Renatka11 Online Renatka11 komentáře u knih

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Krásné, vtipné, otevřené, povznášející, inspirující, okouzlující, stejně jako Martina Viktorie sama. Deník farářky budu určitě dál nadšeně půjčovat a doporučovat i se k němu ráda vracet.

30.12.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tribeč se mi dostal pod kůži a jeho příběh na mě působil nezvykle rozporuplně. Na jednu straně mě styl vyprávění zvlášť ze začátku moc nebral a ani jsem příběhu nevěřila, na druhou stranu bych se tam ale po přečtení Trhliny nikdy dobrovolně nevydala. Knížku jsem chtěla dneska dočíst a vrátit do knihovny, ale ke konci už jsem si záměrně dávkovala pauzy, aby mi z toho taky nehráblo. Je to opravdu hodně sugestivní, a to i přesto že jsem se moc nezabývala uváděnými odkazy na videa a články a knížku četla poměrně dlouho. Tísnivý pocit a myšlenky na Tribeč každopádně přetrvávají i po dočtení.

13.08.2021 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Poprvé jsem sáhla po předloze našeho oblíbeného rodinného filmu, užívala si krásnou češtinu, včetně té Pepinovy ;), a byla mile překvapena, že vypravěčem je Maryška. Knížka je samozřejmě výborná sama o sobě, ale před očima jsem většinou měla obrazy z filmu. Znovu jsem tak musela smeknout i před Jiřím Menzelem za úžasnou adaptaci i za skvělé obsazení. Při čtení jsem se několikrát nahlas smála a několikrát se neudržela a předčítala vybrané vtipné pasáže mému muži, který mi jako milovnik a znalec filmovych hlášek potvrzoval, jestli ve filmu zazněly. Zároveň jsem ale oceňovala, že Menzel z filmu vypustil některé drsnější knižní scény.
Moc se mi líbil úvod Maryščiných vzpomínek při koupeli:
"Je to můj biograf, který si předvádím na plátno svých zavřených očí, film, jehož scénář a režii natočil můj život, film, ve kterém hlavní úlohu hraji já, já, která jsem dorazila až sem, do dřevěné vany, ve které ležím… ". Opravdu překrásná čeština.

30.04.2024 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Výborné! Tato rozsáhlá biografie představuje Havla nejen jako mimořádnou a inspirativní osobnost s pevnými postoji a názory tak, jak jsem ho vždycky vnímala a za co si ho vážím, ale i jako normálního člověka s jeho chybami a zlozvyky, ne s cílem ho dehonestovat, ale naopak víc přiblížit.
Havel je tu detailně vylíčen snad ve všech svých životních rolích, od synka z vážené pražské rodiny, přes zapáleného mladého může a kritika politických poměrů, literáta, divadelnika, počínajícího až světově uznávaného dramatika, manžela, přítele, disidenta, vězně, chartistu, bojovníka za lidská prava i prezidenta. A tak po dočtení smekám znovu jak před Havlem samotným za jeho slušnost, odvahu, názorovou pevnost, reprezentaci naší země ve světě a velký podíl na jejim dovedení do EU a NATO, a v neposlední řadě i za jeho úžasná absurdní dramata,
tak i před Žantovským za neuvěřitelnou obsáhlost, srozumitelnost a čtivost textu, ale i za pohodovou atmosféru, úctu, lásku a humor, které na mě z knihy čišely.
Navíc mi bylo hodně sympatické, že autor i přes svůj blízký přátelský i pracovní vztah s Havlem, zmiňuje sebe spíš okrajově.
Zajímavé také je, že kniha byla napsaná původně pro zahraniční čtenáře v angličtině a až pak ji Žantovský překládal do češtiny, čímž poprvé překládal sám sebe.
Vaclav Havel pro mě vždycky byl PAN prezident a jedinečná osobnost spojená s jedinečnou dobou, což se touhle knihou nijak nezměnilo. Díky ní ho ale teď vidím mnohem plastičtěji a barevněji.
A vzhledem k tomu, že další prezidentská volba se opět blíží, pevně věřím, že si v lednu zvolíme takového prezidenta/prezidentku, který na Havlův odkaz konečně důstojně naváže.

