RHorse RHorse komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

(SPOILER) Lehký nadprůměr. Rozhodně mě zaujalo prostředí, ve kterém se služebnice pohybuje. Zajímavá myšlenka, kam by se mohla společnost dostat. Nicméně asi bych uvítala to více rozvinout. Kniha je rozhodně čtivá, má spád, ale ten režim je popsán jen v náznacích, moc nechápu, jak by mohl fungovat. Nechám však na sebe knihu působit. Rozhodně si nehodlám pouštět filmy/seriály, mám pocit, že by spoustu z těch úvah hlavní postavy, se na plátno předělat nedá. Akorát ten konec... nemám ráda otevřené konce... a úplný závěr s přednáškou bych vynechala.

29.01.2021 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tak tohle pro mě není, možná klasika, ale já se musela hodně přemáhat, abych tuto útlou knihu přečetla.

04.01.2021 2 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Knihu jsem si vyhlídla díky Pelíškům, ale nehodlala jsem to srovnávat a ono to ani nejde, protže Pelíšky si půjčily jen velmi málo. Kniha není špatná, ale prostě taková obyčejná, nic vás neuchvátí, takže se to lehce přečte, ale pak si i lehce zapomene.

30.09.2020 3 z 5

Čtyři dohody - Inspirační karty Čtyři dohody - Inspirační karty Don Miguel Ruiz (p)

Tak jsem se k této v ČR profláklé knize konečně dostala. Myšlenky jsou to skvělé, některé části jsou už na mě moc. Teď ještě na sobě zapracovat a pokusit se dohody realizovat.

04.08.2020 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Tak s touto knížkou mi bylo čím dál tím ví špatně, čím jsem byla ve čtení dál. Navíc, když si člověk uvědomí, že u nás se děje něco podobného v bleděmodrém. Co s tímhle papalášstvím dělat? Doporučuji kudy chodím, každý by si ji měl přečíst.

13.07.2020 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Trochu jiný Čapek, než na kterého jsem byla doposud zvyklá. Takže další rozšíření jeho obsáhlé tvorby. Každopádně skvěle napsané, strašně mě bavily ty Hordubalovy vnitřní myšlenky, hlavně to, jak nad spoustou věcí uvažuje, ale nakonec k nim nenalezne odvahu. Jak v reálném životě, holt prostě se ukazuje, že Čapek rozuměl lidem a jejich motivům a chování. Konec vnímám dost otevřeně a nejednoznačně a možná trochu uspěchaně, ale proč ne. Jinak se to čte samo.

26.06.2020 4 z 5

Ďábel ve Francii Ďábel ve Francii Lion Feuchtwanger

Kniha se ke mně dostala s tím, že je to nejlepší kniha o koncentračních táborech. No, už jsem četla lepší... ale na druhou stranu většinou to bylo od lidí, kteří si tím přímo neprošli. Tady si koncentračním táborem autor přímo prošel a jistě, asi to nebylo tak strašné, jako v německých táborech, ale i tak mě jímala hrůza, co všechno se dělo a navíc zcela zbytečně. Holt další střípek do mého obrazu druhé světové války. Teď vím o Francii a její situaci během války zase více.

04.05.2020 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Četla jsem od dětství již několikrát. Tentokrát jsem "přečetla" jako audioknihu a musím říct, že ty povídkové knihy mám asi nejradši.

20.04.2020

Hlavou proti zdi Hlavou proti zdi Kamila Moučková

Viděla jsem někde rozhovor s paní Moučkovou a řekla si, že si o ní musím něco přečíst. Tak jsem se dostala k této knize. Skvělé, doporučuji všem. Ano, občas se něco opakuje, ale vždy jsem si kladla otázku, jak budu reagovat já v 91 letech? Nesmírně vitální paní na svůj věk. Jen si říkám, když nadávala v roce 2019, co asi prožívá v roce 2020, protože teď se ta neschopnost nejvyšších představitelů ČR projevuej naplno.

20.04.2020 4 z 5

Opilý prales Opilý prales Gerald Durrell

Začátek trochu vlažný, ale pak se to rozjede. Je to už několikátá knížka od Durrella, která se mi dostala do ruky a všechny mají svůj standard. Ale stejně mám nejradši příhody z Korfu. Každopádně i toto je velmi podařené.

