raffi raffi komentáře u knih

Stalkeři Stalkeři Paul Finch

Svižná detektívka, ale už dosť zabieha do thrilleru. Siahnem aj po ďalšej knihe zo série, aby som videla, či je to zrod ďalšieho akčného superhrdiny alebo šikovného detektíva - dávam prednosť tomu detektívovi, supermanov je (bohužiaľ) všade dosť...

31.01.2019 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Na začiatku knihy som si hovorila, že to asi neprelúskam. Ale stredná časť ma chytila, napätie krásne gradovalo... a potom to zabil koniec. Stále si hovorím WTF! Nemám skúsenosti s tým, čo spôsobujú rôzne drogy a psychické choroby, no ako silne racionálny človek nemôžem tolerovať nejaké "prevtelenie". Možno keby bol čitateľ pod vplyvom LSD, tak by tú ideu s druhými dverami vo sne pochopil a ocenil. Osobne sa však cítim oklamaná, že mi autorka dopriala tento koniec (niečo v zmysle "aby to teda nejak dopadlo"). Čítam thriller, skončím so sci-fi. Nemám rada miešanie žánrov týmto spôsobom - myslím presne to, keď sa mení žáner knihy na posledných pár stranách.

16.11.2018 3 z 5

Nový život Henryho Wilta Nový život Henryho Wilta Tom Sharpe

Skvelá kniha. Klobúk dolu pred prekladateľkou, pretože tie "intelektuálske kecy" Sally zvládla bravúrne. Až sa to čítať nedalo :)
Príjemny britský humor občas vyhnaný až na hranicu absurdnosti, čo vôbec nebolo na škodu.
Pri čítaní ma napadla paralela s kúzelníkmi - človek vidí to, čo chce vidieť (počiatočný prístup Evy k Sally, inšpektora k Wiltovi apod.). Je to totiž príjemne, pohodlné a obhájiteľné. Precitnutie občas bolí...

"Já vím, co jste, Wilte! Zasranej slovní specialista, textovej akrobat, zkurvenej slovíčkář, lingvistickej Houdini, encyklopedie neužitečných informací…" Inspektoru Flintovi došly metafory.
"Skvělé, inspektore, skvělé. Sám bych to líp neřekl. Slovíčka rozpitvávám, manželku však bohužel ne. Uvažujeme-li takto, pak Eva, navzdory svým krásným myšlenkám a meditacím, zůstala nezměněná jako já. To nadpozemské jí uniká. Nirvána ji vyklouzne z ruky. Krása a pravda se jí vyhnou. Honí se za absolutnem s plácačkou na mouchy a sype Harpic do kanálů samotného pekla..."
"To už je podesáté, co se zmiňujete o Harpiku," připoměl inspektor, který si najednou uvědomil novou děsuplnou možnost. "Vy jste ji..."
Wilt potřásl hlavou. "Už jste v tom zas. Jako chudák Eva. Prozaická mysl, která chce zachytit prchavé a na místo toho kroutí fantazii jejím neexistujícím krkem. Celá Eva. Nikdy nebude tančit Labutí jezero. Žádne vedení divadla jí nepovolí zaplavit scénu vodou nebo nainstalovat manželskou postel, leč ona na tom bude trvat."
Inspektor Flint vstal. "Nikam jsme se nedostali."
"Přesně tak," řekl Wilt, "vůbec nikam. Jsme, co jsme, a nedá se s tím nic dělat. Forma, která dává tvar našim povahám, zůstává neporušená. Říkejte tomu dědičnost, říkejte tomu náhoda.."
"Říkejte tomu kecy," zakončil Flint a odešel z místnosti. Potřeboval se vyspat.

14.11.2018 5 z 5

Diogenés v sudu Diogenés v sudu Hana Doskočilová

Pekná kniha a vtipné ilustrácie. Aj dospelí si radi osviežia staré príbehy, ako vznikli mnohé ustálené slovné spojenia.

13.11.2018 5 z 5

Knihovnické pohádky Knihovnické pohádky Zuzana Pospíšilová

Niektoré rozprávky boli lepšie, niektoré horšie. Ale pekne deťom ukážu, ako sa ku knihám chovať a ako nie...

05.11.2018 4 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Po všetkých stránkach krásne spracovaný, originálny príbeh. A myslím, že deti ani neocenia všetky narážky (napr.Křišťálový Prdlajs...) a vynálezy, ktoré sa v knihe vyskytujú. Ja som sa však kráľovsky bavila :)

15.10.2018 5 z 5

Někdo to rád pálivé - Rukověť milovníka chilli Někdo to rád pálivé - Rukověť milovníka chilli Kay Maguire

Pekná kniha. Síce už doma nie sme začiatočníci v pestovaní, spracovávaní a skúšaní všetkého možného pálivého, ale napriek tomu sme v knižke našli zaujímavé informácie.
Oceňujem spracovanie knihy, naozaj vypadá krásne. V domácej knihovničke si určite nájde svoje nezastupiteľné miesto.

04.10.2018 5 z 5

Krámek s kouzly Krámek s kouzly James R. Doty

Zaujímavá bola prvá polovica knihy, kým sa James nestal arogantným, sebestredným človekom. Na knihe je vidieť, že nechcel to obdobie (kým sa zas neposunul k človeku, akým vraj teraz je) príliš rozpitvávať, je o tom zmienka na pár stranách... Ale zas posun k "lepšiemu" človeku (zbohatol, skrachoval) je nám predložený celkom podrobne.
V skratke je pre mňa táto kniha skôr ukážka ďalšieho amerického sna a príbeh o tom, ako sa z egoisty stane altruista. Najzaujímavejšie boli odstavce venované mozgu, srdcu a neurochirurgii. Ruthine "kúzla" už dnes nie sú ničím zvláštnym, objavujú sa snáď v každej knihe o rozvoji osobnosti...

