy. S hlavním hrdinou procestujeme většinu zajímavých míst starověkého Středozemí a zúčastníme se i nejznámějších událostí té doby, včetně třeba slavné bitvy u Himéry v roce 480 př. n. l. Určitě doporučuji.

28.04.2014

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Neměl jsem velké očekávání, ale nakonec jsem byl spíše příjemně překvapen. Tento dobrodružný román na pozadí historických událostí z doby panování Václava II. má vcelku potenciál a doufám, že i další díly mají slušnou úroveň. Středověk byl vcelku dobře popsán, nevšiml jsem si vyložených chyb či anachronismů. Některé přimyšlené zápletky (tajné organizace) byly možná trochu přitažené za vlasy, ale šlo to zkousnout. Nejspíše zkusím i další díly téhle série. 75%

28.12.2022 4 z 5

Ve stínu meče Ve stínu meče Tom Holland

Velmi poučná kniha, co se týče vzniku islámu a arabského vzepětí v době zenitu dvou starověkých říší - Říma a Persie. Holland je někdy až příliš rozvláčný a popisný, ale to není vůbec na škodu, protože jeho styl psaní je čtivý a čtenář se vůbec nenudí. Přesně tuhle knihu jsem potřeboval, abych si doplnil znalosti z období, které nebývá tak často zpracováno. Informace o počátcích islámu jsou obvzláště důležité i dnes, kdy se toto náboženství stále rozšiřuje (snad jako jediné ze stávajích světových náboženství), a kdy agresivita islámu může ohrozit celý svět.
Navíc Holland zpracoval i mnoho informací z Persie, říše, která zanikla pod náporem arabských vojsk a rovněž z Východořímské říše, která jen těžko odolávala náporu Arabů.
Holland mě příjemně překvapil, poohlédnu se i po jeho dalších knihách z historie světa. 90%

22.04.2021 5 z 5

1356 1356 Bernard Cornwell

Tak tady nemohu jinak, než ohodnotit knihu plným počtem hvězdiček. Román má vše, co od historického dobrodružného příběhu očekávám. Cornwellův styl je už vybroušený do dokonalé podoby a kniha se četla jedním dechem. Historie Stoleté války mezi Anglií a Francií je nabita mnohými střety a bitva u Poitiers je jedna z nejdůležitějších.
Rovněž postava lučištníka Thomase z Hooktonu je moje oblíbená (sám také rád střílím z luku ve volných chvílích), takže jsem si celý příběh náramně vychutnával.
A moc se mi líbí, jak Cornwell krásně graduje napětí přidáním "A" před důležité věty na konci odstavců. Např.: "A pak začaly létat šípy ..... A potom znovu zaútočili .... A krveprolití začalo ... "

28.05.2015 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Přesto, že od mého prvního čtení tohoto Clarkova románu uplynulo dlouhých 30 let, neztratila kniha nic ze své čtivosti a napínavosti. Opět jsem prožíval ono objevitelské nadšení a napětí průzkumníků Rámova světa. Ne nadarmo byl idolem kapitána Normana slavný mořeplavec a objevitel kapitán James Cook. Průzkumná mise vesmírného Endeavouru byla podobným objevitelským činem jako Cookovo obeplutí světa v druhé polovině 18. století.
Ráma vydal jen část svých tajemství, ale každé z nich bylo výborně vymyšleno. Clark prokázal své kvality i po technické stránce - přestože se jedná o již letitý román a některé technické popisy mohou připadat velmi zastaralé, celkově to je velmi povedeně vykreslený svět neznámé mimozemské technologie.
Kniha patří určitě do zlatého fondu žánru sci-fi. 85%

31.03.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tahle kniha mě vlastně nikdy nelákala. Nakonec jsem ji také přečetl - z povinnosti – byl jsem udolán tím všeobecným nadšením z knihy, tou neustálou glorifikací díla i jejího autora. Výsledek jsem tak trochu čekal – příběh mě nezaujal.
Většinou oceňuji, když má autor velkou fantasii, ale zároveň vyžaduji určitou dávku realismu. V utopickém románu 1984 je té fantasie dost, ale je zde také přemíra značně nereálných faktů až nesmyslů, které v mých očích příběh shazují.
Orwell procestoval několik zemí, bojoval ve Španělsku proti nacistům, přesvědčením byl socialista. Nepochybně se seznámil se sovětským modelem socialismu a také byl svědkem nacistického fanatismu v Evropě. Získal silnou averzi vůči totalitním režimům. Román 1984 psal před svou smrtí, kdy už byl těžce nemocen - umíral na tuberkulózu. Musím vyzdvihnout sílu té vize totalitní společnosti, jak ji v románu popsal. Ale podle mě šel příliš do absurdna, a to natolik, že nemohu jeho román hodnotit vysoko. Jeho Oceánie je přehnaná, nerealistická.
Orwell ukázal na již tenkrát známé neduhy totalitních režimů (účelová propaganda, fanatismus stoupenců, pronásledování odpůrců apod.). To se samozřejmě skutečně dělo v následujících letech a desetiletích po Orwellově smrti. Dalo by se říci, že byl Orwell geniální? Nemyslím – podobné praktiky se děly už ve starověku, nebylo to nic nového. Např. starověcí vládci s oblibou přetvářeli svůj rodokmen tak, aby počínal od některého známého boha. Už tenkrát byla cenzura, pronásledování odpůrců, špiclování … A je tomu rozhodně i dnes v relativně demokratických zemích (stačí si všimnout, jak třeba Američané reagují na islámský svět).
Tedy – nepovažuji Orwellovo 1984 za nějaké výjimečné, nebo nadčasové dílo.

18.01.2015 2 z 5