06.04.2020 4 z 5

Noc oživlých mrtvol Noc oživlých mrtvol * antologie

Sice Zombie svět není zrovna úplně můj šálek kávy, ale kniha mě překvapila. Samozřejmě některé povídky byly slabší, ale další zase docela povedené. TAaková oddychovka. Doporučuji akorát nečíst moc najednou, spíš si to rozkouskovat na jednotlivé povídky.

11.07.2019 4 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Super knížka, aspoň, co si pamatuji z dětství, když jsem ji četla.

18.06.2019 5 z 5

Tajemství Barunky Panklové Tajemství Barunky Panklové Helena Sobková

O paní Němcové jsem toho moc nevěděla, jen šuškandu, že se spekuluje o jejím původu, četla jsem samozřejmě Babičku, je to povinná četba ;-). Ale po přečtení knížky mám nutkání se zase do Babičky i jiné tvorby začíst.

03.06.2019 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Tak upřímně, vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Čekala jsem nějaký dobrodružný román, říkala jsem si, že to budu číst dětem před spaním, prostě nějaká robinsonka. Tak jsem se trochu sekla. Knížka super, ale možná bych si to představovala ještě více propracovaný děj. Každopádně zajímavý vývoj chování chlapců, bohužel hodně realistický.

24.04.2019 4 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Viděla jsem rozhovor s paní Devátou u Šípa a řekla jsem si, že si od ní něco musím přečíst. Musím říct, že mě kniha nezklamaala, dobrá oddychovka. Oceňuji hlavně, jak si autorka dokáže udělat srandu sama ze sebe, úžasný!

21.03.2019 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Pro mě první knížka od Kundery, nevěděla jsem vůbec do čeho jdu a byla jsem spokojená. Kunderův styl vyprávění mi sedí. Občas nějaké úvahy, ale děj se posouvá. Kniha krásně přibližuje dobu raného komunismu. Alespoň doufám, protože jsem to nezažila, naštěstí. Chápu, proč komunismus získal takovou popularitu ve 48', ale proč se dnes k tomu tolik lidí tak upíná už nepochopím.

17.03.2019 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Tak tenhle díl se mi asi líbil nejvíce z celé ságy.
Teď k celé sérii. Pro mě budou oblíbené hlavně ty povídkové knížky, četla jsem je už jako náctiletá a hodně mě zaujaly. Samotný příběh je skvělý, fantasy svět obrovský. Což mi chvilkami vadilo. Ztrácela jsem se pak někdy ve vedlejších postavách. Ještě bych asi ocenila překlad cizích řečí, ty existující jsem nějak dávala, ale elfskou, s tou už jsem měla problém :-). Celou sérii jsem však četla v rozmezí nejméně 10 let, takže není divu, že některé detaily mi prostě unikali. Holt důvod, proč si to přečíst znovu. Ještě, co bych vypíchla a co mě hodně potěšilo, bylo prolínání fantasy světa s tím skutečným a hledání paralel historických událostí s těmi v knize. Holt všem vřele doporučuji, Sapkowski se u mě řadí mezi excelentní vypravěče a vidím to i na přečtení husitské ságy.

04.03.2019 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Tak tenhle Remarque mi dal zabrat. Stylisticky napsané suprově, Remarque prostě umí parádně vyprávět, ale měla jsem problém s obsahem. Asi čteno ve špatnou chvíli, taková ta beznaděj a nezmar, která se táhne celou knihou mi bohužel moc připomínala moje rozpoležení. Takže místo, aby mě to nakoplo, tak mi to ještě přidávalo. Strašně jsem se prala s tím to dočíst, začetla jsem se asi až ke konci, kde se přeci jen začne něco dít.

16.02.2019 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Další skvělý King! Kdysi jsem viděla film, teď jsem si to i přečetla. Nevím, co bych vytkla, skvělá kniha, která má vše, napětí, silný příběh, skvěle propracované charaktery, zápletku a navíc je mistrovsky napsaná.

05.01.2019 5 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Tak už to nebylo tak čtivé jako první díl, ale za to bych řekla, že víc propracované. První polovina se mi zdála zdlouhavá, ale druhá část mě potěšila, obzvlášť detaily z Prahy. Akorát stále mám pocit, že v knížce chybí některé pasáže, občas prostě děj poskočí a nikdo nic nevysvětlí. Jsem z vědavá na třetí díl, ale dávám si teď na chvíli pauzu na nějaké náročnější čtivo.

29.10.2018 3 z 5