04.10.2018 3 z 5

Příhody soudního patologa 2 - Kolumbus nedovezl jenom rajčata... Příhody soudního patologa 2 - Kolumbus nedovezl jenom rajčata... Hans Bankl

Názov knihy je veľmi zavádzajúci, obsahu odpovedá vlastne iba druhá časť názvu a zhoduje sa s originálom. Rozhodne v knihe nenájdeme žiadne príhody, ktoré autor zažil. To je asi najväčšie sklamanie, ktoré musí čitateľ rozdýchať.
Napriek tomu, že historických zaujímavostí je v knihe veľa, nie sú nezaujímavé.

10.02.2018 4 z 5

Příběhy kouzelného stromu Příběhy kouzelného stromu Enid Blyton

Knihu som síce čítala až teraz ako veľký "dospelák", ale bavila som sa u nej ja, aj moja dcéra. Ja možno o niečo viac, preto oceňujem úžasný a moderný preklad. Predsa len od napísania uplynulo veľa rokov a chce to nemálo snahy, urobiť starú detskú knihu príťažlivou aj v dnešnej dobe - tu sa to naozaj podarilo.

24.05.2017 5 z 5

Postel u okna Postel u okna M. Scott Peck

Pekná kniha a pre mňa príjemne prekvapenie. Románu vôbec neuškodila detektívna zápletka, autor aspoň mohol ďalej rozvíjať myšlienky dobra a zla (či už v podobe podstaty samotných ľudí alebo ich činov). Zaujímavé prostredie domova pre seniorov a rôznorodosť postáv využil dokonale a kto má rád psychologické romány, pravdepodobne nebude po prečítaní sklamaný.

13.04.2017 5 z 5

Dokonalá Klára Dokonalá Klára Gabriela Futová

To bolo poriadne neznesiteľné dievčatko! Ale kniha bola čtivá a realistická.

13.04.2017 4 z 5

Mistr sportu skáče z dortu Mistr sportu skáče z dortu Jan Nejedlý

Táto kniha sa pre mňa a dcéru (6 rokov) stane asi jednou za najobľúbenejších. Stále v nej nájdeme niečo, čomu sa potom dlho smejeme. Pre mňa je to návrat na základnú školu, kde toalety vypadali veľmi podobne :)

10.03.2017 5 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Prvá a posledná kniha tohoto autora, ktorú som kedy čítala. Kniha bola plná zbytočnej a neopodstatnenej brutality, rozťahaná vždy na niekoľkých stranách. Aj keď mi vyšetrovací tím bol svojím spôsobom sympatický, príbeh a všetko ostatné to prebilo. Knihu hodnotím negatívne, nechápem tie nadšené recenzie a ovácie (porovnávať N.Crossa a S.Kingom snáď ani nejde).

01.02.2017 1 z 5

Mortdecaiův záhadný případ s knírem Mortdecaiův záhadný případ s knírem Kyril Bonfiglioli

Ak si chce niekto predstaviť anglického excentrického aristokrata, tak postava Charlieho Mortdecaia je tou správnou voľbou. Kniha je veľmi príjemna, prešpikovaná suchým britským humorom, naviac je perfektne preložená (kiež by sa to dalo písať u každej knihy!). A uletený koniec príbehu nevadí, presne sa k nemu hodí, veď celá kniha je tak trošku "úlet".

15.12.2016 4 z 5

Hlubina Hlubina Nick Cutter

Kniha mala sľubný začiatok, ale od polovice ako keby ju písal niekto iný. A nakoniec z toho vyšiel paskvil.

12.12.2016 2 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Moje prvé stretnutie s I.Asimovom a som spokojná. Táto kniha mi príde tak neuveriteľne do detailu "vymazlená"... Originálny príbeh, tri rôzne pohľady na tú samú vec a pritom je každý iný. Predstavivosť pracovala na plné obrátky, obzvlášť v druhej a tretej kapitole. Priznám, na konci knihy mi bolo ľúto, že ju mám prečítanú a zdala sa mi zbytočne strohá, určite by som zvládla aj väčšiu porciu paravesmíru...

17.06.2016 5 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Kniha sa mi zdá miestami nelogická, záver je zas ľahko predvídateľný... Ale oceňujem zaujímavý námet aj to, že je kniha naozaj čtivá a svojím spôsobom aj napínavá.

21.04.2016 4 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Z môjho pohľadu rozporuplná kniha. Námet je skvelý a prvá tretina knihy ma neuveriteľne bavila. Zvyšné dve tretiny, to bol predovšetkým erotický román a príbeh ustúpil... a bohužiaľ aj moje prvotné nadšenie z tejto knihy.
Napriek tomu si myslím, že je to kvalitné dielo, ktoré vyvoláva v človeku veľa otázok a núti ho hodne premýšľať.

07.01.2016 3 z 5

Propasti Propasti Arnaldur Indriðason

Neurazí, ale ani nenadchne. Celú dobu som mala pocit, že čítam nejakú starú detektívku a neviem, čím to bolo. Možno štýlom, ktorým autor píše.. asi to skúsim ešte s inou knihou.

24.11.2015 3 z 5