Radium Radium komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Co to teda jako bylo, he? Ze začátku jsem si říkala, že to asi nedám, týnština je naprosto příšerný jazyk. Díky naprosto brilantní četbě Davida Novotného v audiopodobě jsem ale příběhem hladce prosvištěla. Vyvíjel se zajímavě, většinu času jsem si říkala, že má 4 hvězdy jisté a pokud bude mít i chorošnej závěr, dostane plný počet. No, doposlouchala jsem se zklamáním. Poslední kapitola působila jako dopsaná po letech, kdy se autor zhrozil napsaného a chtěl to nějak napravit a relativizovat. Takže, co jsem to vlastně četla?

17.08.2023 3 z 5

Strašlivá závrať Strašlivá závrať Benjamín Labatut

Za strhující a ani za román bych tuto prózu neoznačila, ale četla se poměrně dobře. Pro větší zážitek bych ovšem potřebovala větší propojení mezi kapitolami (tj. jednotlivými příběhy) a méně rozvleklosti v některých pasážích (např. Schrödinger v sanatoriu). Samostatně se mi příběhy líbily a ráda jsem se dozvěděla něco o soupeření mezi slavnými vědci, které jsem znala jen z fyzikální chemie (a některé vůbec).

29.01.2023 3 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Ač trvá trochu déle, než se čtenář začne orientovat v množství postav (byť skvělých), svět Leru se mu vryje pod kůži s bouří v první kapitole. Je drsný, podivný, krásný i odporný zároveň, ale stále vás nutí číst dál. Magie jako zkáza i nutná energie, démoni jako odsuzovaní i protežovaní, zjevné lži vydávané za pravdy. Dlouho jsem hledala českou fantasy, která by se mohla rovnat zahraničním top dílům, a jsem velice ráda, že jsem ji konečně našla.
Posloucháno jako audiokniha.

05.01.2023 5 z 5

Milenec Milenec Marguerite Duras

Příběh osudové lásky, která sama sebe raději nazývá prostitucí, jedné dysfunkční rodiny a koloniálního rasismu. To vše v pomale plynoucí básni v próze. Úchvatné. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělé interpretaci Jany Štvrtecké.

16.01.2022 5 z 5

Robinsonův ostrov Robinsonův ostrov Arkady Adam Fiedler

Nádherná dobrodružná kniha, která mě provázela velkou část dětství. Spolu s druhým dílem jsem ji přečetla aspoň pětkrát a vždy jsem byla nadšená.

04.12.2020 5 z 5

Virtuální realita Virtuální realita Martina Mátlová

Kdybych tuto knihu četla kvůli detektivní zápletce, byla bych asi zklamaná, protože se celé vyšetřování odehrává jaksi mimochodem. Mnohem zajímavější je ovšem téma přijetí nepříznivého zdravotního stavu a s tím spojená i romantická zápletka. Takže jsem spokojená a velice ráda, že se dá v české produkci pro mladé najít i takové čtení.

19.11.2022 5 z 5

Válka a naděje Válka a naděje Peter Englund

(SPOILER) Velké dějiny vyložené prostřednictvím dějin malých. Z této knihy se čtenáři nedozvědí, jak dlouho trvala bitva u Verdunu, kolik v ní padlo lidí na té které straně a vlastně ani to, jak nakonec dopadla. Zato přesně zjistí, jak se cítil a na co myslel voják, který se měl do tohoto mlýnku na maso vrhnout.
V tom je právě kouzlo této originální knihy. V příbězích a prožitcích osob z masa a kostí, které doplňují v jiných knihách snadno zjistitelná fakta. Dá se říci, že právě díky těmto příběhům budu suchopárné údaje živější a snadněji zapamatovatelné.
Jelikož se jedná o reálné osoby, čtenáře by jistě zajímaly i další osudy těchto postav, které bohužel nejsou uvedeny. Což ovšem není v době internetu takový problém, při troše hledání a překládání lze nalézt všechny. Potěšitelné je, že se ti, kteří byli v nejhorších situacích – pokud tedy přežili – dožili vysokého věku.
SPOILER
(A. B. 68 let, L. T. 75 let, E. M. 79 let, A. L.-R. 87 let, A. R. 88 let, F. F. 91 let, P. M. 93, W. C. 94 let, P. K. 99 let)
KONEC SPOILERU
Co mě ovšem mrzí, je nerovnoměrnost výběru postav. Z celého Rakouska-Uherska sledujeme pouze jednoho důstojníka, který o potížích řadových vojáků potažmo civilistů moc svědectví neposkytne. A velká výtka jde i za redakcí českého vydání. Nejen, že se jedná o překlad překladu, v němž se ztratí mnohé kouzlo původního textu, ale také se to v knize hemží překlepy, chybami v sazbě (!) i faktografickými nedostatky (opravdu by v roce 1914 použil dánský voják slovo „robot“?).

31.01.2022 5 z 5

Indiáni Jižní Ameriky Indiáni Jižní Ameriky Alberto Vojtěch Frič

"Svým přátelům, kteří vymřeli, jak čest a zákony kázaly jim."
Neuvěřitelný soubor vzpomínek a historek s etnografickým pozadím. Pro mě ale tahle skvělá knížka představuje především poslední službu vymírajícím (a v době sepisování nejspíš již vymřelým) indiánům od člověka, který s nimi svorně žil v divočině. Snažil se jim porozumět a přitom věděl, že nemůže zabránit jejich vyhynutí, ač se bude snažit sebevíc.

09.01.2022 5 z 5

Malý bizon Malý bizon Arkady Adam Fiedler

Moje první „dospělá“ knížka, kterou jsem přečetla. V sedmi letech to bylo po pohádkách a hloupoučké Honzíkově cestě jako zjevení. Od té doby jsem z dobrodružných knížek nevylezla.:-)

18.09.2021 4 z 5

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Jako kniha o psaní vcelku dobré, zvláště začínajícím autorům to může ukázat cestu, jak psát erotické i jiné akční scény. Jen to vyloženě kazí použité ukázky. A překlad (opravdu se šperky vyrábějí z drahých kovů a e-mailu?) s odfláknutou redakcí (chybějící odkaz na poznámku) tomu taky nepřidaly.

04.08.2021 3 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou skvělým panem Vinklářem. Celou dobu jsem si užívala emoce a napětí, které do asi jinak pro četbu náročného textu dostal. Pak ale přišel konec vysílání a jsem spíš zklamaná. Ne interpretací, ale příběhem. Ten totiž konec nemá, ani otevřený. Prostě v poslední scéně udělá úkrok stranou a šmitec.

28.06.2022 3 z 5

Orinoko Orinoko Arkady Adam Fiedler

Četla jsem ji mnohokrát a vždy jsem měla chuť sbalit se a vyrazit do pralesa.

04.12.2020 5 z 5