23.11.2022 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Miluju beletrii, ale čím jsem starší, tím víc mi hodně dávají i knížky zabývající se současným děním, minulostí, životopisy nebo úvahami lidí, kterých si vážím. Zatímco romány mě přenáší do jiných míst a časů a probouzí moji představivost, literatura faktu mě přivádí ke mně, k tomu, co je pro mě důležité, a probouzí moji touhu dané  téma ještě víc poznat a pochopit. Takový pocit mám i po dočtení Opuštěné společnosti, která mě nejen bliž seznámila s historickými i současnými souvislostmi naší země, ale hlavně přiměla o nich přemýšlet, udělat si na ně vlastní názor a neváhat ho vyjádřit. A přestože v naší vesnici v probíhajících komunálních volbách tentokrát kandiduje jen jedna strana, ráda jsem ji dnes svým hlasem podpořila.

24.09.2022 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Dcera, která je milovníci Kytice už od poměrně brzkého věku, dostala tohle krásné originální vydání před pár lety k Vánocům, četla ho už xkrát a zná většinu balad nazpaměť. Dnes jsem se do této klasické sbírky znovu ponořila i já a zaujaly mě jak rozmanité ilustrace různých autorů dokreslující ponurou až hororovou atmosféru balad, tak opět i Erbenovy verše samotné.

16.05.2022 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Sítě Petry Dvořákově mě opravdu lapily, z toho asi nejvíc prostřední Karolínin příběh. Její korespondence s otcem Ambrožem na mě působila zvláštně hřejivě a úžasně lidsky. Po Vránách za mě zatim od autorky to nejlepší.

12.04.2022 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Krásná milostná báseň. Klasika, která mě okouzlila nejen v dospívání, ale i teď po mnoha letech.
Navíc dnes jsem při čtení vzpomínala i na Werichovo vtipné vyprávění o Nezvalovi, který si měl od Werichů jedno vydání Manon vzít, protože sám doma žádné neměl. ;)

"...vždyť život trvá chvíli, ach, vždyť ten život milý je jeden, jen jeden, jen jeden..."

30.03.2022 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Po dvou mimořádně silných čtenářských zážitcích řadím Hanišovou mezi své nej autory, od kterých chci přečíst vsechno. A přestože jsou témata v Anežce i Houbařce tak těžká, knížky se čtou samy a vtáhnou Vás přímo do centra dění. Nemůžete být mimo. Jste Julií, Agnes i Sisi. Máte jejich touhy, sny, naděje, děláte jejich rozhodnutí i chyby, je Vám až fyzicky špatně a cítíte bezmoc a smutek. Ten mě tentokrát doslova zaplavil, a to překvapivě nejsilněji až pár minut po dočtení. Jsem si jistá, že Anežka ve mně bude doznívat ještě hodně dlouho.

10.07.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Jeden z nejsmutnějších a bohužel i nejuvěřitelnějších příběhů, jaké jsem kdy četla, přečtený na jeden zátah kolem půlnoci. Nemohla jsem se odtrhnout a jsem ráda, protože žít s touhle knížkou delší dobu by bylo asi dost psychicky náročné. I tak na ni asi budu ještě dlouho myslet. Za mě zatím nejlepší od Dvořákové.

11.05.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Skvělý příběh o zapomenutém malém meste, ktere žije výhradně hokejem. Musim přiznat, ze téma mě vůbec nelákalo. Hokej, ani jiná sportovni temata, mi nic moc neříká. Ale na doporučení dcery a jako obdivovatelka už přečtených Babičky a Oveho jsem se "přemohla" a nelituji. Byl to opět úžasný backmanovský zážitek. Postavy, hlavně rodina Anderssonova, ale i ty ostatní, Jsou i tady skvělé prokreslené a naprosto uveřitelné, stejně tak i vztahy mezi nimi.

19.01.2020 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Chtěla jsem, aby ta kniha byla zaseklá rybí kost v krku, řekla Radka Denemarková před třemi lety v rozhovoru pro nakladatelství Host a myslím, že se ji to opravdu podařilo. Gitu Lauschmannovou a její příběh z hlavy jen tak nedostanu, stejně jako její rodné Puklice, Barunku, Denise, Ženu nebo pytlíky s čočkou podepsané mistrem. A taky strašnou nespravedlnost, smutek, vztek, bezmoc, stud, paradoxně spíš na straně obětí, touhu po odplatě. Kolik takových osudů muselo být a proč? Jak často vyhrála spravelnost? A vyhrála vůbec někdy? Poučili a změnili jsme se od té doby? Tenhle smutný příběh se spoustou otázek, vyprávěný kontrastně krásným poetickym, až básnickým, jazykem, rozhodně stojí za přečtení, přemýšlení a uvědomění si, že konec války bohužel pro mnohé neznamenal i konec zla, ale že to pokračovalo v duchu falešné spravedlnosti i dlouho po ní.

