Ramiel Ramiel komentáře u knih

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Jako už tradičně u pana Niedla je hlavní hrdina "superman". Tentokrát ovšem novodobý, ne ze středověku. Jednotlivé postavy jsou vyobrazeny velmi živě. Plusové body u mě kniha získává za to, že je zasazena do ČR. Spoustu míst tak znám a požitek z děje se tím zvyšuje.

24.03.2018 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Po několika stránkách jsem si začal říkat, že tohle jsem už někde četl. A pak mi to došlo... Autorovi zřejmě dochází nápady a vypadá to tak, že v podstatě kopíruje své předešlé knihy ze série o Hynku Tasovi z Boru. Wolfram je takovým Hynkem číslo dvě svým chováním. No a Beneš zase prožívá podobné příhody. Třeba to křižování kraje s jízdní hlídkou, nebo dobývání Křivákova hradu na hranicích s Bavorskem.

25.09.2017 2 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Na příběhu je poznat, že autor chtěl postihnout co možná nejvíce reálií z tehdejší doby. Feudální společnost, kastovní rozdíly, nevolnictví, otroctví, náboženská nesnášenlivost, inkviziční procesy, židovské pogromy, Maurové, války mezi králi, měšťanské svobody, kupectví, správa města... Bohužel to všechno chce demonstrovat na příběhu jednoho člověka. Těch vzestupů a pádů, štěstí i neštěstí je v knize prostě na jednoho hrdinu příliš. A proto je ten příběh pramálo uvěřitelný.

07.05.2024 3 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

Atmosféra knih s komisařem Dupinem je pohlazení pro smysly. Ačkoliv vyšetřuje vcelku hrůzné vraždy, tak popis nádherné bretaňské krajiny, historie, výletních a kulinářských zážitků tuto hrůznost jednoznačně přebíjí. Kniha se bohužel čte tak dobře, že za jeden nebo dva večery je přečtená.

03.03.2024 4 z 5

Leichenberg Leichenberg Oskar Fuchs (p)

Zajímavý začátek se postupně zvrhnul do eroticko-sado-maso-nemaso-okultně-přisprostlého konce. Takže jako takový úlet od reality dobré počtení, ale není důvod se ke knize vracet.

22.09.2023 3 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Vcelku povedená detektivka. Veškeré stopy jsou čtenáři předkládány hned. Stejně jako myšlenkové pochody vyšetřovatele. Což je dle mého velké plus (nemám rád detektivky, kde autorův hrdina něco odhalí, ale čtenáři zůstane zatajeno co). Prostředí Bretaně znám a za popis krajiny dávám také plus. Úplně se zase vidím v kavárničce na pláži. Mínusem pak pro mě je chování komisaře Dupina, který na mě nepůsobil zrovna sympaticky. Nesnáší chování svých nadřízených, ale k podřízeným a kolegům se nechová dvakrát dobře. Celkově ale za mě patří tato kniha k povedenějším v detektivním žánru.

06.07.2023 3 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Na rozdíl od předešlých dílů mě tento příběh vůbec nechytl, nemohl jsem se začíst. Lars možná mele maso, ale tak nějak bez šťávy. Nakonec jsem byl rád, když jsem dočetl, že to mám já i Lars zdárně za sebou.

09.10.2022 2 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Doufám, že už se intenzivně pracuje na překladu dalšího dílu.

09.06.2022 5 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Erikson je (pro mě) čtenářsky nepřívětivý. Celá anabáze nějak nemá jiskru. Chování postav dost často nelogické. Rozhovory mezi nimi vedeny hodně často jen v náznacích. Až příliš autor užívá zvratů ve stylu "Deus Ex Machina". Nereaguji na ostatní komentáře, ale teď si neodpustím výjimku. Moc nechápu hodnocení ve stylu: "V dalších dílech do sebe všechno zapadne.", nebo: "Ve čtvrtém díle pochopíte, vydržte.", anebo: "Knihu jsem poprvé nedočetl, ale teď dávám 5*." Tohle neberu. Přece jde o pocit z přečtení tohoto dílu. 700 stran, které ne úplně nudily, ale zase ani nijak nesputily nutkání sáhnout po knize v každé volné chvilce. A jelikož je to už druhý díl, tak mám za sebou nějakých 1300 stran. To je přece ohromné množství textu, kde by autor měl zaujmout. A to hned, ne až ve čtvrtém, šestém, x-tém díle. Každopádně je dobře, pokud se kniha líbí. Mě bohužel nijak zvlášť.

10.07.2021 2 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Knížka dobrá, ale ne výborná jako předešlé dva díly. Těším se na pokračování. Ale doufám, že v něm nebude na každé druhé stránce vepřový zadek. Tohle působilo rušivě a trapně.

