Rassmussen Rassmussen komentáře u knih

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Prozatím bezkonkurenčně nejlepší Hautalova knížka, kterou jsem četl. Ve srovnání s Bábou Motykou a Šeptající dívkou je Architekt temna nejkvalitnějším kouskem. Mělo to grády, bylo to opravdu temné, text umí udržet čtenáře v napjatém očekávání. Retrospektivní okénko v podobě magnetofonové nahrávky Architekta vnesla do příběhu až přímo Lovecraftovskou atmosféru. Jako fanouška H.P. Lovecrafta mě to víc než potěšilo! :-) Zkušenější čtenář rozpozná z vypravěčského stylu knížky, kde přesně autor čerpal inspiraci (pouze Lovecraft to zdaleka není:-)). Naprosto úchvatné! Palec nahoru a plný počet hvězd!

23.03.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Tak a "česká Trhlina" se bohužel nekonala... Opravdu nerozumím všem těm chvalozpěvům níže. Kniha, kde se ani ve 42. kapitole vůbec nic neděje, nemůže přece být trhákem sezony! Celá linie tohoto "veledíla" stojí a padá na kňourání, naříkání a vzájemném pomlouvání několika rozmazlených městských holek, které v životě neměly lézt do lesa! A to nemluvím o jejich chronické závislosti na iphonech... Už jsem jen čekal, kdy se v těch slaboduchých dialozích objeví věta "A kde tady jako mají Starbucks?" Navíc proč autorka tak očividně kopíruje náměty z filmu Blair Witch? A ten závěr? To mělo jako co znamenat? Když už nemá vlastní nápady, tak ať se nepouští do psaní knih. Nepochybně by udělala mnohem líp, kdyby nic nevydala. Čistý odpad, žádné napětí, čirá ztráta času, ukázkový kandidát na literární anticenu! Nedoporučuji!

06.03.2022 odpad!

České temno České temno * antologie

Bez váhání a přílišného přehánení je nutno konstatovat, že český horor dosáhl svůj Everest, že objevil svůj svatý Grál! České temno bezpochyb dosahuje veškerých kvalit, které se vyrovnají zahraniční hororové tvorbě. Přesně po tomhle toužíte a tohle potřebujeje, když se v tmavém koutě Vašeho obýváku chcete nechat ovládnout čirým děsem!

19.02.2022 5 z 5

Nechte Boha odejít Nechte Boha odejít Miloš Rejchrt

Na české evangelické teology nedám dopustit. Nejsou to pouze nějací "provinční bigotní břídilové", co vodu kážou a víno pijou. Mnozí z nich nepochybně představují intelektuální a morální sílu naší společnosti. To platí i pro evangelického faráře, mluvčího Charty 77 a přítele Václava Havla, Miloše Rejchrta. S jeho dílem jsem se setkal již mnohokrát jako student teologie a jako autor několika knih mě nikdy nezklamal. To stejné platí i pro tuto jeho skromnou sbírku velikonočních kázání. Děkuji!

19.02.2022 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Jsem naprosto ohromený! Od autora mojí oblíbené knižní i seriálové trilogie Městečko Wayward Pines jsem očekával hodně a přesně toho jsem se i dočkal. Temná hmota je po vypravěčské stránce dovedena k absolutní brilantnosti! Děj nádherně graduje a nemáte čas se ani na minutu nudit. Byla to fenomenální jízda na literární horské dráze. Ukázkově napsané inteligentní sci-fi! Vícero z Vás kritizuje závěr knihy. Podle mě ale ne tak docela oprávněně. Konec byl logickým vyvrcholením celého příběhu a jinak to snad ani nemohlo dopadnout. Takže tuto knížku Vám všem důrazně doporučuji! :-)

17.02.2022 5 z 5

Jihočeský horor Jihočeský horor * antologie

Od české hororové tvorby jsem nic závratného nečekal, ale teď jsem velice příjemně překvapený. Některé povídky mírně pokulhávaly, ale jinak 100%!

11.02.2022 5 z 5

Zkáza ostrova Sachalin Zkáza ostrova Sachalin Ėduard Verkin

Tohle byla naprosto zoufalá kniha, na kterou někdo zcela zbytečně vynaložil energii, čas i papír. Od ruského postapo jsem čekal něco naprosto jinýho, ne takový nudný težkopádný propadák, do kterého se člověk nedokáže začíst ani s nasazením veškerého sebezapření. Odpad!

23.01.2022 odpad!

Poslední rozbřesk Poslední rozbřesk Andrew Hunter Murray

Po dlouhé době jsem narazil na knihu z kategorie sci-fi, která mě naprosto pohlnila. Spolknul jsem ji za tři dny a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Jistě znáte ten pocit, když čtete něco, co Vás vtáhne do děje a i ve dvě ráno si říkate: "ještě jednu kapitolu a už opravdu půjdu spát." :-) Tak přesně tohle je ta kniha. Důrazně doporučuji, velice povedený debut!