07.04.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Dobré téma, které vede k zamyšlení, jaké životy jsme bývali mohli žít, a uvědomění si jedinečnosti života, jaký žijeme. Styl vyprávění už mě sice tak nenadchl a ke knížce ani k autorovi se neplánuju vracet, ale vcelku šlo o čtivou a nenáročnou oddechovku.

24.03.2024 3 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Backmana miluju a, přestože tuhle knížku zdaleka nevnímám jako jeho masterpiece, libilo se mi, jak je osobní a milá. A navíc se mi se svojí žlutou obálkou hodila k 17. bodu letošní výzvy.

19.06.2023 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafka mě nikdy nelákal a nebýt toho, že dcera poslouchala před pár měsíci Proměnu k maturitě, asi bych se k němu jen tak nedostala.
O to víc jsem byla příjemně překvapena. Nejen, že mě bavilo audio podání, které jinak u knížek nepreferuju, ale jako fanynka Havlových dramat jsem si užívala i absurditu celého příběhu i přístupu Řehoře a jeho okolí, zvlášť těch nejbližších, k proměně. Dnes jsem dočítala i knižní verzi a audiokniha za mě v tomto případě jasně vede.
Při další návštěvě Prahy uz si nesmím nechat ujít návštěvu kavárny Řehoře Samsy v pasáži Lucerna, která mě svou útulností láká už dlouho, ale jejíž originální nazev jsem zaznamenala právě až po poslechu Proměny. A můžu tam dát třeba šanci dalšímu Kafkovi. :)

01.05.2023 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

"Už s chmurným mírem vchází chmurný den a samo slunce těžkou hlavu skrývá. Jen zprostit toho, kdo je nevinnen a trestat provinilé ještě zbývá. Však věčně bude srdce jímat znova žal Juliin a bolest Romeova."
Těmihle krásnými poetickými verši končí příběh veronské lasky v překladu Erika Adolfa Saudka. Já jsem teď ale měla v rukou krásné kapesni vydání z roku 1964 v překladu Zdeňka Urbánka, u kterého mě mrzelo, že můj dojem z grafiky bohužel převážil nad dojmem z překladu. Často mi tam scházelo právě to poetično.
Každopádně už se těším na další setkání s milenci z Verony za pár let, jen příště zkusím v roli průvodce právě Erika A. Saudka nebo Martina Hilského.
Samotný Shakespeare je pro mě ale pořád jednička za 5/5 a moc doporučuji úžasné zpracování R&J Divadlem na Vinohradech.

02.12.2023

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Tak to zas byla síla! I povídky píše Hanišová naprosto bravurně. Dotkly se mě všechny. Úplně se mnou ale zamávaly Vrátíš se?, Manažerka a Brácho. Pocity z nich jsou neskutečně silné i přesto, že jsem s každou z nich strávila tak krátký čas.

06.09.2021 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tak to byla opravdu zdařilá rekonstrukce. :o( Stejně jako u předchozích knížek od Hanišove jsem se nemohla odtrhnout a obdivovala uvěřitelnost příběhu i jednotlivých postav. Poměrně dlouho jsem se ale pozastavovala nad Eliščinou vyrovnaností a schopností i přes prožité trauma normálně fungovat. Každopádně i jí jsem, stejně jako Houbařce a Anežce, držela palce až do poslední stránky.

14.08.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Pohodové a moc milé čtení. Marek Eben je moje krevni skupina.

17.04.2021 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Moje třetí knížka od Agathy a první se slečnou Marplovou. Moc se mi libilo tohle nové paperbackové vydání, bavil mě libozvučný styl psaní i sympatický a důvtipný farář Leonard Clement v roli vypravěče. A tak díky za krásný dárek k narozeninám, Baru. :*

04.08.2023 4 z 5