05.05.2021 3 z 5

Z archivu Z archivu Larry Correia

Lovci monster zaznamenali u čtenářů velký úspěch, a tak je potřeba na značce pořádně vyrejžovat. Tahle kniha je víceméně jen prázdnou vatou. Málokterá z minipovídek mě bavila. A u některých povídek jsem si již od prvních řádků přál, aby jí byl už konec. Navíc povídku od Ringa prachsprostě zkopírovali z již dříve vydané knihy Paměti lovce monster. To jako nemohl napsat něco nového?

06.03.2021 2 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Bohužel autor prostě není dobrým spisovatelem. Jako by se nemohl rozhodnout, zda psát román, nebo literaturu faktu. Psát už od začátku knihy na koncích kapitol, jak skutečně dopadly vyobrazené postavy, s mnohými z nichž se setkáváme i v následujících kapitolách, je dle mého pro román neodpustitelné. Životní osudy případně mohl shrnout v doslovu ke knize. Přeskakování v časových liniích je v poslední době velice módní. Zde ovšem zcela zbytečné skákání v čase v řádech měsíců kazí dojem ze čtení. Škoda, že se tématu nechopil třeba Jiří Šulc.

20.02.2021 2 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Na mě to bylo až příliš patetické. Nějak se mi nedařilo do knihy začíst. Několikrát jsem ji odložil. (Bohužel pro mě patřím k těm, co už jednou rozečtenou knihu musí dočíst.)

12.01.2020 2 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Jednohubka, kterou pan Niedl dokázal, že má smysl pro nesmysl.

24.12.2019 4 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Není to špatné, ale kvalit Šóguna od Clavella nedosahuje. Kniha je psána stylem deníků otce Velasca a samuraje. Názorně ukazuje smýšlení Japonců. Bohužel stále dokola čteme o tom samém. Z pohledu Velasca, jak nejlépe využít Japonce jako cvičené opice při návštěvách v Mexiku a později Madridu a Římě. Z pohledu samuraje o stesku po domově a splnění mise za každou cenu, aby rodina neupadla v hanbu. V obou pohledech pak přemítání o křesťanství. A tak pořád dokola.

01.08.2019 3 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

V knize hraje opět větší roli politika. A dle mého je to jen dobře, protože kvalitativně řadím tuto knihu kousíček pod Mokrou rybu, zato vysoko nad Tichého zabijáka a Goldsteina. Vyšetřování vraždy zavede Gereona do Východního Pruska. Seznámíme se tak se vzestupem nacismu, který má v těchto končinách velkou podporu, jakož i s nenávistí, kterou cítí Němci k Polákům. Gereon je stále stejným sólistou. Jen nechápu, jak přes množství vypitého alkoholu mohl vůbec fungovat (jen doufám, že s ním má autor další plány a nenechá ho umřít na otravu krve nebo rakovinu plic). Charly to s ním nemá a nebude mít lehké. Ostatně v jejím případě je názorně ukázáno, jak těžké to měly ženy dříve, pokud se chtěly prosadit v práci a nebýt "jen" Hausfrau.
Rozuzlení případu u jezera bylo z mého pohledu asi nejslabší částí knihy. Takové až příliš "romantické". I tak to bylo skvělé čtení. A bohužel teď opět nastává čas čekání na další díl.

20.06.2019 5 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Juraj Červenák nás opět bere na projížďku s kapitánem Báthorym, který je znovu v sedle a ve formě. Mohamedánské hlavy odlétají od jeho meče po tuctech, zrádci ve vlastních řadách jsou koseni jeho pistolí a ani pekelné mocnosti si na něj nepřijdou. Tato kniha je opravdu ďábelská jízda, která slibuje zajímavé pokračování,

15.06.2019 4 z 5

Nahraný Nahraný Kevin Hearne

Obsahuje SPOILER!
Oproti předchozím dílům mi to přišlo méně dějově nápadité a spousta rozhovorů prvoplánově pouze vtipných bez většího přínosu pro děj. Minule na zabití Thora bylo zapotřebí spolupráce mnoha hrdinů a velkého plánování. Teď na zabití Fenriho, s kterým se nemůže skoro nikdo měřit, stačí pár chvil házení nožů a sekání mečem dvou druidů. To by jako nikdo ze severských bohů nezvládl?

18.05.2019 3 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Michael Connelly

Nejsem si úplně jistý, jak by ve skutečném světě mohl Harry v policejním sboru fungovat s tím, jak všechny posílá do míst, kam slunce nesvítí. Ale čte se to dobře.

24.04.2019 4 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Já ty příběhy Connellymu o Harrym neskutečně baštím. To se čte úplně samo. I když se mi některé věci nezdají, tak to autorovi odpustím. Jako třeba vybavovat si věci po 33 letech do detailu, u vraha bych tomu věřil, u vyšetřovatele už méně, ale u reportéra, který o tom jen píše do novin, vůbec ne. Nebo že s těžkým otřesem mozku sundat dva chlapy. A to nebudu zmiňovat vyšetřovací postupy... Ale papír snese všechno. A Harry je fajn, takže vzhůru na další jeho dobrodružství.

22.04.2019 4 z 5