23.01.2022 5 z 5

Španělská chřipka Španělská chřipka Harald Salfellner

Z některých níže uvedených komentářů a slabého hodnocení této knihy si dovolím konstatovat, že spousta zdejších uživatelů jsou lidé jednoduší a intelektuálně značně nenároční. Což je i důvod, proč se při výběru knih zásadně neřídím DK. I v případě knihy od Dr. Salfellnera jsem udělal stejně a tedy dobře. Španělská chřipka je nesmírně zajímavá, hodnotná, výmluvná a komplexní publikace o nejhorší pandemii 20. století. Doposud snad i jediná, která čtenářům prináší ucelený a zajímavě zpracovaný náhled na zmíněnou nemoc od jejich počátků až vlastně do současnosti (ve srovnání s pandemií naší doby, Covidem 19). Pro čtenáře, který se o tohle téma opravdu zajímá, nebo stejně jako já, v časech opakovaných lockdownů a restrikcí podlehl kouzlu "pandemické četby", je to ta nejideálnější volba. Tenhle kousek je vysoce odborný a zároveň srozumitelný i pro laika neznalého medicíny. Autor nám tak přinesl ukázkovou populárně-naučnou literaturu.

23.01.2022 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Tato knížka je sice názorově hodně přitažena za vlasy a na své si přijdou zejména požírači covidových konspiračních teorií, ale objektivně nikoho neurazí, ani mu nic nepřinese do života. Doporučil bych ji spíš jako "čtení na domácí trůn", tedy jako nenáročnou literaturu, kterou si člověk bere sebou na záchod, když jde kakat... Tato činnost totiž i odpovídá hodnotě tohoto "díla". Neviditelním ale nelze upřít, že se jedná o opravdu lehký a jednoduše napsaný čtivý kousek. Jako oddechovka prostě dobrý...

16.01.2022 1 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Špitálniková zrecyklovala svoji předešlou knížku (jinak plnou gramatických chyb) Mezi dvěma Kimy? Holt, vypadá to tak... Nic nové, nic přínosné...

08.07.2021 odpad!

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy A vo Viedenskom lese stále stoja stromy Elisabeth Åsbrink

Objektivne... Táto kniha nebola vôbec zlá. Bohužial na druhej strane autorka uprednostnila emócie pred faktami. Opakovane uvádza nepresné datovanie viacerých udalostí a ani európska geografia nie je zrejme jej silnou stránkou. Škoda, nebyť týchto drobných, ale podstatných "dezinformácii", tak knihe dam plný počet.

07.06.2021 2 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Po obsahové stránce tato kniha podává spoustu zbytečných informací, které s španělskou chřipkou nějak nesouvisejí. Autorka tedy na mnoha místech odvádí pozornost čtenářů od podstaty věci, co má za následek, že se v textě lehce ztratíte. Záměrem pisatelky zřejmě bylo knihu natáhnout na co nejvíce stránek, což se jí i povedlo... Ovšem zcela zbytečně... Nesporně druhým největším nedostatkem tohoto "díla" je naprosto zvrzaný překlad. V češtině se kniha čte neskutečně težkopádně a nesrozumitelně. Vydavatel zřejmě zase šetřil tam, kde neměl... O gramatických chybách a stylistice raděj ani nemluvím..

11.02.2020 odpad!

Lunapark Lunapark Richard Laymon

Trochu dost velké zklamání. Podle mého není důvod na ovace. Lunapark se hororovým žánrem inspiroval jen velice vzdáleně. Obsahem i stylem to připomínalo spíš jen takové lehké "Bububu" Young Adult. Od začátku jsem měl nemalý problém se do děje vůbec začíst... XY dějových linií zapříčinilo, že jsem se v příběhu opakovaně ztrácel. O strachu a napětí také nemůže být žádná řeč. Horor se prostě nekonal, Lunapark je vyloženě jakousi sociální baladou o tulácích a lidech na periferii americké společnosti. Potenciál sice slušný, ale stejně jako u mnoha jiných knich, zůstal nevyužitý. Dávám jednu hvězdu aspoň za ten konec, kde se jak - takž rýsovalo drobné napětí a spád.

09.02.2020 1 z 5

Mízožravci Mízožravci Petr Boček

Špatná volba... Takový nudný český "horor", který hororový žánr zdaleka obchází. Absence napětí je tu kompenzovaná spoustou primitivní a ploché rádoby "erotiky". Vyhozené peníze za nákup knihy a týden zabitého času.

18.01.2020 odpad!

Bůh sestupující: Pokus o christologii Starého zákona Bůh sestupující: Pokus o christologii Starého zákona Jan Heller

Jedna z nejlepších od pana profesora!!!!

30.12.2019 5 z 5

Jak orat s čertem Jak orat s čertem Jan Heller

Jak to popsat... WOW, pan profesor Heller byl skutečný kazatel a teolog. Nejvíc se mi líbilo Kázání "Dva Enochové". 100%!!!!

30.12.2019 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Ok, nebylo to vůbec špatné, ale nemuselo to být tak dlouhé. =D

30.12.2019 2 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Bohužel... Musím být nekompromisní... Sice se jedná o kultovní dílo, ale... Divný příběh, linie děje je zamotaná jako klubko nití a ten prazvláštní konec. Kniha se snaží být alternativní a filosofická, ale ve výsledku je to jeden velký miš-maš. No a nakonec ten konec, co to vůbec mělo být!? Je mi do pláče, ale hodnocení zní - odpad... Kniha má jediné plus - To jak ji vizuálně zpracoval český vydavatel.

30.12.2019 odpad!

Evangelium podle Satana Evangelium podle Satana Patrick Graham

Po dlouhé době kniha, u které mi naskakovala husí kůže. Autorovi se povedlo napsat slušný mysteriózní triler, kde se prolíná minulost a přítomnost s konspiračními teoriemi kolem papežství a Vatikánu. Začátek skvělý, uprostřed se příběh trochu natahoval a pokulhával, závěr napínavý, ale docela uspěchaný, proto 4 hvězdy.

26.12.2019 4 z 5