RHorse RHorse komentáře u knih

Knihu jsem si moc přála, ale upřímně, jsem od knížky čekala trochu něco jiného. Konkrétně spíše, jak se dokopat k dennímu úklidu. Ale myšlenku "dělá mi to radost" jsem přebrala a opravdu se dle toho dá hodně věcí zbavit. Jen nejsem zastáncem vyhazování, to mi dělá velké těžkosti, takže ty věci putují dál. A také si myslím, že je kniha zbytečně dlouhá v tom smyslu, že se tam vlastně opakuje pořád jedno a to samé. Čekala jsem třeba, že tam bude i více o uspořádání věcí. Takže zase tolik mě to neuchvátilo, jak některé.

03.03.2022 2 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) James Herriot (p)

Super knížka, čtivá, odsýpá to, člověk se u ní pobaví. Doporučuji jako oddychovku.

31.12.2021 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Zajímavé rozluštění jazyků lásky. Něco na tom určitě bude. Vidím to tak, že se ke knize budu vícekrát vracet. Určitě je plná dobrých a poučných myšlenek. Docela bych ráda šla na některou přednášku pana doktora osobně, ale to se mi asi nepoštěsti...

27.04.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Tak jsem si myslela, že i když autorka knihu dopíše, už se k ní nevrátím. Nicméně na mě vyskočila na databázi, tak jsem si řekla, proč ne. A musím přiznat, že mě to zase chytlo. Možná ne tolik, jako když mi bylo šestnáct, to rozhodně ne, ale čte se to dobře. I přes to, že víte, co se bude dít, tak si to udržuje napínavost a spád. Najvíce mě bavila honička v autech, to moje oči doslova letěli po stránkách, stejně jako ty auta. Na druhou stranu, některé části se daly zkrátit, úvahy se dosti opakovaly. A jak už tu psalo více lidí, ty chyby v textu byly dost otravné. Od knihy, která stojí více,j ak 400 Kč bych čekala nějakou korekturu.

16.03.2021 4 z 5

Baruška Baruška Božena Němcová

Po knize jsem šáhla, protože jsem si zase chtěla přečíst něco od Němcové. A nezklamala, taková pěkná romantická knížka plná přechodníků s poučením a dobrým koncem. Oddechovka se skvělou češtinou ;-).

15.02.2021 4 z 5

Lehce neuvěřitelné příhody z hor Lehce neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Super knížka, hned mám chuť jít na nějaký track. Jen jsem nějak nepostřehla ten přechod ČR, který je na konci uveden.

03.02.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Není moje nejoblíbenější, ale na sérii HP nedám nikdy dopustit.

04.01.2021 5 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Čekala jsem sice něco úplně jiného, třeba, že se dozvím něco o Afganistánu jako takovém, ale nevadí, parádní knížka, která se čte sama. Napsáno s nadhledem a Šebek krásně přibližuje práci trauma chirurga v polních podmínkách (snad to píšu dobře, nejsem lékař) i pro normální v lékařských názvech neznalí lidi.

18.11.2020 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Jak tu píšou už lidé přede mnou, některé povídky baví hodně, jiné méně a jiné vůbec. Četla jsem podruhé, poprvé to byla povinná četba, ale nijak výrazně jsem na knižíku názor nezměnila. Pan Neruda krásně zachycuje náladu tehdejší Malé Strany a doby.

07.07.2020 3 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Přečteno během chvilky. Kniha nezklamala, možná ještě lepší, než první díl (Chlapec v pruchovaném pyžamu) Dobře zakompované do reálného průběhu války. Líbilo se mi, jak byla ukázána síla vymývání mozků a jak lze mladého nezkušeného člověka změnit k obrazu svému.

23.06.2020 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla a knihu jsem dokonce chtěla odložit, ale nakonec se vyplatilo, že jsem vydržela. Postupně to člověka vtáhne do příběhu a chce vědět, co bude dál. Na příběhu je znát, že je čerpáno z vlastního života a příběhy jsou zaobaleny do krásného kabátu. Trochu mi to připomíná tvorbu Boženy Němcové, což asi není divu vzhledem k tomu, že žily ve stejné době.

26.02.2020 4 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Mile napsaná knížka o strašných věcech. Výborně, poutavě napsáno, těžko se mi od čtení odtrhávalo. Zase se mi trochu rozšířily obzory, protože člověk toho hodně slyšel o koncentračních táborech, ale o ghetech už tolik ne. Všem doporučuji.

12.02.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Tak tento díl se mi líbil asi nejvíc z celé ságy. Buď se tam už tak neřeší Srikova noha a minulost, nebo jsem si už zvykla :-). Vraha jsem si bohužel jednou nechtěně vyspoilerovala, ale i tak to bylo zajímavé, jak se ten příběh rezpletl. No nic, teď bude dlouhé čekání na další díl. Snad přijde ;-)

06.11.2019 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Knížka je pořád super, skvělý sloh (to už se opakuji), ale jelikož čtu všechny díly poměrně krátce po sobě, tak se mi už trochu zajídá, jak se v knížce stále dokola omílá, že Strika bolí noha, že jsou na mizině a že Robin nemá smlouvu a neví, jak si jí jako pracovnice Strike váží. Taky to neustálé vysvětlování Strikovi minulosti, už by si autorka mohla odpustit, přeci jen se jedná už o třetí díl. Vraha jsem odhadla hned po prvním seznámení se s možnými pachatali, ale to nemění nic na tom, že knížka byla po celou dobu velmi napínavá a že to do poslední chvíle mohl být jakýkoliv z nich. Každopádně už mám rozečtený další díl, který vypadá zatím dobře :-).

09.10.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak s Harrym jsem vyrůstala. Poprvé jsem ho opravdu četla v 11 letech. Už ani nevím, kolikrát jsem tuto knížku četla a to jak v češtině, tak v originále. Byly doby, kdy jsem vlastně uměla celou knihu nazpaměť, díky Lábusovi. Za mě 1. díl jako jeden z nejlepších z celé série (asi i proto, že byl první). Moje srdcovka, na kterou nedám dopustit a budu ji pořád všem doporučovat.

08.12.2018 5 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

K této sérii mě přilákal nový seriál, který mě čapl hned prvním dílem, takže jsem si řekla, že si to musím přečíst. To, jakým způsobem mě lapila knížka, se mi už dlouho nestalo. Jasné, je to knížka pro ženy, mužům se asi líbit moc nebude, ale je výborná. Dobře zvolené prostředí, poutavý příběh, poutavé propojení s historickými událostmi a postavami, které působí věrohodně. Uvítala bych asi více rozpracování děje (často jen několik vět), který je okrouhán na úkor popisu vztahu hlavní dvojice. Často mi chyběli i jen věty typu "ten a ten odešli, něco udělali". Jediné, co mě mrzí, je překlad se spoustou chyb, pletou se jména, někdy to nedává smysl a někdy jsem měla pocit, že mi nějaké informace unikly (otázka je, jestli to je vina překladu, nebo originálu). Jsem docela zvědavá na další díl.

11.10.2018 4 z 5

Celkově se mi to líbilo, ale chtělo by to ještě více plynulosti a méně předsudků vůči ostatním lidem. Možná by to chtělo i více prodat dramatické pasáže cesty na úkor některých opakujících se pasáží typu "další člověk, u kterého jsem spal a opili jsme se". Ale autor je mladý a určitě si svůj styl ještě vytříbí.
Pro mě to byla první knížka od Zibury, měla jsem přečtenou půlku, pak jsem byla na jeho přednášce, kde jsem si užila více druhou část, kde jsem nevěděla, co přijde. Po přednášce jsem si přečetla zbytek knížky a kupodivu mě bavila více, protože jsem měla před sebou fotky a autorovo vyprávění. Určitě doporučuji.

17.04.2018 3 z 5

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

K téhle knížce jsem se dostala úplně náhodou, když jsem měla uspávat svého 1,5 letého synovce. Knížka ležela na stole a švagrová mi řekla, že Vojtíkovi je vlastně jedno, co mu člověk čte, jen to musí být monotónní a že mu jeho otec právě čte z této knížky. Tak jsem začala také. Asi to zas tak nudné nebylo, protože malý Vojtík ne a ne usnout, takže ho nakonec uspala ukolébavka. Já jsem si však četla dál. Mile napsaná knížka, která rozkrývá nejen zákulisí vzniku jednotlivých Menzelových filmů, ale i doby, při kterých vznikali. Určitě všem doporučuji, myslím, že Jiří Menzel není jen dobrý režisér, herec, ale i spisovatel.

09.01.2018 5 z 5

Felix z nástupiště č. 1 Felix z nástupiště č. 1 Kate Moore

Knihu jsme četli se synem před spaním. Upřímně, kdyby to nebyl dar, tak nevím, jestli dočtu. Bylo to takové natahované, spousta kapitol o ničem. Bavila mě celkem první půlka, druhů už ne. Dalo by se smrsknout na půlku a pak by to bylo celkem fajn.

04.02.2022 2 z 5

Dopisy lásky Dopisy lásky Božena Němcová

Je to krásné rozšíření tvorby Boženy Němcové a člověk si udělá přehled o době, kdy žila, co řešila apod. Překvapilo mě, jak často si ztěžovala na nemoci, to je velký rozdíl oproti dnešní době. Ani nevíme, jak se máme dobře. Upřednostnila bych ale, kdyby v knize popis kdo je kdo byl na začátku knihy a ne na konci, kde na to člověk narazí až třeba v půlce knize.

14.04.2021 